HISTORIJA BOSNJAKA

mile kuronjic:
Uopste mi nije jasno zasto kod nekih osoba Bosnjastvo ili Bosanstvo izaziva fobiju.Molim vas budite ljubazni pa mi odgovorite.
Hvala. :D

fobija nije postojala...svi smo se nazivali bosancima, i ziveli divno...dok se neko nije dosetio da je bosna muslimaska drzava, i dok feredze nisu pojavile na licima zena koje ih nikad nisu nosile...
i dok se sajkace nisu naprasno vaskrsnule iz prasnjavih tavana, a veliki srbi objasnili narodu da su u opasnosti...
nema vise ni bosne kakva je bila, ni ljudi koji su se nazivali bosancima...ovo je sad neka druga prica, neki novi pogledi...
pitam se samo gde je moj najbolji drug, musliman , koji jer studirao elektrotehniku u bl kad je rat poceo...verovatno daleko od bosne , kao i ja...
 
SINDI:
mile kuronjic:
Uopste mi nije jasno zasto kod nekih osoba Bosnjastvo ili Bosanstvo izaziva fobiju.Molim vas budite ljubazni pa mi odgovorite.
Hvala. :D


pitam se samo gde je moj najbolji drug, musliman , koji jer studirao elektrotehniku u bl kad je rat poceo...verovatno daleko od bosne , kao i ja...

Pitao bi se moj druže SINDI ? :?:
Pitao bi se šta se to desilo u glavi tvog najboljeg druga??? :?:
Da si ga poput nekih gledao, kako se pred tvojim očima seksualno iživljava nad tvojom mrtvom decom.
Pitao bi se :?:
 
