holesterol

natasenjka

Početnik
Poruka
13
verovatno da je bilo ovakvih tema al pposto sam se skoro pridruzila forumu i koliko sam mogla da pregledam nisam nasla potpoune odgovore ,pa bih zamolila dr ili nekog sa iskustvom slicnim mojim da mi odgovori .pre 5 meseci na laboratorijskim nalazima pokazao se povisen holesterol 8.lekar mi je predlozio dijetu i sa tom sam dijetom smrsala a holesterol se smanjio na 7,5 samo. nisam mogla da nastavim sa dijetom jer sam bas mnogo smrs oko 4,5 kg .i na poslednjem nalazuy opet rezultat 8.lekar mi opet predlaze dijetu ili yu suprotnom da mi uvede lekove.problem je i u tome da se ne osecam bas dobro.imam cesti neku malaksalost, vrtoglavicu,zanosim se .ja sam to pripisala holesterolu ali moj lekar kaze nije od toga nego posledice stresa,jer mi je u medjuvremenu umro otac.volela bih da mi neko odgovori da li je imao slicne simptome ,i na koji nacin da smanjim holesterol da ne bih uvodila lekove.inace sam mrsavica sa samo 52 kg ,a holesterol mi je najverovatnije genetski jer ga ima i moja mama.unapred zahvalna.
 
...a, da promeniš lekara???...ne znam kakvi su ti drugi nalazi, da li si radila kompletnu
biohemiju...trebalo bi da jesi...meni je hoelsterol povišen, nisko gvožđe takođe, imala
sam te vrtoglavice, ali se pokazalao da štitna žlezda ne radi kako treba i da je usled
toga i hoelserol visok, i nisko gvođže...lekarka mi je dala omega3 za holestoreol, jer
nije cilj dijeta, i tablete gvođa..ni jednog momenta ona nije predlagala dijetu...iako bi
meni koristila i već sam odavno na nekoj vrsti dijete...
...ne razumem lekara koji nekom ko ima 52kg, predlaže tako nešto, a pritom ne da
uput da se to malo bolje ispita, vrlo je moguće da je od stresa, proveri rad štitne
žlezde, daj krv, on ti za to ni ne treba...pa će ti nalazi puno reći...po meni tu dijete
ništa ne rešava...:think:
 
Tvoja mama ima zato sto se isto hranite..za 10ak dana pravilne ishrane koja ne mora podrazumevati dijetu holesterol se vraca na normalu..dakle nema vise masne dinstane i pohovane hrane..suhomesnatih i mlecnih masnih proizvoda..sardine jedi do mile volje i sve vrste ribe..zejtin izbacis zamenis maslinovim uljem..riba..povrce..voce i cajevi..nema potrebe da gladujes i neces imati vrtoglavicu..od ovakve ishrane..za ostalo ne znam
 
pa hranim se vrlo uobicajeno ...ni u cemu ne preterujem a ostali nalazi krvi su u redu osim hemogl 108 mada ni tu doktor nije bio nesto iznenadjen ,gcvozdje je na normali.ja bih htela da probam neki preparat za koji je vec proveren i daje rezultate a da nisu samo dobra reklama na tv.ako nesto postoji na biljnoj bazi .bila sam i kod kardiologa koji je rekao da ste strane je sve u redu,i da je opet moguce da su simptomi od stresa ....najverovatnije.da sam gojazna znala bi sta bi,bacila se na dijetu i mozda resila problem a ovako sam ni na nebu ni na zemlji .a sto se tice stitne zlezde to je doktor iskljucio kao razlog ....:hvala::hvala:
 
pa hranim se vrlo uobicajeno ...ni u cemu ne preterujem a ostali nalazi krvi su u redu osim hemogl 108 mada ni tu doktor nije bio nesto iznenadjen ,gcvozdje je na normali.ja bih htela da probam neki preparat za koji je vec proveren i daje rezultate a da nisu samo dobra reklama na tv.ako nesto postoji na biljnoj bazi .bila sam i kod kardiologa koji je rekao da ste strane je sve u redu,i da je opet moguce da su simptomi od stresa ....najverovatnije.da sam gojazna znala bi sta bi,bacila se na dijetu i mozda resila problem a ovako sam ni na nebu ni na zemlji .a sto se tice stitne zlezde to je doktor iskljucio kao razlog ....:hvala::hvala:

Pominjes preparat kao magicni stapic koji skida 30kg viska za tilicas koji se gomilaju godinama..to je postoji..tebi treba trajno resenje odrzavanja holesterola na normalnom nivou a to je samo ishrana
 
pa hranim se vrlo uobicajeno ...ni u cemu ne preterujem a ostali nalazi krvi su u redu osim hemogl 108 mada ni tu doktor nije bio nesto iznenadjen ,gcvozdje je na normali.ja bih htela da probam neki preparat za koji je vec proveren i daje rezultate a da nisu samo dobra reklama na tv.ako nesto postoji na biljnoj bazi .bila sam i kod kardiologa koji je rekao da ste strane je sve u redu,i da je opet moguce da su simptomi od stresa ....najverovatnije.da sam gojazna znala bi sta bi,bacila se na dijetu i mozda resila problem a ovako sam ni na nebu ni na zemlji .a sto se tice stitne zlezde to je doktor iskljucio kao razlog ....:hvala::hvala:

Holesterol moze da skoci i od stresa, i obicno kada trigliceridi nisu povecani, ne bi trebalo da se povezuje preterano sa ishranom....narocito u tvom slucaju, jer koliko shvatam, nemas visak kilograma a ostali rezultati su u redu.

Bar tako kaze moj lekar internista.

Kad se stres smanji pasce i holesterol.
 
Holesterol moze da skoci i od stresa, i obicno kada trigliceridi nisu povecani, ne bi trebalo da se povezuje preterano sa ishranom....narocito u tvom slucaju, jer koliko shvatam, nemas visak kilograma a ostali rezultati su u redu.

Bar tako kaze moj lekar internista.

Kad se stres smanji pasce i holesterol.

da jeste .. odmah su mi rekli od stresa i genetika...a hrana je kazem vam sasvim uobicajena.,vodim racuna da je raznovrsna al boze moje pojede se i nesto zasta bi danasnji nutricionisti rekli da je nezdravo.....i imam samo 52 kg...ali sta da radim kad sam uglavnom pod konstantnim stresom....i predlozio mi je lekar lek ATACOR al kad sam procitala upustvo i nezejena dejstva zgrozila sam se...sad sam u nedoumici dal da ih pijem...sta da radim...netrazim lek kao caroban stapic vec nesto provereno sto bi mi bar malo pomoglo a da nisu hemijske supstance vestacke...moja majka ima povisen holesterol i moja baka je imala koja je zbog posledica u 70 toj god dozivela slog tj.mozdani udar, a ja sa svojih 38 god vec imam taj problem....mozda malo previse brinem...mozda cak preterujem...al znate svakome je svoj problem nocna mora...:dash:
 
verovatno da je bilo ovakvih tema al pposto sam se skoro pridruzila forumu i koliko sam mogla da pregledam nisam nasla potpoune odgovore ,pa bih zamolila dr ili nekog sa iskustvom slicnim mojim da mi odgovori .pre 5 meseci na laboratorijskim nalazima pokazao se povisen holesterol 8.lekar mi je predlozio dijetu i sa tom sam dijetom smrsala a holesterol se smanjio na 7,5 samo. nisam mogla da nastavim sa dijetom jer sam bas mnogo smrs oko 4,5 kg .i na poslednjem nalazuy opet rezultat 8.lekar mi opet predlaze dijetu ili yu suprotnom da mi uvede lekove.problem je i u tome da se ne osecam bas dobro.imam cesti neku malaksalost, vrtoglavicu,zanosim se .ja sam to pripisala holesterolu ali moj lekar kaze nije od toga nego posledice stresa,jer mi je u medjuvremenu umro otac.volela bih da mi neko odgovori da li je imao slicne simptome ,i na koji nacin da smanjim holesterol da ne bih uvodila lekove.inace sam mrsavica sa samo 52 kg ,a holesterol mi je najverovatnije genetski jer ga ima i moja mama.unapred zahvalna.

