Još samo Vučićev potpis i marš u vojsku sledi.....

4 god stariji od mene , ja sam redovno otisao 1993, znaci da je on trebao da ide 1989.

nikako 1988, i ne bih rekao da je bio u nekoj specijalnoj jedinici, zbog gradje
Pajser je upisao osnovnu školu sa 6 i po god. i zato je u leto 1988. upisao fakultet, a pretpostavljam da je u septembru iste god. otišao u JNA.
 
Tako je. Naprednjaci uništavaju vojsku 12 godina i sad kad više niko neće da ide tamo, ajde da bude obavezno. Rešenje je totalno glupo. Napravi vojsku gde će ljudi hteti da idu, onaj ko hoće je 5 puta bolji vojnik od onoga ko mora, to svi znaju. Ali u naprednoj srbiji pameti nema, bitno da je sve pokradeno i uništeno i sad tražimo brza rešenja. A brza rešenja nisu nikakva rešenja.
Немци су укинули војни рок беше, имају бољи стандард, али ипак морају да плаћају Украјинце да воде њихов рат?
 
На кога мислиш кад кажеш "активисти" и "ликови", и чији то терор и геноцид заговарају, тј. ко су им идоли?

Не разумем зашто пишеш тако неодређен пост?

Страх те је да именујеш конкретне активисте и ликове и њихове идоле?
Т осу ти они који своја излагања воде према добијеним смерницама на разним курсевима или пак добијеним брошурама разних НВО које су специјализоване за пацификацију будућих жртава... то су ти исти они ликови који причају о геноцидима само онда кад то одговара њиховим идолима на западу. Исти они који траже правду за наводни геноцид у Среберници, али не виде злочине Американаца, Француза, Британаца по целом свету, исти они којима убиство и протеривање Палестинаца са њихове земље представља чин "самоодбране"...

Што се тиче именовања активиста, и сами се видиш препознају...
 
AUTORSKA
Mislila deca Srbije da im predsednik Deda Mraz i da im je džaba davao novac na račune u poslednje vreme.
E moja deco stari su nekada govorili na državnoj česmi nemojte ni vodu piti jer kad tad ćete je platiti....
I eto došlo je vreme da služite redovni vojni rok pa kada dođete iz njega ima odmah da se ženite jer tako to ide kada zagoriš.
Živela redovna Vojska Srbije.

To da li će vratiti obavezni vojni rok, tek ćemo videti šta će Vučić uopšte i da odluči. Svake godine se priča o tome i onda do kraja godine ništa ne bude, iako jedno očigledno bliži toj odluci nego ikada.

Inače, u svetu danas u kojem živimo u bezbednosnom smislu povratak obaveznog vojnog roka malo šta stvarno znači; znam da će neko reći se ovde ratuje svakih 50-ak godina i da praktično nije bilo jedne cele generacije koja je proživela u moru u modernoj istoriji, ali istorija se zaista menja konstantno i bez obzira na sve, Balkansko poluostrvo nije Bliski istok. Oni koji govore o tome da će ovde biti nekakvog rata u budućnosti, primarno to pričaju zbog toga što su i samo ratni huškači, odnosno zbog toga što ga baš priželjkuju. Osim toga, tehnologije i veštine ratovanja se značajno menjaju i to je, otprilike, jednosmeran proces kroz većinu moderne istorije ratovanja, a to je da mala ali ubitačna profesionalna vojska uvek u principu ima prednost u odnosu na velike mase.

No, to ne znači da se protivim vojnom roku. Naprotiv, podržavam ga, ali uopšte ne iz vojnih ili nacionalno bezbednosnih razloga, već radi discipline. U današnjem svetu ljudi sve više i više stvaraju razmažena derišta od svoje dece, tako da je barem par meseci ozbiljnog treninga u suštini nužnost za sticanje osnovnih veština discipline, samoodbrane, ali i karaktera. S tim što ja ne bih učinio vojsku obaveznom samo za muškarce, seksistički, već i za sve građane Srbije. Dakle, i za pripadnice ženskog pola.
 
