Mrkalj
Buduća legenda
- Poruka
- 35.297
... je tema o ljudima srpskog porekla koji su svoje stvaralaštvo utkali u kulturu drugih naroda.
Izvolite!
Izvolite!
Donji video prikazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
E, sad, može da se diskutuje o tome da li je slědeća ličnost utkala svoje dělovanje u kulturu ili pak nekulturu Hrvata, ipak, ovaj Srbin nosi titulu oca hrvatske nacije. Naravno, rěč je o Anti Starčeviću:
![]()
Ante Starčević
(23. maj 1823 — 28. februar 1896.) bio je hrvatski političar, provincijalni književnik i publicista i, zajedno sa Eugenom Kvaternikom, osnivač Hrvatske stranke prava[1]. Bio je član nacional-šovinističke organizacije Pravaški pokret[2], poznati srbofob[3] i rasista. Danas se u Hrvatskoj često naziva i Otac domovine.[1]
U jesen 1845. godine završio je gimnaziju u Zagrebu i odlazi u sjemenište u Senj, a odatle u Peštu na studije teologije[1]. Godine 1846. dobija titulu počasnog doktora filozofije [5] u Pešti i tada odlučuje da se ne posvetiti svešteničkom poziv[1]u.
Godine 1851. konkurisao je bez uspeha za mesto profesora matematike na beogradskom Liceju, pišući molbu na ćirilici i potpisujući se kao „doktor mudroslovija“ (filozofije).[6] Nakon neuspelog pokušaja da dobije mesto predavača na Univerzitetu u Zagrebu radi u advokatskoj kancelariji g. Šrama sve do 1861. godine kada je godine izabran za velikog beležnika Riječke županije, ali je 1862. godine suspendovan i kao protivnik režima osuđen na mesec dana zatvora[1]. Iste godine izabran je u Hrvatski sabor kao predstavnik Rijeke[1]. Za zastupnika u Hrvatskom saboru biće biran ponovo 1865, 1871, i od 1878. godine do kraja života[1].
U Hrvatskom saboru je bio zagovornik hrvatske nezavisnosti odlučno se protiveći bilo kakvim vezama Hrvatske sa Austrijom i Mađarskom, gradeći tako temelje za osnivanje nacionalističke Stranke prava, koju je osnovao sa Eugenom Kvaternikom[1]. Na njenom čelu je ostao do svoje smrti.[7]
Otac Ante Starčevića Jakov bio je Bunjevac, katolik porěklom od hercegovačkih Starčevića, a majka mu je bila Srpkinja Milica Bogdan iz Široke Kule. "Antin otac, Jakov, na sajmu u Gospiću ugledao je Milicu iz Široke Kule i htio ju je ženiti – ili ona ili nijedna druga, ali njegov otac mu to nije dopustio. Tako je Miličin otac udao kći u Ostrovicu, nekom Čorku. Muž joj ubrzo umrije, brak je bio bez djece, i odmah je poletjela Jakovu Starčeviću u zagrljaj, koji je strpljivo čekao, a ona sada nije bila u vlasti vlastitog oca. U sretnom braku rodila su se brojna djeca, među kojima je i Ante."
'Što se tiče Ante Starčevića, možda on i ne bi razvio onakvu otrovnu ideologiju da su mu Srbi uslišili molbe. On je odmah po završenim studijama podneo molbu zagrebačkoj pravoslovnoj akademiji da ga angažuje za nastavnika. („Hrv. List" od 8. VIII. 1939.). Kad tu nije primljen, obratio se 20. avgusta 1851. godine „Visokokneževskom popečiteljstvu“ u Beogradu sa molbom da ga primi za katedru matematike na beogradskoj visokoj školi. U toj svojoj molbi Starčević ne kaže da je Hrvat, već doslovice veli: „…držim dosta napomenuti samo to, da sam rodom Ličanin“. Na kraju molbe, koja je primljena pod brojem P. 981 od 30. VIII. 1851. godine u Beogradu, Starčević uverava srpsku vladu, da će „riječju i činom“ odgovoriti očekivanju visokog popečiteljstva, pa završava: „Visokog popečiteljstva ponizan sluga Antun Starčević doktor iz mudroslovlja."' (V. Rajičević, Hrvati u svetlu istorijske istine, 1944)
Ostatak je istorija.
Starčević nije bio anonimni političar, već vođa jedne od dve najuticajnije stranke svog vremena i poslanik Hrvatskog sabora. Bio je dobro primljen u hrvatskom društvu, što je dovelo do produbljivanja jaza između Hrvata i Srba[19]. Bilo je i drugačijih gledišta, te je poznati filolog Tomo Maretić pisao „Starčević je paklenom mržnjom mrzeo Srbe i tu mržnju tri decenije ulivao u veliki deo Hrvata“[20].
Negirao je da Srbi uopšte postoje kao narod, i dao je lozinke "Srbe o vrbe" i "Za Srbe sjekiru"[3].
Takođe Starčević je smatrao da na Balkanu živi samo jedan narod - Hrvatski[21]
Vikicitati „Od Triglava do Soluna živi samo jedan narod - narod Hrvatski“
Osim prema Srbima, Starčević nije krio mržnju prema Jevrejima. Između ostalog, o njima je govorio ovako: »Židovi ... su pasmina, izuzev koje iznimke bez svakoga morala i bez svake domovine, pasmina koje svako udo podano je samo dobitku osebnu, ili onome svojih rođaka«. Pustiti Jevreje da učestvuju u javnom životu je po Starčeviću kobno: »U čašu najbistrije vode baci mrvu blata, pa se sva voda bude zamutiti«. Na sličan način su po Starčeviću Jevreji »premnogo pokvarili i rastrovali narod francuski«.[22]
Slovence je smatrao planinskim Hrvatima[1].
Bosanske muslimane naziva najčistijom hrvatskom braćom[23].
http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=Анте_Старчевић&oldid=5457759
Preradović je Srbin, pesnik srpskog jezika i ilirske ideje, ideje koju je on shvatao kao hrvatsko-srpsko bratstvo. Pesma Car Dušan je nostalgični vapaj za srpskim carstvom:Petar Preradović, hrvatski pesnik.
Mislim da je prikladniji naziv teme- izdajnici svoga naroda.
Ipak ima tu i izuzetaka...
Mislim da je ovde klasicni primer Mehmed Pasa Sokolovic.
![]()
Srbin iz Hercegovine je zbog derviskog sistema ( danak u krvi) dospeo do Carigrada,gde je postepeno napredovao i stigao do najviseg ranga posle sultana - velikog vezira ( moderni premijer).
Obnovio je pecku patrijarsiju i za partijarha postavio svog brata Makarija.
Славене ако би могао нешто више о Мехмед Паши Соколовићу да напишеш.
Врло мало знам о њему, а у основној смо слушали само хвалоспеве.
Zar nije bio neki Srbin iz Mađarske koji je pričao kako se neće smiriti dok svi Srbi ne nestanu, ili nešto tog tipa?
ekstremiji[/I] i imaju još gore nacional-romantičarske zablude, a ustvari nisu ništa bolji. No, iskreno se nadam da će uskoro, kada HR uđe u EU i kada dođe do jednog prosvećenja, doći i do pada starčevićevskoga mita...
Pa neznam sto se nadas toliko u EU, Bugari kao nasi susedi tretiraju njihove Turke i druge Muslimane kao stoku, a EU po tom pitanju nista nije uradila.