Pročitaj ovaj tekst, nadam se da će ti biti od koristi.... Što se grčeva tiče, ja sam ih dobijao u snu, u listovima ili u tabanima, a bilo je usled nedostatka kalijuma.
O pravilnom kombinovanju namirnica
Sve što ljudsko telo konzumira mora se konačno razložiti i pretvoriti u glukozu, fruktozu, glicerin, aminokiseline i masne kiseline. Mozak ne može funkcionisati na bilo čemu već na glukozi (šećer). A glukoza u telu je voće. Njegovo varenje i apsorpcija zahtevaju samo mali deo energije potrebne da se razloži ostala hrana.
Ostala hrana troši se u želucu od jednog do cetiri sata i to samo onda ako je ono što se jede pravilno kombinovano. Što je hrana manje koncentrisana i bolje kombinovana to se manje vremena zadržava u želucu. Što je više koncentrisana i loše kombinovana to se u njemu duže zadržava.
Lako svarljiva hrana preradi se za 1 do 3 sata (pirinač, voće, većina povrća, mleko, pržena jaja); dok je za varenje hleba, kuvanog krompira, maslaca, sira, kuvanih jaja, kiselog kupusa, mesa i ribe, neophodno od 3 do 5 sati. Varenje u crevima traje od 15 do 24 sata.
Želudac je mesto gde počinje potrošnja energije. Voće se u želucu ne vari, čak ni najmanje. Voće je već pripremljeno za asimilaciju. Sve voće (s izuzetkom banane i suvog voća koje stoji nešto duže u želucu) stoji u želucu samo kratko vreme. Ono prođe kroz želudac za 20 do 30 minuta kao da ide kroz tunel. Ono se razlaže i oslobađa na svoje veoma navijene, životne sastojke.
Time što se voće ne mora razložiti u želucu ušteđuje se znatna količina energije. Ova energija se automastski preusmerava na čišćenje tela od toksičnih otpadnih materija čime se smanjuje težina. Sve je to tačno pod pretpostavkom da se voće, ispravno konzumira. Dakle: voće se nikada ne bi smelo jesti sa nečim drugim, niti odmah iza ili pre nečega. Bitno je da se jede na prazan želudac.
Ako voće jedete ispravno, budući da ono ima toliko mnogo vode i zahteva tako malo energije za probavu, ono će igrati veliku ulogu omogućujući telu da detoksifikuje vaš sistem istovremeno vas snabdevajući velikom energijom za gubljenje težine i druge životne aktivnosti.
Voće zaista jeste najvažnija hrana. Ali, ako se jede nakon neke druge hrane nastaju mnogi problemi.
Recimo da jedete sendvič pa onda pojedete komad voća. Voće bi moglo da prođe ravno kroz želudac u creva, ali je u tome sprečeno. U međuvremenu celi obrok truli i fermentiše te se pretvara u kiselinu. Onog trenutka kad voće dođe u dodir sa hranom u želucu i probavnim sokovima cela masa hrane počinje da se kvari. Bez obzira o kojem se proteinu radi on truli, bilo koji ugljeni hidrat fermentiše. Cela masa postaje kisela i mi tražimo lek da otklonimo nastalu nelagodnost, oštar bol u želucu, loše varenje ili gorušicu. Razlog za tu nelagodnost je to što ste pojeli voće koje bi prošlo ravno kroz želudac u creva ali ga je u tome sprečila druga hrana.
Voće sadrži idealnu ravnotežu pet bitnih elemenata koji su neophodni organizmu: glukoza (90%), aminokiseline(4-5%), minerali (3-4%), masne kiseline (1%) i vitamini (do 1%). Zbog toga je voće najzdravije za organizam. Lako se vari, pomaže u prečišćavanju organizma, neutrališe štetne kiseline.
Kada se govori o voću, podrazumeva se isključivo voće u svežem stanju, kuvano i prerađeno voće u potpunosti gubi pomenuta svojstva i dovodi do povećanja toksičnosti i kiselosti organizma.
Voće i sokove obavezno uzimati najmanje 30 minuta pre ostale hrane (nikad neposredno nakon obroka), ili 2-3 sata posle, kako se hrana u želucu ne bi mešala.
Mešanje hrane sa voćem duplo otežava i produžava varenje. Nepravilno kombinovanje hrane dovodi do poremećaja i otežanog varenja što za posledicu ima nadutost, umor, gorušicu... Kada se hrana pravilno kombinuje, organizam može da je potpuno razgradi, apsorbuje i iskoristi sve hranljive materije.
Svaka hrana koja nije voće ili povrće naziva se koncentrisana hrana. Koncentrisana hrana se ne treba uzimati istovremeno, jer to otežava njeno varenje. Na primer hleb (po mogućstvu prepečen i napravljen od integralnih žitarica) ne treba kombinovati sa krompirom, pirinčem, pasuljem, graškom, boranijom, testeninama, jajima, mlekom i sirevima, niti ove namirnice međusobno treba mešati.
