Gledali... Obrazložili... Ocenili... :)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zavrsila sam 4.sezonu serije

Gomorra
koju preporucujem
ocena 8,7

Odlicna italijanska serija zasnovana na bestseleru “Gomora” Roberta Savijana.Ovo je priča o Kamori, surovoj napuljskoj kriminalnoj organizaciji.Zbog svoje autenticnosti pisanja o mafiji pisac Roberto Savijano zivi pod 24/h policijskom pratnjom i skrivenim identitetom zbog pretnji koje dobija od napuljske mafije poznate pod nazivom Komora, koja je jedna od nasurovijij


563069
 
The Professor and the Madman

7,5/10

Glumci : Mel Gibson i Šon Pen

Film je snimljen prema bestseleru Sajmona Vinčestera The Surgeon of Crowthorne

The Professor and the Madman je istinita priča o genijalnosti i opsesiji dvojice ljudi koji su stvarali istoriju engleskog jezika.Odlicna biografska drama sa fantastičnim Šonom Penom za kog se ne bih iznenadila da bude nominovan za Oskara, u kategoriji glavne muske uloge.

Smešten u viktorijansko doba, The Professor and the Madman ima protagoniste koji su briljantni umovi. Dok je jedan od njih nepriznat među oksfordskim snobovima, drugi je izgubio konekciju sa realnošću u strahotama rata. Sastavljanje rečnika će ih spojiti na način koji niko nije očekivao, a njihov složen odnos postaje i produktivan i tragičan. Vilijam je mučen halucinacijama i paranoidnim zabludama, a Džejmsov poziv za javnu pomoć u pronalaženju reči postaje njegova opsesija.

563505
 
The Professor and the Madman

7,5/10

Glumci : Mel Gibson i Šon Pen

Film je snimljen prema bestseleru Sajmona Vinčestera The Surgeon of Crowthorne

The Professor and the Madman je istinita priča o genijalnosti i opsesiji dvojice ljudi koji su stvarali istoriju engleskog jezika.Odlicna biografska drama sa fantastičnim Šonom Penom za kog se ne bih iznenadila da bude nominovan za Oskara, u kategoriji glavne muske uloge.

Smešten u viktorijansko doba, The Professor and the Madman ima protagoniste koji su briljantni umovi. Dok je jedan od njih nepriznat među oksfordskim snobovima, drugi je izgubio konekciju sa realnošću u strahotama rata. Sastavljanje rečnika će ih spojiti na način koji niko nije očekivao, a njihov složen odnos postaje i produktivan i tragičan. Vilijam je mučen halucinacijama i paranoidnim zabludama, a Džejmsov poziv za javnu pomoć u pronalaženju reči postaje njegova opsesija.

Pogledajte prilog 563505
Шон Пен феноменалан.
Одгледала сам га пре две недеље.
Баш ме је одушевила његова глума.
Како је могао да буде с оном Мадоном комерцијалном? :lol:
 
Шон Пен феноменалан.
Одгледала сам га пре две недеље.
Баш ме је одушевила његова глума.
Како је могао да буде с оном Мадоном комерцијалном? :lol:
Ne znam kako je mogao ali nije dugo :lol:
Fenomenalan je bio u ulozi ludaka ..pokazao je kako je tanka je granica između genijalnosti i ludost.
 
Mary Queen of Scots (2018)
https://www.imdb.com/title/tt2328900/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1
Филм о двије жене, владарке на истом острву, њиховом ривалитету. И тема подоста обрађивана у енглеској кинематографија, Мери Стјуарт бјеше свакако интригантна жена и краљица.
Овај пута је режисерка кроз један другачији приступ одступајући од неког клишеа покушала дочарати то вријеме, превирања, догађаје, личности, политичке интриге. Није успјела.
Режисер/ка за разлику од историчара може да “тумачи“ историју, произвољно прикаже личности и догађаје, ако то има сврху, није гријех ни алтернативно виђење од званичне историографије, па и историјске неточности, но не би смио скрнавити историју.
А овдје је ипак то. Избор догађаја, које ће више обрадити није срећан, дијалози и монолози често неповезани, фрагменталним проступом радња губи нит.
Робовало се и неком модерном поимању ствари, систему вриједности и начину живљења који влада данас, у XVI.вијеку тешко да је било тако, подвлађивањем неким скарадним процесима у времену данашњем добиће коју позитивну наручену критику, но генерално ово није добар филм, иако баш готивим историјске теме.
Костими добри, покушало се и реалистично дочарати туробност живота на двору, или сам приказ битке, ту +. Глума, тако, могло је и боље.
Оцјена 5/10.
 
The Highwaymen (2019)
https://www.imdb.com/title/tt1860242/?ref_=rvi_tt
Биографски филмови спутавају режисера, ту ваља поштовати знане догађаје, додати фикције да то буде занимљивије, покушати не робовати задатом калупу, пуно је ту замки, и филм лако осим пропагандне сврхе нема вриједности, но овдје се успјело, један добар филм и по мом укусу.
Сама тема је већ обрађивана у америчким филмовима, ту већ имамо задати образац, овдје се покушало од тога одступити, кроз дијалоге и монологе приказати то из више углова, моралне дилеме главних и споредних јунака, и зашто су ствари пошле по злу.
Кроз пратеће секвенце дочаран је амбијент тог времена велике депресије, вриједносни систем, разлике у моралним начелима, ту и лежи и одговор, како су бестијалне убице постали тако популарни и добили статус народних јунака.
Тежило се реалистичнијем приказу догађаја и личности, гдје драматургија ипак није трпила, драматуршки добро обрађено, вјеродостојно приказан и завршни чин, кулминација филма, што ће разочарати гледаоце научене на клишее у холивудским филмовима.
Дијалози и монолози баш добри, повремено одлични, имају дубину, глума беспријекорна, Кевин Костнер и Вуди Харелсон на свом нивоу.
Оцјена 8/10
 
US (2019) 3/5
https://www.imdb.com/title/tt6857112/
Screen-Shot-2019-03-12-at-12.07.13-AM.png

Дошао је напокон на ред за гледање.
Творац мени одличног GET OUT-а поново јаше и не знам шта да напишем о њему након свега осим вата фак?! :eek:
Има одличних маестралних момената,језе на нивоу најгоре ноћне море а опет с сдруге стране сценарио који је тешко оправдати једино ако ниси луд 100 гради.Читам критичаре и доста су подељени, једни филм дижу на ниво ремек дјела други га критикују најбруталније.Ја се нисам покајао што сам га погледао јер је у најмању руку чудан.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top