Hijeronim Volf (1516-1580). Učeni klasičar, tobožnji "otac Vizantije" (il)i poremećeni mizantrop

Pumpaj Dinstanović

Zaslužan član
Poruka
103.515
O ovoj nesumnjivo relevantnoj istorijskoj ličnosti, jako se malo govorilo na forumu, iako je često pominjana. Njena biografija je, ako izuzmemo pojedine teorije zavere, svedena goovo isključivo na nivo male napomene kojom mu se pripisuju osnovne zasluge za stvaranje sintagme Vizantijsko carstvo, što je univerzalno najpoznatiji podatak o njemu koji je prisutan danas u gotovo svakoj enciklopedijskoj odrednici i praktično bilo čemu gde se Vizantija uopšte pominje. Kao što ćemo videti na ovoj temi, radi se o jednoj (nažalost) naširoko rasprostranjenoj zabludi, jer postoji još celi niz ljudi koji bi iz sličnih ili čak i više razloga mogli poneti oreol tzv. Oca Vizantije, jer niti je Volf uveo taj termin u upotrebu, niti je taj pojam neposredno posle njega postao opšte rasprostranjen, kao što ni Volf ne bi nikada sebe tako okarakterisao, zato što njega Vizantija uopšte nije ni zanimala, niti je o njoj (kao što je i generalno o malo čemu imao) puno lepog da kaže.

Da bi se bilo koja istorijska ličnost razumela, a Jeronim Vuković zasigurno nije bio jedna od manje bitnih, potrebno je pristupiti na holistički način. Potrebno je upoznati njegovu celu biografiju, smeštenu u istorijski kontekts, i — koliko je moguće — čak na neki način i ući u sam mozak te osobe. Volfov životopis je izuzetno zanimljiv, ne samo zbog toga što je živeo u turbulentna vremena, nego i zato što i služi kao jedan od primera koji nam pokazuje koliko stvari mogu biti povezane. Kako se razvije tema (i ako zaživi) videćmo dokle to sve ide, obuhvatajući verske ratove, imperijalizam, tekovine humanizma i renesanse, kolonijalna otkrića i izrabljivanje i trgovinu crnim robljem, sve na ovaj ili onaj način povezano sa Volfom. Otkrićemo čoveka koji je bio u dobroj meri psihički poremećen i koji bi danas dobio barem nekoliko F kod psihijatra. Depresivnog mizantropa za kojeg se nije znalo da li je ujutro kada ustane više prezirao svet. Volf je bio parcijalno čak i narcis koji je stalno gunđao i nikada nije bio zadovoljan ničim; uvek se krajnje mrzovoljno žaleći na svaki zahtev koji bi mu neko poslao i nikada smatrajući da je bio dovoljno plaćen. Sve što je radio, radio vrlo nevoljno i po mogućstvu sa što manje ikakvog kontakta sa drugim ljudima, od fizičkog do verbalnog. Sa rodbinom nije bio u prisnim odnosima (sa izuzetkom pokojne majke), praktično zaboravljajući na njih od dana kada je otišao od kuće, nikakvih prijatelja nikada nije imao. Sa ženom nikada nije bio, pa se tako nikada nije ni ženio, pa ni ostavio ikakvog poroda.

Ova tema je koncipirana kao vrlo ozbljna koja bi raspravila o svim aspektima ličnosti Jeronima Volfa. Nije mesto za paraistorijske diskusije ili ponavljanje davno i mnogo puta pobijenih zabluda kako je Volf bio, tobože, nekakav „jezuita“ koji je, tobože, za „Vatikan“ odradio nekakve zadatke da izmisli Vizantiju, eto, u XVI stoleću. Za takve rasprave već postoje teme.

WOlf.jpg


Ko je bio Hijeronim Volf? Da bismo pružili odgovor na to pitanje, moramo poći od Evrope njegovog rođenja. On se rodio 13. avgusta 1516. godine u malenom Etingenu (današnji Etingen-u-Bajernu u švapskom delu Bavarske). Etignen je tada bio zasebna grofovija, direktno kod carskom krunom svetog rimskog imperatora, pod zajedničkom upravom grofa Volfganga I i Johana II (nakon Johanove smrti 1519. godine Volfgang je vladao do sopstvene 1522. godine, samostalno, nakon čega ga je nasledio Ludvig XV). Jeronimov otac je bio u službi etingenškog grofa; sitan plemić (mi bismo možda rekli vlasteličić). Njegova mati, za koju je bio vrlo vezan, preminula je još dok je bio mali klinja. Gubitak majke u tako ključnom periodu bio je jedan od najbitnijih elemenata njegovog života, ostavljajući ga u spirali mentalnih problema (između ostalog i vrlo čestih napada panike) iz koje se do kraja svog života (posebno u svetlu tadašnjih svesti o i metoda lenčenja psihičkih oboljenja) nikada neće izvući.

Deush.jpg


Sveto Rimsko Carstvo Nemačke narordnosti bilo je jedna podosta složena federalna država, sa jedno tristotinjak konstitutivnih državica. Na vlasti je tada bio car Maksimilijan I (1508-1529), čuveni vladar Čeličnog srca i jedan od poslednjih vitezova Evrope, kako su ga nazivali, a definitivno i jedan od najvećih vladara Svetog rimskog carstva. Za cara Maksimilijana pokrenuti su bili mnogi procesi koji će odrediti sudbinu kasnije istorije. Posle njegove smrti, za cara je bio izabran njegov unuk, slavni Karlo V (1519-1558) koji je vladao „zemljom u kojoj sunce nikada ne zalazi“. Velika teritorija njegovih različitih držaav, koja se prostirala od američkog kontinenta preko Sredozemlja do Filipinskih ostrva, to je bila u neku ruku prva prava globalna imperija u istoriji čovečanstva.

empire.jpg


Nešto ranije, u Italiji je cvetao pravi kulturni preporod koji se naziva dobom humanizma i renesanse. To su bili počeci izdvajanja sekularnih ideja iz domena crkvene dogme i epoha ponovnog otkrivanja antike; vraćanja njoj i njenog oživljavanja. Italijani su početli da otkrviaju drevni svet stare Grčke i starog Rima, čemu su svakako doprinele o izvesne mere vizantijske izbeglice koje su odlazile na zapad, pritešnjeni pretnjom Turaka Osmanlija. Frančesko Petrarka piše, a Lorenco Vala dokazuje da je Konstantinova darovnica, temelj papske dominacije, krivotvorina. Te ideje za sobom su donosile i koncepte verske tolerancije. Do XVI stoleća one su prešle Alpe i razivaju ih ličnosti kao Johan Rojhlin (1455-1522) i Filip Melanhton (1497-1560). Učenje hebrejskog i grčkog jezika značilo je i zaobilaženje latinske Vulgate, prevoda Biblije koji je u latinskoj Evropi dominirao i vraćanje izvornim tekstovima, a otkrića kao što je, pre svega, izum Gutenbergove štamparije 1450. godine, omogućili su omasovljenje tih prevda i znanja. Uporedo sa idejom oživljavanja prošlosti, rađala se i ideja proučavanja i oživljavanja Vizantije, države kojoj je 1453. godine car Mehmed II Osvajač (1451-1481) ugasio svetlo.

Sulajman.jpg


Turci su još krajem XIV stoleća osvojili Bugarsku, Srbija je konačno pala padom Smedereva 1459. godine, Bosna 1463, Hercegovina 1481, a Zeta 1499. godine. Bitka na Krbavskom polju, ključna za Hrvatsku, odvila se 1493. godine. Posle Skenderbega (1405-1468), sudbina Albanije bila je zapečaćena, a još ranije su pale i Atina i Peloponez. Za vreme još jednog slavnog osvajača, Sulejmana Veličanstvenog (1520-1566), Beograd je pao 1521. godine, a sudbonosna Mohačka bitka koja je prelomila sudbinu Ugarskog kraljevstva, 1526 godine. Turci su stvorili impozantnu flotu za kontrolu Mediteranom, zagospodarili velikim delom severne Afrike, a 1529. godine po prvi put doprli čak i do Beča. Sulejman je bio moderan vladar, sa ambicijama da stvori islamsko Rimsko carstvo. Zeleni polumesec je gospodario svim četiri istočnim patrijaršijama (Aleksandrijom, Jerusalimom, Antiohijom i Carigradom) i delovalo da je da je samo pitanje dana kada će biti, konačno, i u Rimu, po prvi put nakon velikog poraza u Bici kod Poatua u 7 vekova ranije. Bilo je evidentno da Evropa, koja se gloži verskim ratovima, međusobno posvađana, ima u muslimanima (koji ovog puta 1536. godine ulaze sa Francuskom kralja Fransoe I (1515-1547) u ozbiljno i dugotrajno savezništvo, koje će više puta kroz istoriju biti od obostrane koristi). Rađa se ideja da bi zajednički neprijatelj u vidu stranog zavojevača iz Azije mogla biti tačka pomirenja; zamisao o pokretanju krstaškog rata za uništenjem Osmanskog carstva i simpatije prema potlačenim pravoslavnim hrišćanima, koje je trebalo osloboditi.

