Kant - Sintetički sudovi a priori

Пре Канта нико није приметио да људи могу да проширују своје знање независно од сваког спољашњег искуства, значи а приори. Мислило се да ако желимо проширити своје знање, морамо прибећи емпиријском искуству и уз помоћ опажања сазнати нешто ново.Једино на тај начин, мислило се, можемо проширити своје знање. Кант је приметио да то није тачно. Да постоје судови за чију проверу иситинитости није потребно изаћи изван своје сопствене свести. Ово је било невероватно откриће које је створило Кантову Критику чистог ума .

Покушаћу да то откриће овде пренесем. Узећемо један пример синтетичког суда а приори:
Суд гласи: "Правоугаони равнокраки троугао није могућ."

Овај троугао је правоугли али није једнакостраничан
xPravougli-trougaogifpagespeedicePyRQkVAO-_zps781f37e8.png


Овај је једнакостраничан али није правоугли.

122px-TriangleEquilateralsvg_zps49e5ee7a.png


Дакле питање на које требамо дати одговор јесте да ли је суд који гласи: "Једнакостраничан правоугли троугао није могућ", истинит или неистинит ?

Истинитост овог суда можемо проверити само на два начина:

1) анализом појмова садржаних у њему (или налажењем или неналажењем противуречности) тј аналитички.

2) Провером уз помоћ емпиришког искуства значи синтетички.

Ако анализирамо појмове садржане у горњем суду видећемо да предикати "равнокрак" и "правоугаони" не противурече један другом нити укидају субјекат суда "троугао". Троугао није несагласан ни са појмом "равнокраки" ни са појмом "правоугаон".
Значи аналитичком методом не можемо у суду " "Правоугаони равнокраки троугао није могућ." наћи никакву немогућност нити противуречност. Међутим ако применимо синтетичку методу и покушамо емпиријски да конструишемо такав троугао, видећемо да је то немогуће. И та немогућност биће тиме АПОДИКТИЧКИ (неоспорно) доказана. Нећемо рећи. У овом покушају нисмо успели да направимо правоугаони равнокраки троугао, али можда ћемо сутра моћи. Не већ такав троугао никада и ниједан човек неће направити. Значи истинитост горњег суда је неоспорна, аподиктична.

Велико Кантово откриће је што је он први после хиљада година историје човечанства приметио да за синтетичку проверу такве једне немогућности не морамо изаћи изван свог ума и рецимо узети тестеру и уз помоћ летвица покушати исковати такав троугао и видети да је то немогуће.

Не! Већ је довољно да на менталном платну покушамо конструкцију тога-имагинацијом. и уверимо се у немогућност.

Тиме смо проширили своје знање а да нисмо употребили спољашње искуство, али то нисмо урадили аналитички већ смо синтетички опазили конструкцијом на менталном платну (уз помоћ имагинације) тј уз помоћ онога што је Кант назвао ЧИСТА ЧУЛНОСТ. Значи опажањем априори.....СИНТЕТИЧКИ А ПРИОРИ.

Веома важно у разумевању овога јесте знати стару поделу сазнања у филозофији. Оно се може поделити на два елемента:

1) Садржину (односно материју).

2 ) Облик или форму (односно целокупност ОДНОСА који се постављају између елемената садржине).

Мора се јасно схватити да се априорна сазнања тичу само ОДНОСА у једном сазнању, НЕ И МАТЕРИЈЕ сазнања.
Дакле када замишљамо један троугао ,сву садржину смо извукли из спољашњег опажања, али када уређујемо ту садржину, ми се бавимо односима, правилима уређења ,и при томе сазнајемо нова правила ,и проширујемо стара, а да при томе не напуштамо иманенту област сопствене свести.
Шта друго закључити из овога него да су правила којима уређујемо спољашње опажаје између себе, у ствари правила функционисања самог разума, а као што смо видели, те априори сазнатљиве форме уређења тичу се простора и времена.
Овде смо значи правила простора и времена из спољањег света довели у иманентну област сопствене свести и уз Берклијево откриће корелативности субјекта и објекта, подела стварности на појаву и ствар по себи, уследила је као велики Коперникански обрт у филозофији.

