Heroes of the Skies: The Yugoslav Detachment (1942-1945)

Markan90

Primećen član
Poruka
569
Četiri teška bombardera B-24, sa posadama raspadnutog Jugoslovenskog kraljevskog vazduhoplovstva, letela su u sastavu petnaeste američke vazdušne armije za vreme drugog svetskog rata.

1942. godine, 40 kandidata je poslato u Sjedinjene Američke Države, na obuku teških, četvoromotornih bombardera u bazu Fort Majers na Floridi.

Nakon završene obuke, posada je zatražila pravo da lete pod oznakama JKV, ali je molba bila odbijena. Morali su da lete pod oznakama američkog ratnog vazduhoplovstva, ali im je dozvoljeno da naslikaju malu oznaku JKV na nosu aviona i zaštitni znak eskadrile - lobanja sa ukrštenim kostima i propelerom. Posade su nosile americke uniforme, ali su ponosno na kapama nosili oznaku Jugoslovenskog Kraljevskog Vazduhoplovstva.

Oktobra meseca, 1943.godine, četiri jugoslovenska Liberatora, boje peska, poletela su u istoriju !

Sletevši u bazu u Tunisu, posada je uključena u 512. eskadrilu, 376. grupu teških bombardera, koja je bila sastav američke 15. vazdušne armije.
Bombarderima su dodeljeni brojevi: 20,21,22 i 23

Na prvu borbenu misiju, jugoslovenski B-24 krenuli su 15. Novembra 1943. godine. Zajedno sa američkim avionima, bombardovali su ciljeve u Grčkoj i Bugarskoj. U toj misiji, izgubljen je avion br.22, pilota Stanisavljević Dragiše, oboren od strane neprijeteljskog lovca Meseršmit Bf-109. Krajem novembra, grupa je prebacena u Italiju, baza San Pankracio, odakle su pokretani napadi na Nemačku. Prilikom napada na fabriku aviona Meseršmit, izgubljen je i avion br.21 pilota Dušana Milojevića, prilikom žestokog napada nepriljateljskih lovaca na formaciju bombardera. Treći jugoslovenski B-24, pod brojem 20, tragično završava pri povratku iz misije, direktno sudarivši se sa američkim avionom. Nekim čudom, jedan član jugoslovenskog B-24, uspeva da iskoči. Svi ostali avijatičari, američki i jugoslovenski, su poginuli.
Jedini preostali jugoslovenski B-24, pilota Vojislava Skakića, nastavlja da izvršava zadatke,sve do proleća 1945. kada je nakon 50 izvršenih misija, sklonjen sa letenja.

Ovaj tekst nastao je pre svega iz težnje da se žrtve tih vazduhoplovaca sačuvaju od zaborava i sa ciljem da se rasvetli jedna malo poznata i duboko potiskivana epizoda jugoslovenske istorije Drugog svetskog rata.

Warbudies-Kalamaki.jpg



1) 1st Lt. Vladislav G. Radovich- navigator, 2) unknown, 3) unknown, 4) unknown, 5) Capt. Voyislav N. Skakich- pilot, 6) Major John T. Snyder, 7) unknown, 8) 2nd Lt. Deyan D. Radich- engineer, 9) 2nd Lt. Aurel T. Trailov- gunner, 10) T/Sgt. Viktor A. Starc- gunner, 11) 1st Lt. Momchillo M. Markovich- bombardier, 12) 2nd Lt. Dragomir V. Vidanovich- radio operator

JoeMilloy.jpg


Joe T. Milloy (Zhivko Milloykovich)- navigator

Vukopijp1944.jpg

Vuko Sijakovic, Yugoslavian detachment, 512th squadron

Vuko Sijakovic was a crew member on B24 42-73085 #20 when it collided in mid air with B24 44-40502 #31 after a mission to Lobau in Austria. He died on that date August 22nd 1944.

Preuzeto sa http://www.376hbgva.com/history/yugoslavia/index.html
 
113226_66589833_liberator.jpg


This picture shows President Roosevelt taking part in the dedication of four B-24 Liberators that were to be operated by a unit of 40 Yugoslav airmen who had escaped the fall of Yugoslavia. These four planes flew with the 376th Bombardment Group, from bases in the Middle East.