HDL 2,49
LDL 4,77
ne bih htela da dosadjujem toliko sa ovim ,eto ako je neko voljan da prokomentarise ovaj rezultat i da neki savet .....za ili protiv lekova...

Prvi korak kod terapije hiperholesterolemije, odnosno u ovom slučaju hiperlipidemije, E78, jeste dijeta, promjena životnog stila, higijensko dijetetski režim. Međutim ukoliko higijensko dijetetski režim ne daje rezultate propisuju se lijekovi. I tebi je propisan statin, to je grupa lijekova koja smanjuje produkciju holesterola u jetri, pije se jednom dnevno, uveče, nema baš toliko neželjenih efekata, jedino se treba provjeravati AST i ALT, odnosno jetrena funkcija u početku svaka tri mjeseca. Kod tebe se najvjerovatnije radi o porodičnoj hiperholesterolemiji i bez lijekova sumnjam da ćeš uspijeti smanjiti nivo holesterola i triglicerida, a normalizacija nivoa ovih parametara jeste veoma važna i posljedice dugotrajne povišene masnoće jeste uticaj na suženje zidova krvnih sudova, odlaganje ovih masnoća u zid krvnog suda, vremenom dolazi do ateroskleroze, nataloži se i Ca, ukoliko postoji povišen krvni pritisak posljedice su još izraženije. Sve to vodi začepljenju krvnih sudova, otkidanju dijela aterosklerotskog plaka koji kao embolus vrši okluziju krvnih sudova; moždanih vrlo vjerovatno, kao što se desilo u slučaju tvoje bake. Moja preporuka ti je da počneš piti lijekove. Dokazano je da produžuju život i imaju povoljne efekte ne samo na smanjenje masnoća i posljedica koje one izazivaju nego takođe i djeluju pozitivno na trombocite, smanjuju njihovu agregaciju, tj. poboljšavaju protok krvi i na taj način. Bila ti pod stresom ili ne najbolje bi bilo da počneš piti lijek iz navedene grupe, ne izaziva zavisnost i možeš ga prekinuti kada god hoćeš, samo što u ovakvim slučajevima on se najčešće uopšte ne prekida uzimati.
 
ici cu kod doktora ovih dana, ali posto mi se vec smucilo da mi daju jedno te isto misljenje, koje mi nicemu ne sluzi, zanima me da li neko zna sta je najbolje raditi u mom slucaju.

