ХВАЛА ВАМ БЕСМРТНИ ЈУНАЦИ

Још прича из живота војводе Степе


Весело све што је народно

Војвода Степа је волео све што је било народно. Волео је народни језик, народну песму, народно одело. Иако сам није певао ни свирао, радо је слушао доброг певача и свирача. Волео је народне обичаје и чувао их до краја живота, нарочито оне божићне, ношење бадњака, песме које прате овај обичај. Волео је прост народ и наша села, дивећи се српском сељаку због његове радиности, поштења и снаге да се бори с многим недаћама, али и његовој спремности да своју слободну државу, а слободе је у то време било напретек, брани од свих насртаја.

Још као млад официр, Степа је радо облачио народну одећу и одлазио у село. Није желео да се издваја од народа коме припада. Касније је своје кћери облачио у народну ношњу.

Волео је народне шаре и народне умотворине. Освртао се на њих и често говорио о ненадмашној машти наших ткаља и везиља. Војвода је волео природу, цвеће, животиње. Нарочито је волео коње. Читао је до краја живота. Историја га је одувек занимала. Радо је читао библиотеку Српске књижевне задруге, а од часописа "Српски књижевни гласник". Са задовољством је ишчитавао "Историју наших ратова" Милутина Лазаревића. Био је добар говорник, још бољи предавач. Умео је да се унесе у суштину ствари, да повуче друге за собом, да оживи догађаје.

За војводу се говорило као о човеку осетљивом и затворене природе. Било је прилика кад су га виђали сузних очију. Он је по природи крио своја осећања и расположења, али не зато што је хтео да за њих нико не зна, већ једноставно зато што није осећао потребу да их испољава. Једино је у старости према својим унуцима показивао своју љубав без устручавања. Имао је разумевања за туђе невоље, мада је, руку на срце, било тешко навести војводу да промени своју одлуку.

Могао је да се наљути, али би љутњу исказивао - ћутањем. Тада би се још више повлачио у себе. То је могло да траје по неколико дана. Био је веома правичан човек и водио рачуна о туђим невољама и интересима. Војводин лекар, др Говедаревић, испричао је ову анегдоту:

- Кад је војвода пао у постељу, долазио сам сваког дана и ослушкивао његово име, па смо остајали дуго у разговору. У том разговору затицао нас је војводин берберин Жарко који је сваког дана долазио да "уљуди" болесника. Чим би га угледао, војвода је говорио: "Е, Жарко је дошао и чека, не смемо га оставити да дангуби. Знаш како је, он живи од свог заната.."

Ручак насред улице

Његова преписка је била богата. Поштар који му је доносио писма, није се, чудио њиховом броју, али се увек питао кад војвода стигне да их све прочита. И да одговори. Највише су му писали људи из Босне и Војводине. Он се, изгледа, посебно интересовао за те крајеве.

Према војницима је увек имао много обзира. Бринуо је о њима као о својој деци. Био је, разуме се, веома строг, али је ту строгост углавном испољавао према старешинама под својом командом. Није допуштао да официри на било који начин злоупотребљавају војнике.

Ево о томе једне причице.


Пре отаџбинских ратова Степа је био командант дивизије у Крагујевцу. Наредио је да се посилни код официра могу користити само за оне послове који су предвиђени правилима службе.

Једног дана, међутим, војвода се уверио да се његова наредба не поштује. Око подне, усред града, срео је војника с порцијама у руци. Зауставио га је и започео разговор:

- Војниче, стани!

- Извол'те, господине пуковниче!

- Код кога си на служби?

- Код мајора Јовановића

- Шта то носиш?

- Ручак.

- Ко ти је рекао да носиш порције!

- Госпођа мајорица.

- Седи!

- Разумем!

Војник брзо седе украј улице.

- Једи! - заповеди Степа.

Војник је појео мајоров ручак.