ДИЈАЛОГ

Покушаћу објаснити шта су синтетички судови а приори у форми измишљеног дијалога:

Да ли је тачно да мачка има 28 зуба?

Да бих ти одговорио морам размислити. Мој појам "мачка" садржи у себи атрибуте: животиња, има реп,, бркове, кућни љубимац... а такође задржи и појам "зуби", што значи да зуби и мачка не противурече једно другом . Али меду њима нема и информације да она има 28 зуба, Дакле ја не знам да ли је то тачно и да бих ти одговорио морам потражити мачку, уловити је и избројати јој зубе, и тако ћу проширити своје знање тј надоградити појам "мачка" информацијом колико она има зуба.

У реду. А да ли је тачно да није могуће направити једнакостраничан правоугли троугао.

Да бих ти одговорио морам опет размислити. Мој појам "Троугао" садржи у себи атрибуте: три угла, странице,правоугли, тупи што значи да правогли или једнакостраничан и појам "троугао" не противурече једно другом ... али из овога не могу видети да је немогуће направити једанкостраницан правоугли троугао. Дакле ја не знам да ли је то тачно и да бих ти одговорио морам прибећи опажању, морам конструисати троугао и видети да ли је могуће или не. На тај начин ћу проширити своје знање, тј надоградити појам "троугао" и информацијом о тој немогућности.

Видиш ли разлику између ова два примера.

1) У примеру мачке мораћеш изаћи напоље. Ловити мачку и бројати јој зубе.

2) Међутим, у примеру троугла, не мораш ништа од тога радити. Довољно је да у машти, имагинацијом покушаш да исконструишеш такав троугао и дефинитивно (аподиктички) се увериш у немогућност и тиме сазнаш нешто што до тада ниси знао, а да при томе ниси напустио област сопствене свести. Све си то урадио независно од опажања спољашњег света.

Шта то казује?

Шта друго него да су правила која се тичу геометрије , самим тим и простора, заправо правила по којима функционише наш сопствени разум. И да су та правила заправо његова грађа и услов сваког могућег искуства. А та правила можемо сазнати независно од спољашњег света, обичном имагинацијом...значи а приори.
Још... чињеница је да до тих сазнања долазимо опажањем, али унутрашњим опажањем уз помоћу онога што зовемо "чиста чулност", значи синтетички... а ипак а приори. Одатле ....Синтетички судови а приори.


РАМ
Имајући ове истине на уму појашњене на овај начин можемо употребити једну аналогију која невероватно задире у саму суштину нашег опажања, а самим тим и у суштину ткз. реалног света.
Све што је постало опажај морало је ући у оне априорне форме чисте чулности или правила простора. Те форме су осећај. Ми осећамо да нешто геометријски није могуће и тај рад се непрестано врши док се крећемо кроз емпиријски свет.


Ми смо тада слични човеку који посматара свет око себе кроз један рам: Рам је овде управо тај априорни осећај чисте чулности или правила простора.

Изван тог рама јесте трансцендненти свет ствари по себи.

Али овде можемо приметити да у оквир рама може ући само оно што је величине рама. Тако да ће у тај рам ући оно што се може уклопити у њега, али неће ући бесконачно много слика које се у његове форме не могу уклопити. Када год уперимо своје сазнање на нешто, уперили смо на то један рам и априорне форме простора. Све што не може ући у те форме ..што се не може изразити простором остаће изван могућности сазнања.

Тако да од живота ми можемо видети само тела јукстапозиционирана у простору попут неких геометриских фигура. Од појмова који у себи обухватају хиљаде опажаја у потенцији такође ћемо видети само поређаношт у простору попут квадрата и троуглова.
Морамо схватити да форме интелекта чија је суштина простор и његова правила, не могу обухватити живот, кретање, трајање и вољу. На тај начин можемо се ратосиљати тог рама и потражити праву суштину изван апрориних форми итнелекта или спустити руке и погледати природу на оној слици без икаквог рама...квадрата и троуглова.