Holesterol 7.49 mmol/L manje od 5.2 poželjno

5.2-6.19 granično rizično

HDL holesterol 2.45 mmol/L preko 1.60 poželjno

1.0-1.6 granično rizično

manje od 1.0 visoko

LDL holesterol 3.9 mmol/L manje od 3.40 poželjno

3.4-4.1 granično rizično

Trigliceridi 2.42 mmol/L manje od 1.70 poželjno

1.70-2.29 granično

imam 25 godina, 60 kg i 175 cm visine. godinama unazad rekreativno se bavim sportom nekoliko puta nedeljno, u poslednje vreme aktivno trcim, jake sam gradje i misicava, dakle nemam puno sala (inace imam muski tip gojaznosti,najvise ide na stomak struk pa na gore). obzirom da mi je genetski holesterol predodredjen - kao i visok pritisak verovatno iako je on za sada u redu (sve babe i dede i oba roditelja imaju holesterol,a muski preci svi i visok pritisak), takodje se godinama unazad hranim zdravo,bas zbog toga sto znam sta me ceka. ne przim hranu i koristim iskljucivo maslinovo ulje, svinjetinu ne jedem u opste, jaja gotovo nikad, a u poslednjih 7-8 meseci sam skoro potpuno izbacila jake sireve- kackavalje(koje sam ranije volela cesto da jedem)...znaci jad od ishrane naspram onoga sta bih volela, pre podne uglavnom ovas ili musli sa bezmasnim mlekom ili jogurtom,cimet i kasika meda, do rucka vocka,dve, rucak povrce nekoliko puta nedeljno praceno mesom (uglavnom piletina ili teletina)/ribom uglavnom plavom (ne przim nego na teflonu onako na suvo ili bareno) i ostatak dana uglavnom kojekakve salate, tunjevina,piletina i slicno da mi ubije glad do sutradan....:neutral: slatkise gotovo i da ne jedem (samo na tudjim slavljima, u kuci ne gajim slatkise), alkohol takodje slabo pijem poslednjih godinu dana, koristim kontraceptivne pilule ali i u vreme kada nisam,takodje sam imala povisen holesterol.

kada bih isla kod doktora uglavnom bi mi rekli ovo
-jel jedes puno svinjetine?
*ne jedem skoro uopste
-jel jedes puno jaja
*par jaja u nekoliko meseci
-bavis se sportom?
*ima vec nekoliko godina unazad da se rekreativno bavim
-pa ti si mrsava, odakle ti onda holesterol? :neutral:

inace rezultati holesterola su mi se malo pogorsali od poslednjeg puta (i to sam ja kao ciljno izbacila jos neke namirnice do sledeceg vadjenja krvi), krvna slika je u redu, pre desetak godina sam zavrsila lecenje hipertireoze-rezultati sada u redu, a ja se fizicki osecam odlicno. da li je u ovim uslovima i sa mojim godinama neophodno uzimati lekove uz gore pomenute stvari? i da li postoji neki prirodni nacin/namirnica/caj/sta god da se spusti losi holesterol i regulisu trigliceridi?

inace, moj otac je svojevremeno isao na striktne i vegeterijanske dijete (maltene isposnicke) da bi mu posle toga svega holesterol bio jos visi :confused: kontam da je kod nas stvar metabolizma, ali da li postoji nesto osim lekova sto bi meni moglo pomoci? i da li je opasno ostaviti stvari tako kako jesu i kontrolisati redovno sta se desava pa dok ne bude potrebe da se predje na lekove?
 
ici cu kod doktora ovih dana, ali posto mi se vec smucilo da mi daju jedno te isto misljenje, koje mi nicemu ne sluzi, zanima me da li neko zna sta je najbolje raditi u mom slucaju.

