Кич и стварност

У савременом свету, једна од највидљивијих замки човековог естетског суда је кич. Док га многи дефинишу као плитку, претерану и сентименталну уметност, кич је, у својој суштини, нешто много опасније – он је отелотворење лажи о стварности. У православној теологији, истина је не само апстрактни концепт већ жива и реалност, која се у пуноћи открива кроз Бога. Стога, свака лаж, па макар она била и на нивоу естетике, представља деформацију стварности и одступање од Истине.

Православни Свети Оци су вековима наглашавали да је човек позван на стварање у светлости Божијег образа и подобија. Свети Василије Велики каже да свака креација треба да буде одраз наше заједнице са Богом, у коме је Истина и Лепота једно.
Кич, са друге стране, нуди површан одраз стварности, истичући спољашњу, често извитоперену слику лепоте, лишену суштинске дубине. У том смислу, кич није само лоша уметност; он је лажна лепота која заводи човека, одводећи га од духовне истине ка замишљеној, илузорној стварности.

Свети Григорије Ниски, у свом делу "О савршенству", говори о лепоти која је унутрашња и која одражава божанску природу у човеку. Он објашњава да је право стремљење хришћанина ка непрестаном усавршавању и претварању у светлост Божију. За разлику од тога, кич скреће човека у самозадовољство, у емоционални и визуелни конформизам, глорификујући сентименталност уместо чисте духовне лепоте. Кич је, дакле, сурогат стварне лепоте, јер му недостаје суштина која храни душу и усмерава човека ка оном што је вечно и истинито.

Стварност треба посматрати "иконично", јер сва творевина сведочи о свом Створитељу. Свети Максим Исповедник каже да је свет, у својој суштини, слика божанског Логоса. Истинска стварност, самим тим, није само оно што видимо спољашњим чулима, већ је дубоко духовна. Она је прожета божанским енергијама које нас позивају на светост и преображење. Свети Григорије Палама објашњава да кроз учешће у Божијим тајнама ми не само да спознајемо истиниту стварност, већ и постајемо учесници у њој. Када човек прихвата стварност у њеној пуноћи, он види лепоту творевине као одраз Божијег савршенства.

Насупрот томе, кич пружа деформисану верзију стварности – он жели да поверујемо да је лепота нешто што се налази само на површини. Кич искривљује стварност представљајући је као низ површних, често претерано украшених слика које за циљ имају да прикажу спољашње задовољство и емоционални ужитак, али без дубинске везе са истином.

Естетика, како је учио Свети Јован Дамаскин, је нераскидиво повезана са истином и добром. Он је наглашавао да икона Христова није само слика, већ прозор у вечност, одраз дубље стварности која превазилази видљиви свет. Када се човек сусретне са овом лепотом, он не остаје на нивоу спољашње форме, већ бива подстакнут на унутрашње преображење. Право уметничко дело у православном духу не стреми само да задовољи чула, већ да отвори срце за духовну реалност.

Кич, напротив, затвора човека у свет привида, у свет лажи који не говори о узвишеном, већ га своди на тривијалности. Као таква, кичеста култура је дубоко опасна, јер одваја човека од богоподобног призвања да истражује дубине божанске истине у сваком аспекту свог живота. Уместо да га води ка вечности, кич га држи у заточеништву привременог, безвредног и површног.

Позив на будност!

У борби против кича, смо позвани да се вратимо вери у стварност, која је прожета Божијом истином. То значи не само препознати кич као лажну лепоту, већ активно тежити стварању и препознавању истините лепоте која обухвата и материјалну и духовну реалност. Као што нас Свети Серафим Саровски учи, свака лепота и свака истина долазе из Божије благодати. Зато, свака естетика која одбацује дубинску истину Божијег присуства је искривљење стварности и мора бити одбачена.

Прави пут ка истини и стварности је пут богоподобија, где свака наша акција и креација постају сведочанство о Божијој неизмерној лепоти. У том смислу, кич је више од естетског преступа – он је изазов са којим се човек суочава у свом духовном животу, и само кроз поновно успостављање односа са стварном лепотом, онаквом какву Бог открива, човек може наћи истински мир и испуњење.
 

Prilozi

  • 02Capture.JPG
    02Capture.JPG
    35,4 KB · Pregleda: 176
Кич је кад је нешто китњасто.

Драге колеге, крените од те једноставне (моје) истине
и најдаље ћете стићи.

Нема смисла да нападате кич, а да не знате у три речи да га објасните.
 
