Jezičke nedoumice

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Lada

Legenda
Poruka
52.167

U čemu je razlika između noćas i sinoć?​



Prilog noćas može da se odnosi na noć koja je prethodila danu u kome se govori, da znači prethodne, protekle noći; zatim može da se odnosi na noć koja je u toku i da znači ove noći, u ovoj noći; a može da se odnosi i na noć koja sledi, iduće, naredne noći.
Ako se nešto desilo u večernjim časovima prethodnog dana, odnosno juče uveče, u vreme prvog mraka, upotrebićemo prilog sinoć.
 

Kako persirati: kada malo, a kada veliko slovo​



Nepravilno: Poštovani čitaoci, molim Vas da ostavite komentar.
Pravilno: Poštovani čitaoci, molim vas da ostavite komentar.
U poslovnoj i službenoj prepisci uobičajeno je pisanje početnim velikim slovom Vi, Vaš, Vas za jednu osobu i, ređe, Ti, Tvoj, Tebe, kao znak naglašenog poštovanja.
Međutim, ako se obraćamo većem broju lica, ustanovi i sl., vi, vaš, vam se piše malim slovom.
 

Pravopis za matematičare: prava i kriva​



Pravoj ili pravi; krivoj ili krivi?
U deklinaciji reči prava i kriva vrlo često dolazi do grešaka, i to uglavnom zato što se ove reči menjaju kao imenice, a ne onako kako bi trebalo – kao pridevi.
▻ Prava – ovaj matematički termin je poimeničeni pridev koji zadržava pridevsku promenu: prȁvā – prȁvē – na prȁvōj (kao da stoji uz imenicu: na pravoj liniji), ne: na prȁvi. Isto važi i za množinu: presek dveju prȁvīh (presek dve prȁvē), a ne: presek dveju prȃvā.
▻ Kriva – takođe zadržava pridevsku promenu: krȋvā – krȋvē – na krȋvōj (kao da stoji uz imenicu: na krivoj liniji), ne: na krȋvi. Ovo važi i za množinu: presek dveju krȋvīh (presek dve krȋvē), a ne: presek dveju krȋvī).
 

Nabavki ili nabavaka​



Često dolazi do dvoumljenja oko tačnog oblika genitiva imenice nabavka. Da li ovih dana ima mnogo nabavki ili nabavaka?
Genitiv množine imenice nabavka glasi nabavki i nabavaka. Dakle, oba oblika su ispravna.
Dativ jednine glasi nabavci, a ne nabavki.
 

Na žalost ili nažalost​



Kako pisati, odvojeno ili sastavljeno?
Ranije je bilo normirano samo – na žalost, što je jedan od uzroka čestih grešaka u pisanju.
Piše se sastavljeno ( nȁžalōst) u primerima: Nažalost, nisam pročitala knjigu i sl.
Odvojeno se piše u primerima – na žalost svih nas, na žalost našu…
 

Apozicija: kada treba pisati zapetu​



Apozicija se odvaja zapetom:
✎ kada ima karakter naknadnog imenovanja nekog pojma, pri čemu se ti nazivi ne razlikuju po širini značenja, bez obzira na to da li se nalazi ispred ili iza imena tog pojma: Došao je Dušan Blagojević, onaj tvoj jučerašnji posetilac. – Došao je onaj tvoj jučerašnji posetilac, Dušan Blagojević;
✎ kada ima karakter naknadnog imenovanja pojma, a nazivi se razlikuju po širini značenja tako što je jedan širi i opštiji, a drugi uži i konkretniji – odvaja se zapetom onda kada širi pojam dolazi posle užeg: Jovan Dučić, poznati pesnik, imao je javni nastup te godine.
Apozicija se ne odvaja zapetom kada se nazivi razlikuju po širini značenja tako što je jedan širi i opštiji, a drugi uži i konkretniji – onda kada širi pojam dolazi pre užeg: Poznati pesnik Jovan Dučić imao je javni nastup te godine.
 

