Kako drzava moze da zastiti gradjane

qqjay

Domaćin
Poruka
3.568
Na koji nacin drzava moze da zastiti ove jadnike koji imaju kredit u chf?

(naravno, govorimo o normalnim drzavama, ne o nasoj koja nece uraditi nista)




Inace, u koju valutu bih mogao da promenim ove evre koje imam i da budem koliko toliko siguran? Mislio sam da ostavim 1/3 u eur, 1/3 da uzmem usd i 1/3 neka druga ali ne znam koja bi mogla?
 
Poslednja izmena:
Tako sto dodeli jednog ministra kao nadleznog za agenciju koja ce organizovati odlazak duznika na branje grozdja po Nemackoj i Francuskoj kad bude sezona, pre toga na berbu jagoda u prolece.
Jedanput potrose godisnji , drugi put mesec neplacenog u firmama gde rade....
Ah, da, 10% od zaradjenog ostaje agenciji.
 
Na koji nacin drzava moze da zastiti ove jadnike koji imaju kredit u chf?

(naravno, govorimo o normalnim drzavama, ne o nasoj koja nece uraditi nista)
Inace, u koju valutu bih mogao da promenim ove evre koje imam i da budem koliko toliko siguran? Mislio sam da ostavim 1/3 u eur, 1/3 da uzmem usd i 1/3 neka druga ali ne znam koja bi mogla?

Ne moze nikako da ih zastiti jer to ne bi bilo posteno prema ostalima. Nadam se da nasa drzava nece nista uraditi po tom pitanju. TI ljudi koji su to uradili su izgubili ali isto tako su mogli i da dobiju da je CHF valuta propala. Zlatno pravilo vazi uzimaj uvek kredit u onoj valuti u kojom primas novac. Ako to vec ne mozes uvek uzimaj u najgoroj valuti (tipa rublja) da sto vise pojede inflacija ;-)
Ako bi nasa drzava nesto uradila i vratila tim ljudima novac ja bih zaista dosao da strajkujem gladju ispred vlade Srbije. Ono sto bih ja savetovao tim kockarima koji su uzeli kredite jeste da uzmu i da KUPE CHF valutu preko FOREXA sa nekim vecim "leverageom".

Evo primer. Ulozis na FOREX-u 10,000 eura i da je leverage 10. To je 100,000 (naravno moras uloziti vise od 10k zbog margine) i kupis CHF recimo za onoliko za koliko ti je kredit. Ako CHF krene da raste ti ces dobijati tu na FOREX-u ako krene da pada puci ces te pare na FOREX-u ali ce ti se kredit smanjiti.

Druga opcija kako moze da se resi jeste da svi oni koji su uzeli u CHF valuti STO PRE vrate sve svoje nekretnine bankama. Jer CHF/EUR ce ici jos mnogoooooo na gore. CHF ce da raste a EUR ce da pada (pogotov ako ECB sad ove nedelje odluci da ide sa QE programom). Tako da neko ko je uzeo kredit u 100,000 CHF-a moze da ispadne da duguje i 500,000 eura. Posto u Srbiji jos uvek nema bankrota bitno je da se sto pre te nekretnine vrate.


Sto se tebe tice i tvog pitanjza za ovo oko valuta. Vidis to sto ti hoces se zove diversifikacija. Na zalost u Srbiji je jako tesko diversifikovati svoju imovinu. Najcesci je slucaj da neko ima sve u nekretnini ili recimo 90% svoje imovine sto je suludo. Isto kao i Rusi sto nemaju nikakvu diversifikacija i zavise od nafte pa kad nafta puca onda puca cela drzava. Zato je jako bitno da se diversifikuje imovina.

U ovom trenutku mozda mozes da kupis Australijske Dolare. Takodje investiraj na BELEX berzi jedan deo i ako mozes barem 10% imovine treba da ti je u metalima. (zlato, srebro i slicno). Ne treba imati vise od 10% jer ti zlato sluzi samo kao "vaga" ako sve drugo puca zlato ce da raste. Posto je trenutno "blagostanje" zlato non stop gubi vrednost iz dana u dan ali cisto treba da ti sluzi kao protiv teg svemu ostalom.
 
Na koji nacin drzava moze da zastiti ove jadnike koji imaju kredit u chf?

(naravno, govorimo o normalnim drzavama, ne o nasoj koja nece uraditi nista)




Inace, u koju valutu bih mogao da promenim ove evre koje imam i da budem koliko toliko siguran? Mislio sam da ostavim 1/3 u eur, 1/3 da uzmem usd i 1/3 neka druga ali ne znam koja bi mogla?

Ne vidim razloga da ih drzava stiti... da je CHF propala da li bi oni dali drzavi razliku.... cisto sumnjam .
Ono sto bi ljudi sada mogli da urade a trebali su to da urade vec 2011. da kredite u CHF pretvore u EUR. Kako stvari trenutno stoje EUR ima veliku sansu da propadne pa bi na taj nacin povratili jedan dio gubika koji su imali do sada.

A na drugo pitanje ne moze covjek biti pametan u kojoj valuti da stedi, ja u principu potrosim sve sto zaradimo :D tako da me oko toga ne boli glava, para nema pa se nema na cemu ni izgubiti :D
 
Država je kriva što je sve naše banke pozatvarala.Gde to ima da uzneš neki kredit u Srbiji a plaćeš ga u stranoj valuti a platu primaš u dinarima,to ima samo u propaloj državi.

Pero gde ima to da stavite jednu valutu u banku a oni promene zakon i daju Vam drugu valutu po svojoj ceni jasno sa umanjenjem od 40-50%.Ovi što otplaćuju kredit ipak im nije država oduzela pola stana znači u boljoj su poziciji.
 
Na koji nacin drzava moze da zastiti ove jadnike koji imaju kredit u chf?

(naravno, govorimo o normalnim drzavama, ne o nasoj koja nece uraditi nista)




Inace, u koju valutu bih mogao da promenim ove evre koje imam i da budem koliko toliko siguran? Mislio sam da ostavim 1/3 u eur, 1/3 da uzmem usd i 1/3 neka druga ali ne znam koja bi mogla?

Prvo: U *normalnim* državama kredit se uzima u nacionalnoj valuti.

Drugo: Novac je roba poput krompira ) lepo odeš na pijac pa robu biraš po svojim potrebama i mogućnostima.( Ne tražite pomoć države pri izboru.)

Treće: Kada izabranu robu kupite i odnesete kući i naknadno ustanovite da vam izbor nije bio baš najbolji, ne tražite pomoć od države.

P:S Oduvek je CHF bio *zakon* među valutama ali nekako svi su jurili za DM (EUR) i USD.
 
Poslednja izmena:
Po meni je i dobro sto se ovo desilo jer je ovo jedna skola nasih ljudi vezano za finansije. Srecom pa nije mnogo vise ljudi uzelo kredite kao na primer u Hrvatskoj. Sreca pa su nasi politicari i Jelasic upozoravali da se ne uzimaju krediti u CHF valuti. Iskreno dobro smo i prosli oko svega ovoga.

Bitno je sada da se te nekretnine vrate i da krenemo ispocetka.
 

Back
Top