Kamioni i autobusi

@Volvo-Power
Ajd pa nek je sa srecom dogovor i pocetak posla :)

@tema
konacno i ja da ubudzim duple tankove :)

image793.jpg

image792d.jpg

image794s.jpg

image797.jpg

image800t.jpg

image803.jpg

image806.jpg

image808.jpg

231020111312.jpg

231020111313.jpg


bilo je tu i malo poliranja itd
pa da cujem ocene i komentare hehe
 
"Dvoglavi" IVECO u službi spašavanja

ziegler_00.jpg


Za potrebe tunela Učka, BINA Istra, isporučeno je vozilo za spašavanje i evakuaciju - evakuacijsko vozilo TRV ZE1 „MERKUR“ sa elektropogonom u potpunosti je projektirano i proizvedeno u Republici Hrvatskoj, u Ziegler-u, Zagreb, te predstavlja prototip takvog tipa vozila u cijelome svijetu, dok mu je osnovna namjena spašavanje i evakuacija unesrećenika iz tunela.

ziegler_01.jpg


Koncepcija vozila bazira se na 3 komore: 1. kabina - prostor za spašavanje - 2. kabina. Taj koncept omogućava prelazak iz jedne kabine u drugu kabinu, kao i na vozačko mjesto, kroz samo vozilo (iako je to moguće napraviti i izvan njega). Kako je u vozilo ugrađena i banka zraka, kojom je moguće stvoriti nad tlak u samom vozilu, onemogućen je ulazak vanjskih čestica i dima u vozilo. Na taj način osigurani su optimalni uvjeti za upravljanje vozilom na uskom prostoru (u tunelu) u izvanrednim okolnostima (požar u tunelu). Osim toga, tim konceptom unesrećenici su odvojeni od prostora za upravljanje vozilom (prostori su odvojeni preklopnim vratima – radi izbjegavanja panike i šoka), ali im je moguće pristupiti (pružanje prve pomoći). Predviđeno je da vozilom upravlja 1 osoba, te da postoji 1 član posade (koji brine o unesrećenicima). Ukupno može prevoziti 12 unesrećenika odjednom. U svakoj kabini ima po 1 vozačko mjesto sa ZIEGLER sjedalom sa integriranim dišnim aparatom, dok u prostoru za spašavanje i evakuaciju ima 8 sjedećih i 4 stajaća mjesta. Za svako mjesto je osigurana i maska - kapuljača za disanje, koja je spojena na banku zraka vozila.

ziegler_02.jpg


S vozilom je moguće upravljati u oba smjera, pri čemu je uvijek aktivna samo jedna kabina, odnosno jedno upravljačko mjesto. Pri samoj aktivaciji jedne kabine, druga kabina automatski je deaktivirana, kao i upravljanje osovinom ispod te kabine. Ono što je najinteresantnije jest to da vozač ne mora razmišljati što se događa u drugoj kabini ili u kojem je položaju ostao volan u njoj. Bez obzira u kojem položaju ostao volan, hidraulička jedinica podvozja, pri aktivaciji jedne kabine, automatski vraća volan i kotače na osovini druge kabine u centralni položaj. Također, sva rasvjeta automatski se mijenja ovisno o smjeru vožnje - prednja svjetla brzo se gase i aktiviraju se stražnja, stražnja svjetlana drugoj strani se gase i pale se prednja, čak se i rasvjeta registarske pločice pali na "stražnjoj" strani!

Vozilo je pogonjeno na električni pogon. Prednost ovakvog pogona u odnosu na pogon s motorom s unutrašnjim izgaranjem za ove namjene prvenstveno jest mogućnost rada u uvjetima smanjene koncentracije kisika u atmosferi. Dakle, dok motor s unutrašnjim izgaranjem treba kisik za rad, elektromotor ga ne treba.

Razne studije, kao i praksa eksperata diljem svijeta, pokazale su kako je upravo to veliki problem u požarima u tunelima (naročito kod tunela).

ziegler_03.jpg


Električni pogon vozila 4x4 zasniva se na 2 trofazna elektromotora s vodenim hlađenjem nominalne snage 2 x 76,6 kW (max 2 x 95 kW), svaki za pogon jedne osovine. Vozilom se upravlja vrlo lako. Ne postoje klasični stupnjevi prijenosa. Vozač može odabrati položaj za vožnju naprijed, natrag ili postaviti vozilo u neutralan položaj. Sve što treba jest upravljati volanom i pritiskati papučicu gasa. Postoje dva baterijska paketa, nominalnog napona 212 V i kapaciteta 2 x 180 Ah. Svaki baterijski paket napravljen je od 90 ćelija LiFePo4 baterija. Punjači za baterijske pakete ugrađeni su na samo vozilo, pa se punjenje baterija vrši preko kabla na vanjsko napajanje. Maksimalna brzina vozila ograničena je na 60 km/h. Autonomija vozila iznosi 4 h u mješovitom radu. Promjer kruga okretanja vozila iznosi 14 m.

