Kako razvuci mrezu u vise objekata?

User Friendly

Buduća legenda
Poruka
25.007
Ako npr imamo internet u kuci 1, kako razvuci internet u kucu 2 i lokal? Padaju mi na pamet tri stvari.

Prva i najgluplja opcija su ekstenderi ako su objekti blizu, mada ne verujem da ce ovo da radi.
Druga opcija je da se iza mts rutera postavi switch i da se buse zidovi i vuku kablovi do objekata gde ce se postaviti drugi ruteri.
Treca opcija je wisp mreza, neke antene da se postave.

Dodatni problem je sto bi i da koriste internet u dvoristu isto, da bude pokriveno celo dvoriste.

Kako ovaj problem moze da se resi i prevazidje? Postoji li neka fora da se na kuci 1 instalira neka omni antena koju mogu preko poe uredjaja da povezem sa mts ruterom da ozraci sve objekte i dvoriste wifi signalom? Jel resavao neko ovakve stvari?
 
Postoje, ali su skupe. 1 takva antena koja je za spoljnu upotrebu kosta ko kilometar kabla.

Ne znam koliko je to udaljeno ali obican kabl ce raditi do 100 metara.
Iskopas zemlju od kuce do kuce, 1 uzak kanal, buzir i kabl unutra. Najjeftinija varijanta. Mozes i preko krova da razvlacis, ali bi morao da imas neko obezbedjenje od udara groma.

Druga varijanta i najlaksa - uvesti novi mts ili sbb internet u drugu kucu i resen problem. To je 3000 din mesecno. Imaju 2 kuce i lokal i sad ce da stede na internetu.

To je najprostija varijanta. Posto im ne treba nikakva mreza nego internet uvesti jos jedan i resen problem.

To ce mozda da resi i problem dvorista. Imas dva rutera u dve kuce, stavis ih pored prozora i vidis da li hvataju dvoriste.
 
Nemas gprs router, najverovatnije, inace bi samo izabrao mesto za ruter i cao djaci..
Ovako ti treba neki od tlink rutera, bacaju kroz zidove 10m i po dvoristu , ali ne u senke od uzduznih zidova....tj tamo gde ti je 6m duzina zida, plus pola metra u tim pravcu nece biti neta u dvoristu...
Ruteri nisu skupi, bar ja da znam....jesu muka da se nameste za korisnika, ali jednom uradis i tacka...jedan ruter sa koga se grana i ostali kao pojacivaci i reemiteri i nema problema....osim sto klinci sve hoce da hakuju....da kradu net...a nesto nisam siguran da mozes da ih sprecis...
Nigde outdoor antene, nista od antena, ne trebaju ti antene osim ako hoces net i tamo gde ti radi kombajn, 2km daleko....
Samo mrezni utp....
 
Овде ми ништа није јасно. Кад су ми уводили оптику. МТС, речено ми да могу да сурфујем или гледам ТВ на 5 уређаја. Не знам колико добацује бежични сигнал, (ја ипак поставио кабло да мање зрачи) али... Када сам пре 2 година одјавио све на месец дана, да бих после стекао статус новог корисника и имао прву годину гратис, понесем лаптоп, има близу кафић-кладионица и паркић испред, са клупом. Не знам где им је рутер, вероватно у средини где је шанк, ту негде, али има 2 реда столова, па башта са такође 2 реда столова а клупа је 4 метра од зида баште. И доста добро сам хватао сигнал
 

Back
Top