Jezera u Srbiji

  • Začetnik teme Začetnik teme vecic
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

vecic

Starosedelac
Poruka
152.868

Srebrno jezero​

Srebrno jezero je jedno od najpopularnijih domaćih jezera, delom zbog lepote prirode, a delom zbog izuzetno pogodnog položaja. Jezero se nalazi na desnoj obali Dunava i nekada je bio njegov rukavac, da bi kasnije dvema branama bio pregrađen čime je nastalo Srebrno jezero.
Jezero se zove Srebrno jer u poslepodnevnim satima, kada zađe sunce, iskrice srebrne boje prekriju vodu pa jezero dobije srebrnu boju. Srebrno jezero je jedno od većih, dužine čak 14 kilometara i dubine oko 8 metara, pa je idealno mesto za godišnji odmor, plivanje, pecanje ili druženje u prirodi.

Zahvaljujući Silver lake resortu danas ovo jezero postaje sve popularnije, a zahvaljujući velikom broju apartmana, soba, hotela, sportskih terena, akva-parka, bazena i drugih sadržaja, zasluženo se nalazi na listi jezera za odmor u Srbiji.

Srebrno jezero se nalazi na oko sat i po vožnje od Beograda.

VxzBZC1.jpeg
 

Zlatarsko jezero​


Zlatarsko jezero je veštačko jezero, nalazi se u zapadnoj Srbiji, kod Nove Varoši, na oko 3 i po sata vožnje od Beograda.
Jezero je jedno od većih u Srbiji, nastalo je šezdesetih godina prošlog veka pregrađivanjem Uvca branom elektrane visoke 83 metra, ujedno i najvećom zemljanom branom izgrađenoj u Evropi.

Poseban doživljaj na Zlatarskom jezeru za goste je vožnja čamcem i razgledanje izvanrednih prirodnih predela u okolini. Jezero je omiljeno izletište mladih ovog dela Srbije koji posebno tokom letnjih meseci ovde pronalaze spas od vrućine.

PjCB6rU.jpeg
 

Perućac​


Jezero Perućac je ujedno i turističko naselje na desnoj obali Drine, u zapadnoj Srbiji. Perućac je poznat po hidroelektrani Bajina Bašta, odnosno po jezeru koje je nastalo izgradnjom brane.

Na obali Perućca se nalazi nekoliko kafića i restorana, a izgrađena je i plaža sa bazenima za decu, tuševima i kabinama za presvlačenje.

Osim osveženja u jezeru tokom sezone koja traje od početka jula do kraja avgusta, jezero Perućac gosti posećuju i zbog ribolova, vožnje brodom, kanuom ili pedalinom i spuštanja čamcima niz Drinu.

IDK6B5e.jpeg
 

Borsko jezero​


Borsko jezero jedno je od poznatijih jezera poslednjih godina u Srbiji među građanima koji se odlučuju za letovanje u Srbiji. U pitanju je veštačko jezero, ali po svojim karakteristikama podseća na prirodno jer je izuzetno razuđeno i okruženo izvanrednom prirodom.

U okolini jezera nalaze se proplanci, pašnjaci, planina Crni vrh, kao i nekadašnja vulkanska kupa Tilva Njagra. Temperatura vode jezera tokom leta je oko 24 stepena, što je idealno za kupanje i osveženje.

Na obali jezera postoji veliki broj uređenih plaža – betonskih, kamenih i peščanih, kao i nekoliko restorana, kafića i hotela. Poseban užitak za goste Borskog jezera je vožnja čamcima po jezeru, kao i šetnja ili vožnja bicikla stazama izgrađenim oko celog jezera.

Borsko jezero od Beograda je udaljeno oko 3 i po sata vožnje. Na Borskom jezeru možete boraviti i u kampu koji je potpuno uređen i opremljen svim sadržajima neophodnim za boravak.

YkDcQMz.jpeg
 

Vlasinsko jezero​


Vlasinsko jezero je jezero u južnoj Srbiji i poznato je po plutajućim ostrvima, a uz to je i odlično mesto za miran odmor, daleko od gradske gužve. Na goste poseban utisak ostavljaju plutajuća ostrva od treseta, raštrkana po površini jezera, a čije se boje razlivaju od sive do tamno plave što oduševljava goste Vlasinskog jezera.

Ovo jezero posebno preporučujemo ukoliko tražite miran odmor, bez previše ljudi i u potpunom prirodnom okruženju.

Do Vlasinskog jezera se stiže za oko 4 sata vožnje od Beograda.

IzbZsqZ.jpeg
 
Mislim da je u svim jezerima hladna voda

Ништа ружније ми се није десило
него кад сам једном ушао у млако језеро Аде Циганлије,
а време је било претопло
и очекивао сам расхлађење.

Чак ме и мала паника ухватила,
учинило ми се да нема бекства од паклене врућине !

Очигледно, тресао ме мали топлотни удар,
а језеро ми није нудило спас.
 
