HITNO! Treba mi par odgovora...

blabla9184

Zainteresovan član
Poruka
457
Pozdrav svima!
Treba mi par odgovora na pitanja. Nisam uspela da ih nadjem u knjizi, a kolokvijum je u utorak. Nadam se da neko zna odgovore, i da ce mi pomoci. Hvala puno!

Pitanja:

1. Brzina prostiranja impulsa kroz nervno vlakno zavisi od:
a) jacine drazi
b) debljine nervnog vlakna
c) temperatre
d) duzine nervnog vlakna

2. Na periferni motorni neuron u prednjim rogovima kicmene mozdine se zavrsavaju:
a) nervni putevi iz primarne motorne kore velikog mozga
b) nervni putevi iz mozdanog stabla
c) nervni putevi iz malog mozga
d) nervni putevi iz centra za vid
e) senzoricka nervna vlakna

3. Regulacija rada unutrasnjih organa je pod kontrolom:
a) kore velikog mozga
b) talamusa
c) vegetativnog nervnog sistema
d) somatskog motornog nervnog sistema
e) somatskog senzorickog nervnog sistema

4. Osnovna funkcija optickog aparata: ______________ i ______________

5. Mesto najjasnijeg vida predstavlja zuta mrlja, u kojoj su receptori ___________ rasporedjeni.

6. U akomodaciji oka ucestvuju __________ i _____________.

7. Centar za sluh je smesten u :
a) potiljacnom delu mozdane kore
b) frontalnom delu mozdane kore
c) temporalnom delu mozdane kore

i u funkcijskom je kontaktu sa:
a) centrom za govor
b) centrom za ravnotezu
c) centrom za vid

8.Receptori cula mirisa su smesteni u _____________ i pripadaju ______________.

9. Culo mirisa se brzo adaptiraju brzo zbog:
a) adaptacije receptora
b) centralne adaptacije
c) receptorske i centralne adaptacije

10. Arterijska krv je:
a) kiselija od venske
b) baznija od venkse
c) ista kao venska

11. Pravi (slozeni) fizioloski rastvori moraju da ispunjavaju 4 uslova:

12. Do smanjenja glikemije dovodi:
a) glukagon
b) tiroksim
c) insulin - znam da je ovo, al' ne da li ima js odg
d) kortizol
e) aldosteron
f) hormon rasta


I da li neko zna sta je Eliza test i Eliza test na varichela zoster... (ovo treba cimerki)
 
Pozdrav svima!
Treba mi par odgovora na pitanja. Nisam uspela da ih nadjem u knjizi, a kolokvijum je u utorak. Nadam se da neko zna odgovore, i da ce mi pomoci. Hvala puno!

Pitanja:

1. Brzina prostiranja impulsa kroz nervno vlakno zavisi od:
a) jacine drazi
b) debljine nervnog vlakna
c) temperatre
d) duzine nervnog vlakna
Brzina kondukcije u nervnim vlaknima varira od tako malih kao što je 0,25 m/s u malim nemijelisanim nervnim vlaknima, do tako velike, kao što je 120 m/s u veoma debelim mijelisanim vlaknima.

izvor:
Akcioni potencijal
Na ovo i na sva ostala pitanja odgovore možeš naći u veoma poznatoj knjizi:
Medicinska fiziologija za početnike
 
Realno, da imam vremena, ne bih ni postavljala temu ovde, vec bih sama googlala i pretrazivala knjige. Ipak, hvala na trudu.

Nadam se da ce jos neko ivdeti ovu temu, i da ce mi pomoci... Hvala unapred...

Realno za svako pitanje ti treba 2 do 3 minuta da nađeš odgovor (meni treba ispod minuta), a realno odgovore na skoro sva pitanja bi trebalo da znaš na osnov gradiva srednje škole.
Ukoliko nisi u stanju da odvojiš 20 minuta da nađeš potrebne odgovore, a pri tome ih ne znaš od ranije, onda zaista ne zaslužuješ da položiš kolokvijum.

