Glavobolja

doktorka

Primećen član
Poruka
680
Najčešća neurološka bolest sa prevalencom od 48.9% u opštoj populaciji.

Pogađa ljude svih uzrasta, socio-ekonomskog statusa i rasa, ali je češća kod žena.

Veoma je važno razlikovati primarne glavobolje od sekundarnih.
SEkundarne glavobolje su posledica nekog drugog faktora u organizmu koji može da bude i fatalan po život ako se ne razotkrije na vreme.

PRIMARNE GLAVOBOLJE:


1.migrena- epitodični bolovi u vidu pulsacija koji se ponavljaju. Traje, u proseku, 4-72h i u tom periodu pacijent može da ima mučninu, povraćanje, osetljivost na svetlost, zvuke i mirise. Pacijent preferira ležanje u mraku. Trećina pacijenata ima auru u trajanju od 5-60 minuta. Aura podrazumeva vizuelne efekte, od svetlećih crtica ispred očiju, preko skotoma (fokalni gubici vidnog polja'', do gubitka moći govora ( dif.dg. važno isključiti tranzitorni ishemijski atak).

2.tenziona glavobolja- najčešći tip glavobolje. Uzrok joj još uvek nije utvrđen. Opisuje se kao epizodičan bol i osećaj stegnutosti oko glave. Ne utiče na dnevne aktivnosti pacijenta. Prolazi ili spontano ili uz analgetik. Hronična varijanta je neuobičajena i može biti u vezi sa čestom upotrebom lekova.

3. ''klaster'' glavobolja- kratkotrajne , jednostrane glavobolje praćene simptomima autonomnog nervnog sistema: suzenje, curenje iz nosa, crvenilo konjuktive i ptoza (padanje) kapka. Češće se javlja kod muškaraca (3,5:1) koji puše (65%). Napadi se karakterišu 24h ritmom gde glavobolja u klasteru sa ostalim navedenim simptomima traje od 15 minuta do 3 sata. Napda bude najviše do 8 u toku dana. Pacijent je veoma uznemiren, a sama glavobolja je uglavnom pokrenuta konzumiranjem alkohola. Napadi se javljaju svakodnevno, nekoliko nedelja ili meseci i zatim sledi pauza od više meseci ili godina.
Hronična forma se karakteriše pauzom od maksimalnih mesec dana.

SEKUNDARNE GLAVOBOLJE:

Uzroci nastanka:
1. tumori mozga
2. zapaljenje meningi (moždanih ovojnica) i mozga
3. intrakranijalna krvarenja
4. arteritis (upala arterija mozga)
5. tromboze vena mozga

Glavobolja je jedna od najčešćin heuroloških bolesti u opštoj populaciji.
 
Cervikogena glavobolja (CG)

Cervikogene glavobolje ili glavobolje prouzrokovane problemima u gornjem delu vratne kičme.

Bol često podseća na onu koja se javlja kod migrenoznih bolova .
Najčešće se javlja od vrata ka jednoj polovini glave, ponekad ima projekciju između lopatica. Bol se može osetiti iza obrva ili čela, iako problem potiče iz vratne kičme. Može biti izazvan naglim pokretom u vratnoj kičmi ili usled većeg naprezanja bilo usled radnog ili statičkog u smislu rada na računaru.



Ja ne bih rekla da ova vrsta glavobolje podseca na migrenu jer je ovaj bol nedifinisan, prosto covek ne
zna tacno da odredi da li je vrat ili potiljak i najcesce nastaje zbog nepravilnog polozaja tela
 
Sad nisam lekar ali mislim da u 98% slucajeva glavobolje su benigne i da te neke benigne prolazne glavobolje svi mi imamo ponekad, mislim da nema coveka koga nikad nije zabolela glava u zivotu , kao sto verovatno nema coveka koji se nikad nije prehladio ili koji nikad nije imao proliv , inace te glavobolje cesto i ne moraju da imaju uzrok ali uglavnom se radi napregnutosti misica oko lobanje i mogu nastati usled umora, predugog citanja ili gledanja u televizor/monitor, od nestabilnog vremena i naglih promena vremena i vazdusnog pritiska i spoljne temperature, usled stresa i na nervnoj bazi, od alkohola, mozda kao nuspojava nekih lekova, zloupotrebe narkotika, moze recimo cak i od zuba odnosno zubobolje da pocne da boli i glava , itd.
 
