Kada pustiti decu samu na plažu ili bazen?

brizna mama

Primećen član
Poruka
505
Upravo sam se žestoko posvađala sa mužem oko toga kada pustiti decu samu na plažu. On je trenutno sa njima na moru u Hrvatskoj gde imamo kuću i pustio je ćerku i drugaricu (11 i 12g - završen 5.razred) same na plažu oko 300m od kuće ali deca nisu na vidiku, već se mora otići da njih. Devojčice su dobri plivači i vrlo samostalne, ali na toj plaži nema nikog poznatog iz komšiluka, već su tu turisti. On kaže da na svakih pola sata ide da ih obiđe ali mu ne verujem jer odvojiti se od hladnog piva u hladu da pičiš po najvećem suncu... teško. A on bi tako rado da ih osamostali da ne mora sa njima. Imamo i sina koji je mlađi i nije hteo danas na plažu. Dosta sam se naljutila i zato što se nismo oko toga dogovarali već je iskoristio priliku kada sam daleko i da uradi neto za šta zna da se neću složiti. Na početku raspusta ćerka je pitala da ide na Adu sa društvom, a nakon par dana .....Mogu li na bazen sa društvom? Da li preterujem ili je još rano da potpuno sama idu na plažu, bazen, Adu? Adu i bazen sam u startu odbila za ovu godinu. Mislim da je još prerano, već da to ide polako svake godine po korak dalje i dalje. Ili preterujem? Vidim da neki roditelji taj uzrast puštaju same na bazen.
 
Mislim da je to sve individualno tj. roditelj sam mora da proceni svoje dete koliko je sposobno da se samostalno snalazi u okruženju bez zaštite roditelja.

Ja sam npr. sa 10 godina na moru u mestu u kojem sam prvi put bio otišao na pijacu koja je udaljena 3km pitajući prolaznike za pravac da kupim neku igračku.

Kada sam se vratio u hotel naravno da su roditelji dobili tri infarkta, ali ja sam bio apsolutno samouveren pri snalaženju u nepoznatom.
 
dobro si uradila samo ne treba bas toliko dramiti..vec se s partnerom blagovremeno o tome dogovoriti..u svakom slucaju nesrece se ne desavaju cesto da bi se mogli hvatati za neke primere i na taj nacin razmisljati..nego posmatrati decu koliko su uopsteno samostalna i odgovorna kad ste u blizini..nista ne vredi pricati tog trenutka na sta treba obratiti paznju ako do tad nisu skapirali..a ta dob je malo rano rekao bih..13-14 pa i to mozda..i to pre na more nego ada i bazen..jer je veca guzva i opasnost od ostalih nepromisljenih koji bi ih na neki nacin ugrozili
 
Težak uzrast, zaista. Ja viđam decu tih godina da idu autobusom na trening u grupicama od 2-3, ali to je relativno jednostavna putanja - uđu u autobus i izađu na drugom mestu gde su opet pod nadzorom odraslih. Ja živim pored bazena pa mi je odlazak na bazen kao odlazak do samoposluge, tako da tu nemam baš osećaj udaljenosti.
Kao što piše u knjizi Škola bez dlake na jeziku, postoje dva problema sa devojčicama bez nadzora: manijak i zaljubljeni dečak. Tim pre što idu da plivaju a tamo se ne nosi odeća (sem kupaćih kostima) i raznima svašta padne na pamet (a nisu više mala deca)
 
Као што је рекао Ђоле, после 7. разреда - можда, до тад, бићу у близини свакако.

Нису више сигурна времена као некада, да деца могу да шетају сама.

Не бих да те плашим, али болесници снимају и прате оне који су сами на плажи, било да су деца или девојке.

Довољно је да им приђе и уплаши их.

Нека твој супруг пусти њих саме, али да он седи на удаљености довољној да им не смета, а да може да помогне.
 
