Izdavacke kuce- ili kako impresionirati izdavacku kucu u Srbiji?

znam osobu koja je izdala knjigu
3 godine se jurila sa izdavacima..zaheban je to posao.

koliko se secam oko 20% ide njoj jer sve troskove ima izdavacka kuca ako prihvate da je oni izdaju (cak i naslovnu stranu radi njihov dizajnerski tim, ali mozes da pregovaras sa njima ako ti imas napravljenu kakvu bi zeleo)

ako ti placas onda je verovatno i tvoj procenat znatno veci.
 
nije..traze delove romana da bi procenili da li ce je oni izdati ili ne.

posle mogu da traze jos dodatnih delova.
Pa naravni da ne traze ne mislim da ce objaviti ako ne znaju o cemu se radi
Pitala je kako da im privuce paznju ja samo kazem da je za pocetak dovoljno da ih kontaktira pa ce videti sa njima dalji postupak, mislim da nije potrebna neka posebna "reklama" da bi dosla do njih
 
Pa naravni da ne traze ne mislim da ce objaviti ako ne znaju o cemu se radi
Pitala je kako da im privuce paznju ja samo kazem da je za pocetak dovoljno da ih kontaktira pa ce videti sa njima dalji postupak, mislim da nije potrebna neka posebna "reklama" da bi dosla do njih
ma jok
kontaktiras ih i posaljes im delove..tek tad pocinje prica.
nece oni nista ni pricati ni "privlaciti paznju" dok ne procitaju delove.
ovo znam pouzdano posto ona nije imala nikakve veze i oko 3 godine se hebavala i bivala odbijana.. u dva navrata i prepravljala roman po njihovim instrukcijama i tek na kraju je uspela da udje "na budzet" :D..vec se ozbiljno razmisljala i da sama finansira izdvanje..za to ti treba..sad ne bih da lupam ali koliko se secam oko 2.000 evra (ali uzmi cenu sa ogradom..mogu da pitam da proverim)
 
znam osobu koja je izdala knjigu
3 godine se jurila sa izdavacima..zaheban je to posao.

koliko se secam oko 20% ide njoj jer sve troskove ima izdavacka kuca ako prihvate da je oni izdaju (cak i naslovnu stranu radi njihov dizajnerski tim, ali mozes da pregovaras sa njima ako ti imas napravljenu kakvu bi zeleo)

ako ti placas onda je verovatno i tvoj procenat znatno veci.
Jurila izdavace ili su je zeznuli pa ih je jurila za pare?

20 % mi se cini kao OK zarada kad prebacis sve na izdavaca....

Meni oni ne treba nista da rade, ni korice....ja mogu jeftino i sama da je odstampam.....

Je l' zaradila nesto ta osoba?

Ovo moje nije "fiction". Edukativno je i za decu je.
 
Jurila izdavace ili su je zeznuli pa ih je jurila za pare?

20 % mi se cini kao OK zarada kad prebacis sve na izdavaca....

Meni oni ne treba nista da rade, ni korice....ja mogu jeftino i sama da je odstampam.....

Je l' zaradila nesto.

Ovo moje nije "fiction". Edukativno je i za decu je.
jurila..zarada je nije zanimala..samo da joj knjiga izadje..to joj je bio jedini motiv.

njih ne zanimaju tvoj zelje sta trebaju a sta ne..oni imaju proceduru sta rade kad prihvate..tako da kao sto rekoh, bukvalno moras da ih molis da stavis svoje korice ako bas njih zelis.
kad oni preuzmu..oni sve preuzimaju..nema polovicnog dodjes mi , dodjem ti... oni rade sve a ti dobijas neki manji procenat

i ne znam samo kako mislis "jeftino" da odstampas.
prvo knjiga mora da se preslozi..obicno u kvarku ili nekom slicnom programu..
onda moras da odradis lektorisanje.. i tek na kraju da se stampa u barem 500 primeraka.. ne mozes da odes u fotokopirnicu i kazes...stampaj...

to znam jer sam joj ja pomogao u pripremu za stampu..imas tacno odredjena setovanja koja moras da odradis..
ako ti je to napisano u wordu..mozes da zaboravis na ozbiljnu stampu, moj ti je savet odmah predji u kvark ili corel da ne bi posle morala ili sama da se mucis ili da placas nekog da ti to odradi.
 