Zvanicno smo poceli i decu da mrzimo....odlicno , bice im lakse za par godina da ubijaju starce po ulici...

Moj savet je , Nemacka je blizu , zaebite to da saljete decu da se 30 budala izivljava nad njima.....osim ako su vec majmuni pa ce da se idealno sloze ....
A i deca su punoletna pa bi mozda moglo da se kaze da se i ona pitaju , mada nije za dz to sto se u vojsku salju sa 18 i neki mesec....
 
Т осу ти они који своја излагања воде према добијеним смерницама на разним курсевима или пак добијеним брошурама разних НВО које су специјализоване за пацификацију будућих жртава... то су ти исти они ликови који причају о геноцидима само онда кад то одговара њиховим идолима на западу. Исти они који траже правду за наводни геноцид у Среберници, али не виде злочине Американаца, Француза, Британаца по целом свету, исти они којима убиство и протеривање Палестинаца са њихове земље представља чин "самоодбране"...

Што се тиче именовања активиста, и сами се видиш препознају...

Нећеш да именујеш активисте, НВО, нећеш да кажеш који су то курсеви, боршуре и остало зато што се бојиш да именујеш или зато што не знаш?
 

„Od 130 do 600 miliona evra“: Još uvek bez jasne računice koliko bi državu koštao obavezan vojni rok, a ministar tvrdi da novac nije problem​

V. Stojsavljevićdanas 09:04
Od 130 do 600 miliona evra: Još uvek bez jasne računice koliko bi državu koštao obavezan vojni rok, a ministar tvrdi da novac nije problem 1
foto FoNet Aleksandar Barda

Već godinama unazad u Srbiji se sepkuliše o tome da bi vojni rok ponovo mogao da bude obavezan, međutim još uvek nema jasne računice koliki bi ovakav poduhvat bio udar na državni budžet. Ipak, državni zvaničnici tvrde da se od ove ideje ne odustaje i da novac neće biti problem.

Sve dosadašnje priče vezane za obavezan vojni rok, ostale su upravo to, na nivou priče i neke ideje za budućnost, ali bez konkretnih promena u tom smeru.
Ipak, početak ove godine doneo nam je i određene pomake, pa je tako Generalštab Vojske Srbije pokrenuo inicijativu i predložio predsedniku Srbije i vrhovnom komandantu Vojske Srbije Aleksandru Vučiću ponovno uvođenje obaveze služenja vojnog roka.
Kao razlog je navedeno podizanje odbrambenih sposobnosti Vojske Srbije, kroz podmlađivanje i unapređenje popune i obučenosti aktivnog i rezervnog sastava.

Prema njihovoj inicijativi, vojni rok bi bio u trajanju do četiri meseca, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Kako navode, do ovog predloga su došli nakon detaljnog razmatranja opšte bezbednosne situacije i savremenih izazova sa kojima se suočava Srbija kao vojno neutralna zemlja, a koji su nametnuli potrebu za prilagođavanjem modela popune Vojske, a koji bi omogućio jačanje ukupnog regrutnog potencijala i osposobljavanje većeg broja građana za odbranu naše zemlje.
Ministar odbrane Miloš Vučević nedavno je, gostujući na RTS-u, naglasio da Ministarstvo odbrane i Generalštab neće odustati od inicijative za ponovno pokretanje služenja vojnog roka.
A to je na neki način potrvrdio i ministar finansija Siniša Mali koji je poručio da je novac najmanji problem kada se razmišlja o ideji obaveznog služenja vojnog roka.