Ja sam sama letela za London sa 11 godina i tamo bila sa nepoznatom porodicom (meni i mojoj majci nepoznatom, ali ne i zeni koja me je njima poslala na leto a u koju moja majka ima puno poverenje). 1001 jedna stvar su mogle da se dese pa nisu. Da ne govorim o tome sto su mi ti ljudi jedva nasli avion za nazad jer je pocinjao rat kod nas. Kod istih ljudi sam isla ponovo sama sa 16 godina. I opet je sve bilo u redu.

Jedino ne bih pustala dacu samo ako ne znaju da plivaju ili su losi plivaci i na plazu na kojoj nema spasilaca.

Da ne govorim o tome sto znam za poskusaj otmice deteta 100m ispred njene kuce.

To je individualno i u vecoj meri zavisi od samostalnosti deteta.
 
Ja sam sama letela za London sa 11 godina i tamo bila sa nepoznatom porodicom (meni i mojoj majci nepoznatom, ali ne i zeni koja me je njima poslala na leto a u koju moja majka ima puno poverenje). 1001 jedna stvar su mogle da se dese pa nisu. Da ne govorim o tome sto su mi ti ljudi jedva nasli avion za nazad jer je pocinjao rat kod nas. Kod istih ljudi sam isla ponovo sama sa 16 godina. I opet je sve bilo u redu.

Jedino ne bih pustala dacu samo ako ne znaju da plivaju ili su losi plivaci i na plazu na kojoj nema spasilaca.

Da ne govorim o tome sto znam za poskusaj otmice deteta 100m ispred njene kuce.

To je individualno i u vecoj meri zavisi od samostalnosti deteta.

Реално, оно што је теби могло да се деси у авиону није ни приближан ономе које дете сноси само на плажи цео дан.
Тебе су спровели до аеродрома, чекали те на аеродрому и у авиону си била надзирана од стране особља, коме је на то сигурно скренута пажња.
Ова деца су сама на плажи и то је реално већи ризик.
 
Реално, оно што је теби могло да се деси у авиону није ни приближан ономе које дете сноси само на плажи цео дан.
Тебе су спровели до аеродрома, чекали те на аеродрому и у авиону си била надзирана од стране особља, коме је на то сигурно скренута пажња.
Ова деца су сама на плажи и то је реално већи ризик.

E da, jesam li napomenula da sam se setala sama po Londonu :think: Da ne pricam o tome da je po izlasku iz aviona dok sam tumarala po areodromu trazeci zenu sa mojim imenom mogao bilo ko da me pokupi i da me pojede mrak... Nije Hitrou prcija od ovog naseg beogradskog aerodroma gde je sve na pljucomer... A da je stjuardesa nesto posebno pazila, pa i nije...

Deca se ne povredjuju tako lako kao sto mi odrasli mislimo. Niti ih kidnapuju tako lako.

Detetu treba uvesti neka pravila i biti siguran da ce ih dete ispostovati. Treba otici zajedno u pocetku i videti kako se deca ponasaju. Pa ih na kraju pustiti i same. Mada opet napominjem ako neko hoce da otme dete moze to komotno da uradi i kada su roditelji u blizini. A ako pocne da se davi? Pa i da je roditelj tu, veca je sansa da dete izvuce spasilac nego roditelj... Pogotovo ako je roditelj ostao na plazi, a dete je u vodi... Dok ga cuje dok ovo dok ono.... I ako ga cuje... Pa sve i da se o bazenu radi...

Da opasnosti postoje to se slazem, ali decu treba uciti da brinu o sebi.
 
Е, ово са шетањем по Лондону сама је за мене превише.

Да то уради моје дете, мене би срчка стрефила.

