Kale

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
70.193
Kala-sobno-cvece.jpg

Kala, latinski naziv (Calla Zantedeschia) broji 8 vrsta roda koji potiču iz Afrike. Ova sobna biljka u prirodi raste slobodno na vlažnim područjima I močvarama koja u leto presuše i zato je specifična za negu.

Kod nas se gaji kao kućna biljka u stanu, mada se može uspešno negovati i na otvorenom prostoru, a interesantna je kao rezani cvet zbog prelepih krupnih cvetova na dugim stabljikama. Kala može narasti i do metar i po u visinu. U našem narodu, nekada se kalu zvali zmijanac ili zmijski koren jer su neretko ovu biljku pokušavali da koriste kao protivotrov zmijskom otrovu.

Cvetanje

Cvetići kale su žućkasti i skupljeni u klip sa levkastim belim omotačem koji je u stvari list i koji ima ulogu da privuče insekte zbog oprašivanja cveta. Stručnjaci ovakav list nazivu “spata”.

Odnedavno mogu da se za uzgoj nabave nove sorte sa žutim i ružičastim površnim listom kale. Kale su omiljene za dekoracije na venčanjima i to one sa višim i većim cvetovima dok su one sitnije sorte sa manjim cvetovima stanovnici domova. U plasteniku profesionalni uzgajivači gaje sorte koje su veće visine i kojima produžavaju period cvetanja.

Rana sadnja u avgustu i septembru omogućava cvetanje u oktobru. Nalepši cvetovi biće početkom proleća. Kad kala prestane da cveta, u aprilu i maju, prekinite zalivanje jer je biljci potreban period mirovanja posle kog će ponovo cvetati.

Sadnja i uzgoj kala

Sadjenje gomolja vrši se u avgustu i septembru. Najbolje je da koristite saksije veličine 12 do 14 cm u prečniku. Zemlja treba da bude nešto teža, obogaćena humusom i djubrivom.

Možete koristiti i mešavinu baštenskog zemljišta i treseta. Kalama odgovara neutralno zemljište, slabokiselo ili alkalno.

Zalivanje kala

Potrebe kala za vodom su velike pa ih često i obilno zalivajte. Sa zalivanjem se prestaje u periodu mirovanja, nakon završetka faze cvetanja kale.

(saznajlako.com)
 
Imam kale u dvoristu i to na dve lokacije, prezivele su zimu uz zastitu.

Medjutim nisu nesto bujno cvetale a na jednom mestu nisu se ni razvile kako bi trebale :confused:
Da li neko zna do cega je? Koja prihrana treba?

Imam ove bele sorte, ne bih da odustanem od njih, mnogo su mi lepe.
 
Lukovice se inace mogu naci u prodaji izmedju 80-100 din po komadu za ove bele, medjutim postoje i sarenocvetne kale koje su mislim vise za saksije...barem ih ja dozivljavam tako.
Dok ove bele mogu da izrastu do 1m i imaju velike cvetove (postoje i patuljaste bele) sarenocvetne su manje i ima ih u vise boja.
Odrasle biljke u saksiji, u cvatu sam vidjala po cvecarama za oko 800 din.

1628062602162.jpeg

Doba cvetanja

Doba cvetanja šarenocvetnih kala zavisi prvenstveno od perioda sadnje, temperatura koje su biljke imale u toku gajenja i perioda mirovanja koji im treba obezbediti. Ako je sve dobro usklađeno prvi cvetovi pojavljuju se 50 do 60 dana nakon sadnje.

Miris biljke

Čak ni kale u boji nemaju jak miris koji bi posebno privlačio.

Preporuka za sadnju

Iako se mogu saditi i na otvorenom, preporučujemo da ih ipak sadite u saksijama jer su dosta zahtevne prema tipu zemljišta. Odlične su na cvetnim lejama u kombinaciji sa kanama ili u velikim plitkom baštenskim saksijama. Njihovo pravo mesto je uz vodene površine, ali na obali, nikako u vodi. Bele standardne kale mogu se posaditi čak i u plićake vodenih bašti.

(floraekspres.rs)
 
Svetlo/pozicija

Šarenocvetne kale traže potpuno osunčane pozicije ili najviše blagu senku. U jače zasenjenim pozicijama cvetanje je malo, a biljke slabe i neugledne.

Temperatura

Kada su temperature u pitanju ove kale su pravi izbirači.