- Е, сад иди кући и кажи госпођи мајорици да те је срео командант дивизије и да ти је наредио да поједеш мајоров ручак.

Војник је поздравио и отишао да испуни наређење.

Отада никоме више није пало напамет да користи војнике за овакве послове.

Зна се да је у српском народу било и других мудрих и храбрих војсковођа, али је ретко ко од њих био толико популаран као војвода Степа. Анегдота о њему има напретек и оне се препричавају још од његове ране младости, кад се још није могло знати шта ће на крају бити од тог мирног, вечито повученог у себе и готово аскетски скромног официра.

Скромност је заправо била само једна од многобројних врлина које су га красиле. Постићи највише што се може, учинити све за свој народ, борити се против зла, за праву, истину, а при том не истицати себе у први план, остати готово непримећен - то су Божји дарови. Том соју људи припадао је војвода Степа. Склањао се од свега што је личило на похвале, славље, пумпу, раскош, разметљивост.

Велика љутица

Најлепше особине војвода је понео из породичног дома. Ту су они чврсти корени којима је везан за село, морал, патријархални начин живота, тачност, уредност, вера у Бога, у правду, у људе око себе.

Војвода се родио надомак Београда, у селу Кумодражу, као трећи син Ивана и Радојке. Предање каже да су се преци Степини доселили у Кумодраж из Херцеговине или Лике, мада има и једна верзија по којој су дошли из лесковачког или пиротског краја. За оца војводиног говори-ло се да је радин и честит у сва-ком погледу, способан за све. Рекло би се да се активно бавио политиком - сврставао се у најистакнутије либерале у свом крају. Мајка је била из Сремчице, сељанка, али отмене душе и држања. Бистрину, тачност, уредност, скромност - Степа је наследио од ње. Учила га је раду и молитви, чувању породичног огњишта као светиње, учила га је одупирању злу и уверавала, од малих ногу, да Бог све види, све чује и да свако добро награђује.

- Још као мали био сам велика љутица - причао је војвода Степа сећајући се породичног дома и детињства у њему. - Кад би ме мати упртила на леђа и понела на њиву, ја сам се опирао, драо и ударао ногама и пртачи да би ми биле модре од трења кад би на њиву стигли. Од тих рана и модрица ништа ми није било. Мати није имала времена да се око мене и мојих ногу бави, па је све пролазило само од себе.

Постоји вероватна прича о томе да су понекад, док је био у колевци, Циганке дојиле Степу. Кад је мати одлазила на њиву и остављала своје најмлађе чедо са јетрвом, коју је он, како је истицао, много волео и које се радо сећао, стрина би довикнула коју Циганку која је поред куће пролазила да подоји њеног синовца.

Војводина старија кћер Милица после очеве смрти, причала је сећања из свог детињства:

- Тата је имао неку чудну љубав према Циганима-чергарима, њиховим чергама и њиховој голишавој деци. Док смо живели у Ваљеву, видо је нас, децу, у шетњу изван града, где су била мала циганска насеља. Ту смо обично застајали и тата је неко време посматрао черге, децу, голишаву и мусаву. Њега је занимао њихов живот и он је с великом пажњом пратио њихове живе покрете... И војвода је једном, у шали наравно, говорио о својим посетама малим циганским насељима:

- То ми је, ваљда, остало у крви од Циганкиног млека кад ме је дојила...

Враћај паре, момче

Одмах после пензионисања, двадесетих година овог века, војвода је живео у Чачку. Осим родне куће у Кумодражу, друге није имао - живео је у кући свога таста Веселина Миловановића, чијом се кћерком Јеленом оженио још као млади поручник. У Кумодраж је повремено одлазио да види своју браћу који су се бавили земљом и од ње скромно живели. Све што су имали, стекли су својим знојем и својим жуљевитим рукама.

