Izgubljena u prevodu

Mene uvijek iznova oduševi kad naiđem na ljude koji su ubijeđeni da se podrazumijeva
da svako zna na što oni misle kad nešto kažu.
Recimo, odem u frizerski salon na šišanje i usput zamolim frizerku da mi preporuči boju
za kosu koja bi uspješno prekrila poneku bijelu u mojoj kosi, a da pri tome boja bude
približno ista mojoj prirodnoj.
- Uzmite sedmicu. Ona će vam najbolje odgovarati, - kaže mi.
-Sedmicu? - gledam u nju zbunjeno.
-Da, sedmicu. Zar sumnjate u moju preporuku? - ništa joj nije jasno.
-Naravno da ne, nego ne znam na šta mislite. To neki poseban brend boja?
- Kako poseban? Boje Pallete broj sedam, - pogleda me kao da sam pala sa Marsa.
Ja, šta ću, zahvalim joj se. Ko mi je kriv kad sam neznalica.

Slično mi se dogodilo i u jednom supermarketu u kojem nisam bila ranije.
U potrazi za kakaom pitam djevojku odjevenu u majicu sa logom supermaketa
koja slaže neke artikle na police gdje ga mogu naći.
-Kako gdje? U odjelu za brašno i šećer, - reče i nastavi slagati artikle, ubijeđena da se
podrazumijeva da svako zna u kojem dijelu radnje se nalazi baš taj odjel.
.
Možete zamisliti kako sam se osjećala neznalicom kad sam jednom u Domu zdravlja
na prijemnom odjelu pitala dežurnu medicinsku sestru gdje da nađem svog porodičnog
ljekara koji se iz nekog razloga preselio iz svoje ordinacije, pa kad mi je ona rekla da
ga mogu naći na trećem spratu, odmah uz kancelariju direktora Doma zdravlja.

Razmišljajući o svemu što mi se izdogađalo (i što mi se eventualno može dogoditi u
budućnosti), odlučila sam da se počnem baviti izučavanjem telepatije. Možda ću biti
čudakinja, ali bar više neću biti neznalica.

RiadaT.

1707575838433.png
 
Ovaj efekat spada u teoriju informacija.

A na nasem terenu se pojavljuje u obliku: 'zna se'.
Svi znaju osim tebe koja si 'pala s Marsa'. (iako ne znaju svi ali se prave kao da znaju i ono sto ne znaju ispricace ti pricu u kojoj su oni najpametniji i ubedeni da tacno znaju!)
Niko ni ne primecuje, ili ne zeli da primeti da ti zapravo nije objasnio ono sto ti treba.

Drugi lokalni efekat zove se 'never volunteer information' - izrasli iz policijskih drzava, informacija se ne deli i svako ko pita je sumnjiv, mozda i spijun! (sta se tacno spijunira? :) 'zna se' i to vrlo dobro! )

Konacno, treci momenat u svemu tome je da ljudi apsolutno nista ne citaju. Posto se svi zure, i nemaju vremena da procitaju samo usput izteoretisu sta bi tu trebalo i urade po svom. Ostavio sam objavu na vratima zgrade sa jednim jedinim pasusom objasnjenja o cemu se radi - i NIKO GA NIJE PROCITAO. Posle me pitaju kako to da su uradili nesto drugo - pa rekoh: 'jeste li procitali tekst' - lepo sve pise. 'Pa nisam' glasi odgovor. Ja slegnem ramenima. Sto da ljuljam neciji kavez?
 
Ovaj efekat spada u teoriju informacija.

A na nasem terenu se pojavljuje u obliku: 'zna se'.
Svi znaju osim tebe koja si 'pala s Marsa'. (iako ne znaju svi ali se prave kao da znaju i ono sto ne znaju ispricace ti pricu u kojoj su oni najpametniji i ubedeni da tacno znaju!)
Niko ni ne primecuje, ili ne zeli da primeti da ti zapravo nije objasnio ono sto ti treba.