Oko godinu dana nakon Jeronimovog rođenja zvanično je počela Reformacija, kada je Martin Luter objavio svojih 95 teza, oštro se obrušavajući na Rimokatoličku crkvu, posebno zbog prodaje oproštaja od grehova. Jedna od posledica bio je i Veliki nemački seljački rat (1524-1525) koji je Volf dočekao kao 9-godišnji dečak. Taj seljački ustanak, čiji je ideološki inspirator bio bogoslov Tomas Mincer (1489-1525) bio je najveći koja je Evropa videla do Francuske revolucije krajem XVIII stoleća. Iako je Volf bio klinja, posledice tog rata su se osećale svuda. Na hiljade mrtvih, svirepi masakri, spaljivanja na lomači. Pa opet, to je bila samo nagoveštaj monstrouznih užaša koji će vrlo brzo uslediti, u najužasnijim evropskim ratovima u predmodernoj istoriji. Privremeno primirje sklopljeno pod pretnjom od Sulejmana Veličanstvenog i večito zategnutih odnosa sa Francuskim kraljevstvom omogućilo je verske slobode do stvaranja luteranskog saveza poznati kao Šmalkadenska liga (1532-1547), sa sedištem u Šmalkadenu u Tiringiji. Car Karlo će konačno naći 1546/7. momenat da se surovo obruši na nju.

To je momenat u kojem se Vizantinci javljaju kao potencijalni svedok, medijator u verskim sporovima. Inicijalni protestanti su sa romantičnim preuveličavanjima idealizovali pravoslavca koji živi porobljen od strane omraženog agarjanskog okupatora. Za njih, pravoslavci nekadašnje Vizantije bili su oni koji su očivali čistotu hrišćanske vere, s jedne strane, a sa druge bili potomci Vizantinaca i naslednici antičke civilizacije. Martin Luter je sa divljenjem pisao o njima. Nemački protestanti se angažuju na nabavljaju i publikovanju starih, srednjovekovnih rukopisa. Tako je, na neki način, luteranizam neraskidivo povezan sa razvojem vizantologije.

Konačno, mora se podsetiti, velika geografska otrkića pustolova kao što su bili Kristifor Kolumbo ili Vasko da Gama, sa otkrićem Novog kontinenta i početkom kolonizacije, trajno su promenili istoriju sveta. Velike promene dovele su i do stvaraja novog finansijskog sistema, razvoja banaka, te do veoma imućnih porodica kao što su bili Fugeri. Onoliko koliko su određena uverenja humanizma i renesanse pokrenula ideju tolerancije, može se reći, tada se nalaze i klice ozbiljnijih ideja o rasnoj superiornosti belog čoveka, koliko god to kontradiktorno zvučalo na momenat. Sve je to neraskidivo povezano sa našom pričom, pa tako i činjenica da je kolonijalno izrabljivanje finansiralo ove poduhvate oktrivanja Vizantije.

Exploration.jpg


(nastaviće se...)
 
Kao što ćemo videti na ovoj temi, radi se o jednoj (nažalost) naširoko rasprostranjenoj zabludi, jer postoji još celi niz ljudi koji bi iz sličnih ili čak i više razloga mogli poneti oreol tzv. Oca Vizantije, jer niti je Volf uveo taj termin u upotrebu, niti je taj pojam neposredno posle njega postao opšte rasprostranjen, kao što ni Volf ne bi nikada sebe tako okarakterisao, zato što njega Vizantija uopšte nije ni zanimala, niti je o njoj (kao što je i generalno o malo čemu imao) puno lepog da kaže.

Jedno sažeto TLDR za one koji ne žele ili nisu u mogućnosti da čitaju ili prate poduže priče, jedno sažeto pojašnjenje ovog segmenta, koji je svojevremeno bio i jedan od glavnih motiva otvaranja specifične teme o Hijeronimu Volfu:

* Volf nije skovao pojam Vizantije i on nije neka kasnija, strana kovanica. Vizantija je bio domicilni, arhaični naziv u Romejskom carstvu za Carigrad, varoš koja mu je direktno prethodila, za celo vreme, od osnivanja 324. godine do njenog konačnog pada 1453. godine. To je bio naziv i za celi kraj, uključujući i u srednjovekovnim srpskim izvorima (Mramorno more se zvalo Vizantijsko more), a u nekim slučajevima — retko — analogno Rimu i Rimskom carstvu, koristio se i kao oznaka za sano carstvo. Pojam je u latinskoj Evropi bio poznat i vekovima pre Volfa, najpoznatije (između ostalog) po novcu (tzv. bezantima). Sužavanje granica Romejskog carstva sve više i više na vizantinsku metropolu usled turskih profora pripomoglo je u XV veku direktnijoj identifikaciji tog pojma, koji su donosili Grci koji su odlazili na zapad, primarno se identifikujući kao Vizantinci.

* Poslednji vizantijski hroničar, Laonik Halkokondil, potpuno otvoreno odbacuje rimsko ime i sve vladare naziva samo vizantijskim carevima. Kod Halkokondila se završava percepcija Vizantije kao naslednika antičkog sveta; helenističkih civilizacija nastalih na temelju pohoda Aleksandra Velikog, dok je Rim bio samo kulturološki inferiorniji okupator. Istorija Vizantije ide od Trojanskog rata. Godine 1556. Johan Oporin je objavio latinski prevod ovog dela (Konrada Klauzera) na latinski jezik, koji je naširoko rasturen i koji je uticao na širenje koncepta Vizantije. Pošto se temeljio na Herodotu i Tukididu i predstavljao vezu sa antičkim svetom (dolazak Turaka se predstavlja kao osveta za Troju) Halkokondilovo delo je bilo jako primamljivo protestantskim učenjacima i svojevremeno izuzetno popularno

* Volf nikada nije imao namere da suštinski predloži neki novi naziv. U svojim tekstovima, on ih redovno naziva Grci.

* Naziv Korpus vizantijskih izvora, potiče od drugog izdanja njegovog dela, iz 1562. godine, kada mu je dodata Halkokondilova istorija. Najzaslužniji za to je Oporin, koji je napisao i predgovor, a ne Volf.

* Nakon Volfovih dela, nije došlo do rasprostranjene upotrebe vizantijskog imena. Nije bilo šireg odjeka; Vizantija većinski neće tako biti nazivana vekovima, odnosno to nije ostavilo ozbiljne posledice. Vizantijsko ime je postalo šire poznato i prihvaćeno značajno, značajno kasnije, zahvaljući drugim ličnostina

* Volf je bio klasičar kojeg su zanimali antički spisi kao što su Demostenovi ili Kikeronovi. On je Vizantiju doticao efemerno, nevoljno, na silu (doslovno tako što su je bio teran) i nije ga zanimala i najmanje. Jako mu je bila dosadna i prava agonija i to malo što se njome vrlo mrzovoljno bavio

Može se komotno reći da je uloga Hijeronima Volfa jedan od najvećih mitova vizantologije, utemeljen u kasnom XIX stoleću.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Godinama, vodio sam dosta diskusija sa velikim brojem ljudi koji je ponavljao jednu te istu rečenicu: Vizantija je pojam osmišljen kako bi se zapravo negiralo da je to Rimsko carstvo, nasuprot zapadnom Rimu, tj. papi i rimsko-nemačkom carstvu. Jako je začuđujuće koliko se ponavlja ta rečenica, gotovo napamet naučena i niko nikada nije mogao da pruži neke odgovore na ta pitanja, jer kada se sve postavi, govorimo o stvarima koje su fundamentalno nelogične.

