Istorijska šansa za sedam srpskih klubova UEFA takmičenjima 2024/25?

Marko BL

Iskusan
Poruka
5.499
Cilj je dostižan, imamo istorijsku priliku da delegiramo jednak broj klubova kao Španci ili Englezi

Srbija će i ove godine imati 5 predstavnika

Republika Srpska bije bitku za drugo mjesto, bodrimo Slogu Doboj koja trenutno drži evropsku kartu.

U tom raspletu imali bismo i tri kluba u kv. za LŠ

Ludo, ali moguće. Istorijska šansa!

https://sportklub.n1info.rs/fudbal/...-11-ali-izgubila-direktno-mesto-u-ls-2024-25/
 
Pa to je lepo ali dzaba kad su nasi klubovi slabi i prosto nisu konkurentni, eto i ove sezone smo imali 5 predstavnika u Evropi (sto je za nas onako poprilican, pa cak i nerealan broj) , pa eto znamo kako je recimo Partizan prosao u kvalifikacijama protiv Midtjilenda bese, kako je Crvena Zvezvda prosla u grupi LS i kako su prosli Cukaricki i TSC.
Ono sto se posebno bilo porazavajuce i sto je bilo oci je sto Cukaricki i TSC niko nije ni gledao jer prosto nikoga ne zanimaju ti klubovi (sve zanima samo Partizan i Zvezda), mislim jedan mali lokalni klub po prvi put u istoriji se plasira u grupnu fazu nekog evropskog takmicenja i po prvi put igra u Evropi gde im dolaze klubovi kao sto su Fiorentina, Vest Hem, Olimpijakos, pa i Ferencvaros klub klub veoma duge istorije i tradicije osnovan jos u 19. veku ili Frajburg jedan bundesligas i umesto da bude ludnica i atrakcija nikog zivog to ne zanima jer prosto ti klubovi nemaju neku tradiciju i neku bazu fanova i nekog ko se identifikuje sa tim klubovima, pa stoga logicno da nikog ni ne zanima pa samim tim i ti igraci tih klubova prosto nemaju za koga da igraju osim za sebe.
Tako da ono u principu dzaba dam daju vise mesta i predstavnika u Evropi ako su nasi klubovi slabi i nekonkurentni.

Recimo mnogo bi bilo bolje da je Novi Pazar igrao Evropu umesto TSC-a ili Cukarickog jer prakticno ceo Sandzak dole i svi tamosnji Bosnjaci se identifikuju sa tim klubom i navijaju za taj klub, a znamo kako oni fanaticni znaju da budu, pa sad zamislimo da dole u Novi Pazar dodju klubovi kao sto su Fiorentina, Vest Hem, Olimpijakos, Ferencvaros ili neki bundesligas pa to bi gorelo sve, to bi bila prava ludnica dole.
 
Nije Novi Pazar srpski klub. Ovdje je riječ o sedam srpskih.
Taj klub i milje oko njega realno pripada drugoj ligi u kojoj je najviše vremena i proveo, ali politika ga gura, pokušava se dodati neka zanimljivost ligi ali se ide u pogrešnom pravcu, moglo bi se istoj toj politici odbiti o glavu guranje njih i pojačavanje značaja NP. Radnički Niš i Kragujevac, te Vojvodina su prvi ešalon koji treba podržati u želji za zanimljiviju ligu
 
Nije Novi Pazar srpski klub. Ovdje je riječ o sedam srpskih.
Taj klub i milje oko njega realno pripada drugoj ligi u kojoj je najviše vremena i proveo, ali politika ga gura, pokušava se dodati neka zanimljivost ligi ali se ide u pogrešnom pravcu, moglo bi se istoj toj politici odbiti o glavu guranje njih i pojačavanje značaja NP. Radnički Niš i Kragujevac, te Vojvodina su prvi ešalon koji treba podržati u želji za zanimljiviju ligu

