Ilijada

Jedan moj drug Andesilić, me je ubijedio da se Troja nalazila neđe između Morače i Cijevne, čak mi je pokazao i ruševine prijamovog grada. U knjizi koju je napisao je sve objasnio a ja sam zapanjen koliko je opis trojanske zemlje vjeran upravo opisu Zete.

Jedan moj drug Andesilić, me je ubijedio da se Troja nalazila neđe između Morače i Cijevne, čak mi je pokazao i ruševine prijamovog grada. U knjizi koju je napisao je sve objasnio a ja sam zapanjen koliko je opis trojanske zemlje vjeran upravo opisu Zete.

Mislim da polako počinjemo da dolazimo do izvora svih onih silnih dezinformacija kojima te je neko nekada u prošlosti zasuo. Može li se pouzdano pretpostaviti da je izvor kafansko opijanje..?

Mislim da polako počinjemo da dolazimo do izvora svih onih silnih dezinformacija kojima te je neko nekada u prošlosti zasuo. Može li se pouzdano pretpostaviti da je izvor kafansko opijanje..?

Zaista bili smo u kafani kod male pijace kad mi je to pričao, mada nijesmo bili pijani. Ja sam kupovao krapa a on sir pa smo se sreli na pjacu i svratili na pivo.

Voleobih da nadjem ilijadu i odiseju u elektronskom obliku, a i voleobih da cujem sta se misli o mestu gde se nalazila troja.
Троја је мит.

Не зна се да ли је постојао Тројански рат, не зна се да ли је постојао ико од гомиле јунака који се помињу, не зна се ко је аутор спева, али се зна где се Троја налазила?

Троја је лоцирана на основу истраживања Хајнриха Шлимана за која се поуздано зна да су била лажирана.

nije tacno de se o trojanskom ratu nista nezna a i o njegovim junacima..eto za Nelide potomke Nestora iz Pilosa se zna da su se posle propasti Pilosa preselili u Atinu koja nikad nije razorena i napustena i tu postali jedni od glavnih aristokratskih rodova..na najvisim polozajima u staroj-prvobitnoj Atini..

Одисеј је учествовао у тројанском рату, јел тако!? Којом територијом је владао? Могло би се видети којим територијама су владали и остали учесници при нападу на Троју...

Приликом преиспитивања локације Троје, требало би узети у обзир и територије којима су владали грчки 'краљеви' који си учествовали у нападу.

Одисеј је учествовао у тројанском рату, јел тако!? Којом територијом је владао? Могло би се видети којим територијама су владали и остали учесници при нападу на Троју...

1000006737.png

Троја је мит.

Не зна се да ли је постојао Тројански рат, не зна се да ли је постојао ико од гомиле јунака који се помињу, не зна се ко је аутор спева, али се зна где се Троја налазила?

Троја је лоцирана на основу истраживања Хајнриха Шлимана за која се поуздано зна да су била лажирана.

Nema sumnje da je bronzano doba bilo ratno doba i da je grad koji je dominirao moreuzom i sam bio popularna meta za pljačku. Čak i u vekovima koji su usledili. U tom pogledu je moguće da ep o Trojanskom ratu ima istorijsko jezgro koje seže i do starijih priča.

Nisam se intenzivno bavio Trojanskim ratom, ali ako se dobro sećam, "Homer" opisuje borbene tehnike koje pripadaju vremenu koje je već isteklo. Priča o Trojanskom ratu kakav je pred nama je, naravno, majstorski istorijski narativ.

Možda priča odražava stvarno počinjenu ili navodnu nepravdu, koju je Troja ili važan Trojanac zapravo počinio. Na kraju, čak i tada je bio potreban zvanični razlog za rat, čak i ako je stvarna želja bila da se grad opljačka.

Verzija Homerovog epa koja nam je danas poznata je datovana u vreme koje se poklapa sa naseljavanjem Grka današnje turske obale Egeja. Možda je cilj u to vreme bio i jačanje jedinstva Grka među sobom, na primer protiv lokalnih plemena ili izbegavanje ratova među kolonijama, pozivanjem na tobožnju zajedničku prošlost.

nije tacno de se o trojanskom ratu nista nezna a i o njegovim junacima..eto za Nelide potomke Nestora iz Pilosa se zna da su se posle propasti Pilosa preselili u Atinu koja nikad nije razorena i napustena i tu postali jedni od glavnih aristokratskih rodova..na najvisim polozajima u staroj-prvobitnoj Atini..

Ilijada (ili cela saga o Trojanskom ratu) svakako ne sadrži nikakve izmišljene strategije, već ono što su ljudi znali o vojnim taktikama i strategijama iz svog vremena ili iz novije istorije. Smatram da je sasvim legitimno zapitati se da li je neki grad mogao biti pod opsadom deset godina i da li su odgovori koje mit daje na ovo pitanje uverljivi.

Bio bih sklon da Trojanski rat vidim kao kondenzat mnoštva vojnih sukoba u predhomersko doba. Troja je imala značaj uporediv samo sa kasnoantičkim i srednjovekovnim položajem Konstantinopolja. Verovatno je da je Troja često bila umešana u sporove, čiji su uzroci morali biti geopolitičke ili ekonomske prirode.

Predanje kaže da su gotovo sve grčke države učestvovale u Trojanskom ratu. To je logistički nemoguće i politički neverovatno, jer bi Troja (kao i Persijanci kasnije) sigurno našla saveznike i među Grcima.

Pretpostavljam da su se tokom vekova pojedine grčke države iznova i iznova borile protiv Troje u nekom obliku, a ovi pojedinačni sukobi u usmenoj tradiciji na kraju su se pretvorili u jedan, veliki rat između Troje i "Grčke"

Deset godina je izabrano iz književnih razloga s jedne strane, ali možda i zbog dugog vremenskog perioda s druge strane. Različiti sukobi između Troje i okolnih država morali su da traju veoma dugo i da se šire u dugom vremenskom periodu.

Back