Kako pomoci ljudima bez smisla?

Dulebass,
Nije loše ako neko može i ume motivisati ljude da izadju iz vlastite učaurenosti (ako stvarno jesu). Medjutim, veoma često mi vidimo da drugima treba pomoć ali ne sagledavamo da možda baš nama treba pomoć da malo bolje razumemo svet i ljude oko sebe.
Neki su već lepo i sadržajno prokomentarisali da nimalo nije lako obezbediti preživljavanje svojoj porodici u bilo koje a naročito u ovo vreme. No, složićemo se da čak i tada možemo učiniti dodatni napor da "podignemo pogled" jer ćemo možda baš tada spoznati koju lakšu i lepšu metodu...
Mogu reći da čak i u najkreativnijim i najnaprednijim zemljama nisu sve kreativni i visokomotivisani. Svugde je odnos kreativnih i motivisanih prema uspavanim gotovo istovetan.
Dodao bih da razlog zašto je to tako jeste malo dublje prirode. Taćno je da se ljudi u mladjim godinama najčešće bude ili bune prema učmalosti starijih generacija dok kasnije i sami ne udju u istovetnu kolotečinu, ali ne treba smetnuti sa uma da razlog pravog unutarnjeg budjenja prema drugačijim i uzvišenijim vrednostima života nije uvek zbog mladalačkog bunta. To jednostavno može biti stadijum odredjene duhovne zrelosti same osobe koja se budi u procesu traženja i otkrivanja dubljeg smisla života. Ako je ovo u pitanju onda se slobodno može reći da se u ovakvim slučajevima češće probude ljudi u zrelijim godinama nego u mladjim kada se čovek nalazi u kovitlacu vlastitih nesnalaženja.
Nezavisno, treba imati na umu da visoka intelektualnost nije nama dozvola niti pravo da ljude vučemo ili guramo tamo gde ne žele ići. trebamo umeti poštovati izbor i slobodu drugih. Ako baš i umemo i možemo onda je najbolje pokazati im našim vlastitim primerom.

I najzad, uvek vredi eksperimentisati jer se najviše nauči onda kada i pogrešimo nego li ako ne učinimo ništa.
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa vecinom postova. Ono sto jos zelim da istaknem, jeste da kada sam rekao da poznajem ljude koi su takvi, nezainteresovani, pre svega sam mislio na slucaj jedne devojke (ili vec zene) koja ima samo 28 godina, ima dvoje dece, ne misli vise o sebi, poprilicno je zapustena sto se tice izgleda, ne sminka se i to. Radi pre podne, tj. do 5, istusira se, "bavi se" decom, uvece odgleda seriju, i na spavanje. Ono sto ja ovde primecujem (a ne treba biti genije za tako nesto) je da ce njoj zivot i u 38-oj, i u 48--oj, i u 58-oj biti isti. Svaki dan isti, samo ce deca da porastu.

Nije isla na more (zato sto je za njenog muza bitnije da radi generalku na autu), ni u neku banju makar, planinu... Nije studirala, tako da nije zivela u drugom gradu. Udala se sa 19 godina.

Da vam "otkrijem" da mi je to sestra o kome pricam. Zato mi je toliko stalo, i zato se nerviram.

Kao sto neko od vas rece, ona je srecna takvim zivotom. Takva je po prirodi. Zadovoljava se malim stvarima.Tako da mozda odustanem od smisljanja pomoci, jer me polako ubedjujete da je vazno biti srecan u bilo cemu, iako ja imam teoriju da je to tek prvi, osnovni nivo. Osnova za nadogradnju zivota.
 
Onima kojima je dosadno,ili su nezadovljni sobom ili svetom predlazem da kao i mi preko interneta razgovaraju sa drugim ljudima.Posebno bi bilo zanimljivo za one koji znaju jezike da istupaju na stranim forumima.
Bolji je i virtuelni zivot od onog koji je potpuno bezsadrzajan.
Mnogi ljudi su srecni kada se bave sportom ili kada isti samo prate.
Mladi kojima su dani prazni posebno predlazem da mi se pridruze da gradimo Novu civilizaciju(Da li je moguci bolji svet?-Filozofija).
 
Slazem se sa vecinom postova. Ono sto jos zelim da istaknem, jeste da kada sam rekao da poznajem ljude koi su takvi, nezainteresovani, pre svega sam mislio na slucaj jedne devojke (ili vec zene) koja ima samo 28 godina, ima dvoje dece, ne misli vise o sebi, poprilicno je zapustena sto se tice izgleda, ne sminka se i to. Radi pre podne, tj. do 5, istusira se, "bavi se" decom, uvece odgleda seriju, i na spavanje. Ono sto ja ovde primecujem (a ne treba biti genije za tako nesto) je da ce njoj zivot i u 38-oj, i u 48--oj, i u 58-oj biti isti. Svaki dan isti, samo ce deca da porastu.

Nije isla na more (zato sto je za njenog muza bitnije da radi generalku na autu), ni u neku banju makar, planinu... Nije studirala, tako da nije zivela u drugom gradu. Udala se sa 19 godina.