Војвода није трпео привилегије било које врсте. Сматрао је да се отаџбини мора дати све, а да се од отаџбине ништа не узме. А што се његове пензије тиче, то је текло овако. Прву пензију, у ствари, није ни примио, била је, по војводиној процени, превелика па је тражио да се - смањи! Један млади поштар, који је тек започињао службу, био је обрадован кад је међу поштанским упутницама видео једну с именом војводе Степе. За ову прилику, будући да је војводу просто обожавао, поштар се свечаније обукао, мислио је да је непристојно да се пред тако славним човеком појави у половној одећи. Био је срећан што је војвода у његовом рејону, па је похитао да му уручи пензију.

Тај сусрет и тај дијалог забе-лежиле су касније многе новине.

- Ево среећног поштара који најомиљенијем војводи доноси прву пензију! - рекао је млади поштар у једном даху.

- Ако, ако, момче - узвратио је војвода Степа уз осмех. - Ред је да и ја видим неку вајдицу од своје државе. А колико су ми послали?

- Три хиљаде динара, господине војводо! - рапортирао је узбуђени поштар.

- Мангупи! Мангупи! Хоће да упропасте државу! Враћај паре, момче! Нека бар преполове, шта би с толиким парама!?

Збуњеном поштару није преостало ништа друго већ да врати поштанску упутницу.

Тако је, одиста, војвода вратио пензију. У то време то је била велика сума.

Наводимо, с тим у вези, само два податка: за хиљаду динара могло је да се купи пар најбољих волова, а за један динар - седам јаја!
 
Poslednja izmena:
Скроман човек - Војвода Степа Степановић

То није једини војводин гест. Знајући какви све могу бити потомци, али и да би поштедео државу или општинску касу, војвода је себи за живота подигао гробницу на чачанском гробљу, не одвајајући се ни после смрти од својих помрлих суграђана. Место је сам изабрао, а чувеном чачанском каменоресцу Бербељи дао нацрт гробнице. Неспоразум је настао оног часа кад је војвода приметио да је Бербеља, мимо плана и договора, додао неколико мермерних стубова у облику топовских граната и уклесао битке и победе српске војске под војводином командом. Војвода се жестоко наљутио, али је све било касно.

Војвода је припремио све што је било потребно за сахрану: униформу, коју ће му обући, и ордење које ће понети. Од своје пензије уштедео је онолико колико је мислио да је потребно за погреб. Својој супрузи је дао два замотуљка с новцем - један за трошкове сахране, други за њен живот. Није му ни на ум падло да га сахране о државном трошку.

Тек што је гробница била готова, војвода је у пратњи својих зетова отишао да је види. Потпуковник Драгомировић, његов зет, иначе лекар, ракао му је:

- Ово није за вас. Превише је скромна гробница. Таман за мене. Ви сте вел�
 
Постоји анегдота како је курир дошао војводиној кући, који је тада већ био у пензији, и затекао га у радионици, у обичном војничком оделу.
-Кога тражите?
-Војводу Степу Степановића.
-То сам ја.
-Немој ти, чича, да се измотаваш, него иди и зови војводу.
 
Милутин Бојић овим емотивним и потресним стиховима дроби срце и пробија душу.

Плава гробница


Стојте, галије царске! Спутајте крме моћне!
Газите тихим ходом!
Опело гордо држим у доба језе ноћне
Над овом светом водом

Ту на дну, где шкољке сан уморан хвата
И на мртве алге тресетница пада,
Лежи гробље храбрих, лежи брат до брата,
Прометеји наде, апостоли јада.

Зар не осецате како море мили,
Да не руши вечни покој палих чета?
Из дубоког јаза мирни дремеж чили,
А уморним летом зрак месеца шета.

То је храм тајанства и гробница тужна
За огромног мрца, к`о наш ум бескрајна.
Тиа као поноћ врх острвља јужна,
Мрачна као савест, хладна и очајна.

Зар не осећате из модрих дубина
Да побожност расте врх вода просута
И ваздухом игра чудна питомина?
То велика душа покојника лута.