...Из Рогатице изађе усташка војска на Стрмац. Ведра октобарска ноћ спустила се на село. Дођоше до куће Бошка Зорановића. Уперише кроз прозор светло батеријске лампе.
-Отвори Перо! - викну Ибрахим Золота, усташа,први комшија и најбољи пријатељ Бошка Зорановића, који је са Бошковог бунара увек узимао воду за своју кућу.
-Отвори, болан, не бој се, ја сам твој пријатељ, комшија Ибрахим! - дозива Бошковог оца и удара кундаком од врата.
-Ма, шта ћете ноћас, нећу ником да отварам! -јави се старац.
-Отвори, комшија, слободно! Ја ти гарантујем да ти неће фалити длака са главе!
Перо Зорановић приђе вратима и откључа резу. Врата се нагло отворише и лупише о зид. Ибрахим удари старца кундаком у прса. Старац јаукну и паде на под. Иза леђа усташе Золоте тринаестогодишња девојчица Стоја Зечевић, која се налазила у гостима код деде и бабе, родитеља своје мајке, подвуче се под кревет и приљуби се уза зид. Њена баба Мара виде како дете шмугну под кревет и седе на под испред кревета да је заклони телом.
Ибрахим Золота извуче нож из корица и стаде бости Перу по стомаку. Старац јаукну, ухвати оштрицу ножа руком и расече руку.
-Зашто, Ибрахиме? Зашто, побогу брате? Били смо добб...рре...коом...
-Зато што си Србин, Перо!!! - говори му и боде га ножем по стомаку. Старац кркља и грчи се, али му Золота и даље говори:- Био си добар комшија. Увијек си ми, бр`те, даво волове да орем њиву... А сад` ће постати моји, и волови и ова кућа, и твој бунар са водом...
Ибрахим се окрену усташама.
-Туците му жену да да дукате, има дуката!... -викну извлачећи нож из Периног стомака. Крв шикну и попрска га по лицу. Он опсова и окрену главу. Љут због крви која га је попрскала, забоде старцу нож у лице испод ока.
-Ова кућка не да дукате! - говори усташа и удара старицу кундаком у прса.
Ибрахим Золота закла старца и приђе старици.
-Ћекај, даће она мени. Ми смо ћесто пили заје`но кахву у њеној кући. `Ајде, Маро, дај ми дукате да те не кољем! - виче стављајући јој нож под грло.
У углу собе, на другом кревету, усташе су притисле Анђелку, танковијасту тридесетогодишњакињу, тамне пути и црне косе, жену Бошка Зорановића. Стргоше јој одећу са тела и стадоше у ред један за другим.
-Не дирај ми снају! -врисну старица и исколачи очи. Ибрахим спусти нож на старичина прса и просече јој дојку.
-Јооој, мајко моојаа! -јаукну старица и задрхти јој цело тело у грчевима. Ибрахим Золота јој просече и другу дојку. Провуче јој руке унакрсно кроз сисе и закла је. Подиже се од старице и приђе Анђелки, гледа свог комшију Рагиба Јашаревића како је стеже испод себе.
-Је ли ти лијепо, комшинице?- пита Анђелку и смешка се. Анђелкино јаукање пређе у врисак. -Уживај, уживај-говори јој и посматра Рагиба.
-Који си јој по реду? - упита га.
-Ћетврти!
-Пет, шес`, седам...седамн`ес! - броји Ибрахим Золота. - Ја сам осамн`ести, задњи - викну.
-Хахахаха!
-Хохохохо!- смеју се и гуркају један другог.
Усташе изађоше из куће и одоше у муслимански део села.
Стоја Зечевић извири испод кревета. Дрхтећи од страха, извуче се напоље. На зиду се лампа гаси. Нестаје петролеја. Девојчица допуза до кревета на коме је лежала Анђелка.
-Ујна, ујна - зајеца девојчица и прислони лице уз Анђелкино голо тело. Љуби је по лицу и кваси сузама.
Пред зору ноћ запараше светлеће кугле, пролећу испред проора и на тренутке осветљавају собу. Борба протутња према Рогатици. Војска Радомира Нешковића потисну усташе.
-Командир чете Бошко Зорановић утрча у своју кућу. Језа му надиже косу и замагли вид.
У кућу уђе Радомир Нешковић. Погледа у лешеве, разливену крв по патосу и згрози се.
-Ох, Боже, шта чиниш са српским народом! - викну и нагло изађе из куће. Застаде пред вратима и седе на један пањ. Око њега се окупи војска.
-Одреди десетину бораца да помогне Бошку око сахране родитеља - рече Јови Планинчићу.
Муслиманске породице из села нису успеле да побегну у Рогатицу са усташама. Четничка војска сакупи народ у једну кућу и постави стражу пред вратима.
Стоја Зечевић се умири. Престаде да јеца и приђе Бошку.
-Ја, знам, ујко, ко је закло бабу и ђеда - говори му.
Бошко Зорановић пригрли девојчицу, помилова јој лице и пољуби је.
-Реци ми, душо, све што знаш - замоли је.
-Зове се Ибрахим Золота, и рече све што је чула, уз то рече- Баба му је казала: "Ибрахиме. ми смо комшије, све смо ти из ове куће давали. Што нас кољеш?", а он је, потом, закло.
-`Ајде у собу, душо. Легни и покушај да заспиш. Оставићу фењер упаљен да се не плашиш - рече јој и упали лампу у којој је досуо из флаше петролеја. Девојчица уђе у собу, скиде окрвављену сукњу и подвуче се под јорган.
-Слободно спавај! Нема више усташа. Оћерали смо их - рече и изађе из собе. Угледа војнике како у другој соби, осветљеној лампом, чисте крв са патоса. У углу собе леже, прекривени белим чаршавом, његови масакрирани родитељи.
Напољу је свитало. Бошку Зорановићу опет дође Радомир Нешковић.
-У кући Ибрахима Золоте, усташе који ти покло родитеље, има муслимана. Пођи да их видиш - рече Бошку. Бошко се окрену, узе машинку у руку и пође са Радомиром. Стигоше до куће. Отвори врата и стаде на праг. Погледа по народу.
-Аман, спаси, Бошко!
-Спаси нас, тако ти вјере, комшија!
-Аман јараби, ми смо добре комшије, спаси нас, Бошко! - вичу жене и тискају децу уза се.
Модро Бошково лице дрхти, стеже га нешто снажно у срцу, нагна га да подигне руке са машинком, али се окрену у задњи час и цео рафал сручи увис, у небо.
-Алах ће ти платити добром - чу речи из куће.
-Платио ми је ваш Алах, мојој мајци и оцу и жени - рече, окрену се Рдаомиру и викну:
-Пусти народ кућама.
Радомир пође са Бошком.
-Фала ти- тихо му рече. Бојо сам се да те не понесе освета. Доћи ћу поподне на са`рану.
(крај)

Немојте се заваравати, жене, деца и фамилија Ибрахима Золоте, да су биле у прилици исто би поступале према својим комшијама. Нема ту разлике. Турчину кад крв узаври, а увек узаври, лаковерни Србин страда.
Мени је мој ђед оставио две реченице у аманет. Запамтите је обавезно! Нећете погрешити!
1."Једног Турчина стави на муке, а другог угости што најбоље можеш као највећег пријатеља, што ти мисли онај на мукама, то ти мисли и онај што га гостиш.
2."С тобом једе и пије, а све мисли како да те закоље".