1) U zapadnoj Evropi XVI stoleća već su postojali naširoko korišćeni termini kao štovsu „Grčko carstvo“ ili „Konstantinopoljska imperija“ (koji ni posle Hijeraronima Volfa nisu jako dugo bili potisnuti „Vizantijom“). Nije postojao nikakvi razlog zašto bi uvođenjem sad još jednog imena, nešto bilo suštinski promenjeno. I to antičkog imena ― Byzantion je bio kolonija Megare osnovana u VII st. pre naše ere ― čime se status Romejskog carstva podizao u najmanju ruku na nivo jednakosti sa Rimskim carstvom (u najširu nekada i kao svet drevniji Rimu, koji mu predatira, zasnovan na temeljima helenističke kulture).

2) Koncepcija Vizantije kao državotvorne celine koja je postojala i pala sredinom XV stoleća, izdvaja je iz Rimskog carstva. To je u najdirektnijem smislu osporavalo pravo episkopa grada Rima, koji je sebe slovio pontifex maximus i izdavao se za tobožnjeg naslednika, a na neki način bilo i implicitno priznanje istorijske državnosti pravoslavnim žiteljima Osmanskog carstva, koji su u tom momentu bili viđeni kao potencijalni saveznici, ili u najanju ruku barem kao neka protivteža, rimokatolicima. Zašto bi neko ko je za Vatikan jeretik, ko se bori institucije koja je percipirana kao jako korumpirana i moralni ponor koji oproštaj od greha prodaje za šaku dukata, ko radi na sveopštoj popularizaciji i prihvatanju saznanja da je tzv. Konstantinova darovnica falsifikat, konstruisao Vizantiju da bi se...nepostojećem caru na istoku osporavalo nešto (turski car je bio percipiran kao strani zavojevač iz Azije, sa tuđinskom religijom i sistemom) i radi jačanja ugleda onoga ko je od strane mnogih suštinski povezivan čak i sa Antihristom?

Radi se o toliko apsurdnim stvarima da sam potpuno zbunjen kako i zašto ih mnogi ljudi toliko često ponavljaju. Videti koliko tu nešto ozbiljno nema smisla može se učiniti i bez temeljnog poznavanja ovih stvari, već samo logičkim promišljanjem.
 
Godinama, vodio sam dosta diskusija sa velikim brojem ljudi koji je ponavljao jednu te istu rečenicu: Vizantija je pojam osmišljen kako bi se zapravo negiralo da je to Rimsko carstvo, nasuprot zapadnom Rimu, tj. papi i rimsko-nemačkom carstvu. Jako je začuđujuće koliko se ponavlja ta rečenica, gotovo napamet naučena i niko nikada nije mogao da pruži neke odgovore na ta pitanja, jer kada se sve postavi, govorimo o stvarima koje su fundamentalno nelogične.
Nisi u pravu jer ne želiš da prihvatiš širu sliku hibridnog rata u koju moraju da uđu i pravila propagande i psihološkog rata.

PS. Što ne objavi ovo kao rad? Samo dodaj reference.
 
Nisi u pravu jer ne želiš da prihvatiš širu sliku hibridnog rata u koju moraju da uđu i pravila propagande i psihološkog rata.

Umesto da komentarišeš da li ja nešto ne želim ili želim da prihvatim, značajno korisnije bi bilo da elaborišeš šta to nije tačno, konkretno (ako želiš stvarno iz čisto dobronamernih i konstruktivnih razloga da se uključiš u temu).
 
Umesto da komentarišeš da li ja nešto ne želim ili želim da prihvatim, značajno korisnije bi bilo da elaborišeš šta to nije tačno, konkretno (ako želiš stvarno iz čisto dobronamernih i konstruktivnih razloga da se uključiš u temu).
govorimo o stvarima koje su fundamentalno nelogične.
 
Današnja lokacija Etingena (Eadi na domicilnom švapskom jeziku, jednom od alemanskih tj. gornjo-nemačkih dijalekata) u okrugu Donau-Ris na Gugl mape:

Oettinghen.jpg


Grad se nalazi uz dunavsku pritoku Vernic, na severnoj strani Riskog kratera koji je pogodio taj deo južne SR Nemačke pre oko 14,8 miliona godina.

Maleni vizuelni prikaz današnjeg Etingena:


Hijeronimovo prezime (Wolfus na latinskom, Wolff na tadašnjem nemačkom) potiče od protogermanskog *wulfaz (što je poreklo koje deli sa, logično, engleskom reči wulf) i znači, prosto, „vuk“. Jedno je od najpoznatijih starogermanskih antroponima. Njegov otac, Georg Volf, bio je gradski službenik u Etingenu, ali pošto se radi o sitnoj familiji, o dubljem poreklu Volfova ne možemo da kažemo bog zna šta. Njegovo ime, Hieronymus, vuče korene od starogrčkog Hierṓnumos (Ἱερώνυμος) što bukvalno znači „sveto ime“. Popularnog imena je tu zahvaljujući Sv. Jeronimu Stridonskom, rodom iz našeg krajeva, čoveka koji je najzaslužniji za standardizaciju Svetog pisma na latinskom jeziku (tzv. Vulgate), tako da se može reći da je dobio podosta „ambiciozno“ ime. Četiri godine kasnije, 1520, rodiće se njegov mlađi brat, Hajnrih. Hajnrih će krenuti nešto drugačijim putem, postati doktor nauka i lekar, jedan od najčuvenijih u istoriji Nirnberga.

Za vreme Velikog seljačkog rata (1524/5), njegova mati je potpuno poludela. Moguće je da su užasi bili okidač koji je doprineo urušavanju njenog mentalnog zdravlja. Određene sklonosti ka psihičkim oboljenjima mogu biti nasledne, tako da postoji mogućnost da je određene sklonosti nasledio od majke. Ostanak bez majke tako rano, za koju je očigledno bio vezan, ostavio je sam po sebi na Hijeronima prilično ozbiljne posledice. Može se reći da je bio okidač za njegove mentalne probleme. Njegova mati je bila internirana u ludaru u Kirhajmu-pod-Tekom, a poznato je kakvo je bilo stanje psihijatrijske medicine početkom XVI stoleća.

Pod strogim tutorstvom jednog pastora iz Nordlingena, naučio je da čita i piše na nemačkom jeziku sa svega 11 godina. Čim je time ovladao, poslat je 1527. godine u Nirnberg (jedan od samostalnih Slobodnih carskih gradova Svetog rimskog carstva — suštinski, samoupravnog polisa, grada-državice, u to vreme) kod jednog juriste koji ga je upisao u školu Zebalda Hejdena (1499-1561) iz proslavljene nirnberške familije muzikologa (inače, prijatelja Albrehta Direra), u školi pri Crkvi Sv. Zebalda. Njen istoimeni rektor bio je prvi luteranski rektor i ta je crkva bila u to vreme rasadnik Luterove reforamcije. Sveti Zebald je bio misionar i pustinjak iz VIII stoleća i zaštitnik grada Nirnberga. Pod Hajdenom, Jeronim je počeo da u toj crkvi prvi put uči drevne jezike, i to mestu koje je bilo rasadnik protestantizma.

Zebald.jpeg
 
Jeronim je bio, logično, po rođenju kršten kao rimokatolik, ali je vrlo brzo bio odgajen u duhu protestantske reformacije, iliti preciznije rečeno, luteranizma. Kako je nemoguće razumeti njegovu ličnost bez razumevanja luteranizma, ali i šire, kontekst vremena, a posebno uzroke i pozadinu velike seljačke bune 1524/5. godine, kao i same početke proučavanja i razvijanja koncepta Vizantije (sve od čega je tesno isprepletano sa počecima luteranizma) potrebno je prozboriti koju na temu Reformacije i luteranske varijante hrišćanske religije.