Стојт, галије царске! На гробу браће моје
Завите црним трубе.
Стражари у свечаном опело нек отпоје
Ту, где се вали љубе!

Јер проћи ће многа столећа, к`о пена
Што пролази морем и умре без знака,
И доћи ће нова и велика смена,
Да дом сјаја ствара на гомили рака.

Али ово гробље, где је погребена
Огромна и страшна тајна епопеје,
Колевка ће бити бајке за сва времена,
Где ће дух да тражи своје корифеје.

Сахрањени ту су некадашњи венци
И пролазна радост целог једног рода,
Зато гроб тај лежи у таласа сенци
Измеђ недра земље и небеског свода.

Стојте, галије царске! Буктиње нек утрну,
Веслање умре хујно,
А кад опело свршим, клизите у ноћ црну
Побожно и нечујно.

Јер хоћу да влада бескрајна тишина
И да мртви чују хук борбене лаве,
Како врућим кључем крв пенуша њина
У деци што кликћу под окриљем славе.

Јер, тамо далеко, поприште се зари
Овом истом крвљу што овде почива:
Овде изнад оца покој господари,
Тамо изнад сина повесница бива.

Зато хоћу мира, да опело служим
Без речи, без суза и уздаха меких,
Да мирис тамјана и дах праха здружим
Уз тутњаву муклу добоша далеких.

Стојте, галије царске! У име свесне поште
Клизите тихим ходом.
Опело држим, какво не виде небо јоште
Над овом светом водом!​
 
Moj pradjed je bio Solunski borac, prezivio je rat. Poslije rata, Kraljevina je kao zahvalnost dobrovoljcima dijelila po komad zemlje. To mi je pricao moj pokojni djed.
Mnogo je Srba preko Drine bilo u dobrovoljcima. Neki koji su bili mobilisani od Austrijske vojske, prilikom prelaska Drine, dezertirali bi i presli u srpsku vojsku.
Dal neko zna kojeg srpskog vojvodu su ubili komunisti krajem 2.s.rata?
Mislim da se radi o Bojovicu al nisam siguran.. Ako neko zna nek nesto kaze..
 
Да,Бојовић је био на испитивањима у затвору ОЗНЕ.Разлог-подршка Дражи на почетку рата,наводно му је послао неко писмо подршке.Осим тога,син му је био у илегалној организацији у Београду,а један од рођака командант Младеновачке бригаде,а касније и Космајског корпуса ЈВО.Сад,није буквално убијен у затвору,али је био старији човек и недуго после отпуштања је умро.
 
Moj pradjed je bio Solunski borac, prezivio je rat. Poslije rata, Kraljevina je kao zahvalnost dobrovoljcima dijelila po komad zemlje. To mi je pricao moj pokojni djed.
Mnogo je Srba preko Drine bilo u dobrovoljcima. Neki koji su bili mobilisani od Austrijske vojske, prilikom prelaska Drine, dezertirali bi i presli u srpsku vojsku.
Dal neko zna kojeg srpskog vojvodu su ubili komunisti krajem 2.s.rata?
Mislim da se radi o Bojovicu al nisam siguran.. Ako neko zna nek nesto kaze..

Војвода Бојовић је у Априлском рату био заступник врховног комантанта краља Петра II. Умро је 20. априла 1945. али не знам да ли су га убили комунисти. Мислим да је умро природном смрћу.
 
Војвода Живојин Мишић - Извештај краљу Александру по повратку из Сплита

(Из белешке секретара Живојина Мишића, г. Милорада Павловића)

„Из свега што сам чуо и видео ја сам дубоко зажалио што смо се ми на силу Бога обмањивали некаквом идејом братства и заједнице… Сви они једнако мисле, то је свет за себе, ма са каквим предлогом да се појавиш….. ствар је пропала…..