Holesterol 7.49 mmol/L manje od 5.2 poželjno

5.2-6.19 granično rizično

HDL holesterol 2.45 mmol/L preko 1.60 poželjno

1.0-1.6 granično rizično

manje od 1.0 visoko

LDL holesterol 3.9 mmol/L manje od 3.40 poželjno

3.4-4.1 granično rizično

Trigliceridi 2.42 mmol/L manje od 1.70 poželjno

1.70-2.29 granično

imam 25 godina, 60 kg i 175 cm visine. godinama unazad rekreativno se bavim sportom nekoliko puta nedeljno, u poslednje vreme aktivno trcim, jake sam gradje i misicava, dakle nemam puno sala (inace imam muski tip gojaznosti,najvise ide na stomak struk pa na gore). obzirom da mi je genetski holesterol predodredjen - kao i visok pritisak verovatno iako je on za sada u redu (sve babe i dede i oba roditelja imaju holesterol,a muski preci svi i visok pritisak), takodje se godinama unazad hranim zdravo,bas zbog toga sto znam sta me ceka. ne przim hranu i koristim iskljucivo maslinovo ulje, svinjetinu ne jedem u opste, jaja gotovo nikad, a u poslednjih 7-8 meseci sam skoro potpuno izbacila jake sireve- kackavalje(koje sam ranije volela cesto da jedem)...znaci jad od ishrane naspram onoga sta bih volela, pre podne uglavnom ovas ili musli sa bezmasnim mlekom ili jogurtom,cimet i kasika meda, do rucka vocka,dve, rucak povrce nekoliko puta nedeljno praceno mesom (uglavnom piletina ili teletina)/ribom uglavnom plavom (ne przim nego na teflonu onako na suvo ili bareno) i ostatak dana uglavnom kojekakve salate, tunjevina,piletina i slicno da mi ubije glad do sutradan....:neutral: slatkise gotovo i da ne jedem (samo na tudjim slavljima, u kuci ne gajim slatkise), alkohol takodje slabo pijem poslednjih godinu dana, koristim kontraceptivne pilule ali i u vreme kada nisam,takodje sam imala povisen holesterol.

kada bih isla kod doktora uglavnom bi mi rekli ovo
-jel jedes puno svinjetine?
*ne jedem skoro uopste
-jel jedes puno jaja
*par jaja u nekoliko meseci
-bavis se sportom?
*ima vec nekoliko godina unazad da se rekreativno bavim
-pa ti si mrsava, odakle ti onda holesterol? :neutral:

inace rezultati holesterola su mi se malo pogorsali od poslednjeg puta (i to sam ja kao ciljno izbacila jos neke namirnice do sledeceg vadjenja krvi), krvna slika je u redu, pre desetak godina sam zavrsila lecenje hipertireoze-rezultati sada u redu, a ja se fizicki osecam odlicno. da li je u ovim uslovima i sa mojim godinama neophodno uzimati lekove uz gore pomenute stvari? i da li postoji neki prirodni nacin/namirnica/caj/sta god da se spusti losi holesterol i regulisu trigliceridi?

inace, moj otac je svojevremeno isao na striktne i vegeterijanske dijete (maltene isposnicke) da bi mu posle toga svega holesterol bio jos visi :confused: kontam da je kod nas stvar metabolizma, ali da li postoji nesto osim lekova sto bi meni moglo pomoci? i da li je opasno ostaviti stvari tako kako jesu i kontrolisati redovno sta se desava pa dok ne bude potrebe da se predje na lekove?

Ukoliko ne želiš početi sa farmakoterapijom preostaje ti jedino ovo:
Promjena načina
života.Praćenje minimum 5 godina.

Fizička aktivnost mora biti stalna, intenzivna, i dugotrajna.
Poželjna je kombinacija aerobnih i anaerobnih aktivnosti, pri čemu se prednost
daje aerobnim aktivnostima (brzo pješačenje, vožnja bicikla, plivanje i drugo).
Preporučuje se vježbanje bar 3-5 puta nedeljno, a po mogućnosti svakodnevno
u trajanju od bar 20-60 min. Fizička aktivnost treba da bude redovna, te da
postane integralno obilježje životnog stila, doživotno, svake osobe sa prisutnim
kardiometaboličkim rizikom, u cilju prevencije obolijevanja, ali i kod već
oboljelih osoba, u cilju prevencije potencijalnih komplikacija bolesti.
Nivo opterećenja je individualno određen, a odgovara vrijednosti od 55-90%
maksimalne srčane frekvencije i energetskoj potrošnji bar 700–2000 kcal
dnevno.
Program redovne fizičke aktivnosti, barem u početnim fazama, poželjno je
realizovati pod kontrolom stručnog lica uz odgovarajuće praćenje i
evidentiranje.
Kod osoba sa oboljenjem kardiovaskularnog sistema i starijih osoba, vježbanje
se prilagođava stanju kardiovaskularnog sistema, pa se prije vježbanja testom
fizičkog opterećenja utvrđuje stanje ovog sistema.
Preporučena, bezbjedna, srčana frekvencija za vrijeme fizičkog vježbanja
iznosi maksimalno 75% srčane frekvencije dostignute na kraju testa fizičkog
opterećenja.
Na osnovu rezultata brojnih referentnih istraživanja i
preporuka, koje su iz njih proistekle, fizička aktivnost
smatra se jednom od vodećih nefarmakoloških mjera
u redukciji ukupnog kardio-metaboličkog rizika

Postoje dvije faze dijete
Koristiti ovu 2 fazu
Faza II dijete:
 Dijeta se obično sastoji od < 30% masti, sa < 7% zasićenih masti,
 Manje od od 200 mg holesterola dnevno.

