Историја кроз фотографије и слике

Branko Ćopić u poseti Veneciji 1960:

0045_sa_golubom_u_Veneciji_60_godine.jpg
 
"Dajte mi medije i ja ću od jednog naroda napraviti krdo svinja".

Jozef Gebels, koji je učestvovao i u spaljivanju knjiga 1933. godine u Berlinu (donja slika). Prva asocijacija prilikom pominjanja reči ,,Propaganda” jeste saradnik tj. Ministar za propagandu Hitlerove Nemačke, Jozef Gebels. Međutim, na zapadu, prvo ime u vezi sa terminom ,,Propaganda” svakako je Edvard Bernez (Frojdov nećak, koji je zloupotrebio ujakove psihoanalitičke metode). Jozef Gebels koji je bio poklonik Bernezovog dela, uvek je pri ruci imao Bernezovu knjigu ,,Kristalizacija javnog mnjenja” (Prva knjiga posvećena odnosima s javnošću). Šema zloupotrebe psihologije koju je Bernez osmislio sastojala se u pretvaranju dubokih, iracionalnih ljudskih potreba u iskonstruisane želje, čime je stvoren konzument novog tipa koji je verovao da, kupujući i podržavajući kao građanin ono što mu Bernez prodaje ili nameće u smislu političke optike, izražava svoju autentičnu ličnost.

49789420_2087832521325668_4465540328727773184_n.jpg
 
48387410_2055495154559405_5651599546132725760_n.jpg

Decembra,1890. ubijen je Bik Koji Sedi, poglavica Sijuksa,
koji je vodio Čejene i Sijukse u bici kod Little Bighorna u kojoj je američka 7. konjička pukovnija poražena.

"Gle, braćo moja, stiglo je proleće. Zemlja je primila zagrljaje Sunca i uskoro ćemo videti plodove te ljubavi! Probudilo se svako seme i sav životinjski svet.
Zahvaljujući ovoj mističnoj snazi i mi živimo, i zato svojim susedima, čak i životinjama u našoj blizini, dajemo ista prava na život na ovoj zemlji kao i sebi. Ipak, poslušaj moj narode, sad se trebamo suočiti s jednom drugom rasom – malom i slabom kad su ih naši očevi prvi put susreli, ali sada velikom i oholom. Začudo, oni hoće obrađivati zemlju, a ljubav za posedovanjem je bolest u njima…
Tvrde da je zemlja, ova naša majka, njihova, i ograđuju se od svojih suseda… Nagrđuju je svojim zgradama i svojim smećem… Prete da će nam je uzeti.
Braćo moja, hoćemo li se predati ili ćemo im reći: “Pre nego što mi uzmete zemlju, morate prvo ubiti mene.”

Govor poglavice Bika Koji Sedi, pre slavne bitke i velike pobede. Hladnoća i glad naterali su Sijukse da se vrate u SAD i na kraju predaju.
Posle povratka iz hladne Kanade bio je u zarobljeništvu.

Do 1884. godine Bik Koji Sedi bio je u zarobljeništvu, a onda mu je bilo dopušteno da se pridruži cirkusu “Šou divljeg zapada” čuvenog Bufala Bila, gde je slavni poglavica, boreći se za opstanak sebe i svoje porodice, zarađivao oko 50 dolara nedeljno, kao popularna atrakcija, jašući oko arene. U to vreme zaradio je mnogo novca na slikama i autogramima, a postoji podatak da je većinu dao prosjacima i beskućnicima.

Bik Koji Sedi ubijen je 15. decembra 1890. u Standing Rok rezervatu, prilikom hapšenja zbog sumnje da je povezan s religijskim pokretom “Ples duhova".
 
Hedi Lamar, glumica zlatnog doba Holivuda i pionir bežičnih komunikacija. Proizvodi koji koriste njen patent nalaze se u svakoj kući. Nagli razvoj digitalnih komunikacija bez njenog patenta, koji je i američka vojska koristila protiv nacista u Drugom svetskom ratu, ne bi bio moguć. Njen izum se uspešno primenjuje kod mobilnih telefona, faks aparata i svih bežičnih uređaja.
10931545_472490782904394_8228767459629283148_n.jpg
 
tesla-transmitter.jpg


Serbian scientist Nikola Tesla is now revered for a host of accomplishments in electrical engineering. But none of his accomplishments capture his "mad scientist" appeal quite like the crackling bolts of his magnifying transmitter, an advanced version of his famed Tesla coil used for the wireless transmission of electrical energy.

Pictured: Tesla sits near his firing transmitter in his Colorado Springs laboratory, 1899.
 

Back
Top