Кад полицијски пендрек промени страну — ето „репресије“; Гдје сте били 2015. године?

Casual Observer

Stara legenda
Poruka
83.897

Кад полицијски пендрек промени страну — ето „репресије“; Гдје сте били 2015. године?​

1796181F-54EF-49BA-80A2-8187D9A15CC4.jpeg


Прошле вечери, Демократска партија социјалиста (ДПС) огласила се оштрим саопштењем у коме се Црногорска полиција под командом Лазара Шћепановића оптужује за „бруталан напад на грађане“, „силу над интелектуалцима“ и „партијско иживљавање по узору на Београд“. Њихове присталице, предвођене редитељем Данилом Маруновићем и другим јавним лицима, протестовале су испред Виле Горица због додјеле Тринаестојулске награде књижевнику Бећиру Вуковићу.

Иако је синоћњи инцидент добио медијску пажњу, питање које се нужно намеће јесте: гдје је била та медијска пажња — и гдје су били сви ти „грађански активисти“ — када је полиција под командом ДПС-а тукла, привођила, и малтретирала грађане који су се дрзнули да не мисле као они?

2015: Година ћутања, година пендрека​

У октобру 2015. године, улицама Подгорице проламали су се прасови шок-бомби и урлици хапшених грађана. Тадашња полиција, под директном командом министра унутрашњих послова Рашка Коњевића, брутално је угушила протесте Демократског фронта. На улици је крварио уредник портала ИН4С, Гојко Раичевић, новинар, човек који је држао микрофон а не камен, и који је уместо питања добио пендреком по глави. Преко 40 повређених — грађана који су само тражили слободне изборе.

Та полиција није познавала суздржаност. Ни минималну силу. Ни новинарску акредитацију. У очима режима, свако ко није аплаудирао био је непријатељ државе.

Пет година касније, 2020, под окриљем министра Мевлудина Нухоџића, историја се поновила – али овог пута у Будви. САЈ је, као у сцени из лошег полицијског трилера, упао у зграду Општине Будва, привео и претукао Марка Царевића, Крста Радовића, Николу Јовановића и друге општинске функционере. Људи су бацани низ степенице, сузавац је бацан међу дјецу, стакла су ломљена, људско достојанство понижавано.

https://www.in4s.net/kad-policijski-pendrek-promeni-stranu-eto-represije-gdje-ste-bili-2015-godine/

DPS-ovci otkrili da batina ima dva kraja? Pa naravno da ima, nego što!
 
Poslednja izmena:
Kako je sve počelo? Trinaestojulskom nagradom Bećiru Vukoviću koji Crnu Goru naziva “ironijom istorije”.

Вуковић Куч: Бећир Вуковић награђен за нагрђивање Црне Горе​


Негатор Црне Горе и црногорске нације и колумниста ИН4С-а добио је Тринаестојулску награду да би се обесмислио њен статус најзначајније црногорске награде, али и датума, према којем је установљена, казала је посланица Демократске партије социјалиста (ДПС) Александра Вуковић Куч.

BAA4E07D-1C83-4021-B5B5-E5EC854111BF.jpeg


Вуковић Куч (Фото: РТЦГ)
Како истиче, особа за коју је Црна Гора иронија историје, данас добија награду која потврђује да је ова власт “антицрногорски сарказам садашњости”.

“Сајам духовне немаштине, одсуства културе, антиумјетнички збјег неталената који се међусобно награђују за плаћеничко нагрђивање Црне Горе “поентирао” је данас, оставивши нам супрет за śутра. Борба против ове националистичке фарсе на власти мора бити никад инспиративнија и интензивнија. Привидна побједа тривијалности не значи пораз умјетности и грађанског друштва, напротив, подстицај је за досљедну борбу за вриједности културе и антифашизма”, навела је Вуковић Куч.

https://rtcg.me/cir/vijesti/politik...ovic-nagradjen-za-nagrdjivanje-crne-gore.html
 

„Дванаестојулци“ у јуришу на Тринаестојулску: Црногорски „антифашисти“ против антифашизма​

ИН4С

5658059_viber-image-20250708-215434863_ff.jpg


Фото: Аљоша Туровић, Вијести

Док су добитници Тринаестојулске награде, Вељо Станишић и Бећир Вуковић, требали да приме највише државно признање, испред Виле „Горица“ окупила се група „грађанских активиста“, углавном политички рециклираних кадрова, с намјером да протестују – не против процедуре, већ против идентитета добитника. Конкретно, против српског.

Организатор скупа, бивши функционер СДП и садашњи предводник НВО СТЕГА, Бранислав Бане Радуловић, настојао је да уруши легитимитет награде позивајући се на наводну „институционалну неправду“. У суштини, протест није био израз бриге за културу, већ политички мотивисан чин идеолошког искључивања – усмјерен против свега што измиче уском идентитетском калупу.

Посебан апсурд јесте што су се „антифашисти“ побунили баш поводом Тринаестог јула, симбола народног устанка против окупатора. Но, у овој новој, идеолошки прекројеној Црној Гори, исти тај датум покушавају да претворе у приватни симбол једне струје – потомака Дванаестојулског сабора, који је 1941. био спреман да Црну Гору претвори у квазидржаву под италијанском управом.