Pisanje zapete (zareza)​



Zapeta je najvažniji znak za obeležavanje unutrašnjih odnosa u rečenici. Budući da se u srpskom pravopisu primenjuju pravila logičke ili slobodne interpunkcije, gramatičkom analizom utvrđuju se moguće pozicije zapete. Da li će se ona pisati ili ne zavisi od gramatičkih pravila, ali i od smisaonih odnosa i službe reči u rečenici. Naravno, zavisi i od autora teksta.
Zapeta se piše u nabrajanju. Ono može imati tri vida:
1. nabrajanje bez veznika: Poneli su jabuke, kruške, šljive, breskve;
2. nabrajanje zaključeno veznikom (sastavnim ili rastavnim): Dušica, Dušan i Zorana su popili kafu;
3. nabrajanje s ponavljanjem veznika, u funkciji isticanja: I knjige, i sveske, i torbu – sve mi je uzela.
U nabrajanju, kada se dva ili više pojmova uzima kao jedna jedinica nabrajanja, ispred veznika iza kojeg dolaze ti pojmovi – zapeta se ne piše: Obećali su mu dobru platu, unapređenje i stan i hranu.
Zapeta se piše između umetnutih i naknadnih delova rečenice.
✎ Modalne reči i rečce odvajaju se zapetom uvek kada se osećaju kao posebna intonaciona celina: Oni su, naravno, pročitali knjigu. – Nisu uspeli, nažalost, da stignu na vreme. – Istina, nije samo on slagao, nego i ja. – Ona to, logično, ne može sama.
Međutim, kada su tesno vezane – značenjski i intonaciono – sa rečima koje određuju, tada ne pišemo zapetu: Svakako ću doći na otvaranje izložbe.
✎ Vokativ se izdvaja zapetom, bez obzira na to na kojem mestu u rečenici se nalazi: Majo, tvoje beleške su uredne. – Stojte, galije carske! – Hvala, gospodine, što ste nam pomogli u pisanju.
✎ Glagolski prilozi (sadašnji i prošli) koji stoje ispred predikta koji određuju, sami ili zajedno sa grupom reči koja čini sintaksičku celinu sa njima – bilo da su na početku rečenice, bilo da su na kraju rečenice – od tog predikata se odvajaju zapetom: Misleći o knjizi, stigla je na ispit. – Prešavši zatim iz Trsta u Beč, Dositej se našao u novoj sredini. – Onda je, prebledevši sva odjednom, objasnila šta se desilo juče. – On, ćuteći, krenu za nama.
Apozicija, tj. drugi naziv nekog pojma, se odvaja zapetom:
kada ima karakter naknadnog imenovanja nekog pojma, pri čemu se ti nazivi ne razlikuju po širini značenja, bez obzira na to da li se nalazi ispred ili iza imena tog pojma: Došao je Dušan Blagojević, onaj tvoj jučerašnji posetilac. – Došao je onaj tvoj jučerašnji posetilac, Dušan Blagojević;
kada ima karakter naknadnog imenovanja pojma, a nazivi se razlikuju po širini značenja tako što je jedan širi i opštiji, a drugi uži i konkretniji – odvaja se zapetom onda kada širi pojam dolazi posle užeg: Jovan Dučić, poznati pesnik, imao je javni nastup te godine.
Međutim, apozicija se ne odvaja zapetom kada se nazivi razlikuju po širini značenja tako što je jedan širi i opštiji, a drugi uži i konkretniji – onda kada širi pojam dolazi pre užeg: Poznati pesnik Jovan Dučić imao je javni nastup te godine.
✎ Apozitivne odredbe, odnosno pridevi ili sintagme sa službom naknadnog određivanja već određenih pojmova, tj. prilozi ili konstrukcije sa istom takvom službom, bez obzira na to da li su ispred ili iza tih pojmova – odvajaju se zapetom: Umoran od trčanja i rasejan, vraćao se kući.
✎ Rečca pak, po značenju slična vezniku a i rečci međutim – naglašena je i ne odvaja se zapetama od ostalih delova rečenice: Njegovo delo pak ostaje pokazatelj njegove umetnosti.
 

