Imunosupresivni lekovi i fizička aktivnost

Poruka
3.853
Uskoro bi trebalo da krenem da primam imunosupresivne lekove odredjeni vremenski period kako bih izregulisao stanje hronične bolesti koju imam (IBD, UC tačnije). Ne znam još konkretno koji će lek biti u pitanju, ali mislim da će biti Imuran (azatioprin).

Znam da su ovi lekovi sami po sebi jako ozbiljni, da oslabljuju imunitet, da ću biti izloženiji infekcijama, i da ima razne druge ozbiljne nuspojave.

S obzirom da sam ja navikao na redovnu fizičku aktivnost već skoro 6 godina, konkretno trčanje 50-60km nedeljno, da li ću u toku ove terapije morati da se odreknem toga? Pokušavao sam da istražujem malo o tome na vebu, ali bezuspešno. Mislim da će mi izuzetno teško pasti odricanje od toga, najviše psihički.
 
Imuran za UC.

Sta je sa lekovima koji su bas za UC, salazopirin, 5asa...

Neces biti izlozeniji infekcijama vise od drugih ljudi jer tvoj imunitet radi vise nego sto treba.

A zbog genetske predispozicije napada creva.

Kod nekog drugog napada nesto drugo.
Odakle takva tvrdnja ? Potpuno netačna.
Imunosupresiv ne ide samo u ciljani organ , deluje sistemski.
 
Za sad uzimam salofalk, jos od početka novembra otprilike, i Orvagil u dva navrata. Kalprotektin mi je pre terapije bio 1600+, zapuštena je bolest, nakon malo više od mesec dana terapije, kalprotektin je pao na 1300+, jako slabo
Za početak sačekaj da se vidi efekat imunosupresiva i kako ga podnosiš ( radićeš analize ). Ako sve bude ok i tvoj lekar koji leči UC se slaže ( najvažnija stavka ) nastavićeš , doduše možda ne baš istim intenzitetom , ali umerno da.
 
Za početak sačekaj da se vidi efekat imunosupresiva i kako ga podnosiš ( radićeš analize ). Ako sve bude ok i tvoj lekar koji leči UC se slaže ( najvažnija stavka ) nastavićeš , doduše možda ne baš istim intenzitetom , ali umerno da.
Inače, simptomi sami po sebi su se izregulisali dosta u odnosu na pre terapije. Pre terapije stalno dijareje, i nisam mogao da istrčim kao čovek jer se odmah creva pokrenu, pa sam samo razmišljao kako ću u wc. I krv je jako minimalna sad, gotovo i da je nema, dok je ranije bio užas.

Samo su me baš zaplašili svim mogućim nuspojavama tih imunosupresiva :)
 
Inače, simptomi sami po sebi su se izregulisali dosta u odnosu na pre terapije. Pre terapije stalno dijareje, i nisam mogao da istrčim kao čovek jer se odmah creva pokrenu, pa sam samo razmišljao kako ću u wc. I krv je jako minimalna sad, gotovo i da je nema, dok je ranije bio užas.

Samo su me baš zaplašili svim mogućim nuspojavama tih imunosupresiva :)
Svakako će te pratiti , a mora da se deluje ciljano i zaustavi taj upalni proces i spreče dalja oštećenja kada nije postignut dobar odgovor na tu prvu terapiju.
 
Da li uzimanje imunosupresiva podrazumeva izolaciju od ljudi u što većoj meri i izbegavanje gužvi? Tu već gradski prevoz vidim kao prepreku, i rad u open space-u.

Razmišljam da li je to validan razlog za zahtevanje rada od kuće za vreme trajanja terapije. Ili možda čak bolovanje
Mozes da trazis bas te briga.

Ali terapija za UC je dozivotna.

Mogu da budu prekidi, kad se osecas dobro, to ce ti i sam lekar reci, moze da bude deo probe.

Kad se smiri onda budes neko vreme bez lekova, pa kontrola da se vidi da li moze tako.
 
Mozes da trazis bas te briga.

Ali terapija za UC je dozivotna.

Mogu da budu prekidi, kad se osecas dobro, to ce ti i sam lekar reci, moze da bude deo probe.