Osnovne principe mediteranske dijete vidim znaš.Uzeti u obzir još i ovo:
Osnovni principi dijetetske ishrane
Ukupne masti 25-30%
 Zasićene do 10%
 Mononezasićene m.k. 10-15%
 Polinezasićene m.k. 7-8%
Holesterol ispod 300 mg
Ugljeni hidrati 50-60%
Proteini 15-20%
Biljna vlakna 30-35%

Ako ni nakon 5 godina intenzivnog higijensko dijetetskog režima vrijednosti lipida ne budu u referentnim vrijednostima potrebno je uvesti terapiju.
Moji pacijenti navode omega 3 masne kiseline, artičoku (ne bih da navodim sve kućne pripravke koje još navode) kao efikasne u snižavanju holesterola i triglicerida.
 
hvala na odgovoru, sto se fizickih aktivnosti tice,uglavnom sam aktivna tri puta nedeljno po sat do dva, i to su aktivnosti sa puno znojenja (aerobik ili trcanje, bicikl nemam tamo gde zivim), pokusacu da uvedem jos bar jednom, ako mi to vreme i raspored budu dozvolili. sto se pesacenja tice, tu sam vise nego redovna,mada to vise iz svog gusta nego iz moranja :)

inace me zanima, koji su glavni nosioci holesterola u ishrani,pored ovoga sto sam ovde pomenula (mozda jedem nesto a da nisam svesna da to lose utice na holesterol)? i sto se omega 3 masnih kiselina tice, da li se to odnosi na namirnice ili na ampule koje imaju da se kupe (ne znam na koji nacin se bolje koriste)?
 
to sam vec sve manje vise pomenula kao nesto sto ne jedem (iznutrice su me poslednji put naterali da pojedem kad sam bila mala - neka pileca dzigerica - i posle doga ih u zivotu nisam okusila kolko su mi gadne tako da o njima ni ne razmisljam ko o hrani :lol: ) ,nego mene brine da holesterol nose neke namirnice na koje najmanje sumnjam a da nemam predstavu da su one te :confused:
 
Pa uglavnom u masnoj hrani..po restoranima ko zna na cemu spremaju i kolko puta koriste ulje iz friteze i sta se pre toga tu spremalo..onda malo na proizvodima procitas..kad sama spremas znas sta jedes zdravo..povrce..voce..riba..raznovrsnost je bitna i ono sto razbija taj stetni holesterol i sto prija jetri jer se tu najvise skuplja
 
Korisne namirnice za smanjenje holesterola

Za smanjivanje masnoća u krvi, a pre svega holesterola, postoji par ključnih namirnica, tvrde istraživači.
- Jabuke snižavaju "loš holesterol" za čak 38 odsto. Ali da bi se to postiglo, neophodno je njihovo redovno konzumiranje ili ispijanje soka.
- Orasi obezbeđuju najveći procenat zaštitnog "dobrog holesterola"
- Pasulj bogat vlaknastim materijama, može za samo mesec i po dana da smanji holesterol za šest procenata.
- Ovsene pahuljice su takođe bogate vlaknastim materijama i poznati neprijatelji štetnog holesterola.
- Beli luk u dnevnoj dozi od samo pet miligrama u tabletama, uspeva da skine zavidnih jedanaest procenata holesterola. A za poboljšanje cirkulacije, dovoljno je u toku dana pojesti jedan čen.
- Artičoka reguliše holesterol, podstiče sagorevanje masti i rasterećuje jetru. Nju jedino treba da izbegavaju dojilje, jer nepovoljno utiče na lučenje mleka, osobe sa osetljivim želucem i sa oštećenjem jetre i bubrega.
- Ananas razgrađuje suvišne masnoće, štiti organizam od začepljenja krvnih sudova i pojave visokog pritiska.
- Celer sadrži supstance koje deluju relaksirajuće na arterije omogućavajući im da se šire i smanjuje koncentraciju lošeg holesterola.
 
