GRUPA "PASCHAD" iz PRistine

ZigZag

Dok cekamo da Prdim Glasno objavi te vec legendarne materijale,
sta mislis o gore navedenoj ideji da ovaj forum postane novi hasal pored
ogledala u Grandu gde su se uvece skupljali pristevacki muzicari svih uzrasta i vera
mnogo pushili i muabetili o muzici i zenama?

opis reci hastal = kruzni stol-separe pored ogledala u Grandu gde su sedeli uglavnom rockeri i jazzeri
 
Zabrljivko
Izvanredna zamisao. Mogli bismo zapocheti novu temu foruma. Nazovimo je:
'Muzichari i propalice iz Prishtinskog Granda', ili tako neshto. Drugovi i mile nam drugarice shto se okupljashe u tom legendarnom establishemtntu bi verujem pozitivno pozdravili ovu toplu inicijativu:p .. Prdim Glasno! Nema ih slike i zvukovi shto ih obeqa?
 
Zig Zag, ne otvaraj nove forume (teme) nego nastavljaj na ovoj, jer su na svim ostalima
posle prvih pet recenica licna vredjanja i psovke, cak i medju poznanicima. Ovde se makar
malo filtrira oko muzike. Ne odgovarajte padobrancima, nece imati s kim da se svadjaju.
 
Ne brini GLASNI PRDEZU

Nije ZIGZAG mislio bukvalno da otvori novi forum, vec samo da ga preporuci jos nekim prijateljima kojima on ima adrese, normalno da ovde nece biti prepucavanja na nacionalnoj
osnovi.Osim toga tu je nemilosrdni Nesha da sve takve pokusaje sasece u korenu, zar ne Nesho?
 
Svim forumasima sretan Prvi Maj praznik rada !!!!!

Isto takodje (sa malim zakashnjenjem) .. Prvomajski praznici. Tako sam ih voleo. Pogotovu kada padnu u sredu pa se spoji sa vikendom. Koji mrak! 5 dana neidenja u shkolu. 5 dana zavitlavanja, dzabalebarenja i kosharke :D.

Zabrljivko, jel ima shanse da dovuchemo Magilu na ovaj forum? Ili bi mozhda ova aktivnost bila previshe za njegove skromne mozhdane sposobnosti :D:D?
 
Kazes Magila ....
Kao kroz maglu se secam jedne legende o tom djecarcu...
Odu jednom Zigot,Magila i Zhifra u bioskop Omladina na Kung-fu film i Zigot kupi semenke.
Pita Magila Zhifru koju on Zhifra ima kartu, a Zhifra kaze broj 13.
Na to ce Magila: Ja imam broj 11, ajde da ja i ti promenimo karte.
Zashto? pita Zhifra.
Da bi Zigot bio u sredini pa da mu krademo semenke !!!!!

Sada shvatas svu kompleksnost tvoga pitanja?
 
Poslednja izmena:
Ljudi, secate li se ove fotke? Pascahd, prvi line up - prva postava, circa 1978-79:
S leva na desno:
JOKA, ZHARE, DEJAN, ZUCHA.
paschad79.jpg
 
Zovite me storyteller...

Da pocnemo pricu o nastanku grupe Paschad.

Grupa je nastala negde 1978 godine i tada se tako nije zvala.
Pre dubokoumnog naziva Paschad imala je par idiotskih naziva kao sto su Concord 64
i Podzemni prolaz.
Prvu postavu grupe su sacinjavali Dejan Kijevcanin - Kleptonka na rucno pravljenoj gitari od oca mu Jove.Gitara se raspala na prvoj svirci.Poznat po svojim letackim solo partijama.
Jokanovic Milovan Joka, dobar imitator Bebeka,Dada topica i Sladjane Milosevic i poeta ljubavne i satiricne poezije sumnjivog kvaliteta.
Andrej Sever Zhuca, veliki i vecito nedoreceni talenat na bubnjevima.Otkriven dok je na velikim i malim odmorima lupao mahnito po stolicama.Preferirao kompleksan shota-ritam.
Zarko Vlaisavljevic Bush bas gitara,problematicne tehnike , nadimak- mada po njemu nije bio opste poznat, nije dobio po americkom predsedniku, vec po svome poreklu iz Like

