Kako su nekada izgledala venčanja u Srbiji

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.284
Prvi srpski etnološki film snimljen je u kući porodice Minić, koja i dan-danas, iako je obrasla travom i zapuštena, stoji i čuva uspomene na predratni život u Srbiji.
Srbi su uvek bili gospoda, kako u srednjem veku kad je deo Evrope bio u mraku, tako i na početku 20 veka.
To se vidi i na snimku srpske svadbe iz avgusta 1911. godine u mestu Majdevo kod Кruševca.


Na crno-belom snimku, prvom etnološkom filmu koji je snimio Luj de Beri, vide se zvanice jedne ondašnje svadbe odevene u svečane toalete i elegantna odela kakva su se nosila na dvorovima širom Evrope.
Prvi srpski etnološki film snimljen je u kući porodice Minić, koja i dan-danas, iako je obrasla travom i zapuštena, stoji i čuva uspomene na predratni život u Srbiji.
Među 300 svadbenih zvanicama bili su i mnogi istaknuti radikali među kojima i Nastas Petrović i Svetozar Botorić.
Borotić je kao porodični prijatelj Manića i najzaslužniji za dolazak Luja Pitrofila de Berija, najpoznatijeg profesionalnog snimatelja onog vremena, u Srbiju.

link
 
70-tih nisam bio jos muzicar, bio sam mali ali 86-90 god je bilo neponovljivo :)
To su bile svadbe.....
Od pocetka '80-ih,je od Lipvicke sume,danas Erina kafana,nekada "Cerga","Lipovicki cvet","Cacanka",Pa ovamo,"Veliki Crljeni","Vreoci","Zavod",pa ovamo prema Arandjelovcu,skoro svako selo je imalo poznatu kafanu i u njima muzika,neprestano.Ponedeljak bio slobodan dan.Zimi Muzika po selima koja su imale Domove kulture,a imalo ih je dosta.U svakom domu bilo takmicenje pevaca amatera.Tako da je cela godina bila uz muziku.
 
Od pocetka '80-ih,je od Lipvicke sume,danas Erina kafana,nekada "Cerga","Lipovicki cvet","Cacanka",Pa ovamo,"Veliki Crljeni","Vreoci","Zavod",pa ovamo prema Arandjelovcu,skoro svako selo je imalo poznatu kafanu i u njima muzika,neprestano.Ponedeljak bio slobodan dan.Zimi Muzika po selima koja su imale Domove kulture,a imalo ih je dosta.U svakom domu bilo takmicenje pevaca amatera.Tako da je cela godina bila uz muziku.
Lipovacka noc, Lipovacka suma, Ciganska noc, Amigo, Karadjordje, ne mogu svih da se setim.....
 
dok sam gledala youtube..zanimljivo mi je bilo da su se mnogi obicaji vezani za svadbe iz onog doba
zadržali sve do danas ,u zavisnosti koji je deo Srbije..Neki su se izgubili ali hrana, pice i muzika i kolo se nije promenilo
neki nisu a mnogi su dodati i modifikovani

recimo sad se obara jabuka , korito je na kapiji , nisu se ljubili 3 puta

sad starojko obuva mladu , brat je prodaje ...
 
balkanadlanu-06102022-0002.jpg
balkanadlanu-06102022-0001.jpg
 
Nekada su svadbe bile svadbe : prasici, jagnjici, rakija, domace torte, obicaji.....
Danas je sve instant : rostilji, meni, viski, kupovne torte, muzika zabavna ili programska [bez porucivanja pesama].
Na jednoj svadbi pre dve godine mlada je plakala jer joj je dosla neka rodbina sa sela a deda izvadio pare i trazio neku staru seljacku pesmu. Muzika ga odbila jer je dogovor bio da se ne uzima baksis od gostiju. Kad ih deda nije pobio.....a kazu da je cekao svadbu unuka punih 30 godina.
Jos kazu da je mlada napravila spisak pesama koje da se sviraju a koje nikako da ne sviraju [verovatno neke zavicajne ili nacionalisticke].
Na ovakvu modernu svadbu nikad ne bih otisao pa tacno da su mi mladenci najrodjeniji. Poslao bih poklon brzom postom i ostao kuci, sipao pivo, opustio se uz Belu ladju i Srecka Sojica ;)
 
Obićaja je nekada toliko bilo, da su svadbe po tri dana trajale da bi sve
stiglo da se obavi.
Današnji organizatori venčanja bi u nesvest popadali.

Meni se sviđalo to što nije bilo domaćina i gostiju. Svi su bili uključeni
u neki deo sprovođenja običaja, od najmlađe dece do najstarijih članova.
 
Jedan od običaja koji nisam uspela da odgonetnem je vođenje mlade
na vodu. Trećeg dana svadbe, mlada se rano ujutru povede do izvora.
Tu učestvuju bliži članovi familije i mlađi ljudi iz komšiluka. Duž puta
su oni koji povorku pozdravljaju.
Neko iz familije ode pre povorke i obori drvo koje prepreči put do
izvora. Onda mlada uzme belu maramu i podigne je u visini čela,
pa se tri puta pokloni dok marama ne dodirne tlo. Nakon što se pokloni,
prepreka se pomeri. Ne sećam se šta se na izvoru radi.
 

Back
Top