Šta je kič?
kad bi u istom danu gologuza karleuša imala koncert a na drugom mestu neki poznati pop držo propoved o isusu i njegovom učenju, gde bi narod više i brže pohrlio :D
Šta je kič?
kad bi u istom danu gologuza karleuša imala koncert a na drugom mestu neki poznati pop držo propoved o isusu i njegovom učenju, gde bi narod više i brže pohrlio :D
Kič je оно што привлачи спољашња чула, остављајући душевну празнину. Он је маска, лажна лепота која лако плени али не нуди суштинску истину или дубину. Кич храни тренутни ужитак и сензацију. Онај ко тражи истину и спашава се, зна да се истина не налази у буци и пијаном делиријуму , већ у тишини срца и дубљем размишљању о вечном. А где би ко и где ко већ иде то је питање слободе и не-слободе.
Уђите на уска врата; јер су широка врата и широк је пут који води у пропаст, и много их је који њиме иду. Јер су уска врата и тесан је пут који води у живот, и мало их је који га налазе.“ Матеј 7:13-14
 
Kič je оно што привлачи спољашња чула, остављајући душевну празнину. Он је маска, лажна лепота која лако плени али не нуди суштинску истину или дубину. Кич храни тренутни ужитак и сензацију. Онај ко тражи истину и спашава се, зна да се истина не налази у буци и пијаном делиријуму , већ у тишини срца и дубљем размишљању о вечном. А где би ко и где ко већ иде то је питање слободе и не-слободе.
Уђите на уска врата; јер су широка врата и широк је пут који води у пропаст, и много их је који њиме иду. Јер су уска врата и тесан је пут који води у живот, и мало их је који га налазе.“ Матеј 7:13-14
A kada pop pozove -
 
Кич (нем. Kitsch) је нисковредно стваралаштво са уметничким претензијама и циљем доступности што ширем кругу људи. Најчешће повлађује неразвијеном укусу и извесним потребама људи које су на граници вредносне и моралне неприхватљивости, али са јаким емоционалним набојем. Ради заштите од негативног утицаја кича у свим сферама живота поједине земље прибегавају већем опорезивању или забрани дистрибуције таквих производа... https://sr.wikipedia.org/wiki/Кич
 
Nije baš sve tako jednostavno, kada se govori o samoj umetnosti.
Od kad čovek postoji, ona ima osobinu sveobuhvatnosti. ;)
Kič je to isto, samo u pokušaju. Iz prave prizme, uvek biva prepoznat kao zatvoren krug.
Ali, umetnik može biti inspirisan i kičom. :) Prepoznati njegov ambijent, njegove postulate, forme, preobraziti ga u nešto njemu suprotno. ;)
Postmoderna umetnost, globalno uzev, je jedna od onih koje to rade, čak i moderna, ona je dovela do toga da se trivijalno i uzvišeno u neku ruku
blagorodno nivelišu i "poreale", samo iz beskrajnog, kreativnog, sveobuhvatnog potencijala koju prava umetnost u sebi ima i nosi.
Ironično, može biti da je svet i "svetovno" - odvajkad tako i bilo...:cool: I puritanizam je kič u izvesnom obliku, tzv. "tradicionalizam", strah od novog, modernog.
Nikakav benefit za stvar same umetnosti i umetničkog doživljaja. :)
:hvala:
 
Poslednja izmena:
Интересантно је то што кажеш, али постоји дубља разлика између истинске уметности и кича. Иако је тачно да уметник може бити инспирисан било чим, укључујући кич, суштина уметности је да открије истину, да узвиси душу и преобрази свакодневно у нешто узвишено. Кич, међутим, остаје затворен у површности и стереотипима, не излази из граница тренутног ужитка и допадања.
Постмодерна уметност често кокетира с тим елементима, игра се формом и значењем, али то није увек духовни подвиг. Проблем је кад се та "нивелизација" узвишеног и тривијалног претвори у естетски релативизам, где све постаје исто, а осећај за дубље истине се губи. Када кажемо да је "пуританизам" такође кич, то може звучати као парадокс, али само ако се традиција схвати формално, без живота који долази из дубине вере и културе. Жива традиција није страх од новог, већ непрестано преобликовање онога што је вечно у контексту времена у којем живимо.

Дакле, кич је покушај имитирања, али права уметност тражи истину и лепоту које изазивају наше најдубље слојеве бића.
 