Додатак:
Оно што је кључан детаљ у разумевању те Кантове трансценденталне естетике јесте аподиктичност коју придајемо свим таквим априорним судовима који се тичу простора.
Рецимо. Једнакостраничан правоугли троугао у равни јесте синтетички суд априори који има апсолутно аподиктичко важење. Ми не кажемо да смо приметили да такав троугао у спољашњем свету не постоји, али можда ће некада постојати или негде постоји. НЕ! Ми знамо апсолутно сигурно .да такав троугао никада неће постојати, нити негде постоји, нити је постојао. Ми смо у то апсолутно сигурни?
Поставља се питање зашто? Одакле нам таква сигуруност.
Одатле што је то производ наше моћи сазнавања и ничега другог. А своју свест познајемо да можемо рећи шта она може а шта не да произведе. Тако једнакостраничан троугао у равни наша моћ претстављања ,тј разум, не може да креира и зато смо сигурни да тако нечег нигде у ткз. реалном спољашњем свету нема , нити је било, нити ће бити.
А говоримо о самој основи тог света простору који је заправо функција нашег сопственог духа.

https://forum.krstarica.com/threads/kant-sinteticki-sudovi-a-priori.258716/
 
Poslednja izmena:
Buletdoger
Moja primedba je samo da iako proshirenje znanja ne zavisi od iskustva , sam izvor osnovnog znanja jeste vezan za iskustvo.

Zato i imamo podelu na pojavu i stvar po sebi, a ne samo pojavu. Imamo nesto sto potice iz nase sopstvene svesti i imamo nesto sto sticemo, da tako kazemo od "spolja" ili aposteriori. Opazaj ili bilo koje konkretno iskustvo sadrzi oboje. Kada razmisljamo recimo o nemogucnosti jednakostranicnog pravouglog trougla, nije materija tog trougla saznata aprirori, vec njegova forma, odnosi linija u prostoru koji i cine sustinu tog trougla.Te odnose mozemo saznati nezavisno od svakog iskustva a koji ce vaziti apodikticki ili aposlutno za svako buduce moguce iskustvo.
Da smo do tih pravila dosli empiriski, ta apsolutnost ne bi postojala. Ili mogli bismo reci da takav trougao nije moguc danas, ali bice moguc sutra...ali ne! Apriori sticemo znanje da takav trougao apsolutno nije moguc nikada. Zasto?
Zato sto su ta pravila o odnosima u prostoru gradja samog naseg razuma i sve sto saznajemo mora proci kroz tu gradju i tog smo svesni. To pokazuje apriornost prostora kao forme opazanja razuma.
Znaci ODNOSI U PROSTORU (sto i cini sustinu prostora) saznajemo apriori.. prostor je u nasoj svesti. Ono sto je "spolja", jeste delovanje ..koje deluje i koje dozivljavamo opet kroz poptuno subjektvine osecaje boje, mirisa, ukusa, dodira.
Znaci. ako nekoj materiji oduzmemo odnose u prostoru samim tim i sam prostor, takodje, mu oduzmemo i osecaje koji su prozivodi svesti ...ono sto ostaje jeste DELOVANJE samo.. ili volja.
A to ne lici na "realan" svet koji opazamo oko sebe.
 
