Inteligencija

podrazumeva brzinu necijeg ubadanja tacnog resenja.

Treba obratiti paznju na dva bitna elementa:

1. brzina - neki brze a neki sporije ubadaju resenje - to odredjuje da li je neko visoko, prosecno ili nisko inteligentan - cinjenica je medjutim da ce svi doci do resenja, jedino je pitanje vremena.

2. tacnost - ne treba poseban komentar - netacno resenje nije resenje

E, sad, za koj moj nam treba brzo resenje za bilo sta? Gde se mi to bas toliko zurimo?
Mozemo mi to i polagicko i natenane i sa uzivanjem u putu. I bez medjusobnih nesporazuma, zavisti i napada.
 
Интелигенција или интелект (лат. intellectus) јесте ментална особина која се састоји од више способности: учење из искуства, адаптирање на нове ситуације, схватање и разумијевање нових ситуација и коришћења стеченог знања у интеракцији са окружењем. - Wikipedia.

To što si opisao nije inteligencija.
 
Интелигенција или интелект (лат. intellectus) јесте ментална особина која се састоји од више способности: учење из искуства, адаптирање на нове ситуације, схватање и разумијевање нових ситуација и коришћења стеченог знања у интеракцији са окружењем. - Wikipedia.

To što si opisao nije inteligencija.
sta da ti kazem sto vec sam ne mozes da zakljucis.
 
podrazumeva brzinu necijeg ubadanja tacnog resenja.

Treba obratiti paznju na dva bitna elementa:

1. brzina - neki brze a neki sporije ubadaju resenje - to odredjuje da li je neko visoko, prosecno ili nisko inteligentan - cinjenica je medjutim da ce svi doci do resenja, jedino je pitanje vremena.

2. tacnost - ne treba poseban komentar - netacno resenje nije resenje

E, sad, za koj moj nam treba brzo resenje za bilo sta? Gde se mi to bas toliko zurimo?
Mozemo mi to i polagicko i natenane i sa uzivanjem u putu. I bez medjusobnih nesporazuma, zavisti i napada.
Žurimo u brži napredak. Ako bi išli sporo i tehnologija bi se sporo razvijala.
Žurimo i da stignemo sve u životu, jer život brzo leti :).
 
škatljiva tema u pogledu političkog kupleraja kojim je naša surova realnost zatrovana,ineligentan je onaj preletač koji je shvatio da se nova situacija dešava u praksi pa je on prosto prebegao tamo negde gde mu je sigurnije i isplativije bez obzira na sve,sićve genijalac možete da mu pljunete pod prozor demonstracija ineligencije na delu lol ono kad poželiš da si glup
 
Интелигенција или интелект (лат. intellectus) јесте ментална особина која се састоји од више способности: учење из искуства, адаптирање на нове ситуације, схватање и разумијевање нових ситуација и коришћења стеченог знања у интеракцији са окружењем. - Wikipedia.

To što si opisao nije inteligencija.
Rek'o bih da mu je definicija na mestu. Moj pokojni profesor je znao da je definise malo drugacije. Umesto "brzina resavanja problema", on je govorio "brzina uocavanja pravilnosti".
 
oni samo pokusavaju da budu pametni, i uopste ne vide gde grese
a grese u tome da test nije merilo inteligencije, nego zivot, stvarna inteligencija je primenljiva samo na nepoznate zivotne situacije i zadatke.
Je l to govoris o onim testovima koji se formiraju tako sto se unapred odredi ko je pametan a ko ne, i onda pametnima i glupima daju testovi s pitanjima da ih rese, da bi na kraju odgovore pametnih proglasili ispravnim a odgovore glupih neispravnim? :)

Neke probleme koji se ticu mog posla, naprimer, neki ljudi mnogo brze resavaju od mene i to pre svega zato se oslanjaju na gotova resenja dok ja licno tezim ka tome da ih sam pronadjem tj. da ih logicki izvedem iz datih premisa. To oduzima dosta vremena. Sad ja ne znam ko je tu glup a ko pametan ali cinjenica je da kolege jure ispred mene i da se sve veci broj poslova trivijalizuje.
 
koliko ja primecujem u ovom svetu, nije tehnologija ono sto bi sad trebalo brze da razvijamo, nego ljudskost i razlicitost kultura. I najverovatnije kvalitetniji ili mozda prijemciviji diskurs.
Tehnologija treba da se razvija što brže da bi život bio što duži :).
Ljudskost, različitost i kultura nisu baš povezani sa inteligencijom. Odnosno jesu, ali nisu presudni.
 
