Глобализација

Глобализација

  • Подржавам

    glasova: 5 17,9%
  • Смрт-Глобализацији

    glasova: 16 57,1%
  • Немам појма шта је то

    glasova: 0 0,0%
  • Срећан СРБСКИ празник Свети Сава

    glasova: 7 25,0%

  • Ukupno glasova
    28
  • Anketa je zatvorena .
una_20a_2007_ms-600x300.jpg


r_eagle_lib_20amero_pl.jpg
 
Blago majci koja te tako inteligentnog rodila da nam tako lepo definises globalizaciju i njene prednosti. :hahaha:

Definiši nam ti globalizaciju, pa da nastavimo.

Ti, kao i postavljač teme, poistovećuješ globalizaciju sa imperijalizmom, a i ta definicija globalizacije je takođe uskoumna.

Dakle, tvoja uzvišeno inteligentna definicija ovog 'strašnog' fenomena se čeka...
 
Definiši nam ti globalizaciju, pa da nastavimo.

Ti, kao i postavljač teme, poistovećuješ globalizaciju sa imperijalizmom, a i ta definicija globalizacije je takođe uskoumna.

Dakle, tvoja uzvišeno inteligentna definicija ovog 'strašnog' fenomena se čeka...

Gde sam to ja poistovetio globalizaciju sa imperijalizmom ? ... a nisam ti ja student politickih nauka na ispitu da ti pisem definiciju, imas google i wikipediju ako te zanima ;)
 
Gde sam to ja poistovetio globalizaciju sa imperijalizmom ? ... a nisam ti ja student politickih nauka na ispitu da ti pisem definiciju, imas google i wikipediju ako te zanima ;)

U svojim stavovima.

Kako onda možeš da diskutuješ i da napadaš nekoga radi objavljivanja jednog sasvim realnog i postojećeg aspekta globalizacije, kad ni tebi nije najjasnije šta isti termin znači?
 
Ma salim se, culi Tesla i Bell za Globalizaciju pa pozurili da izmisle radio i telefon :hahaha:

Uh, užasno smešno...

Globalizacija nije samo politički, ekonomski ili diplomatski proces, već civilizacijski uopšte. Dosta ljudi, uključujući i tebe, smatra da je globalizacija medijum kontrole velikih nad malima, što je samo delimično tačno i to u onom delu o imerijalizmu koji sam pomenuo.

Globalizacija je približavanje ljudi na svim poljima delatnosti, od umetnosti, preko nauke, pa do ekonomije. Zbog toga, ono što je rekao Powerslave ima itekako smisla, jer je Internet otelotvorenje fenomena o kojem raspravljamo i sa određene vremenske distance bi se ovaj vremenski period sigurno mogao zvati era Interneta.

Dakle, veliki problem je što je globalizacija pogrešno shvaćena pojava. Čija je to krivica? Onih koje ti kritikuješ - krupnih kapitalista. Naime, slobodni protok kapitala, koji je (samo) jedan od produkata globalizacije, je omogućio njima da utiču na politiku malih zemalja da bi one radile u njihovom interesu. Ta pojava je za svaku osudu i tu se i ja pridružujem vama u pozivima na borbu protiv toga.

E sad, pokret koji je u medijima je poznat kao anti-globalistički (sa kojim se ti, a i još neki ovde, sigurno identifikuju) zapravo je fantastično paradoksalan, jer su svi ti pokreti globalni, dakle globalistički. Oni upućeniji ljudi koji vode te pokrete nikada neće priznati da su oni anti-globalisti, jer je njihovo postojanje i funkcionisanje opet jedan proizvod globalizacije. Anti-globalizam je fabrikacija medija koja je uzela maha među mnogima, uključujući i tebe.

Biti protiv globalizacije nije u redu, jer je to u ogromnoj većini jedna vrlo pozitivna pojava.
 
Kad pricamo o globalizaciji svi znamo na sta se to odnosi, sigurno ne na Marka Pola i njegov "Silk Road" kao pozitivan primer povezivanja dve razlicite civilizacije. :roll:
Termin globalizacija je iskljucivo vezan za kapitaliste i njihovo iskoristavanje jeftine radne snage sirom sveta (Kina nije mala zemlja a Kineski narod radi u njihovom interesu).
Podrzavam nacionalne drzave i protivnik sam svetskih migracija.
 
Kad pricamo o globalizaciji svi znamo na sta se to odnosi, sigurno ne na Marka Pola i njegov "Silk Road" kao pozitivan primer povezivanja dve razlicite civilizacije. :roll:
Termin globalizacija je iskljucivo vezan za kapitaliste i njihovo iskoristavanje jeftine radne snage sirom sveta (Kina nije mala zemlja a Kineski narod radi u njihovom interesu).
Podrzavam nacionalne drzave i protivnik sam svetskih migracija.

