Glasanje Glasanje za prozni konkurs na temu "Poslednje sutra"

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Priča br. 1
Dok vetar seče obraze i pravi ih rumenim, na trepavice se nahvatalo neko inje, poput brašna na babinoj kecelji dok ga seje.
Čekam, stojim tu i čekam, stvarno nećeš doći, nisi me lagala, a noge su mi premrzle od studa, nadao sam se, nije da nisam, a hteo sam i da proverim dal je to bila tvoja šala, ali nije bila je to moja neslana šala, razlog, da se bezrazložno rastanemo zauvek.
Pa nije to ni bilo ono pravo čim je tako puklo. "Da, da samo se teši i čekaj"
Blamiraš se sad si i sam sebi jadan, kako će te ona gledati ako te vidi promrzlog kako je očajnički čekaš na hladnoći dok baka pravi zlato žute uštipke od viška testa koje je spremila za hleb.
Čekaću još malo pa idem u toplu sobu gde svi žele da me vide srećnog, neka misle da sam stećan a sutra će biti poslednje sutra kada ću je čekati.
 
Poslednja izmena:
Priča br. 2
Ponovo jutro.
Najmrskiji deo dana po njoj.
Možda izlazak iz njoj dragog usnulog sveta,gde su boje jasnije ,gde može da bude ono što je tada, u trenucima.
Možda neznanje o novom danu i onome što on nosi ,da li će da joj podmetne nogu ili bahato gurne sa puta.

Ona ipak ustaje, pristavlja kafu i dok čeka miris koji će zagolicati nozdrve,
Igra se vodom i pušta neku bolnu muziku i ne češlja se.Ona to ne voli.
Natera sebe da se pogleda u ogledalu i potvrdi sebi ko je .
Ključanje vode. Rifovi. Vetar u granama koji šapuće kroz otvoren prozor-
Poslednje sutra.

Lenja i još uvek u onome u čemu je spavala i previše pospana da bi bila budna uzima šolju kafe čiji miris opija
Zavaljuje se u naslonjaču ,stavlja slušalice i čeka.Nehotice.Nesvesna.Čeka glas.
I dok je nesvesna, ona je sretna.A onda postaje svesna.Sanjala je.
Mora da je sve ostalo u snovima,iz kojih nije jutros htela da izađe.
Jer,nikada ne zna šta je čeka
Jer nikada ne zna ko će biti
Jer nikada ne zna da li je to poslednje sutra.

Gleda kroz prozor ptice koje se nižu na granama.Lepe su i nikome ne smetaju.
Kao pastelne ,nejasne boje ,sa malo sive i malo crne -
Ravnica joj se po zidovima jave razmazala.


Da li je dobro?
Pitala ga je: Da li je dobro?
On će to shvatiti kao manipulaciju ili dramu .A ovo je samo otvaranje duše.
Njoj je sve jasno .I njemu je.Ona se samo još uvek grčevito i bolesno drži za ono da postoje razne vrste ljubavi i ...Za trenutke.
Samo ih drži uz sebe i ne ume da ih kreira , kao on.
Da...Pokušaj pisanja priče koju će u poslednje sutra napisati celu spajajući delove ,komadiće, krhotine...One svetlucaju u tami.
Možda su to krhotine slomljenih zvezda.

Prolazili su trenuci, sati .Uvek je govorila da joj vreme prolazilo sporo i da ume da se razvuče kao tegljiva lepljiva žila,
ali sada je promicalo,nestajalo, gubilo se i stapalo sa onom razmazanom ravnicom.
Kako uobličiti i završiti priču koja je delove rasula naokolo?
Vredi li se boriti sa onim što neminovno pobeđuje ili se predati i sačekati da se priča sama napiše kada to poželi?

Njena misao je:Sačekaću.
Sešće u svoju omiljenu naslonjaču , pretrpanu jastucima ,uzeti neku odloženu knjigu .
Napolju je hladno i kiša rominja,ona dosadna koja uhvati ceo dan svojim dlanovima i nebo je gusto i teško
Jer mnogo vode na tlo treba da prospe.
Dan za dremanje.
Ali ako se prepusti i zatvori oči , ući će iznova u taj svet snova i biće joj lepo .On će ponovo biti tamo i ona to zna.
Izgubiće se ponovo u toj plavoj tišini.I što se više bude gubila , toliko teško će joj biti izaći ,
a jednom će se izlaz otvoriti i neka surova java će je svojim ručerdama iščupati ,
ne pitajući i ne slušajući to njeno:Ne.

Krhotine slomljenih zvezda prosule su se po njoj.
Uplele se u njenu kosu ,zavukle oko vrata ,našle prašinom puteve na njenoj koži.
Svetlucala je čudnim sjajem kojem se boja nije mogla odrediti u potpunostiDa li je bitno?Ne.
I tama ima svoj sjaj.Samo ga ne vide sviSamo oni koju su tamu upoznali i zvali je saputnikom ili utočištem.
Zatvorila je knjigu koja je lagano skliznula na pod , pored njenih bosih nogu.