Kad se smiri onda budes neko vreme bez lekova, pa kontrola da se vidi da li moze tako.
Da, jasno mi je da je doživotna. Samo verovatno same imunosupresive ne bih uzimao ceo život, već dok ne dovedu bolest u normalno stanje, pa bih onda nastavio sa nekom normalnijom, manje agresivnom terapijom. Najviše mi je zbog njih cim, jer lako može da se zakači neka infekcija, i da nadrljaš zbog nje, a ovako sa Salofalkom već i radim normalno (iako znam da ni on nije naivan i da svi lekovi ostavljaju neke dugoročne posledice), on mi bar ne obara imunitet
 
Da, jasno mi je da je doživotna. Samo verovatno same imunosupresive ne bih uzimao ceo život, već dok ne dovedu bolest u normalno stanje, pa bih onda nastavio sa nekom normalnijom, manje agresivnom terapijom. Najviše mi je zbog njih cim, jer lako može da se zakači neka infekcija, i da nadrljaš zbog nje, a ovako sa Salofalkom već i radim normalno (iako znam da ni on nije naivan i da svi lekovi ostavljaju neke dugoročne posledice), on mi bar ne obara imunitet
Nećeš imunosupresiv uzimati trajno , samo dok se stanje ne stabilizuje
 
Nema veze, bitno je samo da je ne žvaćeš nego celu progutaš, ali to verovatno znaš.

Gastrorezistentna znači da se sadržaj oslobađa u crevima, ne u želucu.
Da, da, znam da ne smeju da se ostete zvakanjem i lomljenjem. Nego se to ciljano dejstvo kad se taj omotac rastvara postize valjda pod odredjenom pH vrednoscu. Hvala puno za pomoc, sad sam malo mirniji. :D
 
U ponedeljak cu saznati da li nastavljam sa Salofalkom, ili cu dobiti Imuran, tj. kad doktorka vidi rezultate. Iskreno se nadam da necu morati. Kalprotektin mi je pocetkom novembra kada mi je bolest dijagnostikovana bio 1600+, a danas je 284. I dalje je visok, ali mi deluje da terapija pomaze, posto se poprilicno snizilo, a i simptome sam doveo u kontrolu.
 
To je normalno. Ne moze da se resi problem za dva dana.

Ja sam bio toliko bolestan da ni analizom tkiva u laboratoriji nisu mogli da odrede sta je tacno virus, kron, uc...

Pa sam onda pio po 25 pilula dnevno. Pa 16 dnevno, pa posle 3 meseca radio ponovo kolonoskopiju i gastroskopiju, pa je na kraju bio uc u remisiji...

Ali trebalo je 3 meseca da se to smiri.

S tim da sam pio 5asa (pentasa, salofalk to je sve isto), a posle salazopirin.
 
To je normalno. Ne moze da se resi problem za dva dana.

Ja sam bio toliko bolestan da ni analizom tkiva u laboratoriji nisu mogli da odrede sta je tacno virus, kron, uc...

Pa sam onda pio po 25 pilula dnevno. Pa 16 dnevno, pa posle 3 meseca radio ponovo kolonoskopiju i gastroskopiju, pa je na kraju bio uc u remisiji...

Ali trebalo je 3 meseca da se to smiri.

S tim da sam pio 5asa (pentasa, salofalk to je sve isto), a posle salazopirin.
Drago mi je da si uspeo da dovedeš bolest pod kontrolu. Meni je doktorka ove nedelje probala da pojača sa 2x3 500g Salofalka na 3x3, uz 1g Salofalk supozitorije, ali sam onda osetio probadanje u stomaku, i kao da su se simptomi pojačali, pa sam vratio na 2x3. Ja mislim da nemam ni dovoljnu kilažu za 3x3 dnevno.

Meni su prošle nedelje radili kontrolnu kolonoskopiju, prvih 50cm, i nema apsolutno ničega, sve se oporavilo. Dijagnozu su stavili hronični kolitis u remisiji. Meni je taj deo bio najgori, i deo kod cekuma, s tim da mi taj deo kod cekuma nisu gledali, pa ne znam kako se on oporavlja. Očigledno ima još negde zapaljenje s obzirom na vrednost kalprotektina.

Da li si proveravao kalprotektin u remisiji?
 
Poslednja izmena:

Back
Top