Poslednja izmena:

Zaovinsko jezero​


Zaovinsko jezero se nalazi na Tari, u zapadnoj Srbiji, kod mesta Zaovine i po nastanku je veštačko jezero. U pitanju je jedno od dubljih jezera u Srbiji – dubina dostiže čak 110 metara. Jezero je od Beograda udaljeno oko 3 i po sata vožnje.

AwHyphj.jpeg


Zaovinsko jezero je poznato po prelepoj prirodi koja ga okružuje i takođe je jedna od destinacija koju preporučujemo ukoliko tražite miran odmor uz boravak u prirodi.
 

Palićko jezero​


Palićko jezero je odlično poznata turistička destinacija u Srbiji i jedno od najposećenijih jezera u zemlji. Palić je lokacija koja, za razliku od većeg dela jezera u Srbiji, nudi i boravak u prirodi i dobar provod, restorane, kafiće i niz drugih sadržaja.

KdN8nPA.jpeg


Ono što posebno preporučujemo za dodatni užitak na Paliću je da probate neko od odličnih vina iz palićkih vinograda, kao i da se opustite i uživate u sjajnim zalascima sunca na najvećem prirodnom jezeru u Srbiji
 

Bovansko jezero​


Bovansko jezero se nalazi na oko 2 i po sata vožnje od Beograda, veštačko je jezero i dugačko oko osam kilometara, sa najvećom dubinom od oko 70 metara. Jezero se nalazi blizu Sokobanje, na oko sedam kilometara udaljenosti, pa ukoliko posećujete Bovansko jezero, možete obići i ovu poznatu banju.

46AAbH8.jpeg


Bovansko jezero je posebno pogodno za ribolovce, bogato je raznim vrstama ribe, a zbog vodosnabdevanja Aleksinca, na Bovanskom jezeru zabranjena je vožnja benzinskim čamcima.

Svakako, na obali jezera postoji nekoliko uređenih plaža, a voda jezera je idealna za rashlađivanje u toplim letnjim danima. Uz to, na Bovanskom jezeru možete uživati u veslanju, jedrenju, vožnji pedalina, a jedan od poznatijih događaja koji se na ovom jezeru organizuje je jedriličarska regata “Bovan” koja se održava svakog septembra.
 

Zavojsko jezero​


Zavojsko jezero se nalazi kod Pirota i jedno je od najčistijih jezera u Srbiji. Jezero se nalazi blizu Stare planine, odakle i otapanjem snega dolazi voda za ovu akumulaciju, a Zavojsko jezero je poznato pre svega po šarolikom ribljem svetu. Zbog toga je ovo jezero jedno od omiljenih među ribolovcima, kao i među gostima koji traže mir i boravak u prirodi.

yF5KQf6.jpeg
 

Belocrkvanska jezera​


Belocrkvanska jezera su specifična po tome što su nastala iskopavanjem šljunka, zbog čega je voda jezera prozirno zelena, a plaže peščane. Pojam Belocrkvanskih jezera obuhvata nekoliko jezera, od kojih je najpoznatije Glavno jezero.

O1LeJcm.png


Ova jezera koja se nalaze na oko 100 kilometara od Beograda posebno su zanimljiva za lagani letnji odmor, osveženje i druženje tokom vrućih letnjih meseci.
 

Zvorničko jezero​



Zvorničko jezero se pruža 25 km uzvodno od 45 visoke brane kod Zvornika i Malog Zvornika. Površina jezera iznosi 8,1 km2, širina od 0,3 do 3 km, a dubina maksimalno do 39 m. U jezeru je akumulirano oko 90miliona m3 vode. Zvorničko jezero je prva akumulacija na Drini. Pripremni radovi na izgradnji brane i pratećih objekata počeli su 1948. godine, a jezerski basen je napunjen vodom 1955. godine. Zvorničko jezero leži na 140 m nadmorske visine. Jezero ima idealne uslove za razvoj nautičkog turizma. U priobalju Zvorničkog jezera nalaze se male plaže, veliki broj vikend kuća i nekoliko ugostiteljskih objekata, a vožnja kajaka, kanua i narodnih čamaca uz ribolov, kupanje i odmor samo su neke od aktivnosti kojima se turisti mogu baviti na ovom jezeru. Na jezeru se održava Državno prvenstvo u kajaku i kanuu na mirnim vodama.

lAQAnZA.jpeg
 

ĐERDAPSKO JEZERO


Đerdapsko jezero pripada grupi veštačkih jezera. Nalazi se u istočnoj Srbiji na granici sa Rumunijom.Najveća koncentracija vodnih snaga Dunava i najbolje mogućnosti iskorišćavanja istih je na sektoru Đerdapske klisure, koja predstavlja prirodnu granicu naše zemlje i Rumunije.

9eZLvAD.jpeg


Jezero je nastalo 1972. godine kada su Jugoslavija i Rumunija izgradile hidrocentralu „Đerdap I“. Izgradnja brane na Dunavu u Đerdapu omogućivala je proizvodnju električne energije, bolje uslove plovidbe, bogatiji ribolov, nove uslove za razvoj turizma na ovom području. Kompleks đerdapske hidroelektrane sastoji se od brane, dve strojarnice i dve brodske prevodnice.