Nije previse. Nisam bazala kao guska u magli. Isla sam i sa tom porodicom kod koje sam bila, a po centru posle sama i mestima koja su mi bila poznata. Muzeji i galerije isto sama. Recimo do Bakingemske palate sam isla sa njima jer je tamo uvek velika guzva i sama palata je na trgu i jako je prometno. U Hajd parku sam blejala redovno, sednem u metro ispred njihove kuce, imam jedno presednaje i tamo sam za 30 min.
Udjes lepo u bus pitas vozaca sta te ineresuje, on ti kaze gde da sidjes ili ako nije taj bus kaze ti koji je. Ili pridjes bobiju i pitas njega, jedan je cak bio dovoljno ljubazan da me odvede do metroa i da mi pokaze na mapi kako se zove stanica na kojoj da sidjem. Imala sam zapisanu adresu i br. telefona ljudi kod kojih sam odsedala. I dogovor kada da se vratim. I mapu grada. Da ne pricam o tome sto ti tamo sve pise. Vise sam se kao klinka gubila po Beogradu jer niti je sta bilo obelezeno niti prolaznici hoce nesto da ti objasne.
Naravno pozavanje jezika se podrazumeva, meni je engleski kao srpski i tada bio.
 
Poslednja izmena:
Upravo sam se žestoko posvađala sa mužem oko toga kada pustiti decu samu na plažu. On je trenutno sa njima na moru u Hrvatskoj gde imamo kuću i pustio je ćerku i drugaricu (11 i 12g - završen 5.razred) same na plažu oko 300m od kuće ali deca nisu na vidiku, već se mora otići da njih. Devojčice su dobri plivači i vrlo samostalne, ali na toj plaži nema nikog poznatog iz komšiluka, već su tu turisti. On kaže da na svakih pola sata ide da ih obiđe ali mu ne verujem jer odvojiti se od hladnog piva u hladu da pičiš po najvećem suncu... teško. A on bi tako rado da ih osamostali da ne mora sa njima. Imamo i sina koji je mlađi i nije hteo danas na plažu. Dosta sam se naljutila i zato što se nismo oko toga dogovarali već je iskoristio priliku kada sam daleko i da uradi neto za šta zna da se neću složiti. Na početku raspusta ćerka je pitala da ide na Adu sa društvom, a nakon par dana .....Mogu li na bazen sa društvom? Da li preterujem ili je još rano da potpuno sama idu na plažu, bazen, Adu? Adu i bazen sam u startu odbila za ovu godinu. Mislim da je još prerano, već da to ide polako svake godine po korak dalje i dalje. Ili preterujem? Vidim da neki roditelji taj uzrast puštaju same na bazen.

Verovatno necu ovako razmisljati kad bude trebalo da pustam svoje dete negde samo, ali eto ja sam isla sa 10-11 godina sama sa drugaricama iz razreda na bazen gde smo bile ceo dan, bez ikakvih problema i drame od strane roditelja. Doduse to je bilo u Ns, koji je ipak mirniji od Bg.

Pa sad nemam pojma. Treba svakako da se dete osamostali, a sa druge strane lako je to reci nekom drugom kao savet :mrgreen:
 
Ja sam takođe išla sama svuda u tom uzrastu.
Zapravo, već u 4.razred kad sam krenula, vodila sam mlađeg brata koji je krenuo u 1.razred. Ja sam njega čuvala, vodila u školu, na bazen, na štrand, svuda...
Verovatno zavisi od deteta, ali mnogo više zavisi i od roditelja.

Kao što reče Triniti, može svašta da se desi i ispred kuće. Ja ću u svakom slučaju moju decu puštati ako budu htela, a podrazumeva se da će biti dobri plivači jer mi je to nešto najosnovnije što dete treba da savlada. Jednako mi je prelaženju ulice i vožnji bicikla, a deca sa 10-11 godina takve stvari znaju već odavno.
 
ма ја мислим да су деца способна од једно шесте, ал се родитељи превише нећкају :lol: мој први самосталан излазак је био с 4 године до радње на 50 метара од куће, нисам се ником јавила...мама само што се није шлогирала, није смела да каже тати :lol:
 
Moj stariji klinac će u septembru napuniti 6 godina i ja sam već htela da ga pošaljem u radnju u ulici, nema nigde prelaza, treba da hoda uz kuće do prodavnice.
Onako štosa radi, da se oseti veliki i bitan jer je tražio da ide, a i da polako počne da barata parama jer je odavno naučio sabiranje i oduzimanje čak i trocifrenih brojeva.
Ali mm neće ni da čuje.