Drugi lokalni efekat zove se 'never volunteer information' - izrasli iz policijskih drzava, informacija se ne deli i svako ko pita je sumnjiv, mozda i spijun! (sta se tacno spijunira? :) 'zna se' i to vrlo dobro! )

Konacno, treci momenat u svemu tome je da ljudi apsolutno nista ne citaju. Posto se svi zure, i nemaju vremena da procitaju samo usput izteoretisu sta bi tu trebalo i urade po svom. Ostavio sam objavu na vratima zgrade sa jednim jedinim pasusom objasnjenja o cemu se radi - i NIKO GA NIJE PROCITAO. Posle me pitaju kako to da su uradili nesto drugo - pa rekoh: 'jeste li procitali tekst' - lepo sve pise. 'Pa nisam' glasi odgovor. Ja slegnem ramenima. Sto da ljuljam neciji kavez?
Hvala na zapažanjima i dodatnom osvjetljavanju fenomena koji sam opisala.
Čini se da se 'efekat zna se' i 'never volunteer information' baš odomaćio
ukazujući na duboke društvene obrasce ponašanja u komunikciji.
Vezano za iskustvo s ostavljanjem objave na vratima zgrade, ja bih rekla da
da je sve izraženija tendencija da se prestane aktivno sudjelovati u stvarima bitnim za sve
pa i za njih. Konkretno, mislim na stanare zgrade.
 
Poslednja izmena:
Hvala na zapažanjima i dodatnom osvjetljavanju fenomena koji sam opisala.
Čini se da se 'efekat zna se' i 'never volunteer information' baš odomaćio
ukazujući na duboke društvene obrasce ponašanja u komunikciji.
Vezano za iskustvo s ostavljanjem objave na vratima zgrade, ja bih rekla da
da je sve izraženija tendencija da se aktivno sudjeluje u stvarima bitnim za sve
pa i za njih. Konkretno, mislim na stanare zgrade.
ja sam samo hteo da ilustrujem da i kad postoji neka informacija koja je smisleno sastavljena i nedvosmislena ljudi je ignorisu. A u vezi prve dve kategorije.


Mislim da je aktivnos po zgradama ove godine zapravo posledica toga da zbog nekih uvedenih zakona zgrade moraju da se ponasaju na odredjeni nacin (konkretno ovo sa upravnicima). Zbog brzine zivota ljudi ne stizu da se bave sirim kontekstom od njihovog licnog zivota. Zgrada je ipak zajednica i to cini neku razliku - ako neces da ucestvujes ti lepo prodaj stan i useli se u kucu i ni sa kim ne moras da pregovaras. Ali ljudi su svakojaki.
 
ja sam samo hteo da ilustrujem da i kad postoji neka informacija koja je smisleno sastavljena i nedvosmislena ljudi je ignorisu. A u vezi prve dve kategorije.


Mislim da je aktivnos po zgradama ove godine zapravo posledica toga da zbog nekih uvedenih zakona zgrade moraju da se ponasaju na odredjeni nacin (konkretno ovo sa upravnicima). Zbog brzine zivota ljudi ne stizu da se bave sirim kontekstom od njihovog licnog zivota. Zgrada je ipak zajednica i to cini neku razliku - ako neces da ucestvujes ti lepo prodaj stan i useli se u kucu i ni sa kim ne moras da pregovaras. Ali ljudi su svakojaki.
Shvatila sam tvoju ilustraciju.

Ja sam dugo vremena živjela u zgradi u kojoj je bilo baš svakojakih ljudi.
Primjera radi, moj stan je bio na posljednjem spratu, a kako je zgrada bila
još iz austrougarskog vremena trebalo je promijeniti krov jer je na par
mjesta počeo prokišnjavati. Komšija koji je živio u stanu ispod mog mi je
rekao da je to moj problem jer nema šanse da njemu prokisne.
 
Shvatila sam tvoju ilustraciju.

Ja sam dugo vremena živjela u zgradi u kojoj je bilo baš svakojakih ljudi.
Primjera radi, moj stan je bio na posljednjem spratu, a kako je zgrada bila
još iz austrougarskog vremena trebalo je promijeniti krov jer je na par
mjesta počeo prokišnjavati. Komšija koji je živio u stanu ispod mog mi je
rekao da je to moj problem jer nema šanse da njemu prokisne.
solidarnost - kategorija koja je umrla odavno
 

Back
Top