Jeet Kune Do seminar april 2010

Delimicno je tacno, mesavina jeste ali je Wing Chun, Engleski Box i Evropsko macevanje. To se naziva Original JKD-lom a ond ima i JKD Concepts sto ima i dosta tehnika iz Sande i kineskog rvanja kao i Eskrima/Kali tehnika.
Dakle prvo bi neko ko se zanima za JKD trebao nauciti Jun Fan Gung Fu odnosno Original Jeet Kune Do pa kasnije da se okrene sopstvenim potrebama i da vezba JKD Concepts.
Pozz
 
zar nije sustina JKD u prilagodjavanju?Mislim, ako pominjes originalni jkd to znaci ogranicavati ga od napredovanja...Mislim da si mi bas ti pricao na nekoj od tema predatore da se jkd non stop razvija,da se ubacuje parter,judo,rvanje i sl.?
Voleo bih da vidim sve elemente jeet kun do-a koji se danas treniraju, slabo sam informisan pa mi pomozi (linkovi,klipovi...)
 
Pazi ovako, tacno je da se treba razvijati ALI je stvar u tome da nije vise JKD ako jednostavno neko napravi kupusaru sa bor vestinam i naziva to kasnije JKD. Ima razloga zasto se neki pokreti izvode tako kako se izvode u JKD-u a ne drugacije.
Dakle kada naucis sve to sto je za Brusovog zivota bilo poducavano dakle taj takozvani OJKD onda mozes preci na JKD Concepts i da sam sebi krojis JKD kako ti se dopada. Ali ako dobijes novog ucenika bilo bi sebicno njemu odmah pokazivat Tvoj nacin JKD-a, jer ga lisis sopstvenog razvoja. Dobar JKD trener ce pokazati svakom uceniku iznova OJKD pa mu onda prepusti sam sta i kako ce ucenik koristiti u uvezbavati.
Danas mnogo pokusavaju sa Brus-ovim imenom da zarade novac i nazivaju svoju vesinu JKD a nikada nisu videli nekog predstavnika od nekog od Brusovih ucenika. Recimo moj ucitelj je Mustafa Balkan koji je ucenik Ted Wong-a pokojnog Steve Johnsona i pokojnog James Lee-a. Od njih je dobio uverenja/diplome da sme i ume da poducava OJKD.
Recimo Frank Bruzinski iz Berlina je ucenik Dan Inosanto-a i predstavnik za Nemacku kod kojeg cu uskoro ici na seminar.
 
Poslednja izmena:
Imas razne dobre prakticare kao sto su Joaquin Almeria ucenik Dana Inosanta. Mog ucitelja Mustafa Balkan. Od takozvanih original ucenika koji su jos zivi su Ted Wong, Jesse Glover,Taki KImura,Dan Inosanto,Richard Bustillo, Bob Breen....
 
Poslednja izmena:
Evo da kazem sta sam video doziveo naucio i saznao u vezi Jeet Kune Do-a i Brus Li-a. 26/27 novembra sam bio na seminaru Tommy Carruthersa u nemackoj. Covek je izvanredan prakticar a i ucitelj pa i osoba. Mnogo je smesan i simpatican. Postavljao sam mu razna pitanja u vezi Wing Chuna i sta on misli o tome itd. Dakle sledece odgovore sam dobio. Prisao sam mu i rekao
"Sifu Tommy citao sam da si i ti davno praktikovao Ving Tsun (WSL Stil je u pitanju)"
Rece on "da ali je to davno bilo".
Ja "sta mislis o Chi Sao-u i dali je bitan za JKD?"
TC "pazi nije bitan, u zadnjim godinama JKD-a nekih 3 godine pred Brus-ovu naglu smrt on se skroz odvojio od tehnika Wing chun-a. Ostale su samo nijanse i neki principi iz te vestine ali ne i tehnike. Ostao je vertikalini udarac ali samo prednjom rukom i pricnip bezkrajnog napada dok protivnik ne padne. Ali to je takodje princip i evropskog macevanja (to im je zajednicki princip) tako da mislim da nije Chi Sao za JKD bitan vec je sve vise postao princip macevanja bitan, brz rad nogu i napadanje prednjom rukom kao sto to macelaci rade"
Ja pitah "ali recimo dobijem novog ucenika koji nema pojma o bor vestinama a uz to je recimo ogroman recimo 200 metra, dali mu nebi sluzio CS?"
TC "pa ako zeli da nauci sve sto je Brus ucio jer hoce da ima istu obuku onda je bitno da prodje sve tri faze koje je Brus u americi poducavao. Dakle Sijetl,Ouklend i Los Endzeles fazu."
TC dalje "Ali ako hoce da nauci sto pre da se bori najefektivnije kao sto je to Brus na kraju i radio onda mu sve to iz Wing Chuna ne treba. Dakle ne treba mu Chi Sao niti forme. Samo neki principi ali to je u sustini onda vise teorija za koju ne mora trositi vremena uceci Wing Chun."