Протест је протекао уз увреде, прозивке и скандирања против Србије, СПЦ и политичких противника. Учесници, међу којима су били активисти пропалих партија (ДПС, СД, ЛП) и разни квазикултурни дјелатници, пјевали су „Bandieru Rossu“ и позивали на „непомирење“, заборављајући да је 2025. година.

Кључна мета био је књижевник Бећир Вуковић – човјек који своје српство не прикрива и не подређује трендовима. Његов „преступ“ није у дјелу, већ у идентитету. Управо зато је Радуловић, сликајући Милоша Карадаглића као „морални примјер“, покушао да изгради нови културни модел у којем српски ствараоци нису пожељни – осим ако се одрекну себе.

https://www.in4s.net/dvanaestojulci...ku-crnogorski-antifasisti-protiv-antifasizma/
 
DPS & Milo na aparatima:

Уторак, 08.07.2025. у 22:21

Сукоб грађана с полицијом у Подгорици поводом доделе највећег државног признања Црне Горе​


Полиција је бибер-спрејом и пендрецима растеривала у Подгорици групу грађана која је вечерас протестовала због доделе "Тринаестојулске награде" - највишег државног признања Црне Горе књижевнику Бећиру Вуковићу, преноси агенција Бета.

Медији преносе да су грађани који тврде да је цео процес именовања и доделе био незаконит, полицајце гађали јајима и каменицама док су покушавали да пробију кордон полиције која је блокирала прилаз улици која води до резиденцијалног објекта "Вила Горица" где је свечано уручење награда.

Окупљени, међу којима су уметници, грађански активисти и посланици дела опозиције су носили транспарент "Но пасаран".

Део јавности данима указује да је упитна законитост процеса предлагања, а посебно награђивање једног од три лауреата, књижевника Бећира Вуковића, због његовог негирања црногорске нације и подршке четничком покрету.

Поред Вуковића, овогодишњи лауреати су светски признати гитариста Милош Карадаглић који је одбио да прими награду, и графичар Вељо Станишић.

"Тринаестојулска награда" се додељује ствараоцима који "својим радом и деловањем доприносе афирмацији и популаризацији Црне Горе и њеног културно-историјског контекста", а уручује је председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић.

Свечаност у "Вили Горица" пратио је протест групе грађана из грађанске платформе СТЕГА (Стратегија за европску и грађанску Црну Гору) који тврде да је награда додељена незаконито и најављују тужбу Уставном суду.

Вуковић који се јавно декларисао као политички близак с Новом српском демократијиом (НСД) Андрије Мандића, одбацује критике, назива их "подметањем", каже да су политички мотивисане и да су део "антисрпске хистерије која није само у Црној Гори него од Загреба, па ћерај читавим регионом".

"Сви напади на мене и вађења из контекста, све до тога да припадам четничкој идеологији, су подметања. Смета им што Тринаестојулску награду сада могу добити и Срби. Годинама је то било резервисано за привилеговане", изјавио је Вуковић подгоричком јавном сервису "Градска ТВ" уочи уручења те награде.

Вуковићев друштвени ангажман оштро је проблематизовао део јавности и медија у Црној Гори.



Иван Анушић: Ништа спорно у слогану ''За дом спремни''


По Бећиру Вуковићу, Црна Гора је "иронија историје".​


Један су од ставова тог добитника највишег државног признања је да је "(Милован) Ђилас (1911-1995) Црној Гори око врата намак'о омчу. На тим вешалима до данас љуља се та потоња удовица Коминтерне. Грана је сува, само треба цимнути несрећницу за мртве ногаре да се стровари на земљу, и прегрнути је лопатом земље".

Вуковић је награђен за роман "Кућа бескућника" из 2024. године, али та књига није евидентирана у домаћој и регионалним библиотечким базама.

Поред оспоравања Вуковићевог јавног деловања у контексту подршке четничком покрету, негације црногорске нације, контроверзе постоје и око тога да ли је процес именовања лауреата био законит.

На то су указали уметници, научници, грађани окупљени око грађанске платформе "СТЕГА", Удружење правника и ПЕН-центар који наводе да закон прописује да се у једној области стваралаштва може доделити само једна награда, а ове године су чак три припале лауретима из области културе и уметности.

На то је указала и министарка просвете и науке Анђела Јакишић Стојановић која је у саопоштењу позвала да се преиспита "да ли су достигнућа из других области, посебно из науке и иновација, имала једнаку шансу да буду препозната и вреднована".

О награди је одлучивао седмочлани жири у којем је један од чланова редитељ Данило Маруновић који је при гласању остао у мањини. Он тврди да је награда "намештена" и да ће то доказати пред институцијама.

Говорећи о контексту у којем је жири радио и одлучивао, Маруновић је казао да је објаснио да је жири "рефлексија односа снага у Парламенту".

https://www.politika.rs/scc/clanak/...-dodele-najveceg-drzavnog-priznanja-crne-gore
 

Back
Top