MartinLuther.jpg

Martin Luter

Kroz vekove, nakon Klinijevske reforme, epohe Krstaških ratova i posebno nakon XIII veka i doba pape Inokentija III (1198-1216), u Rimokatoličkoj crkvi se razvio koncept o dominaciji episkopa grada Rima, koji nije više samo prvi među jednakima, već i poglavar kompletne hrišćanske Crkve, pa i pontifex maximus, do izvesne mere naslednik rimskih careva, čiji se autoritet nalazi iznad evropskih hrišćanskih monarha, koji bi trebalo da crpe svoj legitimitet od rimske stolice. Istoriji naših krajeva je poznata prepiska pape Grgura VII (1073-1085) — pod kojim je Hrvatskog kraljevstvo na neki načim bilo postalo čak i vazal Svete stolice, u vreme kralja Dmitra Zvonimira — sa kraljem Mihailom Vojislavljevićem, kao srednjovekovnom krunom Nemanjića od 1217. godine (originalni planovi iz doba pape Inoćentija, bili su realizovani za pape Honorija III (1216-1227). To je dovelo do toga da je papa bio u jednom periodu istorije postao ličnost koja je posedovala ogroman i politički i vojni uticaj nad velikim delom rimokatoličke Evrope, veći od mnogih kraljeva, pa i careva. Katolička crkva je posedovala preko jedne trećine sve zemlje u latinskoj Evropi, držala gotovo potpuni monopol u obrazovanju i bila jako uticajna među najsiromašnijim slojevima, prisutna u svim sverama društvenog života i glavni dobrotvor za siročarad, beskućnike i gladne, što je sve činilo onoga ko u datom trenutku sedi na Svetoj stolici pojedinačno gledano najmočnijim pojedincem rimokatoličke vaseljene.

Moć korumpira, a to se desilo i Rimskoj crkvi. Kroz vekove, Rimokatolička crkva se u dobroj meri pretvorila u organizaciju ogrezlu u korupciji. Javljaju se pojedinci kao npr. engleski sveštenik-filozof Džon Viklif (oko 1328. - 1384) ili čuveni Jan Hus (1369-1415) koji je započeo i celi husitski pokret u Češkoj, a koji se obično smatraju prethodnicima reformacije. Po njima, rimokatolička Crkva se udaljila od izvorne poruke Svetog pisma. Može se reći da je vrhunac došao u vreme pape Lava X (1513-1521), pripadnika bogate i uticajne severno-italijanske porodice Medičija. On je bio sin gospodara Firentinske republike, Lorenca Medičija (1469-1492). Papa Lav X je bio više zainteresovan za zaštitu i širenje uticaja svoje porodice, koja je nešto kasnije uspela da nametne još jednog papu, papu Klimenta VII (1523-1534). Papi Lavu su bila neophodna sredstva za skupe sukobe koje je vodio po Italiji, pa je potpuno slobodna prodaja oproštajnica od greha, radi rekonstrukcije Bazilike Sv. Petra u Rimu, dosegla za vreme njegovog pontifikata neverovatne razmere. Ovo je razgnevilo mnoge ljude, zato što je značilo da svako može da se iskupi novcem i zbog toga što su mase nižih slojeva bile nasamarene, suštinski se odričući možda čak i velikog dela svojih godišnjih prihoda zarad papira koji suštinski nije donosio ništa i koji je bio u suprotnosti sa osnovnim hrišćanskim učenjem.

95teza.jpg

Luter zakucava svojih 95 teza

Renesansa, uporedo svom širenju iz Italije, dovela je prirodno za sobom i širenje humanističkih ideala. Ta je filozofija podrazumevala udaljavanje od dogmatskih načela religije i okretanje čoveku i racionalnoj misli. Jedan od najpoznatijih primera praktične primene, bio je sekretar Papske države Lorenco Vala (oko 1407-1457) koji je nakon ozbiljne tekstualne analize ubedljivo dokazao 1439/40. godine da je tzv. Konstantinova darovnica bila falsifikat nastao mnogo vekova nakon vlasti cara Konstantina Velikog (306-337) i pontifikata pape Silvestra I (314-335) kojem je, navodno, bila podarena nakon što je on izlečio cara Konstantina od lepre običnom svetom vodicom. Ovaj potez imao je krajnje revolucionarne razmere, podrivajući temporalni autoritet episkopa grada Rima do temelja. Došlo je jedno novo doba: doba ne slepe vere, već preispitivanja i kritike autoriteta. fKombinacija ovih faktora, ideje racionalne misli i kritika Crkve, doveli su konačno do velikog uspeha koji je pokrenuo nemački sveštenik Martin Luter (1483-1546) — koji je jedno vreme i bio u Rimu i lično posvedočio razmere bluda i razvrata tj. moralnog ponora, sa prostitutkama koje su se šetale ulicama Grada Sv. Petra — kada je zakucao svojih 95 teza svečano okačio svojih 95 teza na zidove Crkve Svih Svetih u Vitenbergu u Saksonsom vojvodstvu.

protestanti.jpg

karta reformacije, po modernim granicama

Luter nije samo kritikovao Crkvu zbog prodaje oproštajnica, već je ubrzo otišao i značajno dalje, suprotstavljajući se idejama o nepogrešivosti pape i tvrdeći da u suštini, u Rimu sedi uzurpator. Luter je čak papu proglasio Antihristom. Za razliku od svojih prethodnika, koji su, može se reći, vodili borbu sa vetrenjačom, Luter je imao uz sebe jedan ključan izum koji će njegov pokret učiniti revolucijom. Jedan od ubedljivo najvećih u istoriji Evrope. Pronalazak Johanesa Gutenberga, 1450. godine. Štampa će omogućiti veliko umnožavanje njegovih ideja i njihovo rasturanje. Rasturanje, ne na službenom jeziku zapadne Crkve (do tada su jezici Biblije bili samo grčki, latinski, crkvenoslovenski i gotski, a Rim je nametnuo monopol latinskog, dopuštajući slovensku službu samo malenoj grupici hrvatskih popova-glagoljaša u Dalmaciji) odnosno prevod Svetih spisa na nemački jezik, omogućilo je svakome ko je elementarno pismen da pročita. Po Luteru, treba se vratiti Bibliji. Spasenje je u vraćanju samoj veri i Hristovom učenju, a ne u prevaziđenoj Crkvi, tj. u principu sola fidae. Reformacija je postala prava revolucija, jerbo je otvorila gotovo svakom pojedincu mogućnosti i slobodu za svojim tumačenjem Biblije. Izvorno (pre uvažavanja realnosti da su politička moć i jaki saveznici nužni za uspeh, kada je promenio svoje mišljenje i proglasio da su evropske kraljevske dinastije od Boga i da, stoga, monarsi jesu poglavari crkvene organizacije) Luter je smatrao da kongregacija između sebe treba da slobodno izabere ko će im biti sveštenik.

Jedan dokumentarac o Martinu Luteru, za one koje zanima nešto više:


Luter je u početku predstavljao Turke koji dolaze iz Azije silom prirode koja je došla da sve rimokatolike počisti, jer su došli sudnji dani zbog Antihrista koji je sedeo na stolici Sv. Petra. Kada je đavo pokucao na vrata i blizu kuće, nakon opsade Beča 1529. godine, malčice je revidirao svoje stavove što se tiče muslimana i izneo stanovište da oni više nisu Bič božji za sve naše grehe, već opasna pretnja kojoj bi trebalo odgovoriti i oko koje bi Nemci trebalo da se ujedine, zato što će ih agarjani sve pokositi ukoliko to ne učine. Ovo je vrlo važno za razumeti, zato što se tu nalazi samo korenje interesovanja za Vizantiju, pa tako i počeci proučavanja Vizantije, odnosno publikovanja vizantijskih izvora. Samim time, i osnovni uzroci zadataka koje je dobio Hijeronim Volf. Jer u ovom trenutku se javlja idealizovana slika o pravoslavcima, neokaljanim za razliku od krajnje izvitoperenih rimokatolika, koji su očuvali čistotu Hristove vere i vizantijskoj civilizaciji koja je baštinik toga i naslednik antičke kulture koja je i mnogo drevnija od starog Rima.
 
