Kako da se naoštri nož

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.372
682098097658440a525527295280897_640.jpg


Preporučuje se da noževe koje svakodnevno koristite naoštrite nakon svaka četiri meseca.
Noževi su neizostavan alat u kuhinji i oni se vremenom oštete i otupe. Postoje noževi koji vam se još prilikom kupovine čine manje oštrima, a drugi više.
Razlog tome je njihova oštrica.

Na tržištu postoje noževi evropske oštrice i noževi japanske oštrice. Nož evropske oštrice ima 22° ugao, a nož japanske oštrice ima ugao od 16°.
Za naoštriti noževe evropskih oštrica i japanskih oštrica isti je postupak. Potrebno je da imate kamen za oštrenje, podlogu koju koristite za pranje suđa (važno je da podloga ne klizi po površini) i držač za nož sa keramičkim pločicama.

Kamen koji ćete koristiti za oštrenje koževa nije bilo kakav kamen. To je japanski kamen koji možete da nabavite pod nazivom Arkanas kamen za oštrenje.
Postoje dve vrste kamena - onaj koji ima stranu 1000K i stranu 3000K, kao i kamen koji ima stranu 1000K i stranu 4000K.

Gledajte tako da nabavite što veći kamen za oštrenje noževa kako bi cela površina oštrice mogla da se naoštri, jer sa manjim kamenjem to nije moguće.
Pre brušenja potrebno je da pokvasite kamen na 15 minuta.
Za vreme brušenja noževa, kamen će početi da se suši. Tada ga samo poprskajte vodom. Čvrsto držite rukohvat jednom rukom, a drugom rukom lagano pritišćite oštricu.
Ponovite postupak sa drugom stranom noža. Ako kamen ima oznaku 3000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gde piše 1000K, a zatim na strani kamena gde stoji 3000K.

Ako kamen ima oznaku 4000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gde stoji 1000K, a zatim na strani gdje stoji 4000K. Držač za nož sa keramičkim pločicama koristite za gornji deo oštrice koji se ne brusi kako bi mogli pravilno držati nož te tako i pravilno naoštriti oštricu.Ako možete sami da držite pravilno oštricu za vreme oštrenja, držač sa keramičkim pločicama nije vam potreban.

(izvor/prva)
 
Poslednja izmena:
Nista bez brusa.
Pa to je kamen za oštrenje :D samo drugačijeg oblika namenjen za oštrenje kose za košenje.
Ja znam da naoštrim nož do brijanja samo da je čelik iole ok. Prvo ide kamenje za ošteenje različite granulacije zavisi koliko je sečivo tupo i pod kojim uglom i na kraju koža sa polir pastom za metal. Za nuždu i kad nemam čime poprilično dobro naoštrim i na zadnjem delu tanjira ili neke keramičke posude
 
Imam i profesionalni masat ali brus je najbolji za ostrenje nozeva, nije on samo za kose, moze da posluzi i za ostale stvari, cak sam i sekire ostrio sa njim.
Mada za sekire treba da bude ostrija granulacija posto je to tvrdji celik.
 
Tekst je kao da je pisao AI... otprilike na nivou "naučićemo vas kako da operišete tumor. Prvo što treba je da uspavate pacijenta, rasečete ga, uklonite tumor, ponovo ga zašijete. Jednostavno, zar ne?"

Šalim se, ali recimo da mi je oštrenje noževa hobi, a tekst je totalno random. Oštrenje noževa brusnim kamenom zahteva posebnu veštinu i vežbanje, svakako se ne može naučiti samo čitajući tekst, niti su informacije u tekstu tačne. Postoji mnogo različitih gradacija kamena, mnogo različitih čelika, i od svega toga zavisi šta će biti rađeno i kojim redom. (na primer nije isto oštriti nož koji je samo malo izgubio "žicu", i nož koji je tup kao dupe).

Takođe, pravilo da se oštri "jednom u četiri meseca" ne stoji. Sve zavisi od frekvencije upotrebe, šta se njime seče, na kakvoj podlozi. Neki noževi moraju da se oštre bukvalno svaki dan, a neki ne moraju nikad... i sve između.
 
Ne verujem da je moj deda imao japanski kamen, nego onaj za ostrenje, i koristio je i alatku za ostrenje od metala, pa je o to
ostrio ko da se macuje. Inace, deda mi bio kasapin. No, mi to kod ostraca, no svaka generika radnja
danas prodaje ostrace nozeva, razne, ne znam dal je taj zanat izumro.
 
Noževe oštrim tračnom šmirglom granulacije 200 bmlg čega.

Onda ručno dijamantskim pločama 400 - 600- 1000.
Posle imam jednu dasku na kojoj je zalepljeno parče vojničkog opasača.

To natrljam nekim zelenim čudom i gudim još desetak puta po stranici.

Kad mnogo žurim, bude dobro još posle dvestotice.
Masat mi uvek stoji zadenut u čizmi.
Volim da nagudim svaki put kad stavim novi komad mesa na radni sto
 
Pogledajte prilog 1472588

Preporučuje se da noževe koje svakodnevno koristite naoštrite nakon svaka četiri meseca.
Noževi su neizostavan alat u kuhinji i oni se vremenom oštete i otupe. Postoje noževi koji vam se još prilikom kupovine čine manje oštrima, a drugi više.
Razlog tome je njihova oštrica.

Na tržištu postoje noževi evropske oštrice i noževi japanske oštrice. Nož evropske oštrice ima 22° ugao, a nož japanske oštrice ima ugao od 16°.
Za naoštriti noževe evropskih oštrica i japanskih oštrica isti je postupak. Potrebno je da imate kamen za oštrenje, podlogu koju koristite za pranje suđa (važno je da podloga ne klizi po površini) i držač za nož sa keramičkim pločicama.

Kamen koji ćete koristiti za oštrenje koževa nije bilo kakav kamen. To je japanski kamen koji možete da nabavite pod nazivom Arkanas kamen za oštrenje.
Postoje dve vrste kamena - onaj koji ima stranu 1000K i stranu 3000K, kao i kamen koji ima stranu 1000K i stranu 4000K.

Gledajte tako da nabavite što veći kamen za oštrenje noževa kako bi cela površina oštrice mogla da se naoštri, jer sa manjim kamenjem to nije moguće.
Pre brušenja potrebno je da pokvasite kamen na 15 minuta.
Za vreme brušenja noževa, kamen će početi da se suši. Tada ga samo poprskajte vodom. Čvrsto držite rukohvat jednom rukom, a drugom rukom lagano pritišćite oštricu.
Ponovite postupak sa drugom stranom noža. Ako kamen ima oznaku 3000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gde piše 1000K, a zatim na strani kamena gde stoji 3000K.

Ako kamen ima oznaku 4000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gde stoji 1000K, a zatim na strani gdje stoji 4000K. Držač za nož sa keramičkim pločicama koristite za gornji deo oštrice koji se ne brusi kako bi mogli pravilno držati nož te tako i pravilno naoštriti oštricu.Ako možete sami da držite pravilno oštricu za vreme oštrenja, držač sa keramičkim pločicama nije vam potreban.

(izvor/prva)
Nozeve treba ostriti rotaciono leptir smirglo i to ne velikom brzino.Ko ima onaj stari okrugli kamen za ostrenje je najbolje.Za noz ne valja nikako velika brzina,bilo cime da se ostri,jer se noz odgreva i unistava se materijal od koga je napravljen.Posle odrzavati Masatom i nikako nozeve prati vrucom vodom,vec hladnom i tecnoscu za sudove,
 

Back
Top