HIV pozitivan...

Urwald

Aktivan član
Poruka
1.058
Ovo bi trebala da bude nešto ozbiljnija tema.

Interesuje me šta se radi i u koju ustanovu/centar se ide ako neka osoba ustanovi da ima HIV-a?
Kakva terapija se prepisuje/koja je cena terapije?
Usput, ima li neke razlike ako je osoba strani državljanin sa privremenim boravkom u Srbiji?
 
U Beogradu je to Infektivna klinika. Što se terapije tiče ne znam, sve se to menja iz godine u godinu ali nisam ni sigurna da je za svakoga ista.
Baš sam danas bio u BG-u na nekom predavanju koje je dotaklo i pitanje HIV-a i kako se on leči. Inače, predavači su bili iz USA i pričali su kako to tamo izgleda.
Posle predavanja sam seo sa par poznanika da proćaskam o ovome i bili smo začuđeni koliko malo znamo npr. Prvi put smo čuli za testove na količinu HIV-a u krvi tj. HIV RNA pa sada istražujem da li se takvi testovi uopšte rade kod nas? Neko pomenu da ima par mesta koja se rade, ali da testiranje košta oko 50k?
 
Ne znam. Dugo nisam "u tim vodama". Suprug je vodio neke hum. projekte sa obolelima od HIV-a i sarađivao i sa Inf. klinikom pa se po malo sećam. Već tada, pre nekih 10 godina, smrtnost je bila sve manja, a bolest držana pod kontrolom. Šta sada RFZO pokriva to ne znam.
 

Back
Top