Njihova prva prava proba je odrzana negde na prolece 1979 godine u tada popularnom Keminom podrumu gde se kockalo i pilo u drustvu buva.
Kema je trebalo da bude ritam gitarista ali je otpao zbog ociglednog probleema sa sluhom tako da je za narednu probu moralo biti nadjeno drugo mesto.
Slika grupe Paschad prilikom tog legendarnog, prvog ulaska u Kemin podrum, povodom svirke a ne kocke i zapijanja, je u prilogu.
Na slici su redom kako su nabrojani u gornjem tekstu.
Naziv Pashad je skracenica od naziva Joka i Paschad i izvucen je iz sesira.
Naziv je skracen posto je tada postojala grupa sa slicnim nazivom Petar i zli vuci i bio je Jokin predlog.Prethodno je odbijen regularno izvucen Jokin predlog Papiga u erekciji.

Ostalo je legenda....
 

Prilozi

  • paschad03.jpg
    paschad03.jpg
    35,1 KB · Pregleda: 69
... u bioskop Omladina na Kung-fu film
Sada shvatas svu kompleksnost tvoga pitanja?


Ljudi, prvi kung fu film koji se davao na kosovu (verovatno i u Jugi)
bio je KARATE CELICNI MLADIC odnosno KARA TE CELICNI MLADICH
negde 1974 te godine.
Pocınjao je ovım dıjalogom:
"Karate, dodji i poljubi mi noge!"

"Poljubi ih sam"

"Na njega!"

Znam da smo se posle ritali po ulici i skakali u letechi joko-geri
jer
SVI KOJI SU ZNALI KARATE UMELI SU DA LETE!!
 
Poslednja izmena:
Dakle care, Joka je kum imenu Paschad? Prvi put to cujem u ovih 30 godina!
Bio sam ubedjen da su Zhare ili Dejan smislili ime.

Opet ja Storryteller
Prdim Glasno, ne mogu se sloziti da je ime Jokino.Cekaj da srknem kafu pa cu ti pojasniti
Kao sto rekoh Joka je po starom dobrom Crnogorskom maniru dao ime JOKA I PASCHAD.Ime je bilo odbijeno, ali se ako me secanje ne vara Zhare dosetio i izbacio ime pomenutog pevaca iz naziva benda.Ime je proslo preglasavanjem,tada je u grupi bio i SALE(ali samo kao ritam gitara) pa je od petoro ime prevagnulo sa 3:2.Nikada se nije saznalo ko je bio protiv, ali mislim da se bas Joka opirao promeni....
Njihov prvi plakat je imao sliku dzukele koja ispishava banderu, pored zanske noge na visokoj stikli i u mrezastim carapama.

Nesto godina kasnije na emisiji Zorana Modlija, posle njihovog danas vec legendarnog nastupa u Domu Omladine, Modli je pitao Zhucu:Pa dobro sta vam znaci to Paschad kada se prevede sa Albanskog!!!!!
 
Poslednja izmena:
Ljudi, prvi kung fu film koji se davao na kosovu (verovatno i u Jugi)
bio je KARATE CELICNI MLADIC odnosno KARA TE CELICNI MLADICH
negde 1974 te godine.
Pocınjao je ovım dıjalogom:
"Karate, dodji i poljubi mi noge!"

"Poljubi ih sam"

"Na njega!"

Znam da smo se posle ritali po ulici i skakali u letechi joko-geri
jer
SVI KOJI SU ZNALI KARATE UMELI SU DA LETE!!

Dok dokuvavam drugu jutarnju kafu da se nadovezem na moju omiljenu temu.
Koliko se ja secam dva najgledanija KungFu filma u istoriji Pristine su bila
U zmajevom gnezdu i Karate Jones
Cekalo se satima u redu za karte dok su slinavi tapkarosi naskakali na ledja chekacima i tako dosezali do shaltera...
Atmosfera je pre,za vreme i posle predstave bila uzavrela.
Secam se kao juce kako je devojka iz prvoga reda ne mogavsi da izdrzi scenu u kojoj negativac napastvuje nevino zensko cheljade, ustala na noge i pljunula ka platnu.
Dogadjaj je kasnije opevan u pesmi grupe Paschad SOUL ZA ALEKSANDRU.
Kada se film zavrsi pod bioskopa je bio beo od semenki, ko nije osetio taj divan osecaj inficiranih usni i zhedji koja se gasila ledeno hladnim crvenim klakerom od koga je bolelo iznad oka kao da si zabio noz-taj kao da nije ziveo.
Zatim su se na platou ispred Omladine isprobavale, nove tek prihvacene vestine.
Inace bio mi je najdrazi jedan Kung Fu iz SHLJ produkcije gde se u !7-tom veku neki seljaci nogataju protiv majmuna u patikama pokraj nekih zhutih bagera.
 