Ништа се не може зајазити, ничим што би јој се понудило.
Ја сам са тим начисто. Двоје нам као неминовно предстоји: потпуно се отцепити од њих, дати им државу, независну самоуправну, па нека ломе главу како знају, а друго је, управо прво, да у земљи заведемо војну управу за двадесет година и да се земља сва баци на привредно и економско подизање, далеко од свих политичких утицаја. Ако то не може, онда се отцепити, дати им њихову државу. Границе ће бити где их ми повучмо, а ми ћемо их повући не онде где наше амбиције избијају на површину, него онде где историја и етнографија кажу; где каже језик и обичаји, традиција и најзад, где се сам народ по слободној вољи определи, па ће бити и право и
Богу драго.

А Италијани? Нека им је са срећом. Нека се они Хрватима усреће. Ја сам дубоко уверен да се ми њима нећемо усрећити... Ти су људи сви одреда, прозирни као чаша, незајажљиви и у толикој мери лажни и дволични, да сумњам да на кугли земаљској има већих подлаца, превараната и саможивих људи.

Не заборавите Височанство моје речи. Ако овако не поступите сигуран сам да ћете се љуто кајати.”
 
Slava junacima ! Ovo je za mene najčasniji period srpske povesti.
Slava vojvodama Mišiću, Putniku, Bojoviću i Stepanoviću ! Slava svim borcima !
Slava mom čukundedi koji je iz Bosne pošao u boj i život dao na bojištu.
Slava mom pradedi koji je iz Korduna pošao, prešao albansku golgotu i oslobodio Srbiju.
Slava im !
 
Slava junacima ! Ovo je za mene najčasniji period srpske povesti.
Slava vojvodama Mišiću, Putniku, Bojoviću i Stepanoviću ! Slava svim borcima !
Slava mom čukundedi koji je iz Bosne pošao u boj i život dao na bojištu.
Slava mom pradedi koji je iz Korduna pošao, prešao albansku golgotu i oslobodio Srbiju.
Slava im !

Слава им и вечно хвала!
 
Милутин Бојић овим емотивним и потресним стиховима дроби срце и пробија душу.

Плава гробница


Стојте, галије царске! Спутајте крме моћне!
Газите тихим ходом!
Опело гордо држим у доба језе ноћне
Над овом светом водом

Ту на дну, где шкољке сан уморан хвата
И на мртве алге тресетница пада,
Лежи гробље храбрих, лежи брат до брата,
Прометеји наде, апостоли јада.

Зар не осецате како море мили,
Да не руши вечни покој палих чета?
Из дубоког јаза мирни дремеж чили,
А уморним летом зрак месеца шета.

То је храм тајанства и гробница тужна
За огромног мрца, к`о наш ум бескрајна.
Тиа као поноћ врх острвља јужна,
Мрачна као савест, хладна и очајна.

Зар не осећате из модрих дубина
Да побожност расте врх вода просута
И ваздухом игра чудна питомина?
То велика душа покојника лута.

Стојт, галије царске! На гробу браће моје
Завите црним трубе.
Стражари у свечаном опело нек отпоје
Ту, где се вали љубе!

Јер проћи ће многа столећа, к`о пена
Што пролази морем и умре без знака,
И доћи ће нова и велика смена,
Да дом сјаја ствара на гомили рака.

Али ово гробље, где је погребена
Огромна и страшна тајна епопеје,
Колевка ће бити бајке за сва времена,
Где ће дух да тражи своје корифеје.

Сахрањени ту су некадашњи венци
И пролазна радост целог једног рода,
Зато гроб тај лежи у таласа сенци
Измеђ недра земље и небеског свода.

Стојте, галије царске! Буктиње нек утрну,
Веслање умре хујно,
А кад опело свршим, клизите у ноћ црну
Побожно и нечујно.

Јер хоћу да влада бескрајна тишина
И да мртви чују хук борбене лаве,
Како врућим кључем крв пенуша њина
У деци што кликћу под окриљем славе.