I dalje....
Napolju i dalje kišne kapi lupkaju o crepove , okno na prozoru , koji je poluotvoreni takav propušta neke suzne kapi i u polutamu sobe.
Negde , u daljini grmljavina valja oblake i kovitla ih i gura ih kao ogromne crne jastuke.Mrak je...
Ponovo je budna sanjala , odsečena od sveta i bez sveta u svesti. Nestala je u vremenu ..
Pogledala je ovlaš na sat , kao da je uopšte zanima koliko dugo je bila odsutna .Rekla je sebi dok je otvarala oči:
Dobro si...Tu si ..
Neka sumorna seta oduzela je njenom telu toplinu ,jer nije očekivala ovako nagli povratak u ovo..
U snu i odsutnosti joj je bilo prelepo plavo i tiho , gorele su sveće u kutovima bacajući svoje vijugave plamenove,a on ju je milovao i ispitivao svaki deo njenog tela.
Zaranjala je u njegove oči , davila se u njima i isplivavala nanovo ,uz šapat svog imena koji je milovao njene obraze ,njen vrat i golicao vrelu kožu..
Koža...
Koliko nervnih završetaka ima u njoj kada svaki dodir prostruji i opeče ,kada svaka reč protrese i niz kičmu prođe kao jeza , kao voda , talas , uzburkan i penast...
.Koliko?Zar je važno posle toga?Posle njega?U poslednjem sutra?



Rekla je: Dobro si...Da li je?
Rekla je: Tu si...Da li je?
Rekla je: Ti si...Da li je?
Da li je sve to istina ili samo uteha , laž , uveravanje u nešto da bi bilo lakše i podnošljivije.?
Da li ludi dok je poslednje sutra uzima u naručje?
Možda je ono što ona jeste ostalo tamo , u dubini tih snova ,a ovo što je probuđeno-samo bleda senka ,
neki zamagljeni deo nje koji je izašao iz tog sveta tek da je ne zaborave.
 
Priča br. 3
Poslednje sutra

Kraj
Nema me
Nestadoh u magli secanja
Dok tiho padaju kapi tuge

Neocekivano
Iznenadno
Kao da to nije svakodnevnica
Kao da se nije desavalo drugima

Gledanje u ono sto nemam a želim
Gledanje u prostor čeznjom ispunjen
Maštanje o nedostiznom zivotu
Prizeljkivanje
Čežnja za neostvarenim

Neprezaljenim
Očajanje zbog nedostizninog
Sećanja peku
Kajanje
Propuštene prilike
Izranjavane duse
Peispitivanje
Žive rane
So
Večna neizdrziva agonija

Nedostatak nade
Da postoji danas
U poslednjem sutra za svet?
Mene?
 
Priča br. 4
Volim groblja, to me odmara i stvara mi setu, a ja osećam potrebu za tim.
Evo me, dakle, sunce je lepo iako oslabelo i umorno, vazduh je blag, a ja sam sav prožet tugom dok polako idem kroz ove ulice grobova.

"Da umrem sutra, šta bi mi rekao danas?" - pitala me je.

Naslutih da će plakati, naslutih po njenim izbezumljenim očima i pogledu kojim je šarala naokolo, nije htela da me pogleda, izlila bi se.
Trebalo je da joj kažem da će moj život nestati zajedno s njom.
Trebalo je da joj kažem da bih nastavio da dišem, ali ne bih mogao da nastavim da živim.
Trebalo je da kažem da bih i dalje gledao u sunce, a bio bih u svom mraku bez njene svetlosti.
Ne, nije trebalo ništa da kažem, trebalo je da je zagrlim i ne puštam, i u tom zagrljaju sačekam neka se život smiluje, ili podeli poslednji dah.

A nisam ništa od toga, smejao sam se. Stalno bih se smejao takvim njenim "blesavim" pitanjima. Tada sam mislio da tako štitim nju, da ne zapada u svoje ponore, sad shvatam da sam bio sebičan i štitio jedino sebe, bojao sam se tuge, bojao se iskrenosti.
Polako je nestajala, a ja se pravio da ne vidim, nisam ni primetio kad je došlo to poslednje sutra, kad je nestao svaki trag njenog osmeha, njena tvrdoglava odlučnost, ljupkost, svežina, njena mladost..
 
Priča br. 5
POSLEDNJE SUTRA

Jesu li to iste ruke?
Jesu li to iste oči?
Jesu li to iste usne?


Te iste koje su me onomad
nežno privijale sebi
sklanjale moje nestašne
pramenove sa lica.
U čijem toplom zagrljaju
je moja ranjivost bila
tako smirena i sigurna.


Oči u čijim sam
dubinama nestajala i nastajala
koje su me dovodile do ludila
u vrtlogu tvojih ritmova.
Kojih kada bi nas spojila
blizina
se nisam mogla nagledati.


Kako si mi usne usnama
nežno delio
poljupcima šapatima osmelio
da neke moje reči
bez bojazni po prvi put
ugledaju svetlost dana.
Koje i kada su govorile tišinu
sam mogla slušati godinama.


Kroz zavesu od dima
daleki vekovima
gledam tvoje obrise.
Ruke opuštene,
oči lutaju uznemirene,
usne podrhtavajući mi crtaju
reči što ne razumem


U leđa gledam te
kako me
koracima ostavljaš.
Ovo malo duše
što čuvam za sebe
u paramparčad mi kidaš.


Molitvu
ostani do jutra
da sačekamo poslednje sutra
Ne čuješ.
 
Pravila glasanja

1. Pravo glasa imaju svi učesnici foruma, uključujući i autore koji ne smeju glasati za svoj rad,

2. Glasanje autora nije obavezno ali je poželjno,

3. Moderator koji organizuje konkurs nema pravo glasa,

4. Glasanje je javno,

5. Svako ima na raspolaganju 5 poena, koje možete podeliti ili dati jednom radu,

6. Komentarisanje radova je poželjno (autori žele, pa ispoštujmo),

7. Po isteku roka određenog za glasanje (7 dana od objavljivanja radova, dakle zaključno sa 28.2.) moderator proglašava rezultate i pobednika,

7. Nepravilno, neozbiljno glasanje neće se računati

8. Simbolična nagrada za pobednika konkursa je zadavanje teme za naredno takmičenje
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top