Kočnice na vozilu su pneumatski aktivirane kočnice. Parkirna kočnica također se aktivira na dodir gumba - pneumatskim putem.

Podni dio vozila zaštićen je metalnom oplatom, na koju je nanesen itrajni sloj podne zaštite, čime je smanjena mogućnost oštećivanja vozila tijekom eksploatacije (naročito intervencija). Na vozilo je ugrađena i samozaštita vozila vodom. Ukupno 10 mlaznica pokriva vanjski dio vozila, od čega je 6 mlaznica raspoređeno po krovu i 4 za zaštitu guma - poda vozila.

Na vozilo je montiran i run-flat sustav, koji omogućuje vožnju s probušenim gumama.

Vozilo ima ugrađena dvoja vrata s pneumatskim otvaranjem, svaka s po jedne strane vozila. Kroz pneumatska vrata u vozilo ulazi se preko stepenica. Na zadnjoj stepenici ugrađena su vrata od trakastih PVC zavjesa. Namjena ovih vrata je sprječavanje ulaska dima, pepela, čađe i ostalih čestica u vozilo pri samoj intervenciji.

Osim pneumatskih vrata, ugrađena su i 4 vrata za vanjski prilaz-izlaz u nuždi, na ručno otvaranje.

Ranije je spomenuta i banka zraka za disanje. Banka zraka sastoji se od ukupno 14 boca, od čega svaka po 50 l. Tlak punjenja boca je 300 bar. Redukcijskim ventilom, distributorima na ventile za nadtlak i maske-kapuljače za disanje zrak je doveden unutar vozila. Na vozilo su ugrađena i 2 senzora za praćenje koncentracije kisika - od čega 1 u samo vozilo i 1 izvan vozila. Podaci se obrađuju preko centralne jedinice. Banka zraka uključuje se automatski ili ručno. Predviđeno trajanje banke zraka iznosi 5 h (uključeni svi potrošači).

ziegler_04.jpg


Na svaku kabinu vozila ugrađena je i po 1 termokamera. U svakoj kabini vozila na LCD ekranu prikazuje se i termalna slika okoline ispred vozila. Na taj način moguće je pratiti što se zbiva u okolini vozila, pa čak i upravljati njime i u 100% zadimljenosti okoline. Vanjska i unutrašnja rasvjeta izvedena je u LED tehnologiji, što doprinosi atraktivnom izgledu, optimalnom osvjetljenju unutrašnjosti i okoline, ali i smanjenoj potrošnji električe energije. Svjetlosna signalizacija također je izvedena u LED tehnologiji. Ugrađene su krovne i prednje plave bljeskalice. Vozilo je opremljeno i vatrogasnom sirenom i zvučnikom za govor iz kabina.

ziegler_05.jpg


ziegler_06.jpg


Na vozilu su vršena razna ispitivanja i simulacije. Ispitano je na nadtlak i propusnost na dim, mogućnost savladavanja uspona pri punom opterećenju, ispitan je kočioni i pogonski sustav, mjerene su brzine i ubrzanja, te autonomija vozila, kao i manevarske sposobnosti. Vozilo je atestirano od strane ovlaštenih tijela za visokonaponsku instalaciju, boce pod visokim tlakom, elektromagnetnu kompatibilnost, te je atestirano od strane Centra za vozila Hrvatske.​

Izvor: teretna-vozila
 
Zdravo narode,evo pridruzih vam se i ja malo,jos sam nov pa ne razumem kako sve ovo funkcionise,nego nije bitno nego da se ja predstavim,ja sam Dalibor iz okoline Bora tacnije Majdanpek,vidim vi ovde svi imate kamione velike i novije generacije,ja sanjam o tome da i ja nekad pazarim tako nesto.a ja vozim mali kamioncic Mercedes benz 608 D.nije nesto ali sluzi,nego hteo sam da pitam nekog dobrog mehacara imam na kamionu neku cudnu lupnjavu,ja sam ga skoro pazario pre toga sam tamica vozio,a kupio sam ga od nekog matorca on mi je reko da je 20god bio kod njega i sve se tako cuo oduvek,ali mene nervira hteo bih to da sredim.Hvala unapred
 
Pozdrav svima. Ja sam novi clan. Hteo bih da pitam ako neko ima iskustva sa Man-om 18-410 tga. Kakvi su kamioni? I koliko prelaze bez generalne? zanima me jos kakva je situacija sa poslom za kamion? Posto nameravam da se bavim tim? Moze li mi neko reci ima li posla i sta je najbolje za pocetnike? Unapred hvala.
 
pozdrav svima juce sam razgovarao sa nekim vozacima kazu da man tga uopste nije za pohvalu nesto ga elektronika zeza tako da ga svi izbegavaju a sto se tice starijih manova ima moj rodjak dva i nepamtim da je nekad ostao u kvaru doduse kao svako vozilo kad se redovno odrzava nema problema :)
dobro je sto ima novih clanova da ozivimo ovaj forum ponovo svi su dobrodosli
 

Back
Top