Како се обогатити?

Da, ali neko zavrsi, recimo, ekonomski fakultet, ili visu skolu, i trazi posao salteruse za koji je potrebna srednja skola (i to ne mora ekonomska). Zar nije dovoljno strucan da radi taj posao? Sta ce mu uza specijalnost, ako on nema karijersku ambiciju? Hoce da radi na salteru za 25-30 hiljada...

Nisu svi karijeristi, mislim da to ne uzimas u obzir. Mnogi (pogotovo zene) traze rutinske poslove (recimo navedeni salter), jer zele da budu majke, domacice, ne planiraju sluzbena putovanja, ucenje 6 jezika itd (samim tim ni platu od 1000 evra, ali retko ko i trazi takvu platu).
 
HappyFuneral,

apsolutno, bezrezervno podrzavam sve tvoje postove @temi.
nesto slicno pokusavam i ja da dokazem ljudima, ali jednostavno to ne zele da cuju. pa zasto ima 50x vise poruka na pdf-u politika nego na ovom? svi vole da pricaju a malo ljudi zapravo da zaradi svoje mesto pod suncem.
ali to je valjda odbrambeni mehanizam, pravdanje neuspeha verovanjem da je uspeh nemoguc, posto je do uspesnog zivota teze doci nego kad su nasi matorci bili mladi. svet se brzo menja, brze nego sto vecina moze da se prilagodi. slazem se da je gotovo nemoguce ovde legalno posedovati palatu i jahtu, ali moze se normalno ziveti, uz neku grasku znoja vise od prosecnog nezaposlenog truta.
za pocetak kad bi ljudi gledali manje televiziju i stavili sebe u poziciju nekoga ko vodi te firme gde bi da rade, i razmisle, ko sto HF rece, sta mogu da urade da bi zadrzali posao i zasto ih poslodavac ne bi zamenio vec sutra, nekim ko je ocajniji i ko bi da radi za manje love?
lako je naci novu kafe kuvaricu, vozaca ili kurira. naci obrazovani, radni kadar je extremno tesko. i kad bude 50% populacije nezaposlene kafe kuvarice, i dalje ce biti nedovoljno obrazovanih, vrednih ljudi. prihvatite to.
 
Nije mi niko napricao vec sam svakog dana svedok tome...

Nisam ja rekao da je milion ljudi nesposobno, vec da 650 hiljada od tih milion nezaposlenih, trazi isti posao koji mogu da rade svi ti (milion) nezaposleni ljudi. Pogledaj cv-e i videces da su svi spremni na rad u kancelariji i da su vrlo komunikativni, vredni itd... Neka uza specijalnost? Nista... Svi znaju "osnovni" rad na racunaru, mnogi imaju vozacku B kategorije itd... Ugavnom sve sto svako poseduje...
Od tih 650 hiljada je bar 500 hiljada sposobno za specijalizaciju, ali ih ona uopste ne interesuje.
Zasto bi se specijalizovali kada postoje poslovi za koje je znanje sa "Slagalice" sasvim dovoljno.
E pa da toliko ljudi ne misli tako, nalazili bi se poslovi... Sigurno ne za ceo milion, ali za vecinu bi se naslo...

Evo recimo, Prasnjava, sledeci koji ti se bude zalio da nema posla, pitaj ga za neku uzu specijalnost, za nesto sto zna, a ne zna svaki drugi covek i reci zasto je njega bolje zaposliti nego nekog od ostalih 999 999 999 ljudi koji znaju isto sto i on...

Uvek postoje izuzetci, ali je u vecini slucajeva ovako...

Pazi specijalizacija poslova je opasna i to je dokazano i u teoriji i u praksi jer specijalizovanog radnika je teško zameniti ako se recimo razboli,ode iz firme itd...što se tiče CV-ova tu su svi Supermeni jer ko će na primer da napiše da ne zna da radi na računaru?...pa niko....dok se ne zaposle svi sve znaju....pitanja ‚‚zašto baš ti trebaš da radiš na tom poslu‚‚ koje sve češće postavljaju poslodavci su više nego šablonska jer niko ne zna stanje u toj firmi i koliko bi mogao eventualno da doprinese svojim radom dok u nju ne uđe...tako da po meni bilo kakav odgovor bi bio više nego samohvalisanje koje poslodavac ne može da zna koliko je istinito dok tog nekog ne zaposli...i sve tako u krug.:aha:
 
Da, ali neko zavrsi, recimo, ekonomski fakultet, ili visu skolu, i trazi posao salteruse za koji je potrebna srednja skola (i to ne mora ekonomska). Zar nije dovoljno strucan da radi taj posao? Sta ce mu uza specijalnost, ako on nema karijersku ambiciju? Hoce da radi na salteru za 25-30 hiljada...