Je l to govoris o onim testovima koji se formiraju tako sto se unapred odredi ko je pametan a ko ne, i onda pametnima i glupima daju testovi s pitanjima da ih rese, da bi na kraju odgovore pametnih proglasili ispravnim a odgovore glupih neispravnim? :)

Neke probleme koji se ticu mog posla, naprimer, neki ljudi mnogo brze resavaju od mene i to pre svega zato se oslanjaju na gotova resenja dok ja licno tezim ka tome da ih sam pronadjem tj. da ih logicki izvedem iz datih premisa. To oduzima dosta vremena. Sad ja ne znam ko je tu glup a ko pametan ali cinjenica je da kolege jure ispred mene i da se sve veci broj poslova trivijalizuje.
o nekim pitanjima raspravljalo se u nekim temama, neka pitanja su (barem za mene) nova - otvori temu. Ima tu materijala za razgovor (raspisanje)
 
Tehnologija treba da se razvija što brže da bi život bio što duži :).
1. yuval - homo deus
2. pitam se da li ce taj duzi zivot biti uistom i manje mizeran? Ako nece, a kako vidim, barem, za mene nece, zasto bi uopste i bilo pozeljno da bude duzi?
3. altered carbon, concept of meths

Ljudskost, različitost i kultura nisu baš povezani sa inteligencijom. Odnosno jesu, ali nisu presudni.
Pa i nije bilo misljenje na temu inteligencije, nego na temu tehnologije. Ili sto bi se reklo digresija u off-topic.
 
podrazumeva brzinu necijeg ubadanja tacnog resenja.

Treba obratiti paznju na dva bitna elementa:

1. brzina - neki brze a neki sporije ubadaju resenje - to odredjuje da li je neko visoko, prosecno ili nisko inteligentan - cinjenica je medjutim da ce svi doci do resenja, jedino je pitanje vremena.

2. tacnost - ne treba poseban komentar - netacno resenje nije resenje

E, sad, za koj moj nam treba brzo resenje za bilo sta? Gde se mi to bas toliko zurimo?
Mozemo mi to i polagicko i natenane i sa uzivanjem u putu. I bez medjusobnih nesporazuma, zavisti i napada.
Pa ne...
Neće svi doći do rešenja.
Inteligencija je više moć povezivanja znanja, moć zaključivanja. I ne treba je dovoditi u vezu sa brzinom, iako se to radi na testovima. Ali to je prema meni šalabajzerski pristup inteligenciji. OK ako imaju sertifikat, ali to je jedan ograničeni deo onoga što se ukupno zove inteligencija.

Daj ti neki matematički problem nekome ko zna o čemu se radi, pa vidi hoće li moći rešiti ili ne. Većina NEĆE MOĆI. Inteligentni hoće. Ili daj neki problem nekome da isprogramira, ko zna jezik. Neko će se upetljati, neko će to lepo i elegantno rešiti. Mozgić radi.. kao mašinica nekome. to je inteligencija. Ili sposobnost apstraktnog mišljenja... Ima toliko toga što bi spadalo u tu racionalnu inteligenciju. Rešiti problemski zadatak. Evo, nek ima više dana vremena...

Naravno, postoji i emotivna, i socijalna inteligencija o kojoj nisi pisao?
 
Pa ne...
Neće svi doći do rešenja.
Inteligencija je više moć povezivanja znanja, moć zaključivanja. I ne treba je dovoditi u vezu sa brzinom, iako se to radi na testovima. Ali to je prema meni šalabajzerski pristup inteligenciji. OK ako imaju sertifikat, ali to je jedan ograničeni deo onoga što se ukupno zove inteligencija.

Daj ti neki matematički problem nekome ko zna o čemu se radi, pa vidi hoće li moći rešiti ili ne. Većina NEĆE MOĆI. Inteligentni hoće. Ili daj neki problem nekome da isprogramira, ko zna jezik. Neko će se upetljati, neko će to lepo i elegantno rešiti. Mozgić radi.. kao mašinica nekome. to je inteligencija. Ili sposobnost apstraktnog mišljenja... Ima toliko toga što bi spadalo u tu racionalnu inteligenciju. Rešiti problemski zadatak. Evo, nek ima više dana vremena...

Naravno, postoji i emotivna, i socijalna inteligencija o kojoj nisi pisao?

Ako sam inteligentan moram li da znam matematiku? Ako ne znam matematiku, da li mi je inteligencija manja, zato sto je ne znam (a mozda me i ne interesuje).
 
