Grbavi kamenčići

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.761

Grbavi kamenčići se kače za sve što ih dodirne, šta je ovaj materijal?“ Naučnik o uzorcima sa asteroida Benu​


Konačno je stigao prvi opis dela prikupljenog materijala sa misije Oziris-Reks, ali vađenje najvećeg dela iz sonde i dalje sprečavaju dva loša šrafa​

Benu

Strogo kontrolisani uslovi rada na uzorcima sa Benua... Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia
Misija Oziris-Reks američke agencije NASA uzela je uzorke asteroida Benu krajem 2020. i donela ih na Zemlju pre oko dva meseca. Naučnici su konačno dobili prvi detaljan opis dela prikupljenog vanzemaljskog materijala, za koji se veruje da će doneti nova saznanja o ranom Sunčevom sistemu i nastanku planeta, piše LiveScience.
Dante Loreta

Glavni istraživač misije Oziris-Reks Dante Loreta... Foto: GEORGE FREY / AFP / Profimedia
- Definitivno imamo hidrirane, organske ostatke iz ranog Sunčevog sistema, što je baš ono što smo se nadali da ćemo dobiti još kada je misija osmišljena. Očekujem da će kosmohemijska zajednica zdušno da se baci na ovo – rekao je Dante Loreta, glavni istraživač misije, na konferenciji Američke geofizičke unije u Kaliforniji.
Ovaj profesor planetarnih nauka i kosmohemije na Univerzitetu Arizone rekao je da su delovi 3 milijarde godina starog satelita izvučeni do sada iz spoljnog dela kapsule i da su bogati ugljenikom i organskim molekulima. Sve čestice su veoma tamne i imaju „grbave kamenčiće“ prečnika od milimetra do centimetra sa teksturom nalik karfiolu, dodao je.
- Kače se za sve što ih dodirne

Letelica Oziris-Reks bila je dizajnirana da ima kontakt sa asteroidom od 6 sekundi, ali se zabila pola metra u površinu satelita i tu provela 17 sekundi. Kako kažu, postala je žrtva svog uspeha, pa je sonda izvukla toliko materijala da je procurio iz glave skupljača.
Dva loša štafa i dalje sprečavaju stručnjake NASA da podignu poklopac i uzmu glavni deo uzoraka.
Deo izvučenog materijala dosad je poslat u laboratoriju RELAB na Roud ajlendu i u Muzej prirodne istorije u Londonu. Inicijalna otkrića pomoću spektroskopije pokazuju dominantan plavi spektralni potpis. To za sada nije objašnjeno, ali bi moglo da znači da stene imaju više vode nego što se očekivalo, dodao je Loreta. Više rezultata biće tek početkom proleća.

Materijal ima veliku količinu magnezijuma, sodijuma i fosfora, što je kombinacija koja za sada zbunjuje naučnike.
- Gledam meteorite veoma dugo i nikad nisam video ništa slično ovom. Zbunjujuće je. Šta je ovaj materijal – zapitao se Loreta.
izvor Telegraf Nauka/LiveScience



https://nauka.telegraf.rs/svemir/38...oreta-progovorio-o-uzorcima-sa-asteroida-benu

 

Back
Top