Dakle da saberem, JKD u poslednjoj fazi Brus Lijevog razvoja nema vise mnogo sa Wing Chunom. To sam vec cuo od svog prvog JKD ucitelja (Mustafa Balkan) ali evo i Tommy mi je to potvrdio.
Tvrdnje Wing Chunovaca da je JKD promenjen Wing nisu tacne, da Brus nije tako rano umro mislim da bi jos vise menjao (verovatno bi jos parterske stvari ubacio). Za opne koji neznaju ili misle da se nije parterom susretao samo da kazem da je trenirao sa Wally Jay-om koji je majstor Jiu Jitsua bio kao i sa Gene LeBelle-om koji je majstor Dzudoa Rvanja i Jiu Jitse
.
Brusov ucenik Larry Hartstel je takodje bio nosilac crnog pojasa u Jiu Jitsu-u i Judo-u tako da je Brus i tekako znao parter. Ali je smatrao da je bolje vezbati udaranje i brze korake kako bi se parter izbegao. Ali je umeo da se krece na parteru i da zavrsi nekoga ako je to bilo potrebno. Samo sto je i na kvarne stvari zavrsavao kao sto je to ujedanje, cupanje, zavrtanje koze (sav sam modar od toga^jer je Tommy to na meni jece pokazivao) i zahvati za mooda udaranje u grkljan itd.

Gene Lebele je rekao da je Brus naucio i vladao sa nekih 60 zavrsnica iz Judo-a i Jiu Jitsu-a (poluge,gusenja,rusenja,bacanja).
Pozdrav svima.
 
Pazi ovako, tacno je da se treba razvijati ALI je stvar u tome da nije vise JKD ako jednostavno neko napravi kupusaru sa bor vestinam i naziva to kasnije JKD. Ima razloga zasto se neki pokreti izvode tako kako se izvode u JKD-u a ne drugacije.
Dakle kada naucis sve to sto je za Brusovog zivota bilo poducavano dakle taj takozvani OJKD onda mozes preci na JKD Concepts i da sam sebi krojis JKD kako ti se dopada. Ali ako dobijes novog ucenika bilo bi sebicno njemu odmah pokazivat Tvoj nacin JKD-a, jer ga lisis sopstvenog razvoja. Dobar JKD trener ce pokazati svakom uceniku iznova OJKD pa mu onda prepusti sam sta i kako ce ucenik koristiti u uvezbavati.
Danas mnogo pokusavaju sa Brus-ovim imenom da zarade novac i nazivaju svoju vesinu JKD a nikada nisu videli nekog predstavnika od nekog od Brusovih ucenika. Recimo moj ucitelj je Mustafa Balkan koji je ucenik Ted Wong-a pokojnog Steve Johnsona i pokojnog James Lee-a. Od njih je dobio uverenja/diplome da sme i ume da poducava OJKD.
Recimo Frank Bruzinski iz Berlina je ucenik Dan Inosanto-a i predstavnik za Nemacku kod kojeg cu uskoro ici na seminar.

Sa ovim postom apsolutno se slazem!
 

Back
Top