Informacije o filterima

slobce

Primećen član
Poruka
515
Hteo bih da nabavim neke od filtera koji postoje na trzistu.Za sada sam se opredelio za
Cokin filtere jer sam jedino njih nasao u ponudi kod nas u dosadasnjoj potrazi.
Kupio bi UV filter , koji mi treba za pejzaze, i Macro filter.
Negde sam procitao da se macro filter stavlja izmedju senzora i objektiva, sto me je malo zbunilo jer sam do tada mislio da se i on srafi na sam objektiv.Sta je od ovoga tacno?
Ako je tacno ovo prvo onda ne bih kupovao macro jer posedujem prosumer aparat a ne DSLR kome se menjaju objektivi.
Molio bih ako neko ima iskustva sa filterima i jos neke informacija koje bih filtere mogao da nabavim i u koju svrhu bio bih zahvalan ako bi to podelio sa forumom.Bye the way , aparat je Fuji 9500 i odgovaraju mu 58 mm filteri.
Pozdrav Slobelix
 
slobce:
Sky malo umeksava senke tj malo su svetlije pa nekako "lepse" leze, jer si na to mislio?
Da, tako nešto. Ali ne treba se nadati da će se primetiti razlika, bar ne na svakoj fotografiji. I izraženo je na jakom svetlu, dakle vedro, dan, sunčano... Ja filtere uglavnom držim non-stop na objektivu zbog zaštite od fizičkih oštećenja samog objektiva.
 
Sve je to divno i krasno. Sky (pointless) i UV. (takodje pointless)

Moj predlog:

Circ. Pol. filter, ND filter i GND filter

Circ. Pol. = Circular Polariser. Polarizujuci filter koji ostavlja bele oblake, zatamnjuje nebo i unistava skoro sve ne metalne refleksije.

ND = Neutral Density, prakticno ono sto radi ovaj filter jeste da smanjuje kolicinu svetla koja ulazi u objektiv)

GND = Graduated Neutral Density filter je pravo cudo, koje se zaboravilo dolaskom digitale.
Za vise informacija proveri ovde http://www.singh-ray.com/grndgrads.html
Ovakvi filteri se mogu nabaviti kod nas :)

EDIT: Makro filter se stavlja na objektiv od napred. A ono sto se stavlja izmedju filma/senzora i objektiva je "extension tube". I jedino sto radi jeste udaljavanje objektiva od senzora, sto omogucava priblizavanje subjekta.
 
worm:
Sve je to divno i krasno. Sky (pointless) i UV. (takodje pointless)

Moj predlog:

Circ. Pol. filter, ND filter i GND filter

Circ. Pol. = Circular Polariser. Polarizujuci filter koji ostavlja bele oblake, zatamnjuje nebo i unistava skoro sve ne metalne refleksije.

ND = Neutral Density, prakticno ono sto radi ovaj filter jeste da smanjuje kolicinu svetla koja ulazi u objektiv)

GND = Graduated Neutral Density filter je pravo cudo, koje se zaboravilo dolaskom digitale.
Za vise informacija proveri ovde http://www.singh-ray.com/grndgrads.html
Ovakvi filteri se mogu nabaviti kod nas :)

EDIT: Makro filter se stavlja na objektiv od napred. A ono sto se stavlja izmedju filma/senzora i objektiva je "extension tube". I jedino sto radi jeste udaljavanje objektiva od senzora, sto omogucava priblizavanje subjekta.
Upravo sam dobio email od drugara i Nemacke koji se ozbiljno bavi fotografijom i rekao mi je skoro sve sto i ti.Samo mi jos reci gde sve to moze da se nabavi osim na www.fotomarket.co.yu gde imaju dosta Cokin opreme, a za GND , koliko sam skapirao, potreban je Cokin holder.Hvala ti puno.
 
ja imam samo circular polarizer i mogu ti reci da vredi svaku paru! boje neba koje mogu da izvucem sa njim i efekti kad slikam povrsinu vode su zaista izuzetni. ako ces da slikas pejsaze, mislim da bi ovaj filter trebao da ti bude prvi izbor.

btw, ja sam ga kupio preko neta jer ovde nije neka ponuda, pogotovo sto je meni trebao 55mm.
 
slobce:
Upravo sam dobio email od drugara i Nemacke koji se ozbiljno bavi fotografijom i rekao mi je skoro sve sto i ti.Samo mi jos reci gde sve to moze da se nabavi osim na www.fotomarket.co.yu gde imaju dosta Cokin opreme, a za GND , koliko sam skapirao, potreban je Cokin holder.Hvala ti puno.
Probaj u firmi Repro Market (http://www.repromarket.co.yu/ za tel.) Oni su zastupnici Hame, i ja kod njih kupujem filtere.

Ako nesto nema mislim da moze da se naruci (ne znam do duse).
 
Stimpson J. Cat:
ja imam samo circular polarizer i mogu ti reci da vredi svaku paru! boje neba koje mogu da izvucem sa njim i efekti kad slikam povrsinu vode su zaista izuzetni. ako ces da slikas pejsaze, mislim da bi ovaj filter trebao da ti bude prvi izbor.

btw, ja sam ga kupio preko neta jer ovde nije neka ponuda, pogotovo sto je meni trebao 55mm.
Pokusaj recimo kola da slikas sa polarizerom, odusevices se.
 
Ako nisi nabavio . . .
B.M.foto iz Pančeva ima cokin, sigma . . . filtere, između ostalih, 55mm.Meni će sutra doneti na adresu
( to im je politika-po želji kupca, da ti ne ideš u PA ).
fotomarket nikako da dobije cokin . . .
 
miamia:
Ako nisi nabavio . . .
B.M.foto iz Pančeva ima cokin, sigma . . . filtere, između ostalih, 55mm.Meni će sutra doneti na adresu
( to im je politika-po želji kupca, da ti ne ideš u PA ).
fotomarket nikako da dobije cokin . . .
U suprotnom u Pancevu ima super restorana (tipa Picerija BademBaden... najbolji tatar biftek koji sam jeo u zadnjih 5 - 10 godina) :)
 

Back
Top