... celu stvar baziraš i dokazuješ na osnovu nauka koje je čovek proizveo / osmislio / rodio / stvorio ...
..odmah da kažem da model iskustvenogučenja , čovek je prevazišao i pre helenaca ..indoevropljani su matematiku ( što podrazumeva i geometriju ) imali u prste dok su heleni bili u rodopskom uređenju ( njih namerno pominjem / helene / jer su oni rodonačelnici zapadne civilizacije ... računali su zapreminu lopte i da ne pričam šta još .. arheologija o tome bolje govori i svedoči ( ja se samo pozivam na to ) ...dakle , iskustveni sistem spoznaje nestaje sa uvoiđenjem tehnicizma ( čiji su rodonačelnici sve naučne discipline ) i započinjanja zlatnog doba čovečanstva .. ono počinje sa prvim viškovima proizvedene hrane ( zapamtite : proizvedene ) ; što omogućava da desetina hrani jednog mislioca ( danas ga prost svet zove pametnjaković dokoličar -- a kad je gusto zovu ga ) ... dakle , od tad čovek civilizacijski kreće putem intelektualne spoznaje ....
...neznam zašto čovek kaže da je geometrija prirodna nauka ( od tačke do geometriskih tela nigde u prirodi ni traga takvim stvarima -- čak i građevinarstvo i ostale graditeljske delatnosti ne koriste čiste i geometriske precizna tela u svojim delima ) , kad je ona čisto njegovo delo ( kao i sve u nauci ) , kojim nastoji da spozna sebe i svet u kome postoji ...

... od gilgameša pa naovamo , sve je veći broj ljudi koji intelektualnim aktivnostima spoznaje mnoge objektivne istine .. gotovo da nema ni jednog dostignuća / otkrića u nauci , koje svoju formulaciju nije steklo intelektualnim sagledavanjem čoveka ( neki kažu imao je ideju ; neki otkrovenje ; neki intelektualni kontakt treće vrste ...... i tako to ) a nakon toga bilo egzaktnim naučnim metodama proveravano / dokazivano / osporavano ....
.. uostalom tako se i projektuju tehnički objekti ili bilo šta ( par genijalaca zamisli stvar i dizajnira je ... posle naprave tim i počnu da projektuju zamišljeno naučnim znanjima ---- usput redefinišu dizajn ... posle od projektovanog naprave model / prototip / eksperimentalni uzorak ... posle sagledavanja / funkcionalnih ispitivanja / i sl. radnji redizejniraju i reprojektuju konačnu stvar ...... i t. d. ) .. taj takozvani inžinjersko menađžerski postupak znali su ljudi još pre graditelja piramida .... ( o tome ti pričam svo vreme ; prvo intelektualna spoznaja , pa naučna provera , redefinisanje intelektualnog i naučnog -- korak po korak nova saznanja )...

.. Kantova ; Dekartova i ostalih zasluga je što ovu ljudsku moć ( intelektualne spoznaje ) ponovo razotkrivaju čovečanstvu ( koje je religijskim dogmatama i vlastodržačkim despotima držano dalje od ove prirođene datosti i nasilno držano u takozvanom iskustvenom obrazovanju ) ... inače , taj proces započet je u helenizmom sa takozvanim dijalektičkim modelom misaonih istraživačko spoznajnim postupanjima ; ali je vlastodržačka sila sa religijom ova učenja iskorenila iz populacije i držala ih u svojim krugovima kao tajnu vladarsku ( jer tu se rađa znanje i njegova moć ) ...

....ovi primeri sa troglićima prevaziđeni su .... uzmi primere iz termodinamike --- moćna stvar ....
 
( o tome ti pričam svo vreme ; prvo intelektualna spoznaja , pa naučna provera

Пошто нигде ниси споменуо синтетичке судове априори то могу разумети само тако да ниси уопште ни читао ову тему..или јеси читао али ниси разумео.

Онда ево једно питање. Синтетички судови априори јесу могући или могуће је проширивати значење појмова тј. своје знање, независно од сваког спољашњег искуства.

Ето једне интелктуалне спознаје која је учинила коперникански обрт у филозофији...па изволи провери је научним методима.

Или боље одговори конкретно..да ли је могуће проширавти своје знање независно од сваког спољашњег искуства? Да или не? И којим научним експериметима си дошао до једног или другог одговора?

пс. Можда ти чудно звучи али научни метод има своју уску област истраживања и не може се применити на овакава питања епистемологије која захтевају дубље увиде од посматрања емпиријског света и доношења закључака на темељу просте индукције.
 