Godine 1530. Zebald je poslao 14-godišnjeg Jeronima u bivši benediktinski manastir Sv. Egidija Pustinjaka u Nirnbergu, odnosno od tog vremena sedište istoimene luteraske parohije. Nakon pobede reformacije u Nirnbergu 1525. godine, grad je konfiskovao imovinu manastirskog reda i raspustio bratstvo. U njemu je od 1526. godine radila humanistička škola Filipa Melanhtona, tzv. „Egidijanum“ (Aegidianum). To je bila izuzetno prestižna škola, u kojoj su radili najučeniji ljudi tadašnjeg dela Nemačke, između ostalih i Joakim Kamerarije Stariji (1500-1574), Helije Eoban Hes (1488-1540) i Johan Šener (1477-1547). Kod Kamerarija je učio starogrčki, latinski i filosofiju, a kod Hesa poeziju.

No, taman kako su Jeronimova predavanja u Egidijanumu bila otpočela, otac ga je opozvao. Iako je Jeronim očigledno imao određene afinitete za stare jezike, Georg je više razmišljao o svom prvorođenom kao o nasledniku, čija je sudbina da prati njegove stobe gradskog službenika u Etingenu. Poslao ga je u zamak Harburg, sedište kuće Etingena, da za svog kneza radi kao pisar. Kancelar Etingenškog kneza, Kristofer Julije, koji ga je izvorno bio i poslao Zebaldu Hejdenu u Nirnberg, beznadežno je pokušavao Jeronima da zainteresuje za pravne nauke. Jeronim je razvio prema pravima i pravnim institucijama izuzetno ogromnu averziju. Zanimala ga je samo antička poezija i drama, između ostalih, Vergilije i Terentije. Sa sinovima harburškog pastora Kajzera dosta se sprijateljio, zajedno čitajući Terentijeve komade.

U to vreme, deca u principu nisu imala čak ni teoretske mogućnosti izbora svoje karijere. O tome je odlučivala glava kuće, odnosno najčešće otac. Jeronimu je u Harburgu bilo užasno. Nakon tragičnog gubitka majke i nakon što je na momenat video ono što bi ga zaista zanimalo i gde bi se pronašao, oduzeto mu je u momentu kada je ugledao. Iskustvo u Harburgu je dodatno loše uticalo na njegov psihološki razvoj. Gubitak mogućnosti koje se upravo otvore ostavlja dodatne traume, posebno u takvom uzrastu. Sama pomisao da nastavi putem koji mu je otac zamislio, bila mu je potpuno nezamisliva.
 
Poslednja izmena:
Gubitak majke u tako ključnom periodu bio je jedan od najbitnijih elemenata njegovog života, ostavljajući ga u spirali mentalnih problema (između ostalog i vrlo čestih napada panike) iz koje se do kraja svog života (posebno u svetlu tadašnjih svesti o i metoda lenčenja psihičkih oboljenja) nikada neće izvući.
Za vreme Velikog seljačkog rata (1524/5), njegova mati je potpuno poludela. Moguće je da su užasi bili okidač koji je doprineo urušavanju njenog mentalnog zdravlja. Određene sklonosti ka psihičkim oboljenjima mogu biti nasledne, tako da postoji mogućnost da je određene sklonosti nasledio od majke. Ostanak bez majke tako rano, za koju je očigledno bio vezan, ostavio je sam po sebi na Hijeronima prilično ozbiljne posledice. Može se reći da je bio okidač za njegove mentalne probleme. Njegova mati je bila internirana u ludaru u Kirhajmu-pod-Tekom, a poznato je kakvo je bilo stanje psihijatrijske medicine početkom XVI stoleća.

Kirhhajm, u kojem je Jeronimova mati bila hospitalizovana, u to vreme bio Virtemberškog vojvodstva.

Wurtremberg.png

Danas se nalazi u saveznoj državi Baden-Virtemberg, smešten nedaleko od Štutgarta:

stutga.jpg


Maleni prikaz varoši:


Kada je Georg poslao u ludnicu (najverovatnije pri bivšem dominikanskom ženskom manastiru, koji je neposredno pre toga za vreme seljačkog ustanka bio pohran) svoju ženu, to je bilo jezivo mesto i vreme. Virtemberški vojvoda Ulrih dobio je od istoričara nadimak „švapski Henri VIII“. Zbog ekstravagantnog života i upornog izrabljivanja, seljaci su se pobunili protiv njega čak i pre Luterove reformacije, najčuvenije 1514. godine u vreme tzv. ustanka „Siromašnog Konrada“. Svojim brakom, iako je bio orođen sa habzburškim carem lično, nije bio zadovoljan, pa je imao aferu sa suprugom jednog viteza, kojeg je potom iz ljubomore ubio. Car Maksimilijan, sa kojim je zajedno ratovao protiv Francuske 1513, nije mogao u potpunosti da ignoriše, pa je više puta primenjivao carske sankcije protiv njega, ali kada je on urmo 1519. i car Karlo V došao na carski presto, Švapska liga ga je, prosto, zbacila i predala Virtemberk mladom habzburškom monarhu. U vreme Velikog seljačkog rata 1524/5 kraj je prilično propatio.

Iako to ne mora nikako nužno značiti, može se pretpostaviti na osnovu Jeronimovog iskustva sa kakvim se mentalnim problemima njegova majka možda suočavala. Jeronim je većinu života bio melahnoličan. Borio se sa depresijom i patio od vrlo izraženih paranoidnih deluzija. Redovno je mislio da je praćen i da neko pokušava da ga ubije ili mu na ovaj ili onaj način radi o glavi. Bio je izrazito nepoverljiv i sklon teorijama zavera. U moderno vreme bi veroatno bio najredovniji gledalac YouTube kanala BalkaINFO.

U to vreme, postojalo je fundamentalno nerazumevanje mentalne bolesti. Ženama je bilo još gore nego muškarcima. Bolesnici su bili tretirani kao jako opasni i držani u potpunoj izolaciji, bez mogućnosti posete. Kada je tamo otišla, niko od familije, pa ni tada četvorogodišnji Jeronim, više je nikada nije video. Smatralo se da se leči pre svega duh, tako da su korišćene metode koje su bile ili bez efekta ili su čak znale pogoršavati zdravstveno stanje pacijenta. Gurali bi joj predmet u grlo nakon jela kako bi je naterali da povrati, kako bi izbacila to demonsko iz sebe, ili bi joj se redovno puštala krv. Najverovatnije joj je bila primenjena i trepanacija; otvaranje delova lobanje kako bi iz mozga ludilo moglo da izađe. Kako je njena familija prigrlila reformaciju, moguće je da joj je živod do povratka vojvode Ulriha i širenje reformacije i na Kirhajm 1534. godine bio i još teži, posebno nakon užasa 1525. godine. Ljubljeni suprug je nije mogao poslati u gore mesto na lečenje.

bosch.png

Lečenje ludila, ulje na platnu, holandski slikar Hijeronim Boš (1460-1516). God 1488..

Majka Hijeronima Volfa je provela zadnje tri decenije u takvom životu, ako bi se to moglo uopšte nazvati životom.
 
Poslednja izmena:
Jeronimovo iskustvo u Harburgu, gde je proveo početak četvrte decenije XVI stoleća, bilo je vrlo neprijatno. Kao prilično asocijalno dete, formirao prijateljstva sa svojim vršnjacima, koji su bili vrlo grubi, neuredni i za razliku od njega koji je bio orijentisan studijama, vrlo nezainteresovani za učenje. Pošto je i sam bio pomalo čudak, jasno se izdvajajući, Jeronim se nesumnjivo nalazio više puta na meti siledžija, kao žrtva vršnjačkog nasilja, za vreme boravka u harburškom zamku. Učio bi isključivo u samoći, otuđen od druge dece (ili, iz tadašnje perspektive, već mladića), ili u svoje slobodno vreme van zidina zamka, ili jako rano ujutro, pri prvoj svetlosti, dok je većina njegovih vršnjaka još uvek spavalo. To su bili jedini momenti mira i tišine koje je uspevao da nađe.

