Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdrav !:bye:

Tražeći po internetu za svoj problem naišla sam na vas.Ovako moj problem je; ja imam 27.g. i imam sekundarnu amenoreju praćenu izostankom ovulacije.Moj ginekolog mi je davao Dabroston i koristila sam ga tri godine uzastopce,ali kako to biva prekidom uzimana tog ljeka sve se vraća na staro (to sam uzimala od moje 21 do 24 g.) nakon toga sam prešla na čajeve i pila sam ih raznih, a sada trenutačno koristim čaj, recept sam uzela sa herbateke, i uz to koristim tablete od vitex agnus castusa, jednu dnevno 300mg.Moj zadnji nalaz pape i bakteriološki su uredni bez ikakvih promjena,a nalaz hormona je (od 5.10.2007) T4 146 nmol/l, TSH 1.16 mIJ/L, FSH 8.8 IJ/L, LH 16.6 IJ/L, PROLAKTIN 277.0 mIJ/L, PROGESTERON 2.0 nmol/L, ESTRADIOL 0.085 nmol/L, TESTOSTERON 1.83 nmol/L . Pokušavam zatrudnit već 4 god, prošla sam Hsg nalaz je uredan, i bila sam na 5 inseminacija ( dabroston+klomifen+gonasi),nije uspjelo.
Zadnju mjesečnicu sam imala u 2 mjesecu i to uz Dabroston,čajevi su mi jedino za sada snizili prolaktin koji je bio 440.0 i normalizirali donekle hormone.Od kada uzimam vitex kapsule počelo me boljeti u ljevom jajniku,kao za vijeme ovulacije i maternica me boli svaki drugi dan,ali od mjesečnice još ništa.
Pročitala sam tu kod vas o čajevima sa Instituta Josif Pančić,zvala sam ih ali ne šalju van Srbije:sad2:,a ja sam iz Hrvatske.Zanima me da li postoji način da dođem nekako do njihovog čaja a ako ne da li postoji neka zamjena za njega u smislu da li ima za kupiti u Hrv. nešto slično tome ili pak isto?
Molila bih vas za savjet kakav čaj ili terapija,biljnim stvarima bi bila dobra za moj problem?
Oprostite na ovako dugom pisanju i hvala vam za odgovore unaprijed.:):bye:
 
Pozdrav !:bye:

Tražeći po internetu za svoj problem naišla sam na vas.Ovako moj problem je; ja imam 27.g. i imam sekundarnu amenoreju praćenu izostankom ovulacije.Moj ginekolog mi je davao Dabroston i koristila sam ga tri godine uzastopce,ali kako to biva prekidom uzimana tog ljeka sve se vraća na staro (to sam uzimala od moje 21 do 24 g.) nakon toga sam prešla na čajeve i pila sam ih raznih, a sada trenutačno koristim čaj, recept sam uzela sa herbateke, i uz to koristim tablete od vitex agnus castusa, jednu dnevno 300mg.Moj zadnji nalaz pape i bakteriološki su uredni bez ikakvih promjena,a nalaz hormona je (od 5.10.2007) T4 146 nmol/l, TSH 1.16 mIJ/L, FSH 8.8 IJ/L, LH 16.6 IJ/L, PROLAKTIN 277.0 mIJ/L, PROGESTERON 2.0 nmol/L, ESTRADIOL 0.085 nmol/L, TESTOSTERON 1.83 nmol/L . Pokušavam zatrudnit već 4 god, prošla sam Hsg nalaz je uredan, i bila sam na 5 inseminacija ( dabroston+klomifen+gonasi),nije uspjelo.
Zadnju mjesečnicu sam imala u 2 mjesecu i to uz Dabroston,čajevi su mi jedino za sada snizili prolaktin koji je bio 440.0 i normalizirali donekle hormone.Od kada uzimam vitex kapsule počelo me boljeti u ljevom jajniku,kao za vijeme ovulacije i maternica me boli svaki drugi dan,ali od mjesečnice još ništa.
Pročitala sam tu kod vas o čajevima sa Instituta Josif Pančić,zvala sam ih ali ne šalju van Srbije:sad2:,a ja sam iz Hrvatske.Zanima me da li postoji način da dođem nekako do njihovog čaja a ako ne da li postoji neka zamjena za njega u smislu da li ima za kupiti u Hrv. nešto slično tome ili pak isto?
Molila bih vas za savjet kakav čaj ili terapija,biljnim stvarima bi bila dobra za moj problem?
Oprostite na ovako dugom pisanju i hvala vam za odgovore unaprijed.:):bye:

Pozdrav!
Bilo bi dobro da si ostavila nalaze referentnih vrednosti laboratorije gde su analize radjene, no nema veze.
Da li te leci samo ginekolog ili si konsultovala i endokrinologa, bar u vezi tog prolaktina.
Sto se tice cajeva, verujem da i u Hrvatskoj postoji ustanova koja se ozbiljno bavi proizvodnjom cajeva , za to je najbolje da pitas u apoteci,farmaceuti to sigurno znaju.
 
Pozdrav još jednom!:)

Da nadopunim; T4 146 nmol/l ( norm: 58 - 161), TSH 1.16 mIJ/L (norm 0.3 - 5.0), FSH 8.8 IJ/Lb ( norm: folik.faza 2.8 - 11.3 , sred. cikl. 5.8 - 21 , lut. faza 1.2 - 9.0 , postmenop. 21.7 - 153 , oral. kontr. do 4.9 ), LH 16.6 IJ/L (norm: folik.faza 1.1 - 11.6 , sred. cikl 17 - 77 , lut. faza do 14.7 , postmenop do 3.2 ) , PROLAKTIN 277.0 mIJ/L ( norm: 40 - 530 ), PROGESTERON 2.0 nmol/L ( norm: folik.faza do 3.6 , sred. cikl 1.5 - 5.5 , lut. faza 3.0 - 68 , sred. lut. faze 19 - 76 , postmenop. do 3.2 , oral. kontr 1.1 - 2.9 ) ESTRADIOL 0.085 nmol/L ( norm: folik.faza do 0.59 , sred. cikl 0.12 - 1.47 ,lut. faza 0.10 - 0.90 , oral. kontr. do 0.37 , postmenop. do 0.11 ), TESTOSTERON 1.83 nmol/L ( norm: 0.13 - 2.81 ). Radila sam taj nalaz kada sam imala amenoreju tj. izostanak mjesečnice 3 mjeseca.
Nalazi su rađeni u Rijeci ( Hrv.) na odjelu nuklearne medicine.
Samo moj ginekolog mi lječi tu sekundarnu amenoreju i nikada me nije slao kod endokrinologa niti sam uzimala bilo šta za snižavanje prolaktina ( kao Bromergon ili tome slično).
 
Citoloski nalaz po metodi papanicolau:
Na razmazu brisa prisutno je nesto leukocita, celije skoro svih slojeva skvamoznog epitela i endocervikalne celije. Jedra pojedinih celija gornjih slojeva su uvecana, hiperhromna. Papanicolau : IIIa grupa, Bethesda:ascus

Znam da ne valja, ali nemam pojma koliko .
Draga dr, jel moze prostim srpskim jezikom neko objasnjenje.
Dobila sam od ginekologa , plan daljih akcija, ali na pitanje, bre sta je to? dobijem gomilu latinskih izraza. Nisam panicar, ali odlepim kada nesto ne razumem.
Kapiram da je III ipak nesto manje opasno od IV grupe, valjda.
A sta znaci ovo Bethesda : ascus
I nemam pojma , da li vredi da ponavljam test? Mozda su nesto pogresili u labaratoriji...
 
Citoloski nalaz po metodi papanicolau:
Na razmazu brisa prisutno je nesto leukocita, celije skoro svih slojeva skvamoznog epitela i endocervikalne celije. Jedra pojedinih celija gornjih slojeva su uvecana, hiperhromna. Papanicolau : IIIa grupa, Bethesda:ascus

Znam da ne valja, ali nemam pojma koliko .
Draga dr, jel moze prostim srpskim jezikom neko objasnjenje.
Dobila sam od ginekologa , plan daljih akcija, ali na pitanje, bre sta je to? dobijem gomilu latinskih izraza. Nisam panicar, ali odlepim kada nesto ne razumem.
Kapiram da je III ipak nesto manje opasno od IV grupe, valjda.
A sta znaci ovo Bethesda : ascus
I nemam pojma , da li vredi da ponavljam test? Mozda su nesto pogresili u labaratoriji...