Idemo kod lekara ili lekaru?​



Milorad Telebak piše: „I oni koji su davno učili školu, verovatno se još sećaju da dativ (treći padež) označava, pored ostalog, i cilj kretanja. To znači da uz glagole kretanja dolazi dativ: kad se razbolimo, idemo lekaru; kad nas boli zub, odlazimo zubaru… Pri povratku od njih, na pitanje gde smo bili, reći ćemo da smo bili kod lekara, odnosno kod zubara. To znači da uz glagole mirovanja (bili smo) dolazi genitiv sa predlogom kod (kod lekara, kod zubara)”.
Predlog kod označava, pre svega, mesto vršenja radnje, pa bi, prema tome, rečenica Idem kod lekara, koja označava kretanje, morala biti nepravilna. Ovaj oblik, međutim, toliko je rasprostranjen i uobičajen u savremenom srpskom jeziku da ga norma odavno prihvata.
Pravilne su obe varijante, nećemo pogrešiti koju god da upotrebimo, ali prednost treba dati prvoj.
 

Da li se upisuje škola, ili se upisuje u školu?​



Uspela sam da upišem školu koju sam želela. Studiram Filološki. Upisala sam Petu gimnaziju. Pao sam ispit. Učim kolokvijum.
U govoru učenika, studenata (pa i profesora) česte su ovakve i slične pogrešne konstrukcije.
Ne upisujemo školu, fakultet, već se (sebe) upisujemo u školu, na fakultet.
Ne studiramo Filološki, već studiramo na Filološkom (ili bilo kom drugom fakultetu). Takođe, ne studiramo visoku školu, nego na visokoj školi.
Ne padamo ispit, nego padamo na ispitu.
Ne učimo kolokvijum, nego za kolkvijum.
 

Roman Iva Andrića ili Ive Andrića: kako je pravilno​



Verovatno vam se desilo da vas isprave kada kažete da ste pročitali roman Ive Andrića, uz obrazloženje da piščevo ime nije Iva Andrić, nego Ivo Andrić.
Koriste se oba genitiva, i onaj na -e i onaj na -a, ali šta je pravilno?
Dvosložna muška imena i hipokoristici na -o koji imaju dugouzlazni akcenat mogu se menjati na dva načina:
1. po prvoj imeničkoj vrsti, što znači da u genitivu imaju nastavak -a: roman Iva Andrića, Ivova knjiga itd;
2. po trećoj imeničkoj vrsti: roman Ive Andrića, Ivina knjiga itd.
Dakle, možete odabrati da li ćete koristiti tip promene koji se koristi u kraju odakle je ličnost o kojoj govorite. U tom slučaju ćete reći da ste pročitali roman Ive Andrića, jer je pisac iz Bosne, gde se koristi tip promene Ivo-Ive, Ivin.
A možete odabrati i tip promene koji se koristi u kraju gde vi živite. U najvećem delu naših ekavskih govora ovaj tip dvosložnih imena u genitivu ima nastavak -a. U tom slučaju ćete reći da ste pročitali roman Iva Andrića.
Ova imena se mogu završavati na -a i u ijekavskim govorima onda kada imaju kratkosilazni akcenat na prvom slogu.
Obe promene se nalaze u delu govora koji čine osnovu srpskog književnog jezika. Koji tip promene ćete odabrati – to zavisi od vas.
 

Da li lekar propisuje ili prepisuje lek?​



Da li ste nekada razmišljali o tome da li vam lekar prepisuje ili propisuje lek?
Verovatno niste, jer se lek uglavnom prepisuje, a zakoni i uredbe se propisuju, pa je jasno šta se na šta odnosi. Međutim…
Hajde da razjasnimo kada i u kom značenju se ovi glagoli mogu upotrebljavati.
Rečnik srpskoga jezika u objašnjenju za glagol prepisati kaže da znači – ponovo napisati neki tekst kopirajući sa originala, ali dodaje da prepisati znači i odrediti, propisati bolesniku lek ili način lečenja.
Kod glagola propisati Rečnik kaže: izdati propis, naredbu, narediti, odrediti, a zatim dodaje: odrediti sredstvo za lečenje.
Dakle, da zaključimo – lek se može i propisati i prepisati. Kao što vidite iz navedenog, u jednom od značenja, ova dva glagola su sinonimi i nećete pogrešiti koji god da upotrebite.
 