Poslednja izmena:
DA, DA, CHOVECHE, TAJ FILM SE ZVAO
KUNG FU NA BAGERIMA, SECAM SE KAO DANAS!

SECAS LI SE KRVI NA SHALTERU KOD VLLAZNIMIJA?
SHALTER JE IMAO ONO MALO PROZORCHE SA GVOZDENIM SHIPKAMA,
PA SU TAPKAROSHI KOJI SU GURALI PO 2000 RUKU U SHALTER
POSEKLI NADLANICE...
 
Drugo, zaboravio si KUVANA JAJA koja su se prodavala u bioskopu sa semkama
i puckama (kokicama slepljenim secherom u okruglu grudvu). Mislim da je chak moglo i da se pushi u sali.
Ja sam svoje prve zhenske testirao tako sto smo isli u podne u Vllaznimi i sa pomochnih sedista
(koja su se rasklapala sa strane prvih drvenih sedista) i terao ih da navijaju iz prvih redova.
 
Drugo, zaboravio si KUVANA JAJA koja su se prodavala u bioskopu sa semkama
i puckama (kokicama slepljenim secherom u okruglu grudvu). Mislim da je chak moglo i da se pushi u sali.
Ja sam svoje prve zhenske testirao tako sto smo isli u podne u Vllaznimi i sa pomochnih sedista
(koja su se rasklapala sa strane prvih drvenih sedista) i terao ih da navijaju iz prvih redova.

Da se pushi je moglo zasigurno, ali ipak ne bas javno.Krio se zhar od cigarete pod sedishtem, a dim si mogao nozem da seces.
Hit je bio matine u Vlaznimiju od 9, a posle se islo u restoran Beograd na picu za dorucak.
Jednom, ne secam se tacno sa kim sam bio, mislim sa Soulom, je bila pica sa govedjim pecenjem.Pecenje je bilo komad govedine ostale od vecere, onako prebacen preko pice.

No vratimo se grupi Paschad....
Paschad je definitivno dobila manje,vise konacnu fizionomiju dolaskom Saleta u grupu.
Sale je prethodno bio poznat po svome radu u grupi CAR DUSAN sa Tashijem i Valjbenom
Shacir-jem.Imali su i jednu numeru:
Budi silan budi jak, kao car Dusan....
Povremeno je svirao i sa Musom(o tom projektu ce biti kasnije vise reci)
Agitovao ga je Zhare, tako sto su se susreli na sred kanalizacije koja je vecito curela pored
samoposluge Ulpijana.Da bi se ona premostila bilo je potrebno zavrnuti nogavice od pantalona i dobroma zagaziti po nekim nesigurnim ciglama.Daklem, oni se sretnu na sred tog smrdljaka a Sale nosi svoju poznatu dvanestozicnu gitaru, u to vreme je vazio za solidnog ritam gitaristu, sto se kasnije pokazalo kao preterano.Oni ti tako malo popricaju i sednu na nekce cigle u sred te kanalizacije i Sale zasvira i zapeva Angie...
I tako ti Sale napusti CAR DUSAN-a i predje u Paschad(tada Podzemni prolaz)
 
Poslednja izmena:
Paschad je definitivno dobila manje,vise konacnu fizionomiju dolaskom Saleta u grupu.
Sale je prethodno bio poznat po svome radu u grupi CAR DUSAN sa Tashijem i Valjbenom
Shacir-jem.Imali su i jednu numeru:
Budi silan budi jak, kao car Dusan....

Ovaj umetnik Valben Shaciri, jeli jos ziv nakon 99-te s obzirom gde je svirao i kakvu pesmu.......

Da se nije Jim mozda utepao sas drogu jerbo je naslutio da ce se za sedam godina u Kemin podrum, da se pojave neki, kako ih vikaju "Paschad".........., pa ce mu naprave taki kalabalak da ce mu zaboravu svi , njegove pesme sto gi je napisao sas onoga Mazrekua ili Mazeroka sto je svirao na klavir sas njega,ili kako ga vec vikaju ebem ga........
 