Uh... ako odstraniš sve što je referenca na kič i iz starih, klasičnih i iz modernih ili savremenih dela, izgubio bi meso tvorbe. ;) To više ne bi bilo to.
Malo kucni prstom o čelo. Prava umetnost nije religiozni ili ideološki pamflet, već smesa raznorodnih elemenata koje umetnik nosi snagom lepote.
Strah od "nivelacije kao relativizacije" u velikom broju slučajeva je neosnovan, pa i tada uvek takav fenomen biva pravilno primećen i ocenjen.
To je pravi kompas estetike, to razdvaja pravog estetičara, poštovaoca i uživaoca u lepoti od pukog didaktičara i eudemoniste. :) To su one ribice što prate kitove. :cool: No, lepo si rekao već i potvrđujem to - Bog je već sve stavio na pravo mesto. Moralista može da dira i pokušava, ali ne može da pomeri. ;)
To (u procesu) može samo umetnik. Verujem da znaš da je ono što čini dijametralna suprotnost svake relativizacije.:) Neka tako i ostane. ;)
(you might surprise yourself...:cool:)
 
@Black_star са тобом увек динамично и продуктивно :). Имаш јако занимљиву перспективу а размишњао сам и на тај начин и мислим да смо ту негде близу када је ова тема у питању.
Како схватамо саму суштину уметности и њен однос према Истини - то је главно питање? Уметност може да буде смеса разнородних елемената, али питање је: шта она чини са тим елементима? Уметник је позван да уздигне, да преобрази, а не само да меша форме без правца или да се изгуби у бескрајној игри, мада се свакако подразумева да може шта хоће. Ту је она линија која одваја кич од праве уметности – кич остаје на нивоу сензације... то понављам, зато што "илузорна сензација", другим речима јесте лажна представа.
Није страх од нивелације као релативизације увек неоснован, већ је то често упозорење да се у свету, где све постаје "једнако валидно," губи осећај за вишу вредност. Страх од тог губитка није само моралистички, него и естетички – зато што уметност, ако жели да буде жива, не може себи дозволити да буде само пуки одраз свакодневице или да се затвори у цикличну имитацију.
Морал и естетика су дубоко повезани, не у смислу дидактике, већ у смислу оног што уздиже и испуњава дух. Уметник би требало да разуме и уђе у ту дубину, и увек још дубље и дубље, границе нема... Бог јесте ставио све на своје место, а наша улога као стваралаца је да будемо сарадници у тој космичкој хармонији...
 
Poslednja izmena:
Kič je оно што привлачи спољашња чула, остављајући душевну празнину. Он је маска, лажна лепота која лако плени али не нуди суштинску истину или дубину. Кич храни тренутни ужитак и сензацију. Онај ко тражи истину и спашава се, зна да се истина не налази у буци и пијаном делиријуму , већ у тишини срца и дубљем размишљању о вечном. А где би ко и где ко већ иде то је питање слободе и не-слободе.
Уђите на уска врата; јер су широка врата и широк је пут који води у пропаст, и много их је који њиме иду. Јер су уска врата и тесан је пут који води у живот, и мало их је који га налазе.“ Матеј 7:13-14
Kad vidiš narod na koncertu Halida, Ipčeta, Šemse, Lukasa, Baje malog... e to su emocije, to se igra to se peva, tu se grle i ljube strejt muškarci! u kafanama se lome flaše i čaše, zbog takve muzike zna gost da izbode gosta

A ti betoveni, šopeni, rahmanjinofi, stroganovi... svi sede i ćute uštirkani napuderisani , kad si video da publika peva neku pesmu od mocarta na koncertu, ili da u se skinu i bacaju u zrak jakne i majice
Na kraju koncerta pljesak ko posle govora predsednika i svi polako u tišini napuštaju salu ko roboti

Ni jedan vaš "velelepni uzvišeni" koncert nije obezbeđivala milicija

Kad počne narod po svadbama da poručuju pesme od Baha, onda mižeš da govoriš o umjetnoosti i kiču
 
Kad vidiš narod na koncertu Halida, Ipčeta, Šemse, Lukasa, Baje malog... e to su emocije, to se igra to se peva, tu se grle i ljube strejt muškarci! u kafanama se lome flaše i čaše, zbog takve muzike zna gost da izbode gosta

A ti betoveni, šopeni, rahmanjinofi, stroganovi... svi sede i ćute uštirkani napuderisani , kad si video da publika peva neku pesmu od mocarta na koncertu, ili da u se skinu i bacaju u zrak jakne i majice
Na kraju koncerta pljesak ko posle govora predsednika i svi polako u tišini napuštaju salu ko roboti

Ni jedan vaš "velelepni uzvišeni" koncert nije obezbeđivala milicija

Kad počne narod po svadbama da poručuju pesme od Baha, onda mižeš da govoriš o umjetnoosti i kiču
Meni na sadbi svirao Mile Lojpur... :)
 
Poslednja izmena:
Kič je kič i svako zna šta je kič. Svaki narod, svaka država (ona koja ima svoj identitet) prepoznaju vrednost i imaju kriterijum za svoje najdragocenije kulturno nasleđe. Bez svog identiteta, svoje kulture i duhovnosti, nijedan narod ne može opstati. Kada se ta kultura toliko degeneriše i degradira ili već u startu nema pravi temelj, tada nastaje "propast carstva", dolazi do kraja i urušavanja neke, do tada velike kulture. Grčka, Rim, sve... ne umem da filozofiram i da se izražavam kao poštovani @Black_star i @Sebastian Sava Gor :) :heart: ali to su u stvari jako proste stvari...
 