Nakon što mu se smučio takav život, pokušao je da se uklopi. Batalio je studiozno čitanje i otišao na jugozapad u Nordlingen, obližnji slobodni carski grad u kojem je u to vreme baš bio gradski vašar. Odlučio je da uloži nešto novca što je uštedeo da se opremi kao i svi ostali mladići dvorskog kalibra. Dobio je ideju da kupi beretku sa perom, bodež i slične sitnice kojima su se plemići kitili.

beretka.jpg

primer kape iz tadašnje nošnje, kojom je Hijeronim Vulf želeo da se opskrbi u nordingenškom vašaru
Međutim, kada je konačno stigao u Nordlingen, dani vašara su već bili prošli. Jeronimova namera je bila da se u masi ljudi utopi i nađe komfor. Ovako, sa relativno pustijim ulicama, nije smogao hrabrosti i nije uspeo da uđe ni u jednu od centralnih radnji. Tako da, na sreću ili nesreću, nije originalnu nameru ostvario.

Umesto toga, Jeronim je naleteo na knjižaru nekog prodavca iz Franfkurta. Od njega je kupio „Devet knjiga nezaboravnih dela i izreka“ Valerija Maksima iz I veka naše ere, kao i jedan primerak grčko-latinskog rečnka Kristofera Lonžela (Longolija).

Period od 1536. do 1540. proveo je u Harburgu dok je radio kao pisar kancelara Julija učeći stare jezike i književnost, sa strane, umesto priprema za advokaturu. Nije to bilo isključivo nešto za dušu (u ovo vreme antička poezija je bila jedino što ga je interesovalo) već i kao forma buntovništva protiv hladnog i vrlo udaljenog oca, koji mu je uskratio život koji je želeo onog momenta kada ga je tek započinjao.
 
Ако то потрвди више историчара а ти једини тврдиш да није тако.
Мене даља прича о томе не занима. Знам довољно о његовом животу ту нема ничега што би могло потврдити нити негирати.
Наиме не само заслужан за то што је термин Византија уведен већ и "пад римског царства" 476.
Иако се ради о абдикцији западног цара који је предао власт Зенону источном рада цару.

Дакле једно би могло бити случајност и испран мозак грчким романсама ово друго никако. Јасно да је у перцепцији људи урађено да остане тако јер уопште о овоме не бисмо водили дискусију нити историчари воде о оваквим глупостима.

Дакле нисам ја пустио причу о Јерониму Вулфу већ је адресиран и са запада и из САД са престижног политичког универзитета који се махом више бави оваквим стварима.
За мене је Јероним завршена прича остављена са материјалом ту где је ти се слободно бави одбраном лика и дела. Good luck!
 
Ако то потрвди више историчара а ти једини тврдиш да није тако.
Мене даља прича о томе не занима. Знам довољно о његовом животу ту нема ничега што би могло потврдити нити негирати.
Наиме не само заслужан за то што је термин Византија уведен већ и "пад римског царства" 476.
Иако се ради о абдикцији западног цара који је предао власт Зенону источном рада цару.

Дакле једно би могло бити случајност и испран мозак грчким романсама ово друго никако. Јасно да је у перцепцији људи урађено да остане тако јер уопште о овоме не бисмо водили дискусију нити историчари воде о оваквим глупостима.

Дакле нисам ја пустио причу о Јерониму Вулфу већ је адресиран и са запада и из САД са престижног политичког универзитета који се махом више бави оваквим стварима.
За мене је Јероним завршена прича остављена са материјалом ту где је ти се слободно бави одбраном лика и дела. Good luck!

Tvrdnja da je pad carstva izmišljen u XVI stoleću je krajnje apsurdna. Vekovima se smatralo da je na osnovu falsifikata Konstantinove darovnice Rim je tvrdio da ima primat nad čitavom hrišćanskom Crkvom i da s pravom ima osnov da kruniše nove careve, nakon palog carstva 476. godine.

Štaviše, ne radi se samo o ranijim humanistima, pre Volfa. Imamo koliko hoćeš istorijskih izvora koji govore o padu carstva. Npr. Jordanes u svojoj rimskoj istoriji, Romana.
Sic quoque Hesperium regnum Romanique populi principatum, quod septingentesimo nono urbis conditæ anno, primus Augustorum Octavianus Augustus tenere cœpit, cum hoc Augustulo periit, anno decessorum regni imperatorum quingentesimo vicesimo secundo, Gothorum dehinc regibus Romam tenentibus.

http://www.harbornet.com/folks/theedrich/Goths/Romana.htm#top
 
Tvrdnja da je pad carstva izmišljen u XVI stoleću je krajnje apsurdna. Vekovima se smatralo da je na osnovu falsifikata Konstantinove darovnice Rim je tvrdio da ima primat nad čitavom hrišćanskom Crkvom i da s pravom ima osnov da kruniše nove careve, nakon palog carstva 476. godine.

Štaviše, ne radi se samo o ranijim humanistima, pre Volfa. Imamo koliko hoćeš istorijskih izvora koji govore o padu carstva. Npr. Jordanes u svojoj rimskoj istoriji, Romana.
Sic quoque Hesperium regnum Romanique populi principatum, quod septingentesimo nono urbis conditæ anno, primus Augustorum Octavianus Augustus tenere cœpit, cum hoc Augustulo periit, anno decessorum regni imperatorum quingentesimo vicesimo secundo, Gothorum dehinc regibus Romam tenentibus.

http://www.harbornet.com/folks/theedrich/Goths/Romana.htm#top
Поента приче да је западни Рим випе није могао да контролише своје територије и полако постајао вазал федерата.
Поента није у фалсификату већ у презентацији догађаја.
476. Ромул Аугуст је абдицирао и послао инсигније Зенону.
Дакле постоји 1. римски цар као у доба Константина и пре.
Одоакар је ромејски намесник и представник власти.
Тедорих је добио Италију од Зенона под условом да убије Одоакара јер је непослушан.
Дакле Рим остаје у ромејском царству до 800. године као и римска црква с тим што се град Рим илегално издваја са црквом.
Константинова даровница јесте фалсификат негде из времена Гргура Турског римска црква је била прва по части не по власти.
Римска црква се налазила у оквиру ромејског царства до почетка 9. века.

Дакле бека је пао град Рим 476. на неко време да ли је то римско царство или је оно и у Сирмијуму , Константинопољу , Египту ,Тунису ,Алжиру ,Мароку ,Месопотамији ,Сирији и где још већ.


Оно што је поента код Касагранде што он почиње први светски рат са уводом од 800. и преласком Рима у "Руке" Франака и у наредних 2 сата може да преприча све што се битно десило у Европи узрочно-последнично до првог светског рата.

То историчари наши уопште уско се везују парцијслно за један сегмент и то је то.
И онда слажеш догађсје као колаж или мозаик који ничим није повезан.

Дакке у овој причи термун уноси Јероним Вулф апсолутно иког на свету боли уво ко се постарао да се тај термин закуца и такав остане у историји ти су засад невидљиви иако нису баш буквално али то би био домен геополитике и ту је Касагранда добар јер му је то примарно занимање.
Исто као што ако је Херодот рекао нешто нетачно зашто се не теажи погрешан извор са којег је преписао?

Суштина тај наратив је дуго одговарао легитимитету западне Европе оваква каква је и да црпи легитимитет из римске историје и права и да наантичком Риму заснује своју идеолошку историју који је пао 476. и обновљен од Германа који се никад нису саставили у једној држави али им то није сметало да германизују историју и друге народе и пре свести о сопственом идентитету.

Грчка истотија се базира на античкој грчкој , филозофији , митологији колевка Европе писмености која је изнедрила средњовековну православну империју звану Византија.

Да би то и данас стојало на табли и у мозговима просечних људи неко је то морао тврдо да закуца.

Све остало је пуко филозофирање да ли је то неко свесно увалио Јерониму Вулфу не исправљајући ништа или не проверавајући ништа или узимајући здраво за готово то ми је небитно.

Франца Фердинанда је непосредно убио Гаврило Принцип.
Не Никола Пашић не црна рука не Шаја је Паја

Патент и именовање Византија се везује директно за Јеронима Вулфа под утицајем које масонерије , витешког реда , змајеваса комода , илумината , сионског приората тате Гвоздена ујака обућара светог римског цара љувавника његове жене , љубитеља његове к.урве!

Не интересује ме у животу.
Византија не постоји постоји Рим који је капитулурао 1453.
Којег неко зове Византијом јер му се тако свиђа али сам себе тако није звао.
 