Јер, тамо далеко, поприште се зари
Овом истом крвљу што овде почива:
Овде изнад оца покој господари,
Тамо изнад сина повесница бива.

Зато хоћу мира, да опело служим
Без речи, без суза и уздаха меких,
Да мирис тамјана и дах праха здружим
Уз тутњаву муклу добоша далеких.

Стојте, галије царске! У име свесне поште
Клизите тихим ходом.
Опело држим, какво не виде небо јоште
Над овом светом водом!​

Postovanje i pesniku i njegovoj inspiraciji. To nadahnuce je tuzno, ali i odise ponosom.
 
"Плава гробница" је некако за свечане академије, високопарна.

Ову песму је Бојић написао док је повлачење војске било у јеку:



ОДЛАЗАК

Крвава поља позлаћена славом
Расплакана су остала за вама
Засута чађу и разорном лавом,
Здробљеним гвожђем и мртвим главама.

Кроз зимску поноћ, којом очај веје,
Кроз вијор, кланце, сметове и воде,
Корачаш мукло, док се судба смеје,
Корачаш мукло, поробљени роде.

Но нигде јаук, ни роптање гласно,
Ни тешки уздах да проломи горе.
Да ли што браниш сваку стопу часно
И што још памтиш ловорике скоре?

Чујеш ли јаук што ти земља шаље?
Чујеш ли жене како болно цвиле?
Знаш ли да значи сваки корак даље
Збогом кулама што су твоје биле?

Голгота чека. Знаш ли њој да греду
Путови твоји маглом завијени?
А врагови ти покров слави преду!
Из тешка сна се, о мој роде, прени.

А ти ме гледаш мирно, без бојазни,
И вера краси твоју главу бледу,
И збориш: "Чему разговори разни?
Јер вратићу се у истоме реду,

Поново ведар, васкрсао, смео,
Са новом крвљу охолом и здравом
Срешћеш ме горда, ко што си ме срео,
На пољанама позлаћеним славом."
 
Какве будалаштине све може човек од тебе да чује.Ако ћемо по твојој логици и твој друг Тито је користио Други светски рат да би се ослободио политичких противника (много његових команданата и политкома страдало по сумњивим шумским заседама).Кажеш Тито пропагирао против рата.Знаш ли ти несрећо да је тај био у 42. легионарској дивизији генерала Стјепана Саркотића?!Управо оној дивизији која је починила све оне злочине.Иначе,након Нишке декларације,Срби су масовно бежали из аустријске војске у српску.Лепо неко рече да си ти усташко пашче

ja i dalje nemogu da verujem,odakle ti to crpes sve to znamje...
prosto sam zatecen tolikom umnoscu
 
Гадите ми се ви комунисти, и на оваквим темама долазите да лупате глупости.
КАД СЕ ВИ БУДЕТЕ БОРИЛИ ОВАКО ХРАБРО КАО СРПСКА ВОЈСКА У 1. СВ. РАТУ, ОНДА СЕ ЈАВИТЕ. КАД СТЕ ВИ ИМАЛИ ЈУНАКЕ ПОПУТ ЖИВОЈИНА МИШИЋА, СТЕПЕ СТЕПАНОВИЋА, ПАВЛА ЈУРИШИЋА ШТУРМА, КРАЉА ПЕТРА 1.?
МИЛУНКУ САВИЋ НИСТЕ УОПШТЕ ЦЕНИЛИ, ДАЛИ СТЕ ЈОЈ 50-ИХ НЕКИ ЈАДАН МАЛИ СТАНЧИЋ, ПЕНЗИЈУ НИЈЕ НИ ДОБИЈАЛА. А ВОЈВОДУ СТЕПУ СТЕПАНОВИЋА СТЕ УБИЛИ КАД СТЕ УШЛИ У БЕОГРАД 1944.
БЕЖИТЕ СА ОВЕ ТЕМЕ!
 