А то о добрим комшијама, пријатељима турцима, баталите. Видели сте горе како су се србске комшије односиле према муслиманима, а како муслиманске комшије пре Србима. На жалост, због таквог милосрђа су нам "Золотине"сребреничке, комшије, у мушке и женске, дошле главе коју смо платили животима.

Живео Ратко Младић!
 
Abdurrahman:
Bismillahir-Rahmanir-Rahim

HISTORIJA BOSNJAKA
"Historija Bosnjaka moze se podijeliti u tri velika razdoblja:

(1) DOBA FEUDALNE BOSANSKE DRZAVE;

(2) DOBA TURSKE VLADAVINE;

(3) MODERNO DOBA, koje nastupa s austrougarskom okupacijom 1878. i traje sve do danas"

Historija Bosnjaka pocinje od kasnog rimskog carstva i juznoslavenskog ranog feudalizma i neprekidno traje sve do nasih dana ...

Svaku historiju (drzave, drustva, naroda...) kao materijalnu tvorevinu/kulturu u sve tri njene vremenske dimenzije: proslost, sadasnjost i buducnost, kao vezivno politicko i kulturno-duhovno tkivo, manje ili vise, prozimaju ideje. Drustvo ili narod bez ideja nema historije. Ova ce se historija, ne zanemarujuci bosnjacku materijalnu kulturu i njene spomenike, uglavnom nastojati baviti idejama kojima su se Bosnjaci u svojoj historiji rukovodili i koje su im omogucile da kao narod prezive i ostanu svoji na svome.



--------------------------------------------------------------------------------
Nastanak i razvoj bosnjackog bica
"Bosna je, kako je to u najnovijoj historijskoj literaturi dokazano, bez sumnje, najstarija juznoslavenska ranofeudalna drzava"
27), dosta udaljena od tadasnjih civilizacijskih sredista, istoka (Carigrad) i zapada (Rim), pa su njihovi ekonomski, politicki i kulturni utjecaji do nje sporo dolazili i slabo se osjecali.
ma da li si ti normalan?
to sto sad obitava u "republici bosni i ercegovini" nije ni blizu feudalne bosne...
svasta!



--------------------------------------------------------------------------------
 
A šta mene briga za istoriju tog "naroda", baš i da oni imaju istoriju...?
Ako slučajno poželim lako ću naći sve ovo što si copy/paste-ovao, i to u originalu, sa adresom. Stvarno ne znam čemu sve ovo?
 
Abdula, evo kako se koristi Google pretraživač, ili bilo koji drugi:
Lepo ukucaš adresu "www.______.com", zatim na mesto kursora (to je ona uspravna treperava crtica) upišeš ključne reči (u ovom slučaju "istorija bošnjaka", recimo) i onda, bez mnogo razmišljanja, pritisneš "enter" (veliki taster, verovatno na njemu piše "enter"). Nakon toga pojavljuje ti se prozor sa opcijama, dovoljno je da klikneš na onu koju želiš da pogledaš...
Pa, nadam se da si shvatio osnove, ako mi nešto u vezi copy/paste-ovanja ne bude jasno, znam kome da se obratim, jel' tako?
:wink:
 