Поента приче да је западни Рим випе није могао да контролише своје територије и полако постајао вазал федерата.
Поента није у фалсификату већ у презентацији догађаја.
476. Ромул Аугуст је абдицирао и послао инсигније Зенону.
Дакле постоји 1. римски цар као у доба Константина и пре.
Одоакар је ромејски намесник и представник власти.
Тедорих је добио Италију од Зенона под условом да убије Одоакара јер је непослушан.
Дакле Рим остаје у ромејском царству до 800. године као и римска црква с тим што се град Рим илегално издваја са црквом.
Константинова даровница јесте фалсификат негде из времена Гргура Турског римска црква је била прва по части не по власти.
Римска црква се налазила у оквиру ромејског царства до почетка 9. века.

Дакле бека је пао град Рим 476. на неко време да ли је то римско царство или је оно и у Сирмијуму , Константинопољу , Египту ,Тунису ,Алжиру ,Мароку ,Месопотамији ,Сирији и где још већ.


Оно што је поента код Касагранде што он почиње први светски рат са уводом од 800. и преласком Рима у "Руке" Франака и у наредних 2 сата може да преприча све што се битно десило у Европи узрочно-последнично до првог светског рата.

То историчари наши уопште уско се везују парцијслно за један сегмент и то је то.
И онда слажеш догађсје као колаж или мозаик који ничим није повезан.

Дакке у овој причи термун уноси Јероним Вулф апсолутно иког на свету боли уво ко се постарао да се тај термин закуца и такав остане у историји ти су засад невидљиви иако нису баш буквално али то би био домен геополитике и ту је Касагранда добар јер му је то примарно занимање.
Исто као што ако је Херодот рекао нешто нетачно зашто се не теажи погрешан извор са којег је преписао?

Суштина тај наратив је дуго одговарао легитимитету западне Европе оваква каква је и да црпи легитимитет из римске историје и права и да наантичком Риму заснује своју идеолошку историју који је пао 476. и обновљен од Германа који се никад нису саставили у једној држави али им то није сметало да германизују историју и друге народе и пре свести о сопственом идентитету.

Грчка истотија се базира на античкој грчкој , филозофији , митологији колевка Европе писмености која је изнедрила средњовековну православну империју звану Византија.

Да би то и данас стојало на табли и у мозговима просечних људи неко је то морао тврдо да закуца.

Све остало је пуко филозофирање да ли је то неко свесно увалио Јерониму Вулфу не исправљајући ништа или не проверавајући ништа или узимајући здраво за готово то ми је небитно.

Франца Фердинанда је непосредно убио Гаврило Принцип.
Не Никола Пашић не црна рука не Шаја је Паја

Патент и именовање Византија се везује директно за Јеронима Вулфа под утицајем које масонерије , витешког реда , змајеваса комода , илумината , сионског приората тате Гвоздена ујака обућара светог римског цара љувавника његове жене , љубитеља његове к.урве!

Не интересује ме у животу.
Византија не постоји постоји Рим који је капитулурао 1453.
Којег неко зове Византијом јер му се тако свиђа али сам себе тако није звао.

Otišao si u neke smerove o kojima ništa nisam rekao i koje stoga nemaju neke veze sa poentom ili temom, a niti me zanimaju.
 
Poslednja izmena:
Otišao si u neke smerove o kojima ništa nisam rekao i koje stoga nemaju neke veze sa poentom ili temom, a niti me zanimaju.
Тачно има везе са поентом 476. је колапс западног римског царства не КРАЈ!
Издвајање града Рима и Ватикана је 800.
Римско царство и даље контролише Далмацију ,Јужну Италију ,Сицилију ,Венецију.
Пад римског царства је 1453.
Тако постављени токови стварају данас уместо мејнстрим историје "алтернативну повест" западне Европе коју би идијотски тумачили на начин Византологије Сувија или Портигалија се прва одвојила од Рима па Велика Британија па Франачка- Немачка па делови Италије па Хрватска па Србија па Босна па не знам ко још.

Дакле ови су сад под Римом јер су под папом и аустријском двором Бечка господа Римљани легалисти католици правоцерци тековина светог Петра и прве римске цркве!

Ово су Византијци шизматици отпали од "Римске" цркве иноверци херетици православни Монголи све заједно са Србима и Бугарима.

Дакке да је то само пука прича и Јероним Вулф кога брига!?

А да је из тог наратива који је прво нелегитиман јер је Ватикан формиран и легализован на лажним папским булама побијено 6 милона Јевреја " неколико стотина хиљада Срба" зверски поклано и бацано у јаме пре само 80 година?

Ако посматраш као одговоран човек а не човечија рибица није први и други светски рат настао због недостатка вазелина.

Није ни нацизам нити расну идеологију измислио Хитлер нити Немци први расизам је изникао баш из Светог Римског Царства и лимес дорабикус и Славес они који нису хришћани нису људи не подлежу закону и могу се продавати као робови и као животиње. Далеко од тога да Ромеји нису учествовали у томе па читав мрачни средњи век је обележен трговином робља црних и белих Сакалиба од 7- 9 века између хришћана и Арапа.
 
Тачно има везе са поентом 476. је колапс западног римског царства не КРАЈ!
Издвајање града Рима и Ватикана је 800.
Римско царство и даље контролише Далмацију ,Јужну Италију ,Сицилију ,Венецију.
Пад римског царства је 1453.
Тако постављени токови стварају данас уместо мејнстрим историје "алтернативну повест" западне Европе коју би идијотски тумачили на начин Византологије Сувија или Портигалија се прва одвојила од Рима па Велика Британија па Франачка- Немачка па делови Италије па Хрватска па Србија па Босна па не знам ко још.

Дакле ови су сад под Римом јер су под папом и аустријском двором Бечка господа Римљани легалисти католици правоцерци тековина светог Петра и прве римске цркве!

Ово су Византијци шизматици отпали од "Римске" цркве иноверци херетици православни Монголи све заједно са Србима и Бугарима.

Дакке да је то само пука прича и Јероним Вулф кога брига!?

А да је из тог наратива који је прво нелегитиман јер је Ватикан формиран и легализован на лажним папским булама побијено 6 милона Јевреја " неколико стотина хиљада Срба" зверски поклано и бацано у јаме пре само 80 година?

Ако посматраш као одговоран човек а не човечија рибица није први и други светски рат настао због недостатка вазелина.

Није ни нацизам нити расну идеологију измислио Хитлер нити Немци први расизам је изникао баш из Светог Римског Царства и лимес дорабикус и Славес они који нису хришћани нису људи не подлежу закону и могу се продавати као робови и као животиње. Далеко од тога да Ромеји нису учествовали у томе па читав мрачни средњи век је обележен трговином робља црних и белих Сакалиба од 7- 9 века између хришћана и Арапа.

Sve što si ovde naveo suštinski nema nikakve veze sa temom. Nema nikakve veze ni sa tim zašto se u XVI veku rabio termin Vizantija za Romejsko carstvo, nema ni sa tim zašto ga je Hiijeronim Vulf izabrao. Jednostavno je netačno, ukratko rečeno.

Rim je bio percipiran kao sedište bluda i razvrata. Mesto u kojem seti poglavar jeretika, glavom i bradom Antihrist lično, koji za šaku dukata prodaje oproštajnice od bilo kakvog greha i zloupotrebljava naivne mase. Nisu to nikakvi pravoverci, već krivoverci, čiji verski poglavar svoj autoritet zasniva na jednom falsifikatu (Konstantinovoj darovnici). Nasuprot njima stajali su pravoslavni Grci, koji su bili idealizovani kao oni koju su očuvali čistotu Hristove vere i bili naslednici antičke, helenističke civilizacije, koja je i predatirala Rimskom carstvu. Njih je Martin Luter nazivao, doslovno (citat) „najhrišćanskiji narod i najbolji poštovaoci Jevanđelja na Zemlji“, dok su, naprotiv, rimokatolici i njihov uzurpator na stolici Svetog Petra otpali od hrišćanske vere.