Лаптопови или лаптопи​



Већина каже лаптопови, али у литератури, поред овог облика, проналазимо и то да је правилан мање устаљен облик –лаптопи. Иван Клајн и Милан Шипка у Великом речнику страних речи и израза за множину именице лаптоп наводе искључиво лаптопи (ген. мн. лаптопа, а не лаптопова).
Шта је правилно?
Множина ове именице, заправо, зависи од акцента.
Уколико лаптоп акцентујемо стандардно, као једну реч, онда ће множина бити – лаптопи.
Ипак, ова реч се најчешће изговара као две речи, дакле – са два акцента, на првом и на другом слогу, па ће онда бити правилно – лаптопови (Нормативна граматика).
Лаптоп не треба писати са цртицом. Дакле, не лап-топ, него лаптоп.
 

У будуће или убудуће​



Уколико је реч о прилогу који значи одсада, надаље, у будућности, ова реч се пише састављено – убудуће.
Међутим, ако кажемо, на пример, у будуће време, у будуће дане и сл. (предлог у и придев будућ у средњем роду), писаћемо одвојено – у будуће.
 
Не брини,читај,осетићеш..троцифрени бројеви као и сви вишечлани бројеви пишу се одвојено.Претпостављам на уплатницама,чековима пише се заједно,јер верујем немају места да пишемо правилно:zcepanje:или банкари не знају ...
 
Не брини,читај,осетићеш..троцифрени бројеви као и сви вишечлани бројеви пишу се одвојено.Претпостављам на уплатницама,чековима пише се заједно,јер верујем немају места да пишемо правилно:zcepanje:или банкари не знају ...
Osećam da si ovo ti:
1616611216923.jpeg
 

Не знам или незнам​



☒ Немогу да верујем да ниси прочитала његов роман.
☒ Немислим да сам необразован.
☒ Он неби то прочитао ни за живу главу.
Грешке у писању негације уз глагол су многобројне.
Ипак, правило је веома једноставно: речца не и глагол се увек пишу одвојено, осим у примерима: НИСАМ, НЕЋУ, НЕМАМ и НЕМОЈ.
Не се пише састављено и у творби именица, придева и прилога (немајка, немар, невероватан, неважећи, неписан, неодговарајући, неизбежан, несрећа итд.).
Није срамота не знати, али је срамота – незнати.
 

Фото-апарат или фотоапарат​



Када се фото односи на фотографије, уколико је друга саставница несамостална, пише се састављено: фотограф, фотографија, фототека итд.
Када је други део самостална реч, онда се пише са цртицом: фото-апарат, фото-модел, фото-папир, фото-техника, фото-монтажа и сл.
При удвајању се, међутим, пише растављено: сликарски и фото модели.
 

Фотосинтеза или фото-синтеза​



Када фото значи светлосни, пише се састављено: фотоелектрицитет, фототерапија, фотоелектрон, фотоћелија, фотосинтеза и сл.
У речничком делу Правописа Матице српске 2010. постоји грешка: фото-синтеза. Под тачком 84, на страни број 79 јасно стоји – фотосинтеза.
Када се односи на фотографије, уколико је друга саставница несамостална, пише се састављено: фотограф, фотографија итд., а уколико је други део самостална реч, онда се пише са цртицом: фото-апарат, фото-модел, фото-папир и сл.
 

Челси или Челзи​



Још једна од честих грешака у транскрипцији страних речи и израза односи се на назив познатог енглеског фудбалског клуба Chelsea. Да ли је правилно рећи Челси или Челзи?
Назив лондонског фудбалског клуба Chelsea транскрибује се у српском језику као Челси, а не Челзи.
 

Због нечега или ради нечега?​



Предлози због и ради се веома често употребљавају погрешно у свакодневној комуникацији.
Не треба рећи, на пример: Дошао сам у продавницу због колача (колачи нису узрок, већ циљ доласка), него: Дошао сам у продавницу ради колача.
Због је предлог који показује повод, узрок нечему: Због квара на термоелектрани, нема струје у граду (узрок: квар на термоелектрани).
Ради је предлог за исказивање намере, циља или намене: Учинио је то ради среће своје деце (циљ: срећа деце).
Разлика између ова два предлога најбоље се може увидети у оквиру исте реченице: Уписао сам се на допунску наставу због незнања, ради поправљања лоших оцена (незнање је урок, повод, а поправљање оцена је намера, циљ).
 

Back
Top