drinjaca:
...Из Рогатице изађе усташка војска на Стрмац. Ведра октобарска ноћ спустила се на село. Дођоше до куће Бошка Зорановића. Уперише кроз прозор светло батеријске лампе.
-Отвори Перо! - викну Ибрахим Золота, усташа,први комшија и најбољи пријатељ Бошка Зорановића, који је са Бошковог бунара увек узимао воду за своју кућу.
-Отвори, болан, не бој се, ја сам твој пријатељ, комшија Ибрахим! - дозива Бошковог оца и удара кундаком од врата.
-Ма, шта ћете ноћас, нећу ником да отварам! -јави се старац.
-Отвори, комшија, слободно! Ја ти гарантујем да ти неће фалити длака са главе!
Перо Зорановић приђе вратима и откључа резу. Врата се нагло отворише и лупише о зид. Ибрахим удари старца кундаком у прса. Старац јаукну и паде на под. Иза леђа усташе Золоте тринаестогодишња девојчица Стоја Зечевић, која се налазила у гостима код деде и бабе, родитеља своје мајке, подвуче се под кревет и приљуби се уза зид. Њена баба Мара виде како дете шмугну под кревет и седе на под испред кревета да је заклони телом.
Ибрахим Золота извуче нож из корица и стаде бости Перу по стомаку. Старац јаукну, ухвати оштрицу ножа руком и расече руку.
-Зашто, Ибрахиме? Зашто, побогу брате? Били смо добб...рре...коом...
-Зато што си Србин, Перо!!! - говори му и боде га ножем по стомаку. Старац кркља и грчи се, али му Золота и даље говори:- Био си добар комшија. Увијек си ми, бр`те, даво волове да орем њиву... А сад` ће постати моји, и волови и ова кућа, и твој бунар са водом...
Ибрахим се окрену усташама.
-Туците му жену да да дукате, има дуката!... -викну извлачећи нож из Периног стомака. Крв шикну и попрска га по лицу. Он опсова и окрену главу. Љут због крви која га је попрскала, забоде старцу нож у лице испод ока.
-Ова кућка не да дукате! - говори усташа и удара старицу кундаком у прса.
Ибрахим Золота закла старца и приђе старици.
-Ћекај, даће она мени. Ми смо ћесто пили заје`но кахву у њеној кући. `Ајде, Маро, дај ми дукате да те не кољем! - виче стављајући јој нож под грло.
У углу собе, на другом кревету, усташе су притисле Анђелку, танковијасту тридесетогодишњакињу, тамне пути и црне косе, жену Бошка Зорановића. Стргоше јој одећу са тела и стадоше у ред један за другим.
-Не дирај ми снају! -врисну старица и исколачи очи. Ибрахим спусти нож на старичина прса и просече јој дојку.
-Јооој, мајко моојаа! -јаукну старица и задрхти јој цело тело у грчевима. Ибрахим Золота јој просече и другу дојку. Провуче јој руке унакрсно кроз сисе и закла је. Подиже се од старице и приђе Анђелки, гледа свог комшију Рагиба Јашаревића како је стеже испод себе.
-Је ли ти лијепо, комшинице?- пита Анђелку и смешка се. Анђелкино јаукање пређе у врисак. -Уживај, уживај-говори јој и посматра Рагиба.
-Који си јој по реду? - упита га.
-Ћетврти!
-Пет, шес`, седам...седамн`ес! - броји Ибрахим Золота. - Ја сам осамн`ести, задњи - викну.
-Хахахаха!
-Хохохохо!- смеју се и гуркају један другог.
Усташе изађоше из куће и одоше у муслимански део села.
Стоја Зечевић извири испод кревета. Дрхтећи од страха, извуче се напоље. На зиду се лампа гаси. Нестаје петролеја. Девојчица допуза до кревета на коме је лежала Анђелка.
-Ујна, ујна - зајеца девојчица и прислони лице уз Анђелкино голо тело. Љуби је по лицу и кваси сузама.
Пред зору ноћ запараше светлеће кугле, пролећу испред проора и на тренутке осветљавају собу. Борба протутња према Рогатици. Војска Радомира Нешковића потисну усташе.
-Командир чете Бошко Зорановић утрча у своју кућу. Језа му надиже косу и замагли вид.
У кућу уђе Радомир Нешковић. Погледа у лешеве, разливену крв по патосу и згрози се.
-Ох, Боже, шта чиниш са српским народом! - викну и нагло изађе из куће. Застаде пред вратима и седе на један пањ. Око њега се окупи војска.
-Одреди десетину бораца да помогне Бошку око сахране родитеља - рече Јови Планинчићу.
Муслиманске породице из села нису успеле да побегну у Рогатицу са усташама. Четничка војска сакупи народ у једну кућу и постави стражу пред вратима.
Стоја Зечевић се умири. Престаде да јеца и приђе Бошку.
-Ја, знам, ујко, ко је закло бабу и ђеда - говори му.
Бошко Зорановић пригрли девојчицу, помилова јој лице и пољуби је.
-Реци ми, душо, све што знаш - замоли је.
-Зове се Ибрахим Золота, и рече све што је чула, уз то рече- Баба му је казала: "Ибрахиме. ми смо комшије, све смо ти из ове куће давали. Што нас кољеш?", а он је, потом, закло.
-`Ајде у собу, душо. Легни и покушај да заспиш. Оставићу фењер упаљен да се не плашиш - рече јој и упали лампу у којој је досуо из флаше петролеја. Девојчица уђе у собу, скиде окрвављену сукњу и подвуче се под јорган.
-Слободно спавај! Нема више усташа. Оћерали смо их - рече и изађе из собе. Угледа војнике како у другој соби, осветљеној лампом, чисте крв са патоса. У углу собе леже, прекривени белим чаршавом, његови масакрирани родитељи.
Напољу је свитало. Бошку Зорановићу опет дође Радомир Нешковић.
-У кући Ибрахима Золоте, усташе који ти покло родитеље, има муслимана. Пођи да их видиш - рече Бошку. Бошко се окрену, узе машинку у руку и пође са Радомиром. Стигоше до куће. Отвори врата и стаде на праг. Погледа по народу.
-Аман, спаси, Бошко!
-Спаси нас, тако ти вјере, комшија!
-Аман јараби, ми смо добре комшије, спаси нас, Бошко! - вичу жене и тискају децу уза се.
Модро Бошково лице дрхти, стеже га нешто снажно у срцу, нагна га да подигне руке са машинком, али се окрену у задњи час и цео рафал сручи увис, у небо.
-Алах ће ти платити добром - чу речи из куће.
-Платио ми је ваш Алах, мојој мајци и оцу и жени - рече, окрену се Рдаомиру и викну:
-Пусти народ кућама.
Радомир пође са Бошком.
-Фала ти- тихо му рече. Бојо сам се да те не понесе освета. Доћи ћу поподне на са`рану.
(крај)