Nisu svi karijeristi, mislim da to ne uzimas u obzir. Mnogi (pogotovo zene) traze rutinske poslove (recimo navedeni salter), jer zele da budu majke, domacice, ne planiraju sluzbena putovanja, ucenje 6 jezika itd (samim tim ni platu od 1000 evra, ali retko ko i trazi takvu platu).

Pa stvar je u tome što ti ljudi i ne bi da rade taj šalterski posao već im je sistem to nametnuo....gde si u skorije vreme pročitao da se traži radnik sa sss za rad na šalteru...ja nisam skoro videla....i postavlja se pitanje gde će da rade ti ljudi sa srednjom školom ako se za te tehničke poslove traži viša i visoka stručna sprema?
 
HappyFuneral,

apsolutno, bezrezervno podrzavam sve tvoje postove @temi.
nesto slicno pokusavam i ja da dokazem ljudima, ali jednostavno to ne zele da cuju. pa zasto ima 50x vise poruka na pdf-u politika nego na ovom? svi vole da pricaju a malo ljudi zapravo da zaradi svoje mesto pod suncem.
ali to je valjda odbrambeni mehanizam, pravdanje neuspeha verovanjem da je uspeh nemoguc, posto je do uspesnog zivota teze doci nego kad su nasi matorci bili mladi. svet se brzo menja, brze nego sto vecina moze da se prilagodi. slazem se da je gotovo nemoguce ovde legalno posedovati palatu i jahtu, ali moze se normalno ziveti, uz neku grasku znoja vise od prosecnog nezaposlenog truta.
za pocetak kad bi ljudi gledali manje televiziju i stavili sebe u poziciju nekoga ko vodi te firme gde bi da rade, i razmisle, ko sto HF rece, sta mogu da urade da bi zadrzali posao i zasto ih poslodavac ne bi zamenio vec sutra, nekim ko je ocajniji i ko bi da radi za manje love?
lako je naci novu kafe kuvaricu, vozaca ili kurira. naci obrazovani, radni kadar je extremno tesko. i kad bude 50% populacije nezaposlene kafe kuvarice, i dalje ce biti nedovoljno obrazovanih, vrednih ljudi. prihvatite to.


I ja se slazem sa ovim, ali samo isticem da veliki procenat poslova je danas rutinski. Pomenuo sam salterski posao, a ima dosta. Znaci, tamo rade ljudi koji nisu strucniji od onih na birou. I dzabe da taj sa biroa (onaj nekarijerista kog sam pominjao) trosi vreme i novac za ucenje stranih jezika, racunara itd., kad i bez toga zna da radi taj posao, ali NE MOZE jer nema vezu. I to nije izgovor, to je sustina problema.
 
I ja se slazem sa ovim, ali samo isticem da veliki procenat poslova je danas rutinski. Pomenuo sam salterski posao, a ima dosta. Znaci, tamo rade ljudi koji nisu strucniji od onih na birou. I dzabe da taj sa biroa (onaj nekarijerista kog sam pominjao) trosi vreme i novac za ucenje stranih jezika, racunara itd., kad i bez toga zna da radi taj posao, ali NE MOZE jer nema vezu. I to nije izgovor, to je sustina problema.

Zivimo u IT vremenu, gde ce rutinski posao masine i softver da preuzmu. Za neku deceniju najkasnije, posao salteruse ce postati suvisan. Automatizacija poslova smanjuje potrebu za prostim radnicima. Primer koji mi pada na pamet je knjigovodsvto - pre samo nekoliko decenija firmama su bile potrebne cele sluzbe, vecinom "prostih" radnika koji su peske upisivali i sabirali kojesta. Sa modernim softverom, broj potrbenih radnika je visestruko manji, a kolicina uradjenog posla ista. I sve ce manje biti rutinskih poslova. Problem je sto ljudi ne stizu da se prilagode. To je, po meni, prava sustina problema.
 