Pa ono ne bi se bas slozio, mislim zavisi od ugla gledanja, mislim Novi Pazar je klub iz mesta u Republici Srbiji za koji igraju pretezno srpski igraci (znaci u tom smislu se ne razlikuju nesto od ostalih klubova iz nase lige, ok sad ima tu stranaca i igraca iz razno-raznih zemalja sirom sveta ko i u Partizanu ili Zvezdi recimo ali bošnjačkih igrača mozda ima svega 2,3 u ekipi), a sad sto ta taj klub uglavnom navijaju pripadnici bošnjačke nacionalne manjine koji ne žele da budu Srbi ne znaci da nije srpski klub.
Ono u svakom slucaju najvecu korist od tog kluba ima srpski fudbal.
Uostalom na stranu politika i to sto Bosnjaci ne zele da budu Srbi nit Srbiju smatraju svojom maticom ali kad vidis entuzijazam sa kojim prate taj klub i da recimo dok su igrali u drugoj ligi na utakmice je dolazilo po 15 hiljada ljudi dok je na utakmice Zvezde i Partizana dolazilo po 500 ljudi ono ti ljudi dole tamo definitivno zasluzuju da imaju prvoligaski fudbal i da se nekad i oni oprobaju u Evropi.

Inace za Radnički Niš i Vojvodinu se apsolutno slažem, pa i za Radnički Kragujevac, doduše Radnički iz Kragujevca je isto klub koji je kroz svoju istoriju najviše vremena provodio po nižim ligama odprilike isto kao i Novi Pazar (koliko znam Radnički KG nikad nije igrao u prvoj ligi za vreme bivše Jugoslavije, doduse jesu sad sam proverio, igrali su par sezona u prvoj ligi tamo u drugoj polovini 60-ih pa cak odigrali u Kragujevcu i jedan prijateljski mec sa Santosom tada predvodjenog Peleom) ali dobro Kragujevac je ipak nekadasnja prestonica i prestonica Šumadije i centralne Srbije i svakako da Kragujevčani Kragujevac kao grad zaslužuju da imaju prvoligaša.
Takodje mislim da i OFK Beograd bas klub duge i bogate tradicije treba podrzati u toj prici i pogurati da bude sto konkurentniji jer klub takve tradicije bi svakako obogatio srpski fudbal.
 
Takođe, oko nekih stvari se slažem oko nekih ne.

Novi Pazar, recimo igra u Beču, hoće li ga doći podržati srpska dijaspora ili bošnjačka sa sve ikonografijom? Po tebi srpska jer donosi poen ligi Srbije, po meni ne zanima taj klub naše ljude makar svi Srbi igrali u njemu. A vidio si koliku podršku srpske dijaspore je Borac imao u Beču. Ili recimo da li će dijaspora iz RS u Beču otići podržati Zrinjski ili Željezničar jer donose bod ligi BiH ili Radnički Niš, naravno Radnički. To je poenta teme, da kao narod imamo istorijsku šansu za 7 klubova koji nose trobojku na dresu, a ne kao liga. I to bi zaista bio raritet i istorijski zapamćeno da i u ovom vremenu imadosmo isti br. predstavnika kao Španci recimo.

Apsolutno saglasan oko OFK, ne mogu oni u isti koš sa ostalim BG klubovima satelitima vječitih rivala. Oni su igrali relativno skora u Evropi sa Galatasarajom i imali 15000 ljudi.
 
Takođe, oko nekih stvari se slažem oko nekih ne.

Novi Pazar, recimo igra u Beču, hoće li ga doći podržati srpska dijaspora ili bošnjačka sa sve ikonografijom? Po tebi srpska jer donosi poen ligi Srbije, po meni ne zanima taj klub naše ljude makar svi Srbi igrali u njemu. A vidio si koliku podršku srpske dijaspore je Borac imao u Beču. Ili recimo da li će dijaspora iz RS u Beču otići podržati Zrinjski ili Željezničar jer donose bod ligi BiH ili Radnički Niš, naravno Radnički. To je poenta teme, da kao narod imamo istorijsku šansu za 7 klubova koji nose trobojku na dresu, a ne kao liga. I to bi zaista bio raritet i istorijski zapamćeno da i u ovom vremenu imadosmo isti br. predstavnika kao Španci recimo.

Apsolutno saglasan oko OFK, ne mogu oni u isti koš sa ostalim BG klubovima satelitima vječitih rivala. Oni su igrali relativno skora u Evropi sa Galatasarajom i imali 15000 ljudi.

Cekaj pa sad ispade po tebi da Novi Pazar kao klub treba diskriminisati jer eto vecina njihovih navijaca se ne uklapa u taj neki opste-prihvaceni pro-srpski narativ ?