On smatra da bi ovakva odluka imala i pozitivne ekonomske efekte na lokalne samouprave.
„Zamislite samo jednu lokalnu samoupravu, kada biste osposobili te kasarne, da li Negotin, Sombor, bilo koji drugi grad. Podiže lokalnu ekonomiju, podiže lokalni grad. Ako uložimo u rekonstrukciju pojedinih kasarni, opet smo uložili u našu zemlju. Građevinska industrija dobija neki novac, zapošljavaju se ljudi, vraća se PDV ili bilo koji drugi porez u budžet“, izjavio je Mali ranije za TV Pink.
Od 130 do 600 miliona evra: Još uvek bez jasne računice koliko bi državu koštao obavezan vojni rok, a ministar tvrdi da novac nije problem 2
Foto: Ministarstvo odbrane Republike Srbije
Ekonomista i urednik publikacije STRATEO Saša Đogović suprotnog je mišljenja od ministra.
Naime, on smatra da bi realizacija te ideje i ulaganje u opremu i vojne objekte izazvalo nove rashode i potrebe u budžetu.

Đogović za Danas naglašava da, pre svega, mora da se proračuna koliko bi sve to koštalo.
„Koliko kasarni treba modernizovati, rekonstruisati, pa zatim materijalni troškovi za opremu, zatim ljudi koji će obučavati vojnike, a koje treba, takođe, plaćati. To za sobom vuče detaljnu analizu i ekonomski elaborat“, poručuje naš sagovornik.
To je, kako dodaje, ozbiljna tema koja ima strateški karakter i o njoj se ne može govoriti ad hoc.
„Ukoliko nemamo nikakav elaborat ili dokument koji će govoriti o potrebama za tako nečim sa odbrambenog ili vojnog aspekta i sa ekonomskog aspekta, to je onda samo nešto što je neko rekao da bi trebalo da bude i ta priča se zavrtela i dobila neku vrstu spinovanja“, kaže Đogović.

On ukazuje da moramo da imamo jasnu dokumentaciju koja argumentovano sa svih aspekata govori u prilog takvom jednom predlogu.
Neko ko je na vlasti, kako objašnjava, ima viši nivo odgovornosti kada priča o ovakvoj temi.

„Oni moraju da ponude razloge zašto se ide na to i koliko će to budžet da košta, posebno u okolnostima kada već idemo na proširenje fiskalnog deficita kroz najavljeni program „Skok u budućnost““, pojašnjava Đogović.
Troškovi za ovakav projekat bi, prema njegovom mišljenju, bili neproduktivni.
„Ti objekti se ne koriste u komercijalne svrhe, pa da bi kasnije produkovali neku dodatnu vrednost, nego je to čist rashod i za budućnost. Zbog toga treba izvagati različite elemente pre donošenja odluke“, ponavlja on.
Ukoliko postoji odbrambena, odnosno vojna potreba, kako kaže Đogović, onda to govori da nešto nije u redu sa postojećim, profesionalnim angažmanom u vojsci.
„To govori da verovatno nema dovoljno kadrova ili imamo neke pretnje za koje mi ne znamo, pa je na njih potrebno odgovoriti kroz redovno služenje vojnog roka“, smatra on.
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić za Danas podseća na dosadašnje procene Ministarstva odbrane o potencijalnoj ceni ovog poduhvata.
„Prema zvaničnim procenama Ministarstva odbrane, objavljivanim u javnosti od 2016. godine do danas, vraćanje obaveznog služenja vojnog roka, u zavisnosti od broja regruta i uputnih rokova, koštalo bi građane Srbije, odnosno budžet, od 130 do 600 miliona evra“, navodi on.

Kako dodaje, obaveza služenja vojnog roka je skupa za državu.
„Tamo imate na stalnom smeštaju i ishrani veliki broj regruta koje bi država u našem slučaju, kako je najavljeno, oblačilila u nove uniforme svaka četiri meseca“, kaže Antić.
Pored toga, on ukazuje i na problem toga što bi dvostruko vreme trajanja vojnog roka služili oni koji se pozovu na prigovor savesti.
„To znači da lice koje zapravo nije vojnik, jer ne nosi oružje, držite na hrani i smeštaju osam meseci, što je takođe jako skupo, a krajnji proizvod opet nije vojnik obučen da rukuje oružjem i brani državu“, smatra Antić.
On naglašava da bi taj novac bilo bolje uložiti u profesionalnu vojsku.
„Mi u Vojnom sindikatu Srbije smatramo da bi mnogo racionalnije, ekonomičnije i efektnije po sistem odbrane Srbije bilo da se taj novac uloži u standard profesionalnih pripadnika vojske, čime bi se vojni poziv učinio značajno popularnijim i privlačnijim za one koji nemaju prigovor savesti i koji bi u svakom smislu te reči bili vojnici“, zaključuje Antić.
 