Postoje 2 klasifikacije, jedna je Papanicolau i to je ta IIIa grupa, druga klasifikacija je Bethesda i po njoj je asc-us.
E sad da ja ne bih pisala na dugacko ono sto su drugi vec jako lepo napisali i objasnili ostavljam ti linkove da iscitas sve na tu temu, ako bude nekih dodatnih pitanja ,tu sam.
http://www.eterna.co.yu/site/citologija.html
Ne znam koliko imas godina, kad si poslednji put bila na kontroli ali ako si mladja osoba ,sto pretpostavljam da jesi, obavezno treba da uradis svu mikrobiolosku dijagnostiku, nalaz na hpv i biopsiju koju pretpostavljam da ti je ginekolog savetovao.
 
Poslednja izmena:
Pitate me šta kaže moj ginekolog na sve to?
Pa kaže da je sve u redu:roll::twisted:. ali meni ne ide u glavu kako je sve u redu ako imam sekundarnu amenoreju?! Ja sam prvu mjesečnicu dobila sa 14.g. i bilo je sve ok do moje 19.g. kada je sve krenulo naopako.Imala sam poremećaj u prehrani,bulimija, manjak tjelesne težine 48 kg na 170 cm i doma su me tjerali da se bavim intenzivno sportom,uglavno sami problemi. Od kada sam se udala to je sve prestalo,u braku sam od svoje 22.g tj. sada 5 god. i sada imam 70 kg na 170 cm,ali mjesečnica ne dolazi nikako bez Dabrostona,što me užasno smeta:(
Radim i krvne pretrage redovito i tu je sve u redu, i radila sam OGTT test (ono za opterećivanje tijela šećerom) ali nemam povišen šećer tako da je i to u redu.
Evo ne znam više šta da napišem:
 
dr:
Postoje 2 klasifikacije, jedna je Papanicolau i to je ta IIIa grupa, druga klasifikacija je Bethesda i po njoj je asc-us.
E sad da ja ne bih pisala na dugacko ono sto su drugi vec jako lepo napisali i objasnili ostavljam ti linkove da iscitas sve na tu temu, ako bude nekih dodatnih pitanja ,tu sam.
http://www.eterna.co.yu/site/citologija.html
Ne znam koliko imas godina, kad si poslednji put bila na kontroli ali ako si mladja osoba ,sto pretpostavljam da jesi, obavezno treba da uradis svu mikrobiolosku dijagnostiku, nalaz na hpv i biopsiju koju pretpostavljam da ti je ginekolog savetovao.

Hvala ti za link, iscitala sam i iskrena da budem videla i vise nego sto mi je veceras bilo potrebno.
Idem na redovne preglede jednom godisnje od svoje 18 godine. Do sada je sve bilo o.k.
Da doktorka mi je rekla da ce mi raditi biopsiju, kapiram da je to neophodno. Provericu i ostale analize koje si mi nabrojala.
 
Pitate me šta kaže moj ginekolog na sve to?
Pa kaže da je sve u redu:roll::twisted:. ali meni ne ide u glavu kako je sve u redu ako imam sekundarnu amenoreju?! Ja sam prvu mjesečnicu dobila sa 14.g. i bilo je sve ok do moje 19.g. kada je sve krenulo naopako.Imala sam poremećaj u prehrani,bulimija, manjak tjelesne težine 48 kg na 170 cm i doma su me tjerali da se bavim intenzivno sportom,uglavno sami problemi. Od kada sam se udala to je sve prestalo,u braku sam od svoje 22.g tj. sada 5 god. i sada imam 70 kg na 170 cm,ali mjesečnica ne dolazi nikako bez Dabrostona,što me užasno smeta:(
Radim i krvne pretrage redovito i tu je sve u redu, i radila sam OGTT test (ono za opterećivanje tijela šećerom) ali nemam povišen šećer tako da je i to u redu.
Evo ne znam više šta da napišem:

Vidis ,ovo sto si sad napisala daje potpuno drugi uvid u ceo problem.
Hormonski sistem je vrlo osetljiv i malo mu treba da se izbaci iz ravnoteze, nazalost puno vremena mu treba da se ponovo vrati u istu.
Kod tebe postoji vise problema, hormonski disbalans koji vuce za sobom i izostanak ciklusa ,i neostavrivanje trudnoce...
Ne znam kako je u Hrvatskoj, u Beogradu postoje ginekolosko akuserske klinike gde se lece pacijentkinje sa takvim problemima, kao sto sam ti vec rekla tema vantelesna oplodnja se bavi upravo time.
 
Par pitanja u ime moje drugarice....
85'godiste, redovne sexualne odnose vec 3 god. Sve je bilo potpuno ok do pre nekih 2 godina kada su pocele da joj kasne ... bila je kod doktora imala neki manji hormonski pa pila atni bebi pilule jasmin valjda nekoliko meseca i onda je sve bilo ok.. posle toga je pocelo ponovo da joj kasni .... zakasnjenje je takvo da dobija obavezno ali na 33 - 35 dan... bila kod doktorke, radila analize it estvo i ova joj rekla da je ona jednsotavno takva i da je ginekoloski zdrava i da se ne opterecuje.... ali ona se ipak opterecuje i ima par pitanja.....
Moze li to da dovede do steriliteta ?
Da li je to zaista tako bezazleno ??
Da li bi bilo pametno da sredi ciklus pilulama ?
I moze li nervoza tj. stres da uticu u toj meri na ciklus pa da se to ispolji na ovaj nacin ?
tnx.
 
Uzimam pilule za kontracepciju vec god. dana(DIAN), zanima me da li treba praviti pauze prilikom uzimanja pilula? Inace, krenula sam sa uzimanjem zbog zastite i cisti. I jos jedno pitanje u vezi koze i kose,da li hormoni u tolikoj meru mogu da uticu na kvalitet koze i kose,posto primecujem da za samo mesec dana koza i kosa mi idu od savrsenstva do katastrofe.
 
Par pitanja u ime moje drugarice....
85'godiste, redovne sexualne odnose vec 3 god. Sve je bilo potpuno ok do pre nekih 2 godina kada su pocele da joj kasne ... bila je kod doktora imala neki manji hormonski pa pila atni bebi pilule jasmin valjda nekoliko meseca i onda je sve bilo ok.. posle toga je pocelo ponovo da joj kasni .... zakasnjenje je takvo da dobija obavezno ali na 33 - 35 dan... bila kod doktorke, radila analize it estvo i ova joj rekla da je ona jednsotavno takva i da je ginekoloski zdrava i da se ne opterecuje.... ali ona se ipak opterecuje i ima par pitanja.....
Moze li to da dovede do steriliteta ?
Da li je to zaista tako bezazleno ??
Da li bi bilo pametno da sredi ciklus pilulama ?
I moze li nervoza tj. stres da uticu u toj meri na ciklus pa da se to ispolji na ovaj nacin ?
tnx.

To je tako malo kasnjenje da zaista nema razloga da se time opterecuje, kod malog broja zena ciklus dolazi tacno u minut i dan.
Na ciklus utice sve, od ishrane, stresa, vremenskih promena...
 
Uzimam pilule za kontracepciju vec god. dana(DIAN), zanima me da li treba praviti pauze prilikom uzimanja pilula? Inace, krenula sam sa uzimanjem zbog zastite i cisti. I jos jedno pitanje u vezi koze i kose,da li hormoni u tolikoj meru mogu da uticu na kvalitet koze i kose,posto primecujem da za samo mesec dana koza i kosa mi idu od savrsenstva do katastrofe.

Da, ne da mogu nego i uticu, a o uzimanju pilula i pauzama...prvi post na ovoj temi, i poslednjih par strana, pisano vec.
Pozdrav!
 
Zavisi, prvo od toga koliko imas godina, drugo zbog cega ih uzimas ,navodis ciste, kakve ciste, koliko ih je, gde su, kada si poslednji put bila na kontroli, kakva je tada bio nalaz...
 
