JAVA programiranje

Ja imam problem sa javom.Ne znam kako da je skinem.Desava mi se da mi video koji pokusam da odgledam se pretvori samo u skripte i kad hocu da skinem missing plugins on pokusa da skine javu neku noviju verziju,medjutim trazi mi stariju verziju prvo instaliranu na kompu-koju nemam.Ovo mi se desava i na pricaonici krstarice tako da nikad ne mogu da se ulogujem.Isla sam na www.java.sun.com,registrovala se i pokusala da skinem neke verzije 1.1 i 1.04,nesto ne ide ovo sto sam skinula ne lici na program vec samo zipovane filove,ali nemam pojma ni sta da skinem i da li bi to funkcionisalo.
Ne razumem se u skracenice SDK, Java EE i ostalo.
Da li kad udjem na All downloads idem na development tools,java EE,java ME,Java SE, ili networking tehnologies,infrastructure softwere,solaris,Xml tehnologies.I koju podkategoriju da biram.
Da li bi neko mogao da mi objasni sta treba da uradim da bi funkcionisalo.
Izvinjavam se ukoliko je pitanje stupidno.
 
Имам и ја пар питања.
Прво, зашта се користи java језик? Мислим за које "типове" програме је он намењен? Јел могу да нпр.цео web сајт урадим у javi? Мислим јел има некакве везе између JavaScript-a и језика Java?

Друго што ме интересује је да ли за Java језик постоји desinger форми( RAD алат или како га ко зове)? Ако је одговор позитиван, који IDE то има?

Треће, да ли програми написани у Java језику раде на мобилним телефонима, и што је потербно да има на телефону од софтвера да би мој Java програм на њему радио?

И четврто, jel postoji Јаva for .NET? И ако да, јел је преносивост ограничена?

Ако неко нађе времена да одговори на ова питања...
 
toxi:
Имам и ја пар питања.
Прво, зашта се користи java језик? Мислим за које "типове" програме је он намењен? Јел могу да нпр.цео web сајт урадим у javi? Мислим јел има некакве везе између JavaScript-a и језика Java?

Друго што ме интересује је да ли за Java језик постоји desinger форми( RAD алат или како га ко зове)? Ако је одговор позитиван, који IDE то има?

Треће, да ли програми написани у Java језику раде на мобилним телефонима, и што је потербно да има на телефону од софтвера да би мој Java програм на њему радио?

И четврто, jel postoji Јаva for .NET? И ако да, јел је преносивост ограничена?

Ако неко нађе времена да одговори на ова питања...
Java programski jezik se koristi za razne tipove programa. Da li je uvek primerno ili ne zavisi od tačke glediša, te u to ne bih zalazio. Da, može ceo web sajt da se uradi u Javi, ako pod time podrazumevaš da se kao serverski jezik koristi Java. Imaš više načina kako se Java danas koristi, jedan od njih je Java Servlet Pages ili skraćeno jsp. JavaScript i Java nisu isto. JavaScript je klijentski skript jezik koji izvršava browser, dok je za izvršavanje Java koda neophodan Java Runtime Environment, koji se mora zasebno instalirati.

Da, postoji form designer. Jedan od njih je implementiran u okviru NetBeans okruženja.

Postoje nekoliko varijanti Jave: SE (Standard Edition), ME (Micro Edition), EE (Enterprise Editon). Da bi program radio na mobilnom telefonu koji ima podršku za Javu, neophodno je da bude napisan u Java ME.

Ne, ne postoji Java za .NET koliko mi je poznato. Osnovni razlog je da su .NET i Java direktni konkurenti. Program napisan u Javi bi trebalo da radi na bilo kojoj platformi za koju postoji JRE. S druge strane programi pisani za .NET framework rade isključivo pod Windows OS-om.
 