Свака част оном ко је направио тему.На жалост овај период српске слоге дуги низ година није популаран.На знам из ког разлога.Ја сам члан Удружења потомака ратника ослободилачких ратника Србије 1912.-1920. године и просто вам не могу објаснити колико муке имамо да привучемо млађе нараштаје (у крагујевачкој подружници ја му дођем најмлађи).Невероватно ми је да један овако узвишен и частан период никога не занима.Стога ћу увек подржавати промоцију тема везаних за ово раздобље,јер ово се не сме заборавити.

Реци ми где могу да се учланим у то, одлазим одмах сутра да се пријавим.
Мој чукундеда је дошао из САД-а, 1916. на Крф, као добровољац. Иначе је пореклом из Лике, где се и вратио после 1. Св. рата. Након 2. Св. рата, његови потомци се селе у Славонију, а Бљеска ми долазимо у Војводину, тј. у Србију.
 
Реци ми где могу да се учланим у то, одлазим одмах сутра да се пријавим.
Мој чукундеда је дошао из САД-а, 1916. на Крф, као добровољац. Иначе је пореклом из Лике, где се и вратио после 1. Св. рата. Након 2. Св. рата, његови потомци се селе у Славонију, а Бљеска ми долазимо у Војводину, тј. у Србију.

Одакле си пријатељу?Ако си из Крагујевца то ћеш са мном да завршиш,а ако ниси оставићу ти адресу Савеза у Београду
 
Одакле си пријатељу?Ако си из Крагујевца то ћеш са мном да завршиш,а ако ниси оставићу ти адресу Савеза у Београду
Остави ти мени адресу Савеза у Београду, па кад ја будем ишао тамо да се јавим, пошто је мени Крагујевац много далеко. :)
 
Постоји анегдота како је курир дошао војводиној кући, који је тада већ био у пензији, и затекао га у радионици, у обичном војничком оделу.
-Кога тражите?
-Војводу Степу Степановића.
-То сам ја.
-Немој ти, чича, да се измотаваш, него иди и зови војводу.

"И џабе би радио"

Али, да се вратимо у мирнодопско време у коме је војвода био само - пензионер, па као сваки добар домаћин бринуо о породичним потребама. Живећи у кући свог таста у Чачку, занимајући се својим унуцима и цвећем у башти, војвода се лаћао и других послова - стругао је дрва. С тестером у руци "борио" се против букових цепаница... У дну дворишта, пролазећи улицом, грађани су виђали војводу у старој војничкој блузи, са шајкачом на глави и цокулама на ногама, како приљежно струже дрва.

У том послу затекао га је неки сељак, који га није познавао, али је знао да у тој кући живи славни војвода. Сељак је свратио да мало поразговара са "слугом" кога је војвода, мислио је, унајмио за овај посао.

И тако започе разговор сељака и војводе.

- Помози Бог, стари! - проговори сељак.

- Бог ти помогао! - узврати војвода Степа.

- Ово је, је ли, кућа нашег војводе Степе?

- Јесте...

- А ти му стружеш дрва...

- Стружем, ја шта ћу! - узврати Степа.

- А пошто си погодио? - пита даље сељак.

- Нисам погађао. Знаш, ја радим стално код војводе, па ме плаћа месечно...

- Ако, ако, добро је и то - примети сељак. - Чуо сам да војвода није шкрт... Али, није то важно, важно је да имаш и кога да служиш. Ја бих му то и џабе радио. Заслужио је то наш војвода.
 
@do_balcaka - odakle si izvukao ove zanimljivosti o zivotu vojvode Stepe?

Ја сам прикупљао по интернету да не бих преписивао.
Погледај књигу од Саво Скоко и Петар Опачић "Војвода Степа Степановић у ратовима Србије 1878-1917"
И "Споменица Војводе Степе Степановића"
 

Back
Top