Poslednja izmena:
Jes bre .. a sve ove godine se pitam da li je nesretnik bash morao sebi mladjanom da prekrati zhivot. Sad tek shvatam :))

Nego, eto pratim vashe puteshestvije po aleji seqanja sa chudjenjem a i respektom shto zapamtiste toliko neverovatnih detalja iz prastarih vremena. Svaka chast!

Zabrljivko, a gde izvuche CAR DUSHAN aman? Shtovanje ti sledi za tako izvanredan biser korisne uporabe mozhdane tvari ... Valdet Shaqiri beshe mladi talentirani klavirista, sin chuvenog kardiologa Gazmenda i majke Marije (Slovenke) - neobichna kombinacija mjeshovitog braka. Valdet chujem ima svoju ortopedsku kliniku u Austriji blizu Graza, krpi koske i koshchice frakturiranih nesretnika. Muzika slabo ..

Car Dushan beshe projekt kratkoga veka (1977 ili 78) iz kojeg je izashlo ne vishe od 2, mozhda 3 pesme. Valdet je bio uradio ulazni rif na klaviru. Zvuchalo je dosta ambiciozno, chak i grandiozno za tako mlade i neiskusne muzikashe. Tashi i Sale uradishe stihove i vokale .. shema 'zhivot je tezhak i zato morash biti moqan kao Car Dushan il' si **** jezha' tako neshto .. Shta je sa saletom ovih dana? Zhiv li je?
 
Vidim,moj anonimni prijatelju:think: sa druge strane te zacarane zhice sto je ljudi nazvashe Internet da poznajes dogadjaje i ljude iz toga vremena sto pokushavahu da ucmalu svakodnevnicu Pristine razdrmaju sa malo glazbe.Ako imas neke materijale koji bi slikovito pojasnili nasu pricu postavi ih dugmetom Sredite Priloge.

No, da malo druzbi koja se polako prikuplja na ovaj forum opisemo stanje muzicke scene Pristine u vreme dok je Engleskom harao punk.
Svirke su se uglavnom drzale u tek otvorenom centru Bora i Ramiz, i koliko se ja secam jedino je grupa Smisao Maste bila privilegovana na taj prostor.Cuvenene su bile njihove igranke-koncerti subotom,Bucko,Naki,Mikan(kasnije Tomica) i Lepi Djole ....
Tada su izdali i onaj njihov album Ucinila bi to kao zena, koji je potpuno pop produciran i nije davao pravu sliku toga Band-a.
Drugih vecih grupa iy tog vremena se ne secam, osim da je sa druge strane krenula Pristevacka underground rock scena u Klubu Umetnika(bivsi disco) u Bozuru.
To je bilo jedino mesto u gradu gde se moglo ostati do posle ponoci,sa picom,pohovanim kackavaljem,pokojnim Rugovom u separeu a Djoletom policajcem na vratima, da brine o kaputima i propusnicama.
Koliko se ja secam prve svirke u klubu umetnika je odsvirao danas vec legendaran rock i blues band,Okac,Pesha,Pishta i zaboravi ime visokog a odlicnog bubnjara.
Danas mislim da je ta postava u to vreme sigurno bila jaca i svirala kvalitetniju muziku od Smisao Maste, a i otvorili su jedan novi prostor za mladje koji su usledili.
Tu je igrupa Paschad prvi put nastupala , kao njihova predgrupa(to se zvalo dragi gost) u Pristini.Kada bolje razmislim tome mora da je prethodio i neki nastup u Kosovom Polju,na cuvenim kosovopoljskim gitarijadama.One su osim lepih kosovopoljki, bile samo dno organizacije,svirke i dobrodoslice prema muzicarima.Zvezde veceri i domacini su bili Saglam i Jarami,matori i uvek pripiti Saglam sa gomilom decurlije cija imena nisam upamtio , i grupa LED iz Kosova polja sa sloganom SVE CE VI ZALEDIMO...
Nize od toga je bio sam nastup u Priluzju.....
 
Poslednja izmena:
Ko je od ovih pomenutih legendarnih sastava, svirao u Priluzju i umesto da na gitari izvode uvod i kraj pesme "Motori" , a oni onako glasovima, kao deca kada se igraju ,brrrrrraaauuuu aaaahhhaaaaa hhhhhhoooooonnnnnnndddddddaaaaaaa...........
 

Back
Top