  • U periodu rasta i razvoja dobro je da im postepeno podižete tenmperaturu od 10°C na kojoj biljke sadite, pa do 18°C do koje treba da stignu za 15 dana.
  • Dobro podnose visoke letnje temperature.
  • U periodu hlađenja gomolja temperatura ne sme da padne ispod 5°C. Minimum koji im je potreban da bi biljke cvetale i naredne sezone je 10 nedelja na niskim temperaturama. Inače, na ovim niskim temperaturama mogu da provedu i 8 do 10 meseci, a da to biljkama ne škodi.
Presađivanje

Gomolji koje dobijate su uglavnom 4 do 5 cm u obimu. Kada vam gomolji stignu:

  • raširite ih na suvu i ravnu površinu i ostavite da se ovako suše oko 5 dana.
  • Okruglasta strana za vreme sušenja mora da bude okrenuta prema dole.
  • Sade se u dobro dreniran supstrat, najbolje je da bude tresetni jer biljkama osigurava dobar vodnovazdušni režim.
  • Dubina sadnje bi trebala da bude oko 5 cm.
  • Gomolji ovih kala imaju ravnu i zaobljenu stranu. Zaobljenu stranu uvek sadite prema dnu saksije, a ravnu prema površini.
  • Ovako posađene biljke smestite na osunčano mesto i lagano im podižite temperaturu.
Orezivanje

Osim čišćenja gomolja nakon letnje nege nema posebnog orezivanja.

Razmnožavanje

Ova vrsta kala razmnožava se pomoću pilića koje obrazuje na kraju sezone. Gajenje gomolja od pilića do cvetajuće biljke traje nekoliko godina pa je možda ipak bolje da uvek kupite nove gomolje.

Zalivanje

Zalivajte je tako da se supstrat ne osuši u potpunosti između dva zalivanja. Kala podnosi vrućine, ali ovaj tip kala ne podnosi potpuno isušivanje.

Prihranjivanje

Da bi ostvarili obilno cvetanje uvek prihranjujte posađene biljke. Sa prihranom počinjete onoga trenutka kada se pojavi prvi izbojak. U vreme cvetanja prihranjujte sa svakim zalivanjem đubrivom formulacije 15:11:29 i to 2g/1 litar vode. U periodu kada biljke precvetaju nastavite sa prihranom istim đubrivom ali 1g/1l vode. Ovaj period od precvetavanja do zasušivanja traje dva meseca. Sve vreme traži da biljke redovno prihranjujete kako bi nakupile dovoljno energije za cvetanje u narednoj sezoni.

Prezimljavanje

Ove kale osetljive su na mraz pa je potrebno o njima posebno brinuti u toku zime.
  • Nakon cvetanja gajili ste ih još dva meseca i redovno prihranjivali. Nakon ovoga pustite biljke da se potpuno osuše. U ovom periodu važno je da na njih ne padne ni kiša. Sve vreme treba da su izložene visokim temperaturama (preko 25°C) jer se sada u njima obrazuju novi cvetni pupovi za sledeću sezonu.
  • Nakon što su se biljke osušile, iskopajte gomolje, očistite ih i ostavite na suvom i hladnom mestu. Nikako ne dozvolite da temperatura padne do tačke smrzavanja. Održavajte vlagu na oko 80%. Gomolji ne smeju da se potpuno osuše. Ako ih skladištite u vlažnom tresetu ili piljevini to će za njih biti dobro. Opet vodite računa o provetravanju i stalnoj kontroli vlage. Ovako omolje možete čuvati do sledeće sezone, ali ne preko 10 meseci.

(floraekspres.rs)
 
zasto zene toliko vole kale?
ovo cemo na psihologiju :zper::lol:
nije zbog tucka...mada nisam merodavna da pricam u ime svih zena...za sada...mozda jednog dana? :think::lol:
inace...cak i kada ne cveta ima lepe velike, tamnozelene listove...i posadjena na gomilu, onako izmedju drveca...meni ima vajb dzungle na koju otkidam :rumenko::lol: eto...cista erotika :mrgreen:
 
Medjutim nisu nesto bujno cvetale a na jednom mestu nisu se ni razvile kako bi trebale :confused:
Da li neko zna do cega je? Koja prihrana treba?
Imam ove bele sorte, ne bih da odustanem od njih, mnogo su mi lepe.
Od uslova potrebnih za kale ti imaš, drenirano tlo (peskovito) i adekvatne temperature leti, kada odmaraju,.. i u proleće kada intenzivno cvetaju,.. i u jesen mogu da cvetaju, ali slabije.
Nemaš odgovarajuću agu u vazduhu (napisala si treba im 80%,.. a ti imaš oko 55% u proleće i puno manje u leto,.. a to na otvorenom ne možeš da im obezbediš,..
Kala se obilato prihranjuje organskim koncentrovanim đubrivom (stajnjakom) - pred vegetaciju i azotnim mineralnim u vegetaciji ( AN ili KAN se najbolje pokazali uz ovvo koje si napisala ).

bolesti: Gomolji kale su skloni truleži i gljivičnoj i bakterijskoj ! Zato se uzgoj treba strogo kontrolisati sa količinom vlage u tlu ( periodi plavljenja i zasušivanja gomolja, tj tla,..) Zato se kale uspešno gaje samo u plastenicima, ne i na otvorenom,.. Inače je nazivaju i Nilski ljiljan.
 
Evo moje kale...prezivele...Inace ja njih zaista mnogo volim...Razmisljam da se opet bacim u trosak i nabavim 20tak komada...Prodaju ih sada za 50din po komadu.

kk.jpg
 

Back
Top