Kalash vs. M16

Misljenja sam da je sama konstrukcija, izrada i materijal kod AK-47 bolja od M-16 (cele familije). To se ogleda prosto u tome sto se mnogo manje zastoja javlja kod AK-47. Razlog tome leži u toleranciji mašinske obrade sastavnih delova... da ne dužim... glas za Mihaila
 
I ja sam za kalash, ali ni m16 nije los, pogotovo ako se dobro odrzava. Tu mu je i glavna mana. Ali sa dobrim odrzavanjem je super puska, doduse malo komplikovana. Pogotovo ako ima neke dodatke. Tipa
optika i truga high-tech sranja.
 
Rade012:
Misljenja sam da je sama konstrukcija, izrada i materijal kod AK-47 bolja od M-16 (cele familije). To se ogleda prosto u tome sto se mnogo manje zastoja javlja kod AK-47. Razlog tome leži u toleranciji mašinske obrade sastavnih delova... da ne dužim... glas za Mihaila

U potpunosti se slazem sa tobom!
 
M16 (od modela A1) je daleko modernija i bolja puska od AK-47. Ima nizi stepen olucenja, duzu cev (veca preciznost), vecu energiju zrna na ustima cevi (daleko veca brzina zrna), vecu brzinu paljbe, daleko je laksa. Tolerancije izrade sigurno nisu manje stroge nego kod AK-47 (verovatno naprotiv) i "mirnija" je pri rafalnoj paljbi. Nazalost, nisam imao prilike da pucam iz nje, ali par ljudi koje poznajem a imali su priliku da koriste obe rekli su mi da je M16-A1 superiornije oruzje.
 
Cisto da se vidi pedigre. Od kvalitetnog pretka ne moze da nastane neka neozbiljna puska, zar ne?
 

Prilozi

  • ak.jpg
    ak.jpg
    8,5 KB · Pregleda: 47
Jedan od bitnijih podataka za odredjivanje kvaliteta pesdijskog naoruzanja, pored tt karakteristika bi trebao da bude i broj zastoja, zar ne?
Licno sam bio svedok da AK dejstvuje i nakon uranjanja u pesak, sto se desilo nepaznjom strelca. Jeste skripala prilikom povlacenja zatvaraca, ali je dejstvovala, sto se za M16 ne bi moglo reci
 
Rade012:
Jedan od bitnijih podataka za odredjivanje kvaliteta pesdijskog naoruzanja, pored tt karakteristika bi trebao da bude i broj zastoja, zar ne?
Licno sam bio svedok da AK dejstvuje i nakon uranjanja u pesak, sto se desilo nepaznjom strelca. Jeste skripala prilikom povlacenja zatvaraca, ali je dejstvovala, sto se za M16 ne bi moglo reci

Imao si priliku da pucas iz M-16 nakon uranjanja u pesak?

Ja sam bio svedok velikog broja zaglavljivanja tog "Kalasa", doduse domacih varijanti M70A i M72. Uz to korodiraju neverovatno lako i zahtevaju uzasno ceste intervencije. Kao trece, rafalna paljba mi nije izgledala bas precizno, tesko da sam vec treci metak iz rafala mogao da drzim tamo gde je trebalo...ali to sam samo ja.
 
Stvarno domaći M.70 mnogo lako korodira... malo kiše i blata, pa kao da ga je neko prskao kiselinom. :-?

(Strani kupci od "Zastave" uvek poručuju izradu oružja od stranih čelika, najviše švedskog)
 
U vojsci sam dobio M70-AB2 potpuno nov, kao i ceo vod.
Posle prvog gadjanja od 9 metaka, cev je izgubila sjaj, posle pucanja manevarcima na cevi se primecivala rdja, posle drugog gadjanja od 19 metaka cev je bila solidno rdjava.

Na drugom gadjanju kada smo pucali rafalno po tri metka, mnogima je dolazilo do zastoja, tacnije metak se zaglavljivao izmedju zatvaraca i cevi.

M16 necu da komentarisem jer je nikad nisam ni video uzivo.
 
The Edge:
Stvarno domaći M.70 mnogo lako korodira... malo kiše i blata, pa kao da ga je neko prskao kiselinom. :-?

(Strani kupci od "Zastave" uvek poručuju izradu oružja od stranih čelika, najviše švedskog)

Tako nekako, ali koliko znam posle te kise i blata i gazenja i mrcvarenja, ona ce i dalje da opali, sto je zapravo najvaznija karakteristika i koja nije vezana za tehnologiju izrade nego konstrukciju puske.
POz
 

Back
Top