Poslednja izmena:
jurila..zarada je nije zanimala..samo da joj knjiga izadje..to joj je bio jedini motiv.

njih ne zanimaju tvoj zelje sta trebaju a sta ne..oni imaju proceduru sta rade kad prihvate..tako da kao sto rekoh, bukvalno moras da ih molis da stavis svoje korice ako bas njih zelis.
kad oni preuzmu..oni sve preuzimaju..nema polovicnog dodjes mi , dodjem ti... oni rade sve a ti dobijas neki manji procenat

i ne znam samo kako mislis "jeftino" da odstampas.
prvo knjiga mora da se preslozi..obicno u kvarku ili nekom slicnom programu..
onda moras da odradis lektorisanje.. i tek na kraju da se stampa u barem 500 primeraka.. ne mozes da odes u fotokopirnicu i kazes...stampaj...

to znam jer sam joj ja pomogao u pripremu za stampu..imas tacno odredjena setovanja koja moras da odradis..
ako ti je to napisano u wordu..mozes da zaboravis na ozbiljnu stampu, moj ti je savet odmah predji u kvark ili corel da ne bi posle morala ili sama da se mucis ili da palcas nekog da ti to odradi.
Pa kad vidim na sta lice naslovne stranice nasih decijih knjiga, prosto se plasim da im dam da bilo sta rade s tim. Zapravo ne planiram ni u ludilu da im dam da mi brljaju ideju.

Ja sam sve osmislila od A do S i karakter iz knjige mora da ide na prvu stranicu.
Nasi ilustratori crtaju kao u doba Sovjetskog Saveza i ne bi im nista dala da mi rade , posebno ti sto rade po izdavackim kucama (ne racunam ove mladje sto rade frilens, tu ima stvarno odlicnih).

Jeftino da odstampam- mislim jeftino da odstampam. Ne mislim da odem u kopiirinicu nisam bas toliko prsla:)

Hvala za ove savete. Taj tehnicki deo mi svakako nije narocito blizak. Uvek me pitaju samo za PDF kad trazim cene.
 
da, ali stampa knjige je specificna.
od formata do margina , proreda i slicno..ne zaboravi i na deljenje reci na slogove..
posle sve to ide u koricenje..zato se pridrzavas pravila..ako ti ovi traze samo PDF bez uputstva to je onda neka neozbiljna stamparija ili ne stampaju knjige.

ako zelis da bude sve kako ti zelis, onda stampaj sama...izdavac ti nece dati toliku slobodu..on radi onako kako misli da ce najbolje zaraditi..i ocekuj verovatno i izmene u samoj knjizi koje ce traziti od tebe da uradis ...
 
da, ali stampa knjige je specificna.
od formata do margina , proreda i slicno..ne zaboravi i na deljenje reci na slogove..
posle sve to ide u koricenje..zato se pridrzavas pravila..ako ti ovi traze samo PDF bez uputstva to je onda neka neozbiljna stamparija ili ne stampaju knjige.

ako zelis da bude sve kako ti zelis, onda stampaj sama...izdavac ti nece dati toliku slobodu..on radi onako kako misli da ce najbolje zaraditi..i ocekuj verovatno i izmene u samoj knjizi koje ce traziti od tebe da uradis ...

Stamparije koje sam kontaktirala su sve samo ne - neozbiljne.


Ja kapiram da ce oni imati neke zahteve ali ja verujem da je moja ideja bolja od svega sto su oni izdavali do sad u toj nishi i da nemaju predstavu sta bi bilo bolje jer da imaju- izdali bi nesto tog tipa do sad....

i ja to kazem jer i ja naravno zelim da oni zarade a ne da teram mak na konac......
 
Da li neko ima iskustva sa objavljivanjem knjige u Srbiji ?

Kako skrenuti paznju na sebe i zainteresovati izdavaca?

Kako zive pisci u Srbiji i koliko dobijaju od prodaje knjiga?

Postoji i ova mogućnost: Konkursi regiona.

Cene su im pristojne, a nije loše ni ono što nude.

Svakako je jeftinije nego POST varijanta kod nekog poznatog izdavača.

U žovijalnoj formi, slika i prilika izdavaštva kod nas izgleda nekako ovako :)
 
Poslednja izmena:
jurila..zarada je nije zanimala..samo da joj knjiga izadje..to joj je bio jedini motiv.

njih ne zanimaju tvoj zelje sta trebaju a sta ne..oni imaju proceduru sta rade kad prihvate..tako da kao sto rekoh, bukvalno moras da ih molis da stavis svoje korice ako bas njih zelis.
kad oni preuzmu..oni sve preuzimaju..nema polovicnog dodjes mi , dodjem ti... oni rade sve a ti dobijas neki manji procenat

i ne znam samo kako mislis "jeftino" da odstampas.
prvo knjiga mora da se preslozi..obicno u kvarku ili nekom slicnom programu..
onda moras da odradis lektorisanje.. i tek na kraju da se stampa u barem 500 primeraka.. ne mozes da odes u fotokopirnicu i kazes...stampaj...

to znam jer sam joj ja pomogao u pripremu za stampu..imas tacno odredjena setovanja koja moras da odradis..
ako ti je to napisano u wordu..mozes da zaboravis na ozbiljnu stampu, moj ti je savet odmah predji u kvark ili corel da ne bi posle morala ili sama da se mucis ili da placas nekog da ti to odradi.

Quark i Corel su već prevaziđeni, sada se prelom radi u Adobe InDesign-u, a u štampariju se šalje PDF. Igrom slučaja, u kući imam grafičkog dizajnera.
 

Back
Top