065-1.JPG


Liberator broj 23 jedini je preziveo rat, nakon cega je isecen u staro gvozdje.

18848_47310825_3_29.jpg


Presek ovog legendarnog bombardera.
36879_61602886_LIBERATOR-MC.jpg
 
Poslednja izmena:
15 Air Force,376 BG.,Yugoslav Detachment:

complete crew of B-24 killed 19/12/43 over Augsburg:

pilot Dusan Z. Milojevic
pilot Dusan M. Mucic
gunner Dusan Lazarevic
observer Borislav Stefanovic
observer Momcilo V. Vidojkovic
pilot Dragoljub Jeremic
radiooperator Eduard Ceraj
gunner Petar A. Isic
gunner radiooperator Jovan Ognjenovic
gunner-mechanic Franjo F. Intihar

bombardier-gunner Bogdan M. Madjarevic killed 24/5/44,
while bombing a/c factory in Wiener Neustadt,Austria.He
was only one killed aboard B-24,376 BG.,Yugoslav Detachman.
He is burried at Military cem. in Bari,Italy.

crew of B-24 killed 24/8/44 over Drnis-Knin area:
pilot Blagoje M. Radosavljevic
pilot Borivoje G. Vulic
observer Slobodan M. Pavlovic
gunner-mechanic Vuko Sijakovic
bombardier-gunner Obrad Dj. Crvenkovic
gunner-mechanic Boris K. Parapatic
gunner-mechanic Toma Zivanovic
gunner Milutin Bobek
gunner Emil Trampus

Jedan od liberatora iz 512 sq. broj 24 na kome je letela americka posada nalazi se u Wright Patterson Air Museum - Dayton, OH

img_5387.jpg


18848_205081582_strawberry%20bitch%201.jpg


18848_205081582_strawberry%20bitch%202.jpg
 
Poslednja izmena:



AIRSERBIA • View topic - Nova knjiga: Nebeska odiseja, A. Kolo
Aleksandar Kolo, Nebeska odiseja - Jugoslovenski detašman teških bombardera u Drugom svetskom ratu, aeroart, Beograd 2006 ...

Библиографски подаци

QR code for Nebeska odiseja
Наслов Nebeska odiseja
Том 1 књиге Edicija Avijatika
Аутор Aleksandar Kolo
Издавач Aero Art, 2006
ISBN 868300502X, 9788683005024
Дужина 327 страница

Aleksandra Kola upoznali smo u toku pisanja ove knjige.U mojoj porodici deda je bio tabu tema iz nekih porodicnih razloga koje ovde ne bih navodila.Moja znatizelja je bila velika ali odgovore na pitanja o njemu nisam dobijala.Jedan od razloga sam navela a drugi je bio sto njegovu sudbinu niko tacno nije znao.Znala sam da je poginuo kao saveznicki pilot ,gledala par starih fotografija ,pilotsku plocicu...2006 god.moja sestra je preko neta istrazivala i dosla u kontakt sa Aleksandom Kolom koji je u to vreme pisao Nebesku odiseju.Aleksandar kolo bio je nas gost.Taj susretnikada necu zaboraviti.Dobio je od nas sve sto smo imali i danas se te fotografije nalaye u knjizi.Pricam o par fotografija a za uzvrat mi smo o dededi saznali sve.Citala sam delove knjige pre njenog izlasaka.Aleksandar Kolo je vanserijski covek sa kojim se moye pricati satima ,,danima.....Zivot je na svoj nacin slozio kockice i ja sam konacno znala sve o dedi koji me je fascinirao svojim koracanjem ispred svog vremena.....
 
Poslednja izmena:
Sve sto zanima prica o ovim ljudima preporucujem gore navedenu knjigu posto informacija o ovim ljudima na internetu nema puno. Da nije sajta veterana 376th HBG i vec navedene knjige pitanje dali bi ljudi iz Srbije uopste znali za ovu grupu jer je vecina prezivelih pripadnika odlucilo da ostane u USAF-u ili Americi nakon povlacenja iz vojne sluzbe umesto da se vrati u komunisticku Jugoslaviju.

42-73065_no_23_4.jpg


Jedini avion sa jugoslovenskom posadom koji je preziveo rat pre nego sto je isecen u staro gvozdje #23
 
Poslednja izmena:

Back
Top