Nije

Ne znam na šta ti misliš, ali taj pojam nije za subjektivno shvatanje.

Samim tim što jedan pojam koji je fiksno određen u naučnom diskursu koristiš na pogrešan način diskusija postaje bespredmetna.

Avaj, kako ti drago. Moje je bilo da pokušam.
 
Globalizacvija nam je svedok jednog objektivnog istorijskog procesa (kao to ne znamo, slepi smo, mada ima takvih)
Propala su velika svetska carstva (egipatsko, rimsko, helensko, mongolsko, tursko, rusko, nacističko, sovjetsko...). U 20.veku raste broj nezavisnih država, raste dezintegracija (primer je samo naša bivša Juga). Rasparčale su se velike sile koje su okarakterisane kao dikatorske, sputavajuće za čovečanstvo da bi se stvorile neka druga sila, neko novo carstvo.
Na vrhu buržoazijske piramide su oni koji drže osnovne poluge političke i ekonomske moći.
Instrumenti pomoću kojih ovi centri vladaju svetom jesu MMF i Svetska banka. One daju kredite za pomoć onim zemljama koje su pre toga dovele u krozu svojim globalnom neoliberalnom politikom i svojim političkim zahtevima (na primer , brze i prinudne pri(h)vatizacije). Ulogu vojne egzekutive vrši NATO. mediji takođe imaju svoj udeo u "psihološkom ratu". Samo neki primeri - CNN, NBC, BBC...Globalistima se suprostvaljaju ideolozi socijalne tržišne privrede ili tzv Antiglobalisti
Ipak treba istaći da pojam globalizacija ima dva značenja. U prvom značenju ona se upotrebljava da obuhvati razvoj tehnologije, komunikacije, naučne metodologije i istraživanja, povezivanje nacionalnih i regionalnih kultura i civilizacija, te ovo značenje govori u prilog da global.može imati i pozitivne karakteristike. Drugo značenje odnosi se na kontrolu nad svetskom privredom, politikom, kulturom od strane vlada i njenih saveznika.
Plasiraju nam se vrednosti Materijalizma, Hedonizma i Narcisoidnosti kao glavnih uporišta i smisla u životu

Neki od autora koji o ovome razglabaju su: Avramović Z.
Alečković M.
Vidojević Z.
Zurovac M.
Jevtović Z.
Jauković Z.
Kajtez N.
Kovač O.
Koprivica Č.
Marković M
Popov Č.
Terzić S.

"Argumetni" "Demokrata" (optužujući "Radikale") - pa oni ne znaju ni šta znači antiglobalizam, jer to je nešto antinacionalno, levičarsko i sve ono za šta se Radikali bore protiv, sami sebi su kontradiktorni
"Argumenti", replike "Radikalnih" (optužujući "Demokrate") - upravo se borimo za očuvanje nacionalne kulture a to je ono što karakteriše različitost, autentičnost svake zemlje, a upravo ovome se suprostavlja globalizacija

Dakle, šta mislite o ovim pojmovima, da li bi Srbija trebala imati antiglobalistički pokret (ako ga već nema)...ili je tako svejedno jer je sve već zapisano, sve već ide svojim ustaljenim tokom, pa se ovim stvarima zapravo i ne treba opterećivati


Unapred se izvinjavam ako tema već postoji/postojala, onda nek neko dostavi link da pročitam
 
Наравно, ја сам против глобализације...осим империјалне Православне...хехехе


Tvoje mishljenje se nimalo ne razlikuje od americkog ili hitlerovog .

Kao sto je sadasnja tzv. globalizacija ustvari Amerikanizacija .

Taj tvoj opis je nije globalizacija vec pravoslavizacija .

Isto kao i germanizacija .

Sa aspekta coveka ( ne Srbina , ne amerikanca niti hriscannina ) to je apsurdan , zivotinjski nacin razmishljanja - to je rat . Globalizacija podrazumeva da vise nema srba , hrvata , amerikanaca , rusa , kineza , vec samo ljudi (covek) , nema hriscana , nema katolika , nema muslimana , nema boga , postoji samo covek . Globalizacija podrazumeva monetarni sistem kao istoriju . Nema monetarnog sistema . To su neki nuzni uslovi da bi postojao globalni svet u pravom smislu reci globalizma .

Sad vidis koliko je svet daleko od toga i sto se sve ti pokusaju pretvorili u nove moderne ratove , ekonomske , politicke ...

Covecanstvo je veoma daleko , ali ce kad tad ( a sve zavisi od nas samih ) kad ce taj period nastati .

I kada takav period nastane tadasnji stanovnici zemlje ce se smejati i gaditi kakve su zivotine i koliko su ustvari glupi bili njihovi preci .
Ali ocigledno je takav proces napredovanja nuzan . Covek mora prvo da puzi da bi prohodao .
 

Back
Top