Ako sam inteligentan moram li da znam matematiku? Ako ne znam matematiku, da li mi je inteligencija manja, zato sto je ne znam (a mozda me i ne interesuje).
to je bio samo primer ya analiticko misljenje..
inace svi testovi vise manje se yasnivaju na nekom ynanju.. skoro sam resavala neki, pa osmougaonik, pa trouglovi, pa niz brojeva sta je sledece itd.. ili redosled slova (moras znati alfabet) itd.. ljudi koji su izverzirani u resavanjau slicnih testova ce uraditi bolje test nego oni koji gaorvi put vide. Zato su oni nekako... nedovoljno precizni.
Inace, naravno da se ne mora znati matematika, no ljudi sa velikim IQ je obicno lako pamte i ide im
 
to je bio samo primer ya analiticko misljenje..
inace svi testovi vise manje se yasnivaju na nekom ynanju.. skoro sam resavala neki, pa osmougaonik, pa trouglovi, pa niz brojeva sta je sledece itd.. ili redosled slova (moras znati alfabet) itd.. ljudi koji su izverzirani u resavanjau slicnih testova ce uraditi bolje test nego oni koji gaorvi put vide. Zato su oni nekako... nedovoljno precizni.
Inace, naravno da se ne mora znati matematika, no ljudi sa velikim IQ je obicno lako pamte i ide im
1. ono koliko ima trouglova? ili ona tela u prostoru od nepravilnih ili pravilnih delova? To ce, na primer, da rese manje vise svi, samo je pitanje koliko ce im trebati vremena da ga tacno rese. A i ako ga ne rese odmah tacno, onda ce da se mozda bave i nauce trikove pa ce sledeci put da rese brze i tacno. Ali to nije mnogo bitno, jer to nije nikakva mera inteligencije, nego navezbanosti, i svako moze da se navezba, dok ne pocne brzo da resava neku klasu problema. A moze i da se ima talenat (za muziku, sport ili za matematiku, ili filozofiju) Zato i pominjem 'nepoznat problem'. TV slagalica je dobar primer poznatog problema - neko dobija na znanje, neko na inteligenciju, a neko na navezbanost. Da li je slagalica mera inteligencije? Ako se uzme gornje u obzir - nije. A takmicari cesto deluju kao natprosecno intelgentni.

2. pred znanje - svakako, slazem se da testovi koji se zasnivaju na tome (poznavanje finesa nekog jezika na primer) nisu merodavni. Ali barem koliko ja verujem da znam da se testovi koriste u odredjenoj kulturi i za odredjene starosne grupe.

3. klasa problema - Uzecu primer iz moje struke - u knjizi Art of Computer programming, Knuth daje 5 tezina zadataka, od trivijalnih, pa sve do neresenih (u vreme pisanja knjige). Tu bas i ne pomaze mnogo neka inteligencija, kad se dodje do tezih zadataka, treba imati mozda ideju kako pristupiti tako necemu, mozda intuiciju ili inspiraciju a za one sa formalnim obrazovanjem za resavanje problema ima tu i nacin razmisljanja kako se uopste pristupa resavanju tako neceg. Tako tu ima svaceg neceg od mentalnog sklopa, preko talenta, raznih sposobnosti do navezbanosti, pa cak i srecnih okolnosti tako da ne mora da bude inteligencija u pitanju. Meni se jako svidela prica o resenju 4te fermatove teoreme, gde je Fermat pre jedno 400 godina rekao da je resenje te teoreme toliko jednostavno, da nece da ga zapise, a onda su matematicari potrosili 400 godina pokusavajuci da dokazu tu teoremu bez uspeha, a bilo je genijalnih matematicara u medjuvremenu, a onda je negde krajem 90tih neki student radeci na nekom drugom problemu, usput upotrebio tehniku da bi dokazao nesto sasvim drugo sto je njegov profesor prepoznao kao dokaz fermatove teoreme, i konacno se saznalo kako se dokazuje. Da li je isto mislio i Fermat ili je imao neko drugo resenje kao dokaz - ne znam. Poenta: cak kad je 'jednostavno', i kad ima inteligentnih, ne mora da znaci da ce da se resi.

ali, 4. iznenadio sam se tvojim odgovorom koji ukljucuje druge vrste inteligencije, a da, pritom, nije bilo reakcije na moj pokusaj slanja poruke. Nije mi slucaj nepoznat, verovatno tako pisem, pa me neko ukaci a neko ne.
 
Poslednja izmena:
Da, složeno je to pitanje i hvala ti na temeljnom odgovoru. (piše se Fermaova teorema).
A za ovo pod 4, izvini, nisi pisao u prvom postu, na to sam mislila.
pozdrav :)
 
(piše se Fermaova teorema).
kako se došlo do toga? Čova se zove Pierre de Fermat (mora da je neki jezički trik ;) ) vidim negde piše ovako negde onako. A važno je kad se pretražuje.

A za ovo pod 4, izvini, nisi pisao u prvom postu, na to sam mislila.
pozdrav :)
jesam, jesam, ali ti namerno ostavljam nedorečenosti. Možda uspem da izazovem tok. A i zanimalo me da li će neko da reaguje. Mogao bi da napišem drugačije, ali onda je bez veze, jer tema je o inteligenciji, i svako mišljenje je važno.
 

Back
Top