Sad nisam lekar ali mislim da u 98% slucajeva glavobolje su benigne i da te neke benigne prolazne glavobolje svi mi imamo ponekad, mislim da nema coveka koga nikad nije zabolela glava u zivotu , kao sto verovatno nema coveka koji se nikad nije prehladio ili koji nikad nije imao proliv , inace te glavobolje cesto i ne moraju da imaju uzrok ali uglavnom se radi napregnutosti misica oko lobanje i mogu nastati usled umora, predugog citanja ili gledanja u televizor/monitor, od nestabilnog vremena i naglih promena vremena i vazdusnog pritiska i spoljne temperature, usled stresa i na nervnoj bazi, od alkohola, mozda kao nuspojava nekih lekova, zloupotrebe narkotika, moze recimo cak i od zuba odnosno zubobolje da pocne da boli i glava , itd.

Postoje zaista teske migrene, uzroci se ne znaju, a nema ni leka, inace ove kratkotrajne glavobolje samo su neprijatne
kao sto je i svaki bol neprijatan.
 
Pa, imam oduvek ovu tenzionu, ali vrlo retko, i bez obzira što nisam upotrebljavala stručni naziv, opisivala sam je kao pritisak i težinu u predelu slepoočnica sa završetkom u temenu: ''Ceo svet mi se obrušava pravo na glavu!''
Zažmurim, izmasiram, popijem čašu-bokal vode i vratim se svojim obavezama. Uglavnom prođe brzo...
Danas baš, npr. tehnika ne pali i imam osećaj da će iz slepoočnica da mi izrastu rogovi.
Izašla da prošetam, ubila 5-6km, samo je postalo gore jer je napolju neki besomučni vetar...
I dalje se držim, neću da popijem hemikalije. :nono3: Izmoriću se valjda pa ću zaspati...
 
Cervikogena glavobolja (CG)

Cervikogene glavobolje ili glavobolje prouzrokovane problemima u gornjem delu vratne kičme.

Bol često podseća na onu koja se javlja kod migrenoznih bolova .
Najčešće se javlja od vrata ka jednoj polovini glave, ponekad ima projekciju između lopatica. Bol se može osetiti iza obrva ili čela, iako problem potiče iz vratne kičme. Može biti izazvan naglim pokretom u vratnoj kičmi ili usled većeg naprezanja bilo usled radnog ili statičkog u smislu rada na računaru.



Ja ne bih rekla da ova vrsta glavobolje podseca na migrenu jer je ovaj bol nedifinisan, prosto covek ne
zna tacno da odredi da li je vrat ili potiljak i najcesce nastaje zbog nepravilnog polozaja tela
Potencijalno sekundarni tip glavobolje. :)
 
Moje glavobolje počinju sa blagim bolom u grlu, pa se penju ka glavi gde me prvo jako boli predeo oko nosa, potom oči i čelo. Kad je bol jak, ispovraćam se, mada retko. Obično sve prođe nakon uzimanja brufena. Da li su to sinusi ili nešto drugo, ne znam. Zbunjuje što te bolove imam nakon prehlade grla. Kao mala, imala sam česte upale krajnika. Doktori olako prelaze preko ove moje glavobolje. Nije to ništa, kažu.:confused:
 
Moje glavobolje počinju sa blagim bolom u grlu, pa se penju ka glavi gde me prvo jako boli predeo oko nosa, potom oči i čelo. Kad je bol jak, ispovraćam se, mada retko. Obično sve prođe nakon uzimanja brufena. Da li su to sinusi ili nešto drugo, ne znam. Zbunjuje što te bolove imam nakon prehlade grla. Kao mala, imala sam česte upale krajnika. Doktori olako prelaze preko ove moje glavobolje. Nije to ništa, kažu.:confused:
Pa i nije. :)
Prehlada grla je uvek praćena curenjem sekreta u nosu i generalnim otokom sluznice u regiji nosa i grla.
Samim tim dobijaš i manje kiseonika, posebno ako ne koristiš neke dekongestive u toku prehlade (tzv.kapi za nos). Neki od nas reaguju na to glavoboljom.
 