... nebih da se stobom nadgornjavam u poznavanju istorije filosofije ...svaka čast tebi ...
no , zar ti tvoji ljubljeni velikani koje obožavaš da citiraš ( a bome i da oponašaš ) ne rekoše nekako ovako :
svaka istina je prepuna starih i novih zabluda ;stoga nam mudrost nalaže da stare zblude utvrdimo kao lažne istine ... neću da kažem da filosofija objektivne istine od toga polazi , no ti koji se stalno pozivaš na njih utvrdi šta je u ovoj raspravi ( koja nije dostojna tvoje mudrosti - kako reče ona G-đa ) veća lažna istina ...
 
"Nije moguće konstruisati trougao jednakih strana s pravim uglovima u ravni".

Ово је пример једног синтетичког суда априори до кога можемо доћи независно од сваког спољашњег искуства, а ипак синтетички или опажањем. Само што је то опажање "унутрашње" уз помоћ онога што је Кант звао "чиста чулност". Чиста чулност је моћ имагинације ..банално речено нешто као унутрашње платно на коме имагинирамо геометријске фигуре комбинујући их и на тај начин откривајући правила геометрије потпуно независно од спољњег света. Али обрати пажњу.... оно веома важно код тих судова, јесте њихова аподиктичност тј. апсолутна истинитост која нам омогућује не да кажемо само на пример...једнакостраничан правоугли троугао у равни није могућ данас, али ће можда бити могућ сутра! Не. такав троугао није могућ данас , ни сутра, ни за вјеки вјекова; ни овде ни на рубовима свемира. И у то смо апсолутно сигурни иако смо до тог суда дошли априрои имагницијом, без икаквог иускуства спољњег света а СА ВАЖЕЊЕМ ЗА ЦЕО ТАЈ СПОЉЊИ СВЕТ.

Ово показује да су правила простора иманента свести ..да су она његова грађа и услов сваког опажања које мора бити прожено том грађом.
 
...ta Kantova priča je za malu decu danas ... ludak u svojoj glavi može da projektuje nov kosmos i niko da nema pristum tom svetu , zato što je ludak zanemeo ...dali postoji taj svet posle njega ... dali će postojati uopšte saznajni pravougli trougao kad nestane ljudi ...ili dali su postojali trouglovi pre ljudi .... čoveče , danas i budale znaju da čovek jedino u toj geometriji može sresti nepromenljive istine ( toj misaonoj / intelektualnoj ) ; a to samo zato što je ona tvorevina njegovog uma ....čovekovog uma..

...ova Kantova i njemu sličnih mislilaca razmišljanja , dobra su bila u svoje vreme da oslobode čoveka iz panđže iskustvenog obrazovnog sistema koji je sprovodila crkva i despodija nad ljudima .. iskustveni obrazovni sistem proizvodio je biološke univerzalne radne mašine sa određenim funkcionalnim delatnim programom ....
..dakle , oni se suprostavljaju dresuri čoveka , tvrdeći da su njegova intelegencija i njegove intelektualne moći spoznaje prirođene neotuđive datosti ( seti se primera sokrata kad dokazuje da rob zna i ono što nije nikad učio i nemože direktno da odgovori na pitanje , ali ako mi se dijalektičkim metodom postavljaju ispravna pitanja on će otkriti znanje --- jer poseduje prirođene moći kao datosti ) ...

...dakle , naše prirođene moći ne mogu da sude o onome što je tvorilo sve pre nas i posle nas .... teško da mogu da dokuče i same sebe ... tako da ovaj primer nije dokaz da možeš da izvlačiš zaključke o životu posle života ....

....naročito ne možeš za jednu staru zabludu staru koliko i čovek ; zamotanu u lepe retoričke pojmove, da tvrdiš da si otkrio novu zabludu .... odnosno da si od stare velike lažne istine došao do nejasno formulisane nove istine....
 
Poslednja izmena:
.dakle , naše prirođene moći ne mogu da sude o onome što je tvorilo sve pre nas i posle nas .... teško da mogu da dokuče i same sebe ... tako da ovaj primer nije dokaz da možeš da izvlačiš zaključke o životu posle života ....