Како схватамо саму суштину уметности и њен однос према Истини - то је главно питање? Уметност може да буде смеса разнородних елемената, али питање је: шта она чини са тим елементима? Уметник је позван да уздигне, да преобрази, а не само да меша форме без правца или да се изгуби у бескрајној игри, мада се свакако подразумева да може шта хоће. Ту је она линија која одваја кич од праве уметности – кич остаје на нивоу сензације... то понављам, зато што "илузорна сензација", другим речима јесте лажна представа.
Није страх од нивелације као релативизације увек неоснован, већ је то често упозорење да се у свету, где све постаје "једнако валидно," губи осећај за вишу вредност. Страх од тог губитка није само моралистички, него и естетички – зато што уметност, ако жели да буде жива, не може себи дозволити да буде само пуки одраз свакодневице или да се затвори у цикличну имитацију.
Морал и естетика су дубоко повезани, не у смислу дидактике, већ у смислу оног што уздиже и испуњава дух. Уметник би требало да разуме и уђе у ту дубину, и увек још дубље и дубље, границе нема... Бог јесте ставио све на своје место, а наша улога као стваралаца је да будемо сарадници у тој космичкој хармонији...

Сад си се дотакао и појма уметност.
И опет ти треба седам и по милиона речи да је објасниш,
а уствари што је више објашњаваш све ти више измиче ...

Слушај шта ћу ти рећи
и унапредити те 100 година.

Уметност је највеће могуће умеће,
уметник је највештији мајстор.


И понављај шта сам те на теми научио:

1. Кич је нешто китњасто
2. Уметност је врхунско умење.
 
... ne umem da filozofiram i da se izražavam kao poštovani @Black_star i @Sebastian Sava Gor :) :heart: ali to su u stvari jako proste stvari...

Ево како да изађеш победнички из тог проблема:

Замисли да неког ванземаљца треба на брзака да обучиш за живот на Земљи.
Да ли би му било који појам објаснила на начин те господе којој се дивиш,
или би се трудила да ствар објасниш у једној реченици - значи употребљив ?.

Замисли да му објашњаваш шта је трамвај, па почнеш од периодног система елемената,
па га упознаш са гвожђем,
па хидроцентрале и струја,
па људи и удаљен посао и потреба превоза,
па проблеми са клиначким жврљотинама,
па како би боље било да је други градоначелник ...

Или би му рекла
то је једна гвоздена кутија са четири гвоздена точка
која ради на струју и превози народ.

Или би му још више скратила и рекла
то је градско превозно средство !

Шта је град, шта средство ... то су друга питања
не би објашњење тиме оптерећивала, зар не ?!
 
Kič je kič i svako zna šta je kič.

Морам и са овим ставом да се позабавим.

Једном приликом су питали Армстронга шта је то џез,
а он им рече:
"Ако мораш да питаш никада нећеш знати !"

Духовито, јел' да ?
Е али ...

Сећам се кад сам изгубљен бауљао овим светом
и можеш мислити како ми је било кад ми неко нешто објасни на овај начин.
Из ребуса ме убаци у још већи проблем.

Зато се трудим да будем кратак, прецизан, да моје објашњење буде употребљиво.
 

Сад си се дотакао и појма уметност.
И опет ти треба седам и по милиона речи да је објасниш,
а уствари што је више објашњаваш све ти више измиче ...

Слушај шта ћу ти рећи
и унапредити те 100 година.

Уметност је највеће могуће умеће,
уметник је највештији мајстор.


И понављај шта сам те на теми научио:

1. Кич је нешто китњасто
2. Уметност је врхунско умење.
Slažem se i sa brojem jedan i sa brojem dva :)
 
Poslednja izmena:
Сад си се дотакао и појма уметност.
И опет ти треба седам и по милиона речи да је објасниш,
а уствари што је више објашњаваш све ти више измиче ...

Слушај шта ћу ти рећи
и унапредити те 100 година.

Уметност је највеће могуће умеће,
уметник је највештији мајстор.


И понављај шта сам те на теми научио:

1. Кич је нешто китњасто
2. Уметност је врхунско умење.
Slažem se i sa brojem jedan a slažem se posebno i sa brojem dva :)
 

Back
Top