Vizantinci su se tu pojavili kao određena kontrateža izvitoperenim rimokatolicima, ogrezlim u korupciji na Zapadu i potencijalni saveznici, uz veliko poštovanje starim istočnim patrijaršijama. Percepcija koja je tada postojala jeste da antička Grčka, sa sve Trojanskim ratom i osvajanjim Aleksandra Makedonskog, čini zajedničku celiju sa Vizantijom sve do pada pod Turke 1453. godine. Čak su postojale i određene ideje o potencijalnoj uniji ili barem bližoj saradnji luterana i pravoslavaca. Pred kraj života Hijeronima Volfa, kraj oko Jakoba Andreje i Martina Krausa iz Tibingena je čak bio u komunikaciji sa vaseljenskim patrijarhom Jeremijom II. Preveli su Melanhtonovu Augzburšku konfesiju iz 1530. godine na grčki jezik i poslali je carigradskom arhiepiskopu.

To je kontekst upotrebe pojma Vizantija sredinom XVI stoleća. A ne stvari koje si naveo u citatu. Pojam Vizantije uzet je iz humanističkih razloga, iz razloga što je antički i dolazi od kolonije osnovane u VII st. pre naše ere.
 
Poslednja izmena:
Sve što si ovde naveo suštinski nema nikakve veze sa temom. Nema nikakve veze ni sa tim zašto se u XVI veku rabio termin Vizantija za Romejsko carstvo, nema ni sa tim zašto ga je Hiijeronim Vulf izabrao. Jednostavno je netačno, ukratko rečeno.

Rim je bio percipiran kao sedište bluda i razvrata. Mesto u kojem seti poglavar jeretika, glavom i bradom Antihrist lično, koji za šaku dukata prodaje oproštajnice od bilo kakvog greha i zloupotrebljava naivne mase. Nisu to nikakvi pravoverci, već krivoverci, čiji verski poglavar svoj autoritet zasniva na jednom falsifikatu (Konstantinovoj darovnici). Nasuprot njima stajali su pravoslavni Grci, koji su bili idealizovani kao oni koju su očuvali čistotu Hristove vere i bili naslednici antičke, helenističke civilizacije, koja je i predatirala Rimskom carstvu. Njih je Martin Luter nazivao, doslovno (citat) „najhrišćanskiji narod i najbolji poštovaoci Jevanđelja na Zemlji“, dok su, naprotiv, rimokatolici i njihov uzurpator na stolici Svetog Petra otpali od hrišćanske vere.

Vizantinci su se tu pojavili kao određena kontrateža izvitoperenim rimokatolicima, ogrezlim u korupciji na Zapadu i potencijalni saveznici, uz veliko poštovanje starim istočnim patrijaršijama. Percepcija koja je tada postojala jeste da antička Grčka, sa sve Trojanskim ratom i osvajanjim Aleksandra Makedonskog, čini zajedničku celiju sa Vizantijom sve do pada pod Turke 1453. godine. Čak su postojale i određene ideje o potencijalnoj uniji ili barem bližoj saradnji luterana i pravoslavaca. Pred kraj života Hijeronima Volfa, kraj oko Jakoba Andreje i Martina Krausa iz Tibingena je čak bio u komunikaciji sa vaseljenskim patrijarhom Jeremijom II. Preveli su Melanhtonovu Augzburšku konfesiju iz 1530. godine na grčki jezik i poslali je carigradskom arhiepiskopu.

To je kontekst upotrebe pojma Vizantija sredinom XVI stoleća. A ne stvari koje si naveo u citatu.
Све ствари које сам навео у цитату су повезане са тим далеко од тога да стављам то на терет Јерониму Вулфу.
Међутим римска идеологија је било најаче оружје власти у западној Европи и папа и католичка црква.
Јероним Вулф је преобраћеник лутеранство настаје у његова времена и том процесу Јероним Вулф кумује.
У тој школи су се преписивсли и преводили грчки извори сви па и Порфирогенит ту је био касније и Бандури и све личности које су се бавиле грчком историјом и изворима. Одатле је потекао "Крфски" Пирфирогенит.
Дакле та лутеранска заједница је заслужна за све грчке изворе које имамо са малоим проблемом што су је освојили католици и прешла је читава радионица под власт Ватикана.
Одатле имамо све изворе и преписе из 19. века прво кроз лутеранску радионицу затим ватиканску.
Идентично је са преводима Библије националном свешћу и језикословцима нашим и страним сви су пролазили кроз ове редакције.
Тако да можемо рећи да немамо изворе већ редакције извора из 19. века на којима ми темељимо критичку историографију и најпаметнији смо на свету и све боље знамо од самих писаца извора.


ПС. Једино код тебе константно видим правописну аномалију да бог пишеш малим словом а Антихрист са великим почетним словом.

Whats the catch?

Сад капирам зашто ти је Јероним Вулф важан због византологије и зашто се Лутеранство диже у небеса а Свето Римско Царство у антихриста.

Пропаде читава школа ако се посумња у веродостојност грчких преписа и превода.

Па ако нешто није исправно крив је Ватикан и антихрист.
 
Све ствари које сам навео у цитату су повезане са тим далеко од тога да стављам то на терет Јерониму Вулфу.
Међутим римска идеологија је било најаче оружје власти у западној Европи и папа и католичка црква.
Јероним Вулф је преобраћеник лутеранство настаје у његова времена и том процесу Јероним Вулф кумује.
У тој школи су се преписивсли и преводили грчки извори сви па и Порфирогенит ту је био касније и Бандури и све личности које су се бавиле грчком историјом и изворима. Одатле је потекао "Крфски" Пирфирогенит.
Дакле та лутеранска заједница је заслужна за све грчке изворе које имамо са малоим проблемом што су је освојили католици и прешла је читава радионица под власт Ватикана.
Одатле имамо све изворе и преписе из 19. века прво кроз лутеранску радионицу затим ватиканску.
Идентично је са преводима Библије националном свешћу и језикословцима нашим и страним сви су пролазили кроз ове редакције.
Тако да можемо рећи да немамо изворе већ редакције извора из 19. века на којима ми темељимо критичку историографију и најпаметнији смо на свету и све боље знамо од самих писаца извора.

Šta su osvojili rimokatolici i prešlo pod vlast Vatikana?
 
Šta su osvojili rimokatolici i prešlo pod vlast Vatikana?
Сви ти преписи и преводи са грчког почев од Вулфа па до оних каснијих у том граду у тој библиотеци која је и данас под власништвом Ватикана а била је протестанстка. Слично као са приватном библиотеком венецијанског трговца имућног коју је користио највише Маур Орбин данас се налази у власништву Ватикана.

Е сад смешно је мало што немамо појма шта се десило у другом светском рату на овим просторима ни у првом а шта тек можемо знати о Јерониму Вулфу.
 
Сви ти преписи и преводи са грчког почев од Вулфа па до оних каснијих у том граду у тој библиотеци која је и данас под власништвом Ватикана а била је протестанстка. Слично као са приватном библиотеком венецијанског трговца имућног коју је користио највише Маур Орбин данас се налази у власништву Ватикана.

Moraš da budeš precizniji ako želiš da znam o kojoj biblioteci govoriš. Ne postoji neka jedinstvena biblioteka koja je obuhvatala sve prepise i prevode vizantijskih hroničara.

Е сад смешно је мало што немамо појма шта се десило у другом светском рату на овим просторима ни у првом а шта тек можемо знати о Јерониму Вулфу.

Ovo nije prvi put da pišeš, možda već 3. ako ne i drugi. I možeš slobodno još 300 puta napisati ako želiš, ali neće biti nešto što je jasno koliko god još puta budeš ponovio.
 
Moraš da budeš precizniji ako želiš da znam o kojoj biblioteci govoriš. Ne postoji neka jedinstvena biblioteka koja je obuhvatala sve prepise i prevode vizantijskih hroničara.



Ovo nije prvi put da pišeš, možda već 3. ako ne i drugi. I možeš slobodno još 300 puta napisati ako želiš, ali neće biti nešto što je jasno koliko god još puta budeš ponovio.
Тешко да не знаш о томе а истраживао си о томе. Ја сам у овој причи отишао даље него што сам планирао.Уопште нисам у том фазону да свој скептицизам ширим и отварам питања.
Све то може да се испрати на нету и нађе кога занима тако да немам више потребе да пишем о томе а нисам ни довде планирао да идем.
 

Back
Top