No, ja ću kao i svaka mudra žena :lol: polako da mu buškam to u glavu, da se navikne na ideju da mali nije više beba i da to baš i nije neki naročito zahtevan zadatak za njega.
 
изгледа да су тате забринутије од нас мама за децу... :lol:
ја саммог старијег пустила са 7,кад је кренуо у школу,да оде сам до продавнице,уствари није сам,водио је млађег брата:mrgreen:
наравно,мој муж је тек касније био сагласан са тим
 
Реално, оно што је теби могло да се деси у авиону није ни приближан ономе које дете сноси само на плажи цео дан.
Тебе су спровели до аеродрома, чекали те на аеродрому и у авиону си била надзирана од стране особља, коме је на то сигурно скренута пажња.
Ова деца су сама на плажи и то је реално већи ризик.

Ризик од чега????
Шта може да им се деси на плажи пуној људи???
 
Мислим да генерално, као родитељи, претерујемо и својом бригом спутавамо децу, правимо до њих затрашене и неспособне људе!
Сетите се, нисмо тако одрастали и генерација наших родитеља углавном није толико презаштићивала своју децу...

Одрастала сам у насељу које се тада градило, верала се са другарицом по грађевинама, шта смо све радиле, где се све нисмо завлачиле, где се нисмо пентрале, чиме се све нисмо играле...

Стојим пре пар година са њом и њеним седмогодишњим сином испред наше зграде...
Дете закорачи на травњак (уредно ошишан) а она:''Не на траву тамо има крпеља!'' (Док смо били клинци нико никад није ни чуо за крпеље! :roll:)
Дете направи два корака ближе згради, а она ће:''Немој близу зграде, да ти не падне неки цреп на главу!'' (Зашто би цреп из невезаног, по мирном дану и без ветра тек тако, ето, пао некоме на главу?!):dash:
И дан данас она води сина у школу и сачекује га испред (а трећи разред је)!:roll:
И није само она тако ''брижна'' мајка...:confused:
Друга комшиница, са чијом ћерком су одрастала моја деца:''Не може напоље, дува ветар!'', ''Не може напоље, снег је!'' (А кад ће деца напоље ако не кад је снег?!), ''Може напоље, али да будете ту испред улаза!'' (А деца имала по 13 година?!)...''Нећете ваљда пешке до града? Узмите такси!'' (А шта ће им бити ако ходају 15 минута до центра?!)...

Амааааан...
И кад смо ми одрастали било је и манијака, и лопова, и будала...и падања, и подераних колена, и сломљених руку...па нас наши родитељи нису држали под стакленим звоном!

Ево, сад сам своје тинејџерке (14 и 15 година) једва избацила напоље да оду на купање!:evil:
 
Poslednja izmena:
Мислим, прво их не бих пустио у Хрватску ни у тоалает, ми то прескаЋемо у транзиту лол..Друго, старији тренира пливање и заиста је одличан, али не бих га пустио са другарима чак ни из клуба на зезање на базен, из простог разлога, што је сувише отворен према људима, наиван и још увек није свестан да нису сви добронамерни.
Такво је дете, па познајући га, не бих. Свакако да има деце од 11 година у који родитељи могу да имају пуно поверење. Сам сам био такво дете.
 
Poslednja izmena:
Da se nadovezem na problem sa kojim smo se i mi susreli ovog leta sa mladjim sinom(13 godina)...prvi put je izrazio zelju da sa drugarima iz kluba svakodnevno ide na bazen koji nam je blizu.Iste nedumice su mucile i mene i tripovi do tipa ne trci pored bazena da se ne okliznes(uzas)...Sve je resio jedan tata koji ima vremena i cije dete je u istom drustvu,covek odlazi sa njima,ali je posmatrac sa strane,ne obaca im se i ne obracaju mu se dok ne dodje vreme kolektivnog polaska kuci,tu je ako im zatreba.Ja mirna,a dete srecno.Da ne pisem o starijem koji je polozio vozacki,e tu mozak radi,ali to je vec za drugu temu ili za psihijatra:)
 

Back
Top