Хвала на одговору, сад ми је мало јасније...
Овако... "Знам" C, C++, Managed C++ i C#. Јел би ми значило нешто познавање Java језика? И јел је NetBeans free?
 
toxi:
Хвала на одговору, сад ми је мало јасније...
Овако... "Знам" C, C++, Managed C++ i C#. Јел би ми значило нешто познавање Java језика? И јел је NetBeans free?
Java ima sličnu sintaksu C odnosno C++ jeziku, ali je kao objektno-orijentisani jezik i okruženje bolji nego C++. Dakle samu sintaksu ne bi trebalo da imaš problema da naučiš, te ne verujem da bi imao problema da relativno brzo počneš da pišeš kod u jeziku Java. Knjiga koja može da ti bude zgodna za učenje je Thinking in Java. Ima i drugih, ali je ova besplatna.

Zavisi šta podrazumevaš pod poznavanje i čime namervaš da se baviš, ali svako znanje ima svoju vrednost i sigurno da neće biti na odmet.

Da NetBeans je besplatno razvojno okruženje www.netbeans.org.
 
Gle, neki se jos uvek loze na javu, hehe. KAo sto rekoh nekad, cilj svakog java developera je da postane dba jer ce tako lakse uzeti lovu. Krajnje neverovatno, cilj vecine administratora je da postanu java developeri jer misle da ce tako lakse uzeti kintu. No, kako vreme prolazi pokazuje se da su dba-jci u pravu, kad nakupis 10 godina staza ako radis sa bazama i dalje ostajes samo onaj na dnu koga svi ....
Ako si pak java developer, pa makar i nikakav, otvara se spektar pozicija: project manager, chief architect, information architect, business development manager, capability manager, project coordinator...i to ne zbog tvojih sposobnosti, nego zbog sto su prethodnici pukli i otisli. No kako vreme i dalje prolazi, pokazuje se da su pocetne zelje java developera bile opravdane: psiholoski pritisci, tight deadlines, redovno probijanje istih, dolazak u nezgodne situacije zbog silne kolicine blefiranja kad vise ne znas koga koliko lazes. Sve se to delimicno kompenzuje cestim menjanjem firmi i zapocinjanjem novih sjajnih projekata gde se osiguras tako sto kazes da ti za biznis analizu treba 3 meseca i jos dva za sistem analizu. I onda na miru zaradjujes pare radeci u radno vreme freelance PHP/MySQL projekte. :D
 
@off topic
Sve je to lepo, ali prava stvar je biti manager, jer ti u tom slučaju ne treba ništa sem folija za foliranje tj. prezentaciju. Oni koji to ne uspeju mogu da se utiše freelance radom ako već nemaju pametnija posla. 8-)
 
Garwor:
Gle, neki se jos uvek loze na javu, hehe. KAo sto rekoh nekad, cilj svakog java developera je da postane dba jer ce tako lakse uzeti lovu. Krajnje neverovatno, cilj vecine administratora je da postanu java developeri jer misle da ce tako lakse uzeti kintu. No, kako vreme prolazi pokazuje se da su dba-jci u pravu, kad nakupis 10 godina staza ako radis sa bazama i dalje ostajes samo onaj na dnu koga svi ....
:D

Ti to verovatno govoriš iz svog iskustva :)
Znači mnogo si loš
 
?:
aha, da li sam dobro shvatila, program pisem u nekom editoru, a ovaj javasoft mi samo prevodi, tj otkucam java ASDAS.java i on treba da izvede moj program?

evo mog programa

class Hello
{
public static void main(String[] args)
{
System.out.println("Hello, World!");
}
}

snimila sam u direktorijum bin, a on mi javlja "Exception in thread java.lang.NoClassDefFoundError: hello/java

kako da mi ispise taj hello world? primer sam skinula iz hrvatske knjige, preporucio je jedan od kolega iz diskusije (1o1 sajt)

da bi ti program radio moras da podesis CLASSPATH znaci to ti je putanja do foldera gde on trazi .class fileove, ako programe pokreces i tekuceg dir. moras u classpath staviti "." ,takodje u PATH treba da stavis putanju do javac- kompajlera
... i to ti je najbolje da uradis preko: desni klik na My computer->properties->Advanced->environmet variables, pa tamo u user variables ubacis classpath, a u system variables dodas jos u path putanju do javca
 

Back
Top