Sve to u praksi izgleda odprilike ovako:
-imas izvor zvuka (radio stanica)
-zvuk se unosi u kompjuter. (recimo, ako je kompjuter (i internet prikljucak) u samom studiju, jednostavno prikopcas kabal direktno u zvucnu karticu. Ako ne, onda ONDE GDJE POSTOJI INTERNET PRIKLJUCAK (a to moze biti bilo gdje u dometu radio talasa stanice) nabavis radio tuner , i njega prikopcas u komp.)
-zvuk se, u kompjuteru, komprimuje (kodira) u jedan od 3 formata (mp3, ram ili wma - u stvari moze i u mp4 ali onda bi ti praticno trebala skroz druga verzija kompjutera (makintos). Ali ako te zanima:
http://www.apple.com/quicktime/products/ ) Vise manje sve programe za to mozes naci na ovim adresama sto sam popisao.
-taj komprimovani signal se salje na server. E sad, server moze biti isti taj kompjuter koji i kodira zvuk, jel u pitanju su samo razliciti programi koji mogu paralelno raditi na istom kompu. (sve zavisi koliko je jak komp, i koliko slusalaca racunas da mozes servisirati. Jel, sto vise slusalaca to ti treba veca procesorska snaga. I na kraju moras razdvojiti jedno od drugoga. Ima jos nesto, ali o tome kasnije...)
-server servisira slusaoce, i slusaoci slusaju - kraj price
E sad.....
Sto se tehnike tice, to je vise manje jasno. Dobra zvucna kartica (i tuner), kao i komp koji je u stanju da vozi sve programe.
Zvuk se moze kodirati na brzine od 10 pa do 200 kilobita u sekundi. Sto je veca brzina, to je zvuk kvalitetniji. S jedne strane, ogranicen si vezom koju SLUSALAC ima. Jer ako se neko prikljucuje na mrezu sa 56k modemom, a tebi je stream kodiran na 96 kbps, onda on(a) U OPSTE NEMOZE SLUSATI. Jer nema brzinu da prima signal. Ok, to se moze srediti tako da paralelno kodiras na dvije (ili vise brzina) - recimo jedan stream za spore konekcije, a jedan za brze.
S druge strane, sto se tebe tice, broj slusalaca direktno zavisi od brzine na kojoj je zvuk kodiran, kao i OD BRZINE VEZE KOJU TI IMAS NA RASPOLAGANJU.
I sad dolazimo do najgoreg. Za sve slusaoce skupa koji trenutno slusaju moras imati dovoljno kapacitetan prikljucak na internet

Recimo, stream je kodiran na 20kbps, a trenutno slusa 500 slusalaca. Za to ti treba

20*500=10000kbps. Ili 10 megabitni prikljucak na internet
A koliko u Srbiji kosta 10 megabitni link...to u opste ne zelis da znas
A i satelitski linkovi su tu negdje po cijeni (a i imaju strahovito spor ping, tako da u opste nisu dobri za transmisiju uzivo)
Sve u svemu, realno imas samo 2 rjesenja. Ili otidji kod nekog od velikih provajdera - pa se cjenjkaj.
Ili, sto je puno komplikovanije ali se s vremenom i te kako isplati - U srbiji kodiraj zvuk a nadji nekog u inostranstvu da ga "emituje". Sto bi reklo, na kopjuteru u srbiji se zvuk kodira i onda se salje SAMO JEDAN STREAM (od tih 20-30kbps) na server u inostranstvu, a onda taj server servisira sve slusaoce. Za to bi ti taj bezicni link bio dovoljan, jer bi imao samo jednog "slusaoca" - taj server na kojeg bi se priljucivali slusaoci.
Racimo tako radi B92. Sva njihova internet emitovanja se desavaju - iz HOLANDIJE.
Bilo kako bilo glavno je da shvatis da je
inicialna digitalizacija/kodiranje geografski ogranicena (zvuk se moze "uhvatiti" samo na onolikom odstojanju koliko ti radio talasi mogu dobaciti).
A kad jednom imas digitalizovan signal, onda taj JEDAN signal mozes poslati i u Japan, i odatle vrsiti samo internet emitovanje.
Dakle, kodiranje - ti ili provajder koji je u dometu radio talasa.
Emitovanje - provajder bilo gdje na planeti.
To bi vise manje bila osnova stvari.