- Poruka
- 70.193

Kala, latinski naziv (Calla Zantedeschia) broji 8 vrsta roda koji potiču iz Afrike. Ova sobna biljka u prirodi raste slobodno na vlažnim područjima I močvarama koja u leto presuše i zato je specifična za negu.
Kod nas se gaji kao kućna biljka u stanu, mada se može uspešno negovati i na otvorenom prostoru, a interesantna je kao rezani cvet zbog prelepih krupnih cvetova na dugim stabljikama. Kala može narasti i do metar i po u visinu. U našem narodu, nekada se kalu zvali zmijanac ili zmijski koren jer su neretko ovu biljku pokušavali da koriste kao protivotrov zmijskom otrovu.
Cvetanje
Cvetići kale su žućkasti i skupljeni u klip sa levkastim belim omotačem koji je u stvari list i koji ima ulogu da privuče insekte zbog oprašivanja cveta. Stručnjaci ovakav list nazivu “spata”.Odnedavno mogu da se za uzgoj nabave nove sorte sa žutim i ružičastim površnim listom kale. Kale su omiljene za dekoracije na venčanjima i to one sa višim i većim cvetovima dok su one sitnije sorte sa manjim cvetovima stanovnici domova. U plasteniku profesionalni uzgajivači gaje sorte koje su veće visine i kojima produžavaju period cvetanja.
Rana sadnja u avgustu i septembru omogućava cvetanje u oktobru. Nalepši cvetovi biće početkom proleća. Kad kala prestane da cveta, u aprilu i maju, prekinite zalivanje jer je biljci potreban period mirovanja posle kog će ponovo cvetati.
Sadnja i uzgoj kala
Sadjenje gomolja vrši se u avgustu i septembru. Najbolje je da koristite saksije veličine 12 do 14 cm u prečniku. Zemlja treba da bude nešto teža, obogaćena humusom i djubrivom.Možete koristiti i mešavinu baštenskog zemljišta i treseta. Kalama odgovara neutralno zemljište, slabokiselo ili alkalno.
Zalivanje kala
Potrebe kala za vodom su velike pa ih često i obilno zalivajte. Sa zalivanjem se prestaje u periodu mirovanja, nakon završetka faze cvetanja kale.(saznajlako.com)