Nema sekreta u nosu.
Samo zaboli grlo, pa se bol prenosi dalje.
Jedinstven slučaj koga treba ispitati na licu mesta.
Znam da se dijagnoza ne daje putem forumske prepiske.
Živim sa tim periodičnim kvarom i funkcionišem kako-tako.
 
Muz ti je vrlo pametan moram priznati, mora da je doktor. Ako neko ima stalne glavobolje problem moze biti i u kicmi a to moze da resi kiroprakticar..

Ma ima mozda dva puta godisnje, imam tako valjda i ja, ali ja popijem nesto protiv glavobolje.

Delovanje kofeina na glavobolju je kontraverzno. On može da je olakša, ali i da je izazove. Jedna šolja jake kafe može kao rukom da odnese blagu glavobolju. Sam kofein deluje snažno protiv bola i zato ga sadrže neki analgetici kao Cafetin.
 
Ma ima mozda dva puta godisnje, imam tako valjda i ja, ali ja popijem nesto protiv glavobolje.

Delovanje kofeina na glavobolju je kontraverzno. On može da je olakša, ali i da je izazove. Jedna šolja jake kafe može kao rukom da odnese blagu glavobolju. Sam kofein deluje snažno protiv bola i zato ga sadrže neki analgetici kao Cafetin.
Kafa nije zdrava jer stvara zavisnost i vestacki dize pritisak. Takodje unistava zeludacnu kiselinu, itd. Ali kada neko prekine sa kafom moze imati jake glavobolje par dana i onda to prolazi.. Ja nemam nikada glavobolje, jedino kada idem napolje bez kape a duva vetrina..
 
Kafa nije zdrava jer stvara zavisnost i vestacki dize pritisak. Takodje unistava zeludacnu kiselinu, itd. Ali kada neko prekine sa kafom moze imati jake glavobolje par dana i onda to prolazi.. Ja nemam nikada glavobolje, jedino kada idem napolje bez kape a duva vetrina..
Kafa poseduje antioksidanse i uopšte je nije loše popiti jednu-dve dnevno.
Naravno, ne više od toga.
 
Kafa poseduje antioksidanse i uopšte je nije loše popiti jednu-dve dnevno.
Naravno, ne više od toga.
Doktorka moja molim te istrazi neke teme vise.

Povezanost sa bolestima

U kafi se nalazi na stotine drugih štetnih hemijskih sastojaka uključujući acetaldehid, amonijak, ugljenik-disulfid, katehol, etanol, metanol, naftalin, fenol, vodonik sulfid....
Kafa je, inače, diuretik, odnosno izlučuje tečnost iz tijela izazivajući dehidraciju koja se smatra predvorjem za bolesti.
Kofein povećava trenutni osjećaj energije tako što podstiče porast nivoa šećera u krvi. Zbog toga se, međutim, naglo izlučuje određena količina insulina iz gušterače. Posljedica njegovog djelovanja je potpuno suprotna - čovjek brzo osjeća iscrpljenost.
Kofein djeluje i kao direktni stimulans srčanog mišića. Kada dođe do srca, prouzrokuje sužavanje arterija. Takođe, povećava opterećenje srca ubrzavajući stopu rada i povećavajući krvni pritisak, istovremeno smanjujući ishranu srca krvlju.

Samo jedna šolja kafe na dan utičena na povećanje i donjeg i gornjeg pritiska, a da ne govorimo o većim količinama. Zato često prestanak konzumiranja napitaka sa kofeinom, naročito kafe, dovodi do snižavanja krvnog pritiska.
 
Doktorka moja molim te istrazi neke teme vise.

Povezanost sa bolestima

U kafi se nalazi na stotine drugih štetnih hemijskih sastojaka uključujući acetaldehid, amonijak, ugljenik-disulfid, katehol, etanol, metanol, naftalin, fenol, vodonik sulfid....
Kafa je, inače, diuretik, odnosno izlučuje tečnost iz tijela izazivajući dehidraciju koja se smatra predvorjem za bolesti.
Kofein povećava trenutni osjećaj energije tako što podstiče porast nivoa šećera u krvi. Zbog toga se, međutim, naglo izlučuje određena količina insulina iz gušterače. Posljedica njegovog djelovanja je potpuno suprotna - čovjek brzo osjeća iscrpljenost.
Kofein djeluje i kao direktni stimulans srčanog mišića. Kada dođe do srca, prouzrokuje sužavanje arterija. Takođe, povećava opterećenje srca ubrzavajući stopu rada i povećavajući krvni pritisak, istovremeno smanjujući ishranu srca krvlju.