Inace Novi Pazar je srpski klub jer dolazi iz mesta u Srbiji i za koji igraju kao i u svim ostalim prvoligaskim klubovima vecinom srpski igraci a u Novom Pazaru zive i Srbi i sigurno ima i lokalnih Srba koji navijaju za taj klub i kojima je drago kad klubu dobro ide.
Mislim to nije klub za koji navija samo sacica nekih ekstrema i ludaka kao sto je recimo FK Rad vec klub koji predstavlja citavu jednu oblast u Srbiji i to cak oblast gde je i nastala prva srpska drzava.
Uostalom Novi Pazar nastupa pod zastavom Srbije dok Borac iz Banjaluke ipak zvanicno nastupa pod zastavom BiH (mislim i to je isto jedan od uglova iz koga se stvari mogu posmatrati).
Mislim da je bolje i za ostale srpske klubove pa i Zvezdu i Partizan da igraju tamo u Novom Pazaru pred 15,000 ljudi (mahom im nenaklonjenih) i da postoji jedan "vruc teren" u domacoj ligi nego recimo da igraju sa Cukarickim, TSC-om ili Vozdovcem pred praznim tribinama ili mozda pred 500 ljudi.
Uostalom ne treba mesati sport i politiku, a i na kraju krajeva ko kaze da sad svi moraju da se uklapaju u taj neki opste-prihvaceni narativ ovde, ok ne osecaju se kao Srbi, ne zele da budu Srbi ok njihov izbor ne moraju, ali opet kao gradjani Srbije moraju da imaju ravnopravan tretman kao i svi ostali, a uostalom kao sto sam i rekao ne cine jedan klub samo navijaci ili vecina njih ili ono najtvrdje jezgro.


Mislim to je isto kao da kazes sad da recimo Atletik Bilbao ili Barselona nisu spanski klubovi, mislim naravno da jesu uprkos tome sto vecina njihovih navijaca nisu lojalisti i pro-spanski orijentisani, uostalom znamo i Atletik Bilbao kakvu je oduvek imao rigoroznu politiku kluba da za klub mogu da igraju samo lokalni igraci iz Baskije (sto se moze cak protumaciti i kao neki vid diskriminacije) pa opet niko ne govori da Atletik Bilbao nije spanski klub, sad zamisli ovde da daleko bilo Novi Pazar ima slicnu politiku da recimo za klub mogu da igraju samo Bosnjaci ili tako nesto, pa to bi ovde bio skandal, fazon smak sveta.
Ili ne znam da sad kazes da recimo Seltik nije skotski klub zato sto su njihovi navijaci pro-irski opredeljeni i koketiraju sa irskim republikanizmom.
 
Ode ti široko ali, Novi Pazar je klub koji dolazi iz Srbije, ni na koji način nije diskriminisan, naprotiv, gura ga zvanična politika, imaju mogućnost da se izbore za Evropu ako uspiju nek navija za njih ko god hoće, tu ništa nije problem.

Da li je srpski klub, nije, i ne znam što si se za njega uhvatio ali to je generalno neki vaš većinski narativ. Daj Novi Pazar lijepa je atmosfera za Zvezdu i Partizan. A šta ćemo mi sa najvećim gradovima u Srbiji Niš, Novi Sad, Kragujevac. Oni su dali bezbroj vrhunskih igrača i u Jugi bili dobri klubovi sa armijom navijača, i zašto ne guramo njih pa da tamo okupimo 20000 ljudi koji će slaviti svoj grad i Srbiju i da te sredine budu i bolje od Zvezde i Partizana, a ne, oni nek idu u Novi Pazar sa Delijama i Grobarima ako im se gleda fudbal.

Opet kažem, da li razumiješ temu, Srbija ove i prošle godine po prvi put daje 5 predstavnika, i ko zna kad opet jer su se slabo pokazali pa gube koeficijent.

Republika Srpska će vjerovatno po prvi put izgurati i drugi klub u Evropu, i ko zna kad opet. Kad sve zbrojiš istorijska šansa da imamo sedam srpskih klubova u UEFA takmičenjima. Ja navijam dušom za Borac, ali se jednako radujem nastupima u Evropi i Sloge Doboj i Partizana ili Zvezde, a naravno da ćemo mnogo više naglasiti evropsku pobjedu Sloge nego prolazak pretkola vječitih, jer je to senzacija s obzirom na uslove. U tome svemu ti se uhvatio za Novi Pazar, pa i u RS ligi igra Podrinje bošnjački klub, imaju najveću posjetu, nemam ja ništa protiv, Bogu hvala, neka ih, ali nije tema
 
Poslednja izmena:

Back
Top