Zivimo u IT vremenu, gde ce rutinski posao masine i softver da preuzmu. Za neku deceniju najkasnije, posao salteruse ce postati suvisan. Automatizacija poslova smanjuje potrebu za prostim radnicima. Primer koji mi pada na pamet je knjigovodsvto - pre samo nekoliko decenija firmama su bile potrebne cele sluzbe, vecinom "prostih" radnika koji su peske upisivali i sabirali kojesta. Sa modernim softverom, broj potrbenih radnika je visestruko manji, a kolicina uradjenog posla ista. I sve ce manje biti rutinskih poslova. Problem je sto ljudi ne stizu da se prilagode. To je, po meni, prava sustina problema.

Ljudi o tome ne razmišljaju evo prostog primera većina ljudi koristi bankomate a ne razmišljaju da time gase radna mesta i da će šalterskog radnika koji ima porodicu zameniti mašina.Isto tako je i u drugim zanimanjima.Ma koliko se mi opirali toj ideji da će nas mašine zameniti to se već dešava.... a šta ćemo onda?:think:
 
A zaposli ti u firmi koja se bavi proizvodnjom softvera, ili knjigovodstvom coveka koji ni osnovno obrazovanje nema i pokusaj da ga naucis da programira...
Cak je rizik kao zanatliju zaposliti neobrazovanog coveka koji je odrastao na ulici, neupoznat sa autoritetima, kao i mnogim drugim stvarima, a kamoli ga staviti na neki drugi polozaj.
Usavrsavanje je uvek dobrodoslo i znaci i za drustvo i za firmu, ali mi ovde ne pricamo o usavrsavanju, nego o kompletnom formiranju proletera :)

ne pricamo o "kompletnom formiranju proletera", niti o "usavrsavanju"...
barem ja ne pricam o tome
vec o puno banalnijoj stvari...o famoznoj...prilici;
da covjeku omogucis da posao, u skladu sa svojim sposobnostima...pa i strucnoscu dobije...
i to slomljenom covjeku; bez...pozadine, bez nade...
rizik ga je zaposliti?
ajde...a nije rizik zaposliti bilo koga...jer realno, rizik uvijek postoji...
ovi...momenti koje ti navodis samo su predrasude...nista vise...
npr. ako je covjek na ulici ispade da je po defaultu...neobrazovan...
ili ako nema posao ispade da je...nesposoban...
kako to mozes znati;
ljudima se dogadjaju nezamislive stvari...
zivimo u suludim okolnostima...

mislim, ja sam u zadnjih deset godina zivota u Srbiji upoznala
vrlo obrazovane ljude koji rade poslove daleko ispod svoje strucne spreme
npr. inzinjere koji rade kao recepcioneri, nocni cuvari...sekretarice...
zato sto su u srednjim godinama ostali bez posla...zasto sto nisu imali...vezu
da drugi posao u struci pronadju...zrtve tranzicije...starosne diskriminacije...
nesretnog spleta okolnosti...vlastite...neprilagodljivosti...
zovi to kako hoces...

prvi primjer:
sekretarica iz moje bivse firme je jednog dana najavila da odlazi
i napravila oprostajnu zakuskicu nakon radnog vremena
vrlo fina gospodja srednjih godina;
intelignetna, kulturna, odlicna u komunikaciji po mom misljenju..
mada, ako pitas moje pojedine kolege...bila je spora i ocajna sekretarica...bla, bla...
i tako; ispade da je zena inzinjer brodogradnje, da
ima gomilu strucnih radova iza sebe i da su je, bukvalno, kupili Kinezi...
eto, oni su procijenili da je za njih taj rizik prihvatljiv...
mi...nismo opce znali sta bismo s njom...jbga, nikako da nauci dovoljno
brzo fotokopirat i printat...hm...

druga prica je portir u zgradi gdje je bila firma u kojoj sam radila; takodjer inzinjer...mislim, avio ili tako nesto...
radio u struci; pri vojsci, ostao bez posla kad je Juga pukla, izbjegao ovamo i sad
radi ko portir...cudan je zivot...

treca prica;
nasa opcina je imala program za zaposljavanje lijecenih narkomana;
u raznim firmama...i ok, odredjeni broj tih mladih ljudi nije uspio...
od njih 20 mozda dvojica, trojica jesu...i to vrijedi...
to sto su dobili priliku; posao bukvalno im je izmijenilo zivot;
ucinilo da se opet osjecaju kao dio zajednice, vratilo samopostovanje...