od pomenutog sve jedem osim pasulja,koji lose vatim pa me boli ceo organizam....posebno ovas,jabuke i beli luk. ananas tu i tamo,nesto nemam obicaj da ga kupujem,mada mogla bih da pocnem, nije mnogo skup tamo...za njega znam da je dobar za dijete jer topi masti :confused: a dobar holesterol je jedino i sto mi valja u celoj prici :neutral: hvala svima inace, pravim dokument sa korisnim savetima,ima puno toga pa da se ne zaboravi...
 
hvala na svim ovim savetima i objasnjenjima....sto se tice holesterola ...sta vise reci....al ja opet imam pitanja....mene ste savetovali da pocnem sa terapijom a u slucaju eriu ste savetovali vezbe i fizicka aktivnost...po mojoj nekoj proceni eriu je u gorem slucaju,da se ne uvredi,.takodje genetska predispozicija a vec sa 25 god i sa vec uspostavljenim rezimom ishrane i konstantnom fizickom aktivnoscu....zar i njoj
ne preporuciti lekove i plus sve sto ste vec rekli prethodno...to je samo moja konstatacija...
A ja bih volela POSTO SAM JA FIZICKI TOTALNO NE AKTIVNA DA MI DATE NEKI SAVET KAKO I NA KOJI NACIN OSMISLITI FIZICKU AKTIVNOST koja bi meni poboljsala stanje i pomogla u lecenju......ali mora vam navesti i to da sam majka dvoje male dece i uglavnom sve moje aktivnosti se svode na domacinstvo,zivim u maloj sredini na periferiji grada,.
za tgdanijelu,georgejune i ostale ......:worth::worth::hvala:
 
to sam vec sve manje vise pomenula kao nesto sto ne jedem (iznutrice su me poslednji put naterali da pojedem kad sam bila mala - neka pileca dzigerica - i posle doga ih u zivotu nisam okusila kolko su mi gadne tako da o njima ni ne razmisljam ko o hrani :lol: ) ,nego mene brine da holesterol nose neke namirnice na koje najmanje sumnjam a da nemam predstavu da su one te :confused:

Preporuke su sledeće

 Smanjiti mliječne masnoće, preporučiti upotrebu nemasnog ili kiselog
mlijeka,
 Upotrebljavati biljni i dijetni margarin,
 Preporučuje se upotreba nemasnog mesa, ribe, piletine bez kožice,
nemasnih kobasica,
 Izbjegavati hranu bogatu holesterolom, kao što su masni mesni i mliječni
proizvodi, unutrašnji organi, žumance jajeta,
 Povećati unos biljnih vlakana i to: povrće, korjenaste biljke, mahunarke,
voće i integralne žitarice,
 Izbjegavati margarin zbog sadržaja trans-masnih kiselina2, koji imaju
izraziti aterogeni efekat.
 Preporučuje se smanjen unos trans oblika masnih kiselina na manje od 5
grama dnevno (margarin, prerađena ulja i meso preživara),
 Prihvatljivo je maslinovo, suncokretovo, sojino i kukuruzno ulje,
 Izbjegavati kuvanu kafu, preporučuje se upotreba filter-kafe,
 Pošto je smanjen energetski unos putem masnoća, zamijeniti ga ugljenim
hidratima (krompir, žitarice, riža, tjestenina, voće, povrće),
 

Back
Top