Немојте се заваравати, жене, деца и фамилија Ибрахима Золоте, да су биле у прилици исто би поступале према својим комшијама. Нема ту разлике. Турчину кад крв узаври, а увек узаври, лаковерни Србин страда.
Мени је мој ђед оставио две реченице у аманет. Запамтите је обавезно! Нећете погрешити!
1."Једног Турчина стави на муке, а другог угости што најбоље можеш као највећег пријатеља, што ти мисли онај на мукама, то ти мисли и онај што га гостиш.
2."С тобом једе и пије, а све мисли како да те закоље".

А то о добрим комшијама, пријатељима турцима, баталите. Видели сте горе како су се србске комшије односиле према муслиманима, а како муслиманске комшије пре Србима. На жалост, због таквог милосрђа су нам "Золотине"сребреничке, комшије, у мушке и женске, дошле главе коју смо платили животима.

Живео Ратко Младић!

Zbog takvih djedova kao sto je tvoj, te jos gorih poruka koje su ostavljali svojim potomcima ovaj region nikada nece imati mira. Tvoj djed je tebe dojio mrznjom od malih nogu. Zalosno je samo to koliko ces ljudi ti i takvi kao ti zaraziti tom infekcijom nacionalizma.
A ovaj primjer gore zajebi jarane. Znamo ko su koljaci na Balkanu. A jos se i ponose s tim. E svasta.
Mahsuz selam:)
 
Zbog takvih djedova kao sto je tvoj, te jos gorih poruka koje su ostavljali svojim
potomcima ovaj region nikada nece imati mira.Tvoj djed je tebe dojio mrznjom od malih nogu.
Да је мој ђед веровао вашим "добрим намјерама" и вама као "добрим комшијама" давно би завршио као онај мученик у горњој причи. Није вам за веровати, можете ви длаку променити али ћуд остаје. Поруке које су нам остављали, су поруке на опрез. 1941 вам крв прокључала. Кад ће поново? , 2006, 2007, 2008 ? Кад се дигне вама и вашим менторима?!
Znamo ko su koljaci na Balkanu.
Знамo!
 

Back
Top