Итекако јесте доказ. Из овог знања које је Кант открио а које је толико "познато" и за малу децу , да ни теби није било јасно док ниси прочитао овај блог...а није ти изгледа јасно ни после тога.

Из открића правила која се тичу простора ,а која су иманентна, која су форме самог сазнавања, Кант је дошао до поделе на појаву и ствар о себи. Наравно, то није довољно јер остаје примедба да иако су правила простора иманентна , субјективна; иако слика спољашњег света постоји само у свести, то не показује зашто и оригиналан свет изван свести не би био као та слика на начин предмета и његовог одраза у огледалу.

Да би Кант на то одговорио извео је своје антиномије. Међутим, није успео. Антиномије су обични софизими. Тако да ако се држиш само Канта, питање идеалности света остаје отворено. Али, ако у ту причу убациш Барклијеву философију, ону исту од које је Кант покушавао да се огради и тиме свом систему извукао најчвршћи темељ.... ствари су сасвим другачије а идеализам постаје потпуна истина.
 
Poslednja izmena:
,,svaka čast idealizmu i subjektivizmu -- naravno tebi i maloj deci koja natrčavaju na autobus i dovoljno je da majke njihove u svojoj svesti nemaju tu sliku , pa stvarno ništa se i nije desilo ...veaćam se svetu u kome je sve realno i stvarno --- u kome je život život a nije u svesti slika života ... Pozdrav !
 
Бројање и математика уопште јесте она функција духа најближа појавном просторном свету а најдаље од правог света ствари по себи. Бројање је заправо простор у апстракцији, јер можеш бројати само нешто у простору. Као такво, оно ме подсетило на велико Кантово откриће априорности простора тј. да је простор функција наше моћи сазнања.
Ради се о знању које спада у још један велики увид у филозофији. Он идеалитету света прилази са сасвим друге стране .

Сва правила простора која чине геометрију и аритметику можемо извести априори што значи пре сваког спољашњег искуства. То значи да су та правила део наше моћи сазанања и да уз помоћ њих разум креирра слике спољашњег објективног света. Не тако што сазнаје простор већ тако што простор носи већ у себи као форму своје моћи сазнања и уз помоћ које креира слике које постоје само у свести.

Оно што је кључан детаљ у разумевањеу те Кантове трансценденталне естетике јесте аподиктичност коју придајемо свим таквим априорним судовима који се тичу простора.
Рецимо. Једнакостраничан правоугли троугао у равни јесте синтетички суд априори који има апсолутно аподиктичко важење. Ми не кажемо да како смо приметили такав троугао у спољашњем свету не постоји, али можда ће некада постојати или негде постоји. НЕ! Ми знамо апсолутно сигурно ...да такав троугао никада неће постојати нити негде постоји..нити је постојао. Ми смо у то сигуруни? Поставља се питање зашто? Одакле нам таква сигруност. ЗАТО ШТО ЈЕ ТАКАВ ТРОУГАО производ наше моћи сазнвања и ничега другог. А своју свест познајемо да би рекли шта она може а шта не да произведе. Тако једнакостраничан троугао у равни наша моћ претстављања .тј разум не може да креира и зато смо сигурни да тако нечег нигде у ткз. реланом спољашњем свету нема , нити је било нити ће бити.

А говоримо заправо о самој основи тог света....простОру који је заправо функција нашег сопственог духа.
 
123loncar;bt184831:
" ...да такав троугао никада неће постојати нити негде постоји..нити је постојао... "
...напокон ... и шта сад ?

Шта сад? Сада се требаш замислити над тиме да сама супстанција свега што познајеш. целог спољашњег света..тј простор, јесте функција твоје моћи сазнања и постоји само као таква. Као форма сазнања априори.

