Hording

zendeli

Elita
Moderator
Poruka
15.274
Kako se boriti s ovim? U porodici imamo osobi koja skuplja sve moguće,sve joj treba,kuća joj je zatrpana svim mogucim smecem,ona to ne vidi tako,koristi razne izgovore da se to ne baci. Kad sam je pitala zašto ne baci praznu ambalazu od dezodoransa (ima ih bar 15) kaze vruce,eksplodirace u kanti za smece.
Ni malo nije smiješno ni bezazleno,treba joj pomoći ali ne znamo kako.
Jeste li se sretali s ovim ?
Pomagajte ako znate kako.
 
Kako se boriti s ovim? U porodici imamo osobi koja skuplja sve moguće,sve joj treba,kuća joj je zatrpana svim mogucim smecem,ona to ne vidi tako,koristi razne izgovore da se to ne baci. Kad sam je pitala zašto ne baci praznu ambalazu od dezodoransa (ima ih bar 15) kaze vruce,eksplodirace u kanti za smece.
Ni malo nije smiješno ni bezazleno,treba joj pomoći ali ne znamo kako.
Jeste li se sretali s ovim ?
Pomagajte ako znate kako.
Jesam i cak pomogao toj osobi da ocisti prostor koliko toliko.
 
Ако је баш, баш близак, може и без његове сагласности, нека гунђа, ви трпајте у кесе.
Ако није, не бих радила ништа, нека живи у свом брлогу.
Свакако треба да посети психијатра.
 
Ако је баш, баш близак, може и без његове сагласности, нека гунђа, ви трпајте у кесе.
Ако није, не бих радила ништа, нека живи у свом брлогу.
Свакако треба да посети психијатра.
Blizak.
 
Обично су стари људи такви. Ми смо практиковали да побацамо нешто кад свекар није ту, наравно да и не примети.
Ако је млађа особа у питању, стварно психијатар. Није ни неука, нити може да се припише годинама.
 
Kako se boriti s ovim? U porodici imamo osobi koja skuplja sve moguće,sve joj treba,kuća joj je zatrpana svim mogucim smecem,ona to ne vidi tako,koristi razne izgovore da se to ne baci. Kad sam je pitala zašto ne baci praznu ambalazu od dezodoransa (ima ih bar 15) kaze vruce,eksplodirace u kanti za smece.
Ni malo nije smiješno ni bezazleno,treba joj pomoći ali ne znamo kako.
Jeste li se sretali s ovim ?
Pomagajte ako znate kako.

И ја и мој матори имамо ту болес’ само је он гори случај док нам се кева не попне на главу.
 
Kako se boriti s ovim? U porodici imamo osobi koja skuplja sve moguće,sve joj treba,kuća joj je zatrpana svim mogucim smecem,ona to ne vidi tako,koristi razne izgovore da se to ne baci. Kad sam je pitala zašto ne baci praznu ambalazu od dezodoransa (ima ih bar 15) kaze vruce,eksplodirace u kanti za smece.
Ni malo nije smiješno ni bezazleno,treba joj pomoći ali ne znamo kako.
Jeste li se sretali s ovim ?
Pomagajte ako znate kako.

Sretnem sa takvim životnim pričama relativno često
Primam pacijenti koji su voljni da promene tu situaciju ko nije voljan onda ne primam pacijente

Inače je hording česta pojava i nije povezana sa godinama , ima dosta mladjih osoba koji su takodje u jednoj fazi života jednostavno napustili svakodnevnicu

Ako osoba nije voljna da se to promeni i ako nije svesna da ima problem jako je teško tu bilo šta promjeniti
 
mogući uzroci hordinga su:

1. Strah od gubitka: Ljudi koji pate od gomilanja mogu imati jak strah da će izgubiti nešto važno ili vredno. Čuvanje predmeta može poslužiti kao vrsta zaštitnog mehanizma za ublažavanje ovog straha.

2. Emocionalna vezanost za predmete: Ljudi koji gomilaju često imaju snažnu emocionalnu vezanost za predmete koje sakupljaju. Ovi predmeti mogu izazvati uspomene na prošle događaje ili voljene osobe i stoga se ne mogu pustiti.