То ће да се деси када Србија буде имала пет хиљада специјалаца са платом од преко две хиљаде евра и када се формира Народни покрет. Па како већ нисте научили да он може дуже да издржи под водом него да не лаже?
Једино решење је враћање предвојничке у основне и средње школе, како се деца не би међусобно поубијала када им оружје дође први пут до руку и максимално једномесечне обуке по касарнама, да науче макар оно што је најосновније. Није довољно, али боље ишта него ништа. Можда им чак буде и занимљиво, као неко логоровање.
У озбиљном смислу, максимална стимулација добровољног служења војног рока.
Тек то је војска која толико колико може да ратује, везано са обавезом да не можеш да се запослиш у некавом обезбеђењу или слично уколико ниси одслужио добровољан војни рок. То мора да се односи и на хипетрофирану, партијски запослену комуналну полицију, без обзира што не користе ватрено оружје.
 
Ne kapiram što bi neko išao u vojsku. Koliko sirotinje ima oko nas, zar oni treba da stradaju, dok bogataši uživaju i šalju svoju decu van države? Ne vidim da su veterani sa Košara i drugih mesta imali nešto od svog zalaganja za državu. Naprotiv, bolje su prošli kojekakvi profiteri i slični tipovi...
Zašto? Pa zato što stigne poziv, a ko ne može da ode sam pomogne mu vojna policija da nađe svoju jedinicu.
 
Zašto? Pa zato što stigne poziv, a ko ne može da ode sam pomogne mu vojna policija da nađe svoju jedinicu.

To ipak važi samo za sirotinju i ljude koji nemaju zaledjinu. Znamo svi dobro da deca bogataša i takozvanih 'uglednih' ljudi neće biti prisiljena na odlazak u vojsku na taj način. Znamo na kome ova raspala država trenira strogoću.

Da ne govorim o ratovima, pa mnogi ljudi iz Srbije su devedesetih bili poslani u Hrvatsku, Bosnu i na Kosovo da ratuju, a deca bogatih i uglednih su se izvukla i danas troše pare svojih očeva i majki.

A tek ratovanje... da ne govorim da ljudi koji su poreklom iz tih ratom zahvaćenih područja devedesetih prvi nisu išli, čast izuzecima, nego su se sklanjali i čuvali glavu. A išla je sirotinja iz Srbije i fanatici-dobrovoljci, koji od toga nemaju ništa i danas žive na marginama.
 
Neka ide ko želi da služi ja neću sigurno, ne bih živ. Rođen sam u Srbiji ali ne podležem pravilima Srba i hrišćanstva, ja sam izrod koji sebe klasifikuje kao ljudsko biće i voli sve podjednako sem crnce, migrante i jevreje i to one problematične samo. Zamislite vašu decu sutra da moraju u rat a matora politička vrhuška koja pušku nije digla u svom veku organizuje i ispira mozak mladima kako treba da brane svoju zemlju i da poginu za nju rofl mao.
 
Neka ide ko želi da služi ja neću sigurno, ne bih živ. Rođen sam u Srbiji ali ne podležem pravilima Srba i hrišćanstva, ja sam izrod koji sebe klasifikuje kao ljudsko biće i voli sve podjednako sem crnce, migrante i jevreje i to one problematične samo. Zamislite vašu decu sutra da moraju u rat a matora politička vrhuška koja pušku nije digla u svom veku organizuje i ispira mozak mladima kako treba da brane svoju zemlju i da poginu za nju rofl mao.
Tako možeš samo dok ti ne stigne poziv, ili možda računaš da već sad imaš dovoljno godina da te ne pozovu?
 

Back
Top