sta ocu reci;
ne bih se zalijetala u etiketiranju ljudi koje ne poznajem;
niti im znam pozadinu, niti im znam zivotnu pricu, ali
isto tako ne bih ni knjigu po koricama sudila...
a rizik koji pominjes samo je, ponavljam, izgovor
za gadjanje etiketama...predrasude...
i kad bi svi postupali tako; vodeci se vlastitim predrasudama, strahovima
mnoge cudesne price nikad ne bi bile ispricane
i nas svijet bi ostao uskracen za gomilu sjajnih stvari...

i jos jedna stvar;
vecinu dobrih stvari koje su mi se do sada u zivotu dogodile
omogucili su mi potpuni stranci...zasto, kako...nemam pojma
valjda ih nije bilo...strah...
i ako nista drugo naucila sam da ni mene ne bude strah
da pruzim ruku drugom covjeku
samo zato sto je covjek, a u poziciji sam da to mogu...
da mogu mijenjati nas zajednicki mikrosvijet nabolje...
 
Poslednja izmena:
Zivimo u IT vremenu, gde ce rutinski posao masine i softver da preuzmu. Za neku deceniju najkasnije, posao salteruse ce postati suvisan. Automatizacija poslova smanjuje potrebu za prostim radnicima. Primer koji mi pada na pamet je knjigovodsvto - pre samo nekoliko decenija firmama su bile potrebne cele sluzbe, vecinom "prostih" radnika koji su peske upisivali i sabirali kojesta. Sa modernim softverom, broj potrbenih radnika je visestruko manji, a kolicina uradjenog posla ista. I sve ce manje biti rutinskih poslova. Problem je sto ljudi ne stizu da se prilagode. To je, po meni, prava sustina problema.

ti mozda "zivis u IT vremenu", al jos uvijek jedes kruh i mijeko za dorucak...
kupujes meso u mesnici...povrce na pijaci...bacas smece u kontejner koji neko prazni...
volis da ti donesu kavu u kaficu i na kraju krajeva;
kad ti internet crkne ocekujes da pricas sa zivim covjekom iz sluzbe za podrsku...
zapravo, govorni automat te u takvim situacijama vjerojatno iznervira... : )))
 
Ljudi o tome ne razmišljaju evo prostog primera većina ljudi koristi bankomate a ne razmišljaju da time gase radna mesta i da će šalterskog radnika koji ima porodicu zameniti mašina.Isto tako je i u drugim zanimanjima.Ma koliko se mi opirali toj ideji da će nas mašine zameniti to se već dešava.... a šta ćemo onda?:think:

Pa... moracemo da se prilagodimo. U kulturi ljudi je uvek bilo da treba slusati savet starijeg, ali svet se previse brzo menja da ce uskoro i to postati pogresno. Da sam slusao mog dedu, recimo, vec bi mi deca isla u skolu & bio bi segrt kod nekog majstora, jer "drugacije ne moze". Da sam slusao oca, zavrsio bi neku ekonomsku struku posto je u njegovo vreme ta diploma, pa i srednje skole, garantovala lagodan posao koji se zasnovao od pametovanja, vecerama sa upravnim odborima ako si iole sposoban. Da napomenem, bez veze jer je bila potreba tada za tim kadrom u tim kolicinama. Danas nije.
Ne sporim wisdom obojice, da je sve ostalo kako je bilo pre 60, odnosno 40 godina ti saveti bi bili na mestu.
 
ti mozda "zivis u IT vremenu", al jos uvijek jedes kruh i mijeko za dorucak...
kupujes meso u mesnici...povrce na pijaci...bacas smece u kontejner koji neko prazni...
volis da ti donesu kavu u kaficu i na kraju krajeva;
kad ti internet crkne ocekujes da pricas sa zivim covjekom iz sluzbe za podrsku...
zapravo, govorni automat te u takvim situacijama vjerojatno iznervira... : )))

Vadis reci iz konteksta. Ako idemo tvojom logikom, kameno doba se tako zove posto su se ljudi hranili kamenjem, a u bronzanom, jeli, bronzom.
Odgovor je bio na post dulebass-a o potrebama za prostom radnom snagom, za koju mislim da realno nece biti toliko potrebe kao nekad. I to je sve.
 