3. Perfekcionizam: Pojedinci koji pate od gomilanja mogu imati poteškoća u donošenju odluka i bacanju predmeta jer se plaše da bi im mogli zatrebati u budućnosti. To može dovesti do prekomernog prikupljanja i gomilanja stvari.

4. Mentalne bolesti: Hording se takođe može povezati sa mentalnim bolestima kao što su opsesivno-kompulzivni poremećaj, depresija ili anksiozni poremećaji. U takvim slučajevima, gomilanje može biti simptom osnovnih psiholoških problema.

Važno je da pojedinci koji pate od gomilanja potraže stručnu pomoć kako bi razumeli uzroke gomilanja i dobili odgovarajuće opcije lečenja.
 
Išle su svojevremeno i emisije o tome (na TLC kanalu, čini mi se). Dobro se bore za svoje stvari, ali dešava se da u jednom momentu pokleknu i pristanu.
Uglavnom nisu išli na silu , nego lagano
 
Smirite je rečima da neće doći do bacanja,
da ćete zbog njenog zdravlja samo privremeno skloniti višak stvari,
koji nećete baciti nego ćete samo spakovati u kutije , i na svakoj kutiji ćete napisati šta je unutra.
Kasnije ćete ih baciti naravno. A kutije ako ima mogućnosti, za početak odložite u neku garažu, tavan , podrum, a posle samo FRRRRRLj u kontejner.

Dođite jedan vikend pripremljeni , sa kutijama koje ćete nakupiti u obližnjim lokalnim prodavnicama, i polako.
Usput razgovarajte da se ne oseti prevarenom, o svakoj stvari, " gle ovo, gle ono, ovde će biti na sigurnom" i sl
 
Kako se boriti s ovim? U porodici imamo osobi koja skuplja sve moguće,sve joj treba,kuća joj je zatrpana svim mogucim smecem,ona to ne vidi tako,koristi razne izgovore da se to ne baci. Kad sam je pitala zašto ne baci praznu ambalazu od dezodoransa (ima ih bar 15) kaze vruce,eksplodirace u kanti za smece.
Ni malo nije smiješno ni bezazleno,treba joj pomoći ali ne znamo kako.
Jeste li se sretali s ovim ?
Pomagajte ako znate kako.
Imam bivšu komšinicu koja je takva.
P.S. Nema pomoći!😁
 
Smirite je rečima da neće doći do bacanja,
da ćete zbog njenog zdravlja samo privremeno skloniti višak stvari,

koji nećete baciti nego ćete samo spakovati u kutije , i na svakoj kutiji ćete napisati šta je unutra.
Kasnije ćete ih baciti naravno. A kutije ako ima mogućnosti, za početak odložite u neku garažu, tavan , podrum, a posle samo FRRRRRLj u kontejner.

Dođite jedan vikend pripremljeni , sa kutijama koje ćete nakupiti u obližnjim lokalnim prodavnicama, i polako.
Usput razgovarajte da se ne oseti prevarenom, o svakoj stvari, " gle ovo, gle ono, ovde će biti na sigurnom" i sl
sto je nekome vishak tim osobama nije

isto tako svako sklanjanje je za njih "otimanje dragocenog ili bolni rastanak"
 
Naravno, ali poremećaju ne ideš niz dlaku, vidi dokle smo svi dogurali zbog tritkanja raznim devijacijama.

Ako ima problem na svaki način treba da mu pomognu jer im je blizak. A ne " ah, znam ja tu šifru, on voli sve te stvari, neka ga, nek se zatrpava, nema mu pomoći "
:roll:

Zendeli pita kako da reše problem (ako neko ima neku ideju, ) a ne kako da dignu ruke od svega.
 
Naravno, ali poremećaju ne ideš niz dlaku, vidi dokle smo svi dogurali zbog tritkanja raznim devijacijama.

Ako ima problem na svaki način treba da mu pomognu jer im je blizak. A ne " ah, znam ja tu šifru, on voli sve te stvari, neka ga, nek se zatrpava, nema mu pomoći "
:roll:

Zendeli pita kako da reše problem (ako neko ima neku ideju, ) a ne kako da dignu ruke od svega.
Baš tako. Poslije mog rizikovanja da se naljuti na moj poprilično grub način da je osvjestim desio se pomak,mali ali pomak.
 

Back
Top