Svaka od ovih namirnica može se kombinovati sa masnoćama i sirovim ili barenim povrćem Preporučuje se zamena sirćeta limunovim sokom ili voćnim i jabukovim sirćetom.
Prvo pojesti voće, nakon voća koktel sokova od svežeg povrća, 10 min posle sokova pojesti svežu salatu i na kraju pravilno kombinovano jelo.
Znači da istovremeno konzumiranje proteina i ugljenih hidrata usporava, pa čak i sprečava varenje. Varenje proteina se, kada su pomešani sa skrobom, usporava u želucu; stepen usporenosti se menja kod različitih osoba s obzirom na vrstu proteina ili skroba koji se jedu. Međutim kada se uzimaju odvojeno, i proteini i skrob se potpuno razgrade. Ako se hrana pravilno kombinuje telo je potpuno razgradi, apsorbuje i iskorišćava.
Hajde da proanaliziramo jedan klasičan nedeljni ručak. Na meniju je sledeće:
E ovako: supa – kao prvo jelo je dobra zato što stvara osećaj sitosti, ako uopšte obratimo pažnju na njega, ali ako je mesna, trebalo bi izbegavati testeninu u njoj. Od minerala i vitamina unećemo ono što sadrži povrće u njoj, ako nije kuvano od jutra do podneva, i ako je na tihoj vatri i poklopljena, tako da se očuvaju hranljivi sastojci.
Krompir – najbolje ako je kuvan u ljusci pošto se tako iz njega iskoristi 60% hranljivih materija, najgore – pomfrit, samo 2% i dodatna masnoća.
Sosovi – baza sosova je masnoća i brašno što je užasno teško svarljivo. A u kombinaciji sa krompirom još dodatno opterećuje i usporava varenje u želucu.
Meso – pohovano – najgora varijanta zbog brašna, jajeta i masnoća. A takodje se ne sme kombinovati sa ugljenim hidratima.
Salata – jedini izvor vitamina i minerala, pod uslovom da je pravilno pripremljena, a prirodni začini ubrzavaju metabolizam, što je dobro.
Poslastica – pored prethodno unete hrane, ništa gore ne možemo uneti od kalorijske bombe pune ugljenih hidrata koja će još otežati varenje.
Piće - ako je voda, idealno ali samo unete posle obroka, pošto za vreme obroka razredjuje želudačne sokove i to, na žalost, ponovo usporava varenje.
I naravno, neizbežan beli hleb, koji takodje unosi samo pometnju. U Srbiji ne postoji mesto gde se može kupiti pravi integralni hleb, već samo poluintegralni i ražani, pa bolje zameniti beli hleb ovim.
Sve u svemu, kada rezimiramo, uneli smo puno masnoća, ugljenih hidrata, malo proteina minerala i vitamina. Obrok će se variti preko 8 sati, a u crevima će putovati od 20 – 30 sati. Imaćemo osećaj težine, umora, a i to su najblaže posledice. Proteini i ugljeni hidrati pomešani u želucu, stvorili su masu koja počinje da truli, iako grozno zvuči, tako je, i time uništava i ono malo hranljivih sastojaka iz hrane.
Za razgradnju belančevina u želucu potrebna je kiselina, a za razgradnju ugljenih hidrata – baza. Jedemo li ih istovremeno (npr. meso i krompir) trošimo više energije na varenje, koje traje i do osam sati. Loše svarena hrana zatim ulazi u creva gde trune, zbog čega se stvara neugodan zadah (stari Kinezi npr. po mirisu daha su proveravali da li je čovek zdrav).
Zbog toga nikada ne treba mešati proteine i ugljene hidrate. Koliko god da je teško i kod nas neizbežno, ako baš ne možemo bez kombinovanja onda gledati da meso bude pečeno, nikako prženo ili pohovano, a krompir kao dodatak kuvan u ljusci. Vodu piti tek posle obroka.
To znači da sa mesnom hranom nemojte jesti nikakvu drugu koncentrisanu hranu: krompir, pirinač, knedle, sir ili hleb već hranu sa visokim sadržajem vode: bilo koje povrće koje volite. Npr: lagano kuvajte u pari prokelj i tikvice ili ih pržite s okretanjem ili ih dinstajte, pripremite povrće kako god želite ali upamtite što povrće duže kuvate to će više onog živog i vode iz njega izaći. Pripremite povrće uz šniclu ali još i kao začinjenu salatu.
Jedite hleb s povrćem i salatom.
Jedite testeninu s puterom u kojem ima belog luka, te povrće i salatu.
Uzmite sir, narežite ga i stavite u salatu, ali bez hleba, ili rastopite sir na povrću.
Rezultat – hrana ostaje u želucu tri sata, ostaje nam mnogo energije u organizmu, lakše se osećamo, iskoristili smo sve hranljive sastojke i zdraviji smo.