Đerdapsko jezero je dugačko preko 100 km, a na najširem delu je široko 8 km, dok najveća dubina ovog jezera iznosi 100 m. Po veličini ovo jezero je najveće u Srbije a četvrto na Balkanu. Nizvodno od Golupca, Dunav gradi Đerdapsku klisuru dugačku 100 km. Klisura je kompozitnog karaktera, sastoji se od četiri suženja (Golubačka ili Gornja klisura, klisura Gospođin vir, Veliki kazan I Mali kazan, Sipska klisura) i tri proširenja (Ljupskovska kotlina, Donjomilanovačka kotlina, Oršavska kotlina).
 

Гружанско језеро​


Изградњом бране (1979—1981), преграђена је једна од од најдужих и водом најбогатијих река Шумадије - Гружа. Након изградње бетонско-лучне бране код места Пајсијевићи у општини Кнић, формирана је вишенаменска акумулација Гружа је чије је пуњење окончано 1983. године. Примарна намена акумулације је водоснабдевање Крагујевца, Краљева и околних села), данас се водом са ове акумулације снабдева више од 300.000 грађана. Формирање акумулације је захтевало изградњу нове инфраструктуре, па је за потребе одржавања несметаног саобраћаја изграђен мост на магистралном правцу М-23 (Крагујевац - Чачак).

yIzo9iC.jpeg


Гружанско језеро има запремину од 64,5 милиона m³. Обим језера је око 42 km, а ширина је од 300 до 2.800 m. Дужине је око 10 km, површине око 900 ha. Потапањем је формирано више ртова и увала чиме је створена добро разуђена обала. Обала је релативно ниска, приступачна је и обрасла ливадама, шумарцима и ниским листопадним жбуњем. На Книћкој страни издвајају се местимично каменити одсеци и нешто више обале које су мање приступачне. У северном делу језеро је ширине од 1000-2000 метара, док се у јужном делу (према брани) језеро сужава на ширину од 100-500 метара. При максималном водостају обалска линија је дугачка 42 километара, док се током режима ниског водостаја (углавном у летњим месецима) она скрати за маскимално три километра. Просечна дубина језера при маскималном водостају је 6,5 метара, док маскимална дубина износи 35 метара. Највећи део акумулиране воде (преко 80%) је у границама дубине до 10 м, што указује на релативну „плиткост“ акумулације.
 

Зворничко језеро​


Зворничко језеро је површине око 8,1 км2 (810 хектара), запремине 90.000.000 м3 воде, а дубоко је до 39 метара. Просјечна дубина језера износи 5 до 8 метара. Дужина језера износи око 25 км, најмања ширина од 200 метара, а највећа ширина око 3 км. Зворничко језеро се налази на 140 метара надморске висине. Језеро се дринским кањоном протеже узводно од Зворника и Малог Зворника, до ушћа рјечице Велике реке у истоименом селу општине Мали Зворник. Од 1955. године када је акумулација настала, 50% базена је засуто ерозивним наслагама из бујичних водотокова и рјечица које се у језеро уливају (Дрињача, Јошаница, Велика река, Борањска река). Бројне ерозије и наноси су створили већа или мања острва и полуострва.[1]
sKXtN4H.jpeg


Ово вјештачко језеро је настало изградњом хидроелектране Зворник која је почела 1948.године, да би језерски базен био напуњен водом 1955. године. Висина бране износи 45 метара. Зворничко језеро је прва вјештачка акумулација на ријеци Дрини.
 

POTPEĆKO JEZERO


Na reci Lim izgrađena je hidroelektrana Potpeć, a iza brane ove hidroelektrane stvoreno je prvo veštačko jezeru na Limu - Potpećko jezero. Hidroelektrana i veštačko jezero nazvani su po selu Potpeć, pored kojeg je izgrađena brana.

VfUy4tc.jpeg


Gravitaciona brana, podignuta je 53,6 km uzvodnije od ušća Lima u Drinu. Brana je dugačka 215 m, a visoka 46 m. Nadmorska visina jezera Potpeć na Limu je 435,6 m, pri normalnom vodostaju vode, odnosno 437 m, pri maksimalnom vodostaju. Površina jezerskog sliva je 3.605 km². Zbog klisurastog sklopa doline Lima, jezero ima izdužen oblik i pruža se do Prijepolja. Ribe koje se mogu uloviti u ovom jezeru su jezerska pastrmka, smuđ i som.

Potpećko jezero ima povoljan položaj prema Pribojskoj banji koja je poznata po lekovitim termomineralnim izvorima koji potiču iz rimskog periodu, ova banja takođe spada u grupu vazdušnih banja zbog svoje nadmorske visine (550 m). U neposrednoj blizini Potpećkog jezera nalaze se manastir Svetog Nikole kao i
manastir Mileševa.
 

Back
Top