Posle se pitamo zbog čega se narod ustručava da posećuje medicinske institucije i zbog čega država mora silom da naplaćuje zdravstveno osiguranje. :roll:
 
Super, ti mozes, ali neces da mi pomoges. Zasto ja ne mogu je moj problem (i zaista jeste problem), ovde sam postavila temu ako neko zeli da mi pomogne, ne da mi govori da li treba da polozim ili ne. To ti je kao da si otisao kod zubara, i zubar vidi da imas pokvarene zube, i kaze ti 'ako nisi u stanju da peres zube, ne treba ni da ih imas, aj zdravo'. Sva sreca, jos uvek postoje dobri ljudi koji su mi pomogli da resim neka pitanja, i hvala im puno.
I znas, 'znanje nije znanje znati, vec je znanje znanje dati'. ;) Uzivaj u tvom ispodminutnom pretrazivanju informacija, pozdrav!
 
Potpuno se slažem sa Caliburnom.Posle ovog što si napisala budala je, a ne dobar čovek, onaj ko pokuša da ti odgovori.Imaš knjigu, treba ti dvadesetak minuta da pronađeš sve informacije koje ti trebaju(a tema je otvorena pre više od 24h što će reći više od 1440 min.) a ti ipak želiš gotove odgovore.Ako je to u pitanju plati privatnom profesoru pa neka ti on koncizno odgovori na pitanja.Ovde pomažemo uglavnom ljudima koji imaju poteškoće sa gradivom a ne problem sa lenjošću.
A i slažem se sa tim da ukoliko neko ne pere zube ne treba posle da plače što ih više nema:-)
Knjigu u šake i traži;)
 
Poslednja izmena:
Super, ti mozes, ali neces da mi pomoges.
Pomogao sam ti, jer sam te uputio da sama pronađeš odgovore. Prethodno sam proverio da li se odgovori na sva postavljena pitanja mogu naći na srpskom jeziku ili na Internetu ili u gradivu srednje škole.
Ono što ti želiš nije pomoć, neko nego da ti servira na gotovo.
To ovde nećeš dobiti.
Zašto? Test koji si navela se bavi fundamentalnim principima, koje je apsolutno neophodno da razumeš.
Zato je važno da sama nađeš odgovore, jer ćeš time uložiti dovoljno truda da ih i usvojiš. To je inače, što se tiče većine datih pitanja trebalo da uradiš još u srednjoj školi.


Zasto ja ne mogu je moj problem (i zaista jeste problem), ovde sam postavila temu ako neko zeli da mi pomogne, ne da mi govori da li treba da polozim ili ne.
Eh, treba da razumeš čemu služi tvoje školovanje. I ne, ne služi da okačiš diplomu o zid ili se hvališ rodbini.


To ti je kao da si otisao kod zubara, i zubar vidi da imas pokvarene zube, i kaze ti 'ako nisi u stanju da peres zube, ne treba ni da ih imas, aj zdravo'.
Upravo to se i dešava kod zubara, kvarni zubi se vade. ;)
Pri tome, zubari debelo naplaćuju svoje usluge.


Sva sreca, jos uvek postoje dobri ljudi koji su mi pomogli da resim neka pitanja, i hvala im puno.
I znas, 'znanje nije znanje znati, vec je znanje znanje dati'. ;) Uzivaj u tvom ispodminutnom pretrazivanju informacija, pozdrav!
Ti dobri ljudi samo čine medveđu uslugu, kako tebi, tako i onima sa kojima ćeš doći u kontakt.
Kada bi imali mudrosti koliko i pameti, postupali bi kao i ja, vagajući posledice svojih dela.


I na kraju, razlog što sam se navrz'o na tebe jeste što si ilustrativan primer raspada našeg obrazovnog sistema. Što pre shvatiš čemu obrazovanje služi i počneš da radiš na sebi, tim pre ćeš prestati da budeš žrtva.
 
Ne cine mi medvedju uslogu, jer znaju zasto nisam mogla da nadjem pitanja... Jednostavno, ne mogu na forumu da napisem zasto nisam mogla da nadjem pitanja, iako znam da biste tada prestali da me osudjujete. Ali, ovo je forum, sta sam drugo i mogla da ocekujem... Apsolutno u svakoj temi neko nekoga napadne. Pa, neka vam, na chast.
 

Back
Top