Da vam "otkrijem" da mi je to sestra o kome pricam. Zato mi je toliko stalo, i zato se nerviram.

Kao sto neko od vas rece, ona je srecna takvim zivotom. Takva je po prirodi. Zadovoljava se malim stvarima.Tako da mozda odustanem od smisljanja pomoci, jer me polako ubedjujete da je vazno biti srecan u bilo cemu, iako ja imam teoriju da je to tek prvi, osnovni nivo. Osnova za nadogradnju zivota.

Boldovano: možda neće.
Mnogi ljudi nisu celog života isti. Menjaju pogled na svet, menjaju prioritete, postanu ambiciozniji.
 
Slazem se sa vecinom postova. Ono sto jos zelim da istaknem, jeste da kada sam rekao da poznajem ljude koi su takvi, nezainteresovani, pre svega sam mislio na slucaj jedne devojke (ili vec zene) koja ima samo 28 godina, ima dvoje dece, ne misli vise o sebi, poprilicno je zapustena sto se tice izgleda, ne sminka se i to. Radi pre podne, tj. do 5, istusira se, "bavi se" decom, uvece odgleda seriju, i na spavanje. Ono sto ja ovde primecujem (a ne treba biti genije za tako nesto) je da ce njoj zivot i u 38-oj, i u 48--oj, i u 58-oj biti isti. Svaki dan isti, samo ce deca da porastu.

Nije isla na more (zato sto je za njenog muza bitnije da radi generalku na autu), ni u neku banju makar, planinu... Nije studirala, tako da nije zivela u drugom gradu. Udala se sa 19 godina.

Da vam "otkrijem" da mi je to sestra o kome pricam. Zato mi je toliko stalo, i zato se nerviram.

Kao sto neko od vas rece, ona je srecna takvim zivotom. Takva je po prirodi. Zadovoljava se malim stvarima.Tako da mozda odustanem od smisljanja pomoci, jer me polako ubedjujete da je vazno biti srecan u bilo cemu, iako ja imam teoriju da je to tek prvi, osnovni nivo. Osnova za nadogradnju zivota.

Mozda ona i nije srecna, ali je nece usreciti ni Hegel, ni seciranje zaba:lol:, vec jednostavno odlazak na more ili planinu ili nesto slicno tzv. prizemno, malo, uobicajeno.
 
Kažeš da si apsolvent istorije (postavljaču teme) tim prije trebao bi da znaš da je kroz čitavu istoriju bilo slično. Postoji određen broj ljudi (veći) koji preferiraju "obične" stvari i manji broj sa "uzvišenim" ciljevima. No sve je međuzavisno i u određenom skladu. Misliš da su "Uzvišeni" srećniji i ispunjeniji, pročitaj molim te knjigu Tragedija genija mislim da je nije teško naći.
Naravno najviše pod uticajem "uzvišenih" svijet se mijenja. Da li na bolje??? Ne znam. tek ova skupina stvara nauku i kulturu.
Što je meni uočljivo danas svijetu nedostaje ideja ili bolje, ideologija. Sve je potrošeno.
Religija zamire, mislim na najmoćnije zapadne zemlje, nema ideologije poput Francuske revolucije, komunizma i sl. već se tavori na prežvakavanju osrednjih zapadnih apartčika a i lidera na nekom navodno slobodnom demokratskom društvu i tobože demokratiji. Dakle nema ideje koje bi pokrenula mase ka nekom "uzvišenijem" životu i zbog toga se ovaj sloj "običnih" brojno povećao. Jedino što još drži je šarena laža potrošačkog društva gdje spadaju i putovanja o kojima ti govoriš sa drukčijom konotacijom.
Vjerovatno je sve kako treba da je. Kao i to što se ti buniš protiv toga, dakle, i to je u redu kao i svi postovi na ovoj temi :)
Želim ti manje :( a Više :) :D :D :D
;)
 
...pomoci nekom i to nekom ko smisla nema...prvo, sta je bio njegov smisao i kako je izblijedio...koliko je duboko zarezao taj skalpel u eliminaciji iscupanog a koliko mi imamo smisla za njegov izgubljeni smisao i da li postoji opasnost padanja u mrezu sopstvenog ponora koji je tamna rupa svuda prisutna...da li gubljenje necije je i njegov spas od veceg gubljenja...ako mislimo deklamovati savjetima , zapadamo u bezrecje i zabokrecine ...ta misija pripada samo Nosacu odnesenog smisla i pitanje je kako ga naci i moze li se vratiti predjasnjem stanistu...

- faraonn Tumnopoteh, ne dozvoljava da se ovo misljenje oponira nego pomogne na razradi ,- drsko ali Faraonn koristi svoje pravo na bliskost sustastvu Ra i neobjasnjivom porazu sopstvenom a ne zeli da mu se smisao vrati nego trazi kako mu je usao taj uljez koji je sebe Smislom okrunio !!!

To je tako ....prvo bijase glas pa se glas artikulisa i rijec nadje staniste odakle ce da sikce po nalogu svoje stare Predhodnice. Zato nema izdaje, nema izgona i uslova, ima samo ,- ponovo i ponovo i sve dok Ponovo se ne o s m i s l i.........................
 
Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.

Covek je stvoren da bi znao svrhu zivota i ziveo u skladu sa njom...

Nesvesan covek i nije covek, na zalost ima nesvesnih ljudi koji ne razmisljaju ni o cemu van njihove licne egzistencije...

Al tako zivi i moja macka....

A svaki covek se kad tad zapita o svrsi zivota... Sto pre sazna, to ce biti zdraviji i duhovno i psihicki...

Na zalost Filozofija se pita samo i traga za smislom, ali ne daje konkretne odgovore...

To moze dati samo Biblija...

Odlicno je objasnio svrhu zivota kralj Solomon u knjizi Propovednika... u Bibliji...
 
Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.

Jedino sto vecinu razlikuje od one stoke sto je orala zemlju u 16,17,18 veku za nekog spahiju je sto im je nametnuta pismenost...ne ocekuj od njih bilo sta osim da rade u uobicajenoj dnevnoj rutini......

sto bi rekao estradni umetnik Ekrem Jevric....kuca poso poso kuca...
 
Jedino sto vecinu razlikuje od one stoke sto je orala zemlju u 16,17,18 veku za nekog spahiju je sto im je nametnuta pismenost...ne ocekuj od njih bilo sta osim da rade u uobicajenoj dnevnoj rutini......

sto bi rekao estradni umetnik Ekrem Jevric....kuca poso poso kuca...

rece neTko kome u uzglavlju pored nika stoji sledece
In fact only thing i do care about is the fact that i don't care about anything

hipokrato :per:
 
Jedino sto vecinu razlikuje od one stoke sto je orala zemlju u 16,17,18 veku za nekog spahiju je sto im je nametnuta pismenost...ne ocekuj od njih bilo sta osim da rade u uobicajenoj dnevnoj rutini......

sto bi rekao estradni umetnik Ekrem Jevric....kuca poso poso kuca...

Covek je stvoren da bi znao svrhu zivota i ziveo u skladu sa njom...

Nesvesan covek i nije covek, na zalost ima nesvesnih ljudi koji ne razmisljaju ni o cemu van njihove licne egzistencije...

Al tako zivi i moja macka....

A svaki covek se kad tad zapita o svrsi zivota... Sto pre sazna, to ce biti zdraviji i duhovno i psihicki...

Na zalost Filozofija se pita samo i traga za smislom, ali ne daje konkretne odgovore...

To moze dati samo Biblija...

Odlicno je objasnio svrhu zivota kralj Solomon u knjizi Propovednika... u Bibliji...

Slazem se, ali nazalost je to tako.
 
Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.
Nisi lud,samo malo ograniceno gledas na stvar.
Zbog cega bi trebalo pomoci coveku koji ne zna ko je Tesla,ako se on u svom malom svetu oseca srecno i odlicno,iako zna da na korak od njega postoji taj neki siri svet.
ako ti imas cilj,ako imas zbog cega da ustajes svako jutro,znao ti ko je Telsa ili ne znao,znaci da ti zivot ima smisla.

a ako gledamo na krupnijem planu,retki su oni ciji je zivot zaista imao smisao,a to nije svako ko je citao i slikao.
tako da,svako zivi kako zna i to je to:)
 
Poslednja izmena:
Svaki dan je nova lekcija, a zivot je samo jedna skola.

Vecina ljudi se bori za opstanak. Nije u tome stvar. I ja sam uplasen od toga sta cu imati sutra da jedem, jer sklapam kraj sa krajem ali upravo to mi daje jacu motivaciju da se bavim nekim visim smislom zivota.

Ljudi zive u strahu i to nasa njihova najveca limitacija. Ustvari strah je odraz covekove sebicnosti. Jednom kada taj strah nestane kada covek uvidi i shvati da je ipak zivot mnogo vise nego jedan obicni ljudski zivot, onda pocinje da trazi neku svrhu. Koliko je onih koji bi umrli samo za trenutak jedan prevelike zrtvenosti koja je odrza ljubavi prema nekom.

Naravno, sve je to ipak dublje i moze mnogo da se prica o tome, ali ono sto ja vidim da je problem, je taj strah od svakodnevnice "Moram da prehanim sebe i porodicu!" i on u sovjoj glavi samo analizira buduce dogadjaje ili probleme koji bi mu se nasli na putu ili nacin na koji da zaradi novac.

Covek je mnogo, mnogo, mnogo vise od toga.

Ono sto je tragicno je to, da je stvarno tesko izaci iz takvog jednog stanja onog trenutka kada ti odgovornost padne na ledja. Sumnja je uvek tu, i nije je se lako osloboditi. Svako ko ima kucu i porodicu na ledjima ce strepeti od mogucnosti gladovanja ili oduzimanja imovine.

Ja sam vernik, i svestan sam da je moj zivot u Bozjim rukama ali i dalje strepim.

Ima naravno i onih lenjih, koji jednostavno ne zele o nicemu da razmisljaju, vec da samo parazitiraju u zivotu i uzivaju.
 
Poslednja izmena:

Back
Top