Samo jedna šolja kafe na dan utičena na povećanje i donjeg i gornjeg pritiska, a da ne govorimo o većim količinama. Zato često prestanak konzumiranja napitaka sa kofeinom, naročito kafe, dovodi do snižavanja krvnog pritiska.
Pišeš stvari koje su potpuno neproverene.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6413001/

Conclusion Coffee consumption seems generally safe within usual levels of intake, with summary estimates indicating largest risk reduction for various health outcomes at three to four cups a day, and more likely to benefit health than harm. Robust randomised controlled trials are needed to understand whether the observed associations are causal. Importantly, outside of pregnancy, existing evidence suggests that coffee could be tested as an intervention without significant risk of causing harm. Women at increased risk of fracture should possibly be excluded.
 
Pišeš stvari koje su potpuno neproverene.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6413001/

Conclusion Coffee consumption seems generally safe within usual levels of intake, with summary estimates indicating largest risk reduction for various health outcomes at three to four cups a day, and more likely to benefit health than harm. Robust randomised controlled trials are needed to understand whether the observed associations are causal. Importantly, outside of pregnancy, existing evidence suggests that coffee could be tested as an intervention without significant risk of causing harm. Women at increased risk of fracture should possibly be excluded.
Seems znaci cini se... Kafa je velika zabluda, ali ljudi vole da je locu pa izmisljaju svasta..
 
Mnogo ljudi ( recimo moj muz) pije kokakolu protiv glavobolje. Zdrava hrana nema veze sa glavoboljom.

Pa originalna Kola Kola je i bila lek kao protiv glavobolje, jos u drugoj polovini 19. veka pre nego sto je postala osvezavajuci napitak i komercijalni proizvod prvo je bila lek protiv glavobolje i mogla se kupiti iskljucivo u apoteci.
Moguce da sadrzi malo ekstrakta koke (sto nikako nije isto sto i kokain koji je derivat) koji inace ima i anelgeticko dejstvo.
 
Pa originalna Kola Kola je i bila lek kao protiv glavobolje, jos u drugoj polovini 19. veka pre nego sto je postala osvezavajuci napitak i komercijalni proizvod prvo je bila lek protiv glavobolje i mogla se kupiti iskljucivo u apoteci.
Moguce da sadrzi malo ekstrakta koke (sto nikako nije isto sto i kokain koji je derivat) koji inace ima i anelgeticko dejstvo.
Da neko ozbiljno shvati gluposti koje pises svakodnevno mogao bi ozbiljno sebi nauditi.. Koka kola lek, meditacija i joga vrh stvari? Strasno
 
Koka Kola danas nije lek protiv glavobolje nit je za to namenjena ali originalno u drugoj polovini 19. veka je nastala kao sirup protiv glavobolje te se prodavala kao sirup protiv glavobolje po apotekama , sta tu ima nejasno ?
 
Koka Kola danas nije lek protiv glavobolje nit je za to namenjena ali originalno u drugoj polovini 19. veka je nastala kao sirup protiv glavobolje te se prodavala kao sirup protiv glavobolje po apotekama , sta tu ima nejasno ?

Ne znam da li je ikada bila lek protiv glavobplje, ali posto sadrzi kofein pomaze ljudima pritiv neke lakse
i kratkotrajne glavobolje, mozda ne i svima, ali je neki ljudi piju koji i tako radi piju kokakolu.
 
Zamolila bih te da nam ne prevodis, a i ne kopiras linkove o kafi jer ih ima milion i kafa ili caj
nigde nisu neki otrov koji ne treba piti.
Vazi, ti onda konzumiraj kafu i daleko ces dogurati. Zene obicno koriste razne kreme da se mackaju svaki dan, a ne znaju da kafa lose utice i na kozu, a takodje i dehidrira telo i ubrzava starenje
 

Back
Top