Vadis reci iz konteksta. Ako idemo tvojom logikom, kameno doba se tako zove posto su se ljudi hranili kamenjem, a u bronzanom, jeli, bronzom.
Odgovor je bio na post dulebass-a o potrebama za prostom radnom snagom, za koju mislim da realno nece biti toliko potrebe kao nekad. I to je sve.

pa ne bash tj. izgleda nisi razumio;
da bi svijet u kojem zivis funkcionirao
neophodna su i zanimanja...sfere zivota koje
pomenuh i uvijek ce biti, a unutar njih za sposobnog
covjeka uvijek ima mogucnosti da nesto...stvori...
cak i bogatstvo...
 
pa ne bash tj. izgleda nisi razumio;
da bi svijet u kojem zivis funkcionirao
neophodna su i zanimanja...sfere zivota koje
pomenuh i uvijek ce biti, a unutar njih za sposobnog
covjeka uvijek ima mogucnosti da nesto...stvori...
cak i bogatstvo...

apsolutno se slazem, ali ne znam da li se razumemo. ajd da pokusam tvojim primerom za kafu, kako ja gledam na stvari :)
iako je potreba za konobaricama ista ista kao i u srednjem veku (potreba zamrznuta u vremenu), industrija iza se promenila - ranije je gomila ljudi boso gazilo grozdje da napravi vino za krcmu, sada je dovoljno par njih da nadgleda proizvodnju za isti broj pijandura.
i meni je zao sto profesionalni gazigrozdi nemaju posla, ali njihovi potomci su morali da se prilagode.
 
apsolutno se slazem, ali ne znam da li se razumemo. ajd da pokusam tvojim primerom za kafu, kako ja gledam na stvari :)
iako je potreba za konobaricama ista ista kao i u srednjem veku (potreba zamrznuta u vremenu), industrija iza se promenila - ranije je gomila ljudi boso gazilo grozdje da napravi vino za krcmu, sada je dovoljno par njih da nadgleda proizvodnju za isti broj pijandura.
i meni je zao sto profesionalni gazigrozdi nemaju posla, ali njihovi potomci su morali da se prilagode.

jeste, industrija se promijenila, ali smo jos uvijek prilicno daleko od toga
da na njivama rade roboti...+ u grozdju jos uvijek ima para i dugo ce ih biti : )
 
Pa... moracemo da se prilagodimo. U kulturi ljudi je uvek bilo da treba slusati savet starijeg, ali svet se previse brzo menja da ce uskoro i to postati pogresno. Da sam slusao mog dedu, recimo, vec bi mi deca isla u skolu & bio bi segrt kod nekog majstora, jer "drugacije ne moze". Da sam slusao oca, zavrsio bi neku ekonomsku struku posto je u njegovo vreme ta diploma, pa i srednje skole, garantovala lagodan posao koji se zasnovao od pametovanja, vecerama sa upravnim odborima ako si iole sposoban. Da napomenem, bez veze jer je bila potreba tada za tim kadrom u tim kolicinama. Danas nije.
Ne sporim wisdom obojice, da je sve ostalo kako je bilo pre 60, odnosno 40 godina ti saveti bi bili na mestu.

Mene samo interesuje da li bi tako razmišljao kada bi jednog dana dobio otkaz kao tehnološki višak jer eto izmišljena je mašina koja će da te zameni...i šta bi tada radio?...znači tvoja struka više nije aktuelna, tvoj intelekt,rad nikome nije potreban a treba da izdržavaš porodicu...a nema mnogo radnih mesta jer šta će nam čovek imamo mašinu.:aha:
 
Mene samo interesuje da li bi tako razmišljao kada bi jednog dana dobio otkaz kao tehnološki višak jer eto izmišljena je mašina koja će da te zameni...i šta bi tada radio?...znači tvoja struka više nije aktuelna, tvoj intelekt,rad nikome nije potreban a treba da izdržavaš porodicu...a nema mnogo radnih mesta jer šta će nam čovek imamo mašinu.:aha:

Pokusavam da budem realan. I nista vise. Nerealno je ocekivati nista ni iz cega, donositi konstrantno glupe odluke od zivotnog znacaja, ziveti na autopilotu van prostora i vremena i nadati se najboljem.
Ljudi koje ja prezirem (to ne znaci da ih mrzim, znaci da ne slazem sa njihovim razmisljanima & stavom) su ljudi koji su srljali u sve u zivotu, ciji je lenj stav njih i doveo do onoga sto jesu danas. Da je porodica takvim ljudima najbitnija, posto na takvu grupu ciljas, kao sto bi trebalo da bude, ne bi se libili da rade bilo sta. Znam, znam, veza i to je svacije opravdanje, ali reci realno koliko znas ljudi koji su se mladi vencali i ocekuju ceo zivot neko da im pomaze? zar je coveku koji provodi dan na kaucu, malo se svadja sa zenom sto mora da pricuva dete i sto nemaju sta da jedu grupa koju pominjes? pa ja znam takvih... barem veliki dvocifren broj. zar to nije srljanje u odlukama? i onda, zar ti ne treba nista manje od cuda da te "povadi"? pa moj stric, iako se kasno ozenio, i dalje ocekuje moje babe da mu pomaze - da mu pakuje kojesta od hrane & naucio je zenu da kmeci kako im niko ne pomaze. pa jel normalno da pedesetogodisnjem coveku neko treba da pomaze? znam i ljude koji su zbog porodice radili vise poslova i koji su se izborili sa svim nedacama. to je meni ponasanje za postovanje, i to je potpuno drugacija kategorija od gorepomenute i zahteva drugacije ophodjenje.
ja ne mogu da predvidim buducnost u kojoj ce me robot zameniti, kao sto ni mnogi ljudi nisu mogli da predvide da ce ih ovakva buducnost naci. ali mislim da se ne bih libio poslova da sam u situaciji da porodica zavisi od mene. el to mozes isto da kazes i za sve ljude koji "cekaju da se nesto desi"?
 
Nisam ja rekao da je milion ljudi nesposobno, vec da 650 hiljada od tih milion nezaposlenih, trazi isti posao koji mogu da rade svi ti (milion) nezaposleni ljudi. Pogledaj cv-e i videces da su svi spremni na rad u kancelariji i da su vrlo komunikativni, vredni itd... Neka uza specijalnost? Nista... Svi znaju "osnovni" rad na racunaru, mnogi imaju vozacku B kategorije itd... Ugavnom sve sto svako poseduje...
Od tih 650 hiljada je bar 500 hiljada sposobno za specijalizaciju, ali ih ona uopste ne interesuje.
Zasto bi se specijalizovali kada postoje poslovi za koje je znanje sa "Slagalice" sasvim dovoljno.
E pa da toliko ljudi ne misli tako, nalazili bi se poslovi... Sigurno ne za ceo milion, ali za vecinu bi se naslo...

Evo recimo, Prasnjava, sledeci koji ti se bude zalio da nema posla, pitaj ga za neku uzu specijalnost, za nesto sto zna, a ne zna svaki drugi covek i reci zasto je njega bolje zaposliti nego nekog od ostalih 999 999 999 ljudi koji znaju isto sto i on...

Uvek postoje izuzetci, ali je u vecini slucajeva ovako...
Проблем је у томе шта човек да одабере за специјализацију, када нема везу да се са том специјализацијом запосли негде? Зашто да утроши своје време и оно мало новца ако има на специјализацију од које највероватније неће имати никакве користи?

На пример, саветница са бироа пошаље ме као практиканта у штампарију. Тамо радим шест месеци без плате, практично обучим самог себе за рад на тампон штампи и дигиталној штампи уз малу помоћ старијих колега. После шест месеци добијем минималац као да сам неко псето са улице. Ваљда је газду моја специјализација скупо коштала док сам радио бесплатно за њега. На крају, посвађам се са директором, и дам отказ. И, шта сад да радим са својом специјализацијом, ко запошљава раднике на тампон штампи и дигиталној штампи а да немају везу? Док сам био пред крај тих шест месеци, са бироа ме позову и понуде ми бесплатан курс за ватрогасца. Ја - одбијем - јер, забога, имам бољу перспективу у штампарском послу. Који сам ДЕБИЛ. Да сам завршио ватрогасни курс, сада бих бар радио као портир на неком добром објекту и за већу плату од минималца. Са штампарском специјализацијом не могу ни дупе да обришем.
 
