Kako zaštititi automobil od sunca - nekoliko metoda koje su efikasne

Атомик™

Srebrna tastatura
Poruka
258.829

Kako zaštititi automobil od sunca - nekoliko metoda koje su efikasne​


1753353674_shutterstock_144155649.format-webp.width-900.webp

Toplota negativno utiče na automobile podjednako kao i na ljude, a posledice su opasnije nego što mislite.

Svi smo se našli u situaciji kada je nemoguće parkirati automobil u hladu ili garaži kako ne bi bio izložen suncu i ekstremnoj vrućini.

Izlaganje automobila direktnoj sunčevoj svetlosti može izazvati brojne probleme, od oštećenja boje do pregrevanja unutrašnjosti, prenosi Net.hr.

Postoji nekoliko efikasnih metoda pomoću kojih možete bezbedno i pravilno da zaštitite automobil od štetnih efekata sunca.


Posledice visokih temperatura na automobil​

Tokom letnjih meseci često koristimo prilike za putovanja i uživanje, ali intenzivno sunce predstavlja ozbiljnu pretnju za vaše vozilo i može prouzrokovati skupu i trajnu štetu.

https://n1info.rs/magazin/auto/funkcija-u-automobilu-koju-ne-bi-trebalo-koristiti-duze-od-20-minuta/
Negativne posledice su najvidljivije na ovim delovima:


Lak automobila: Štetni efekti UV zraka utiču na pucanje i bleđenje boje
Plastični delovi: Plastični delovi poput spoljnih pragova i instrument table mogu se deformisati ili čak pucati ako je automobil duže vreme izložen visokim temperaturama i sunčevoj svetlosti

Karoserija i elektronika: Visoke temperature uništavaju ove delove i smanjuju njihovu funkciju, a mogu i estetski smanjiti vrednost automobila

Gume: Visoke temperature smanjuju elastičnost guma, njihov vek trajanja i povećavaju mogućnost pucanja

Da biste izbegli negativne posledice izlaganja automobila suncu, pokušajte da zaštitite svoje vozilo na jedan od ovih načina.

Kako zaštititi svoj automobil od sunca?​

Primenom proverenih metoda i malo proaktivne nege, moguće je efikasno zaštititi svoj automobil i sačuvati njegov sjaj i udobnost godinama.

Kartonska zaštita od sunca za vaš automobil​

Ova zaštita je apsolutno najpristupačnija svima, a smanjuje mogućnost štetnih posledica po vaše vozilo.

Lako se postavlja i ne zauzima mnogo prostora u vašem automobilu, a kada se pravilno instalira, reflektuje sunčeve zrake, čime se smanjuje pregrevanje automobila.

Postavite veliki komad kartona na unutrašnju stranu vetrobranskog stakla, što će smanjiti temperaturu unutar vašeg vozila i sprečiti pregrevanje kontrolne table automobila.

Aluminijumska folija kao zaštita od sunca za vaš automobil​

Ova metoda je takođe jedna od najčešćih i ima isti efekat kao i korišćenje kartonske zaštite za vaš automobil.


Aluminijumska folija se može kupiti u mnogim prodavnicama po pristupačnim cenama i može se koristiti duži vremenski period.

Tenda za automobile​

Tende za automobile su savršena opcija za one kojima je potrebna samo privremena i efikasna zaštita od sunca. Ako nam je zaštita potrebna samo tokom leta, ovo je odlično rešenje.

Tenda se jednostavno postavlja iznad vozila, stvarajući hlad koji štiti farbu i prozore od UV zraka i smanjuje temperaturu unutar samog vozila.

Cerada/prekrivač za automobil​

Cerade su dugotrajnije rešenje koje se kupuje u zavisnosti od marke i modela automobila i jednostavno se postavljaju na automobil, a imaju pozitivan efekat.

Zaštitni premazi​

Karoserija automobila je prva na udaru sunca, pa je važno na vreme i redovno koristiti zaštitne premaze, koji deluju kao štit koji čuva boju i sjaj.

Za osnovnu zaštitu potrebno je temeljno oprati automobil. Na njega se nanosi sloj voska, koji će štititi automobil nekoliko meseci. Zbog toga je važno ponavljati postupak svaka tri do četiri meseca.


Za dugoročno rešenje, odvezite svoj automobil u profesionalnu radionicu za popravku karoserije gde će vam naneti keramički premaz.

Ova metoda je veoma efikasna jer vosak stvara tanak sloj koji apsorbuje UV zrake umesto boje.

Keramički premaz, iako skuplji, stvara jaku, hemijsku vezu sa bojom i pruža godine otpornije zaštite od UV zraka, ogrebotina i hemikalija.

Zaštitna folija​

Zaštitne folije su tanki slojevi samolepljive plastike koji se nanose na površinu automobila, obično na boju, prozore ili farove.

Folije su dostupne u različitim vrstama i debljinama, a njihov glavni cilj je zaštita od UV zraka, prljavštine, ogrebotina i drugih spoljnih faktora koji mogu negativno uticati na izgled vozila.

Šta učiniti ako niste zaštitili automobil na vreme?​

Pored svih navedenih metoda, neophodno je d edovno čistite i održavajte svoj automobil i parkirajte ga u hladu što je češće moguće.

Ako niste na vreme zaštitili svoj automobil od sunca, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti da biste smanjili štetu.

Pustite svoj automobil da se ohladi​

Prvo, kada uđete u automobil, otvorite vrata i prozore kako biste ispustili vruć vazduh i omogućili vazduhu da brže cirkuliše. Ovo će pomoći u smanjenju unutrašnje temperature i sprečiti nakupljanje toplote.

Uključite klima uređaj na nižoj temperaturi kako biste postepeno snižavali temperaturu u vozilu, ali ga nemojte odmah uključivati na maksimalnu snagu jer bi to moglo oštetiti sistem.

Proverite pritisak u gumama​

Sunčeva svetlost može povećati pritisak u vašim gumama, a dugotrajno izlaganje visokim temperaturama može uticati na njihovu strukturu.

Redovno proveravajte pritisak u gumama, posebno nakon parkiranja na suncu, kako biste sprečili neravnomerno habanje i potencijalna oštećenja.

Proverite tečnosti​

Visoke temperature mogu ubrzati isparavanje tečnosti (npr. antifriza, motornog ulja), zato proverite nivoe svih tečnosti nakon što je vaš automobil duže vreme bio izložen suncu.

Redovno proveravajte nivo rashladne tečnosti i ulja.

Pazite na vruće površine​

Volan, ručica menjača i metalni delovi sigurnosnog pojasa mogu dostići temperature koje mogu izazvati opekotine, zato rukujte njima pažljivo.

https://n1info.rs/magazin/auto/kako-zastititi-automobil-od-sunca-nekoliko-metoda-koje-su-efikasne/
 

Back
Top