Под наводницима "напољу" ( јер и напоље и унутра претпостaвља простор), егзистира ткз. "ствар по себи". Која је нешто суштински другачије од свега што познајемо.
 
pa naravno. Ali je pitanje da li je do matematičkog obrasca moguće doći bez iskustva?
To je ovo što drvi Oziman, a što je Kant drvio, da su prostor i vreme apriorne forme saznanja i da sve što je vezano za njih (tipa geometrija) može da se saznaje bez ikakvog iskustva.
Ja nešto ne verujem u to

А ко је то од тебе тражио да верујеш или не верујеш? Није ти ово ствар вере него знања. Уместо што покушаваш да верујеш боље укључи мозак.

Ozi kaže crtaš po mentalnom platnu...Ali i ti oblici koje crtaš u glavi, video si ih ranije...Liniju si video, tačku si video, čak i ti termini koje koristiš, neko te je naučio šta znače...Teško da bi ijedan sud mogao doneti bez iskustva...

Постоје само два начина на које можемо проширити своја сазнања. То је аналитички начин и синтетички ..нема трећег. Аналитички значи анализом појмова које већ поседујемо тј њиховим рачлањивањем. На пример: суд који гласи " Злато је жуте боје" јесте један аналитичан суд јер он не додаје нашем знању ништа више него што смо већ знали тј. мислили у појму "злато" . Овим судом смо само то нагласили.

Међутим, синтетички судови додају нешто ново појму који поседујемо. Рецимо "Злато се топи на толико и толико степени". Ако мој појам "злато" не садржи тај податак, ма колико га анализирао не могу доћи до тог одговора. Значи, морам прибећи овом другом методу. Или спољашњем искуству...синтетички. Тако што ћу набавити комад злата , загрејати га и забележити на којој се темепретури топи.. Тако ћу појму злато, који већ поседујем, додати један предикат који нисам већ мислио у истом. Тиме сам дакле проширио значење појма "злато".

То је разлика између аналитичких и синтетичиких судова.

Оно што је Кант открио јесте да постоје појмови којима можемо проширивати значење, тј надограђивати своје знање синтетички а ипак а приори или независно од спољашањег искустува.На пример: такав суд је овај: "Најкраћи пут између две тачке у равни јесте права линија".

Нико не спори да у свести већ поседујемо појмове "линија","тачка", као и раван. Али анализом тих појмова нећемо доћи до закључка да ли је горњи суд тачан или не. Тај податак не налази се већ у тим појмовима које поседујемо да бисмо аналитички дошли до тог суда.Или сазнали нешто што већ знамо.
Појам линија рецимо...не садржи у себи никакве величине, па самим тим ни оно "НАЈКРАЋИ". не можемо извести из њега.Исто је је и са појмом тачка и раван. Па одакале онда тај атрибут "најкраћи пут између две тачке у равни јесте права линија?

Као што видиш иако смо видели и линију, и раван и тачку. Анализом истих појмова не можемо доћи до горњег суда. ЗНАЧИ МОРАМО ПРИБЕЋИ СПОЉАШЊЕМ ИСКУСТВУ. Или ређати те линије и тачке.

Међтуим ту долазимо до битног. Јер то спољашње исксутво којим ћемо се уверити у истинитост суда да је најкраће растојање између две тачке у равни права линија, не мора бити емпиријско. Тј. не морамо исећи макзама линије и цртати тачке на папиру да бисмо се у то уверили. Довољно је да имагницијом комбинујемо те линије и тачке и апослутно се уверимо у истинитост. И то не на начин да ћемо рећи: "Ево данас је најкраћи пут између две тачке у равни права линија а сутра можда неће бити." Не! Ми апсолутно знамо, да УВЕК.. апсолутно увек тај суд биће истинит!

Примећујеш ли да овде тврдимо да ће нешто до чега смо дошли независно од спољашњег искуства апсолутно важити за свако будуће спољашње искуство са којим се сретнемо?

Ово покаузје да су та правила заправо правила наше моћи опажања а не атрибути спољашњег света. ТАКО ДА знамо да рецимо кроз двоглед са обојеним стаклима ,све што ћемо гледати бити обојено. Одатле нам таква сигурност у истинитост онога до чега долазимо синтетички а опет априори.
 

Back
Top