Kako DR. Nikola Canak zna da kaze, svako ko sada zavrsava fax u narednom radnom periodu koji mu predstoji promenice 14 zanimanja, sto je opet na zapadu najnormalnija stvar...... Neka od tih zanimanja mozda jos i ne postoje ali bice kroz 10-20 godina.....Ispada jednostavno da se skolujemo samo zarad diplome.
 
Kako DR. Nikola Canak zna da kaze, svako ko sada zavrsava fax u narednom radnom periodu koji mu predstoji promenice 14 zanimanja, sto je opet na zapadu najnormalnija stvar...... Neka od tih zanimanja mozda jos i ne postoje ali bice kroz 10-20 godina.....Ispada jednostavno da se skolujemo samo zarad diplome.

Pa ako ćemo isreno ima ih dosta koji završavaju školu samo da bi rekli da su nešto završili ali im ne pada na pamet da se time bave.:lol:
 
Pitanje je bilo kako se obogatiti?
Ono što je najvažnije je to da se prvo mora promjeniti sklop u glavi svakog pojedinca. Ako imate cilj i ako taj cilj zamislite i vidite ga uživo kao da je već tu pred vama, samo trebate raditi na tome cilju. Sve što radite radite za taj postavljeni cilj. Moj cilj je bio kupiti kucu. Nisam znao kako ni na koji nacin (bez kredita naravno), 6 godina nakon te odluke ja sam kupio kucu za keš sve legalno zaradjenim novcem. Imao sam cilj i ja sam ga postigao.
 
Pitanje je bilo kako se obogatiti?
Ono što je najvažnije je to da se prvo mora promjeniti sklop u glavi svakog pojedinca. Ako imate cilj i ako taj cilj zamislite i vidite ga uživo kao da je već tu pred vama, samo trebate raditi na tome cilju. Sve što radite radite za taj postavljeni cilj. Moj cilj je bio kupiti kucu. Nisam znao kako ni na koji nacin (bez kredita naravno), 6 godina nakon te odluke ja sam kupio kucu za keš sve legalno zaradjenim novcem. Imao sam cilj i ja sam ga postigao.
Upravo tako i nikako drugacije.Ono sto bih takodjer hteo da spomenem jeste da je pitanje postavljeno i tako da se ne moze na njega odgovoriti tek tako,obaska u par redova.To je pitanje staro od kako je pojava novca i jos ranije,od kad su ljudi poceli da razmenjuju materijalne vrednosti i od kad je njihov intelekt zakljucio da onaj ko poseduje vece materijalno bogatstvo automatski poseduje i vecu moc u drustvu te sve ono sto ta nadmoc i donosi:od lakseg i lagodnijeg zivota,preko bolje ishrane i boljeg zdravlja,krova nad glavom,pitanja osnivanja porodice(na Zapadu je to biznis pa tek onda romantika) pitanja i same zivotne egzistencije(u rat se i danas ne pozivaju bogataski sinovi niti ce se to uskoro promeniti) it.d.it.d.Znaci,pitanje trazi odgovor kojeg ljudi traze vec hiljadama godina,a na tu temu je milioni stranica umnih i manje umnih napisano.Mislim da je oportunity nekao najkrace i najjednostavnije napisao samu sushtinu,ne skrecuci sa teme.
 
Pitanje je bilo kako se obogatiti?
Ono što je najvažnije je to da se prvo mora promjeniti sklop u glavi svakog pojedinca. Ako imate cilj i ako taj cilj zamislite i vidite ga uživo kao da je već tu pred vama, samo trebate raditi na tome cilju. Sve što radite radite za taj postavljeni cilj. Moj cilj je bio kupiti kucu. Nisam znao kako ni na koji nacin (bez kredita naravno), 6 godina nakon te odluke ja sam kupio kucu za keš sve legalno zaradjenim novcem. Imao sam cilj i ja sam ga postigao.

Da pitanje jeste kako se obogatiti ali treba gledati celinu jer ako si čitao dosadašnju raspravu mnogi nisu baš pri ideji da zaposle beskućnika i da mu daju šansu da za početak zaradi za osnovne stvari.To što neko sanja da bude bogat je jedno... i taj beskućik može da isprosi 100 dinara kupi loz i postane milioner preko noći ali takve stvari se retko dešavaju...znači neću da kažem da su nemoguće ali se graniče sa nemogućim.Ali ako njega niko čak neće ni da zaposli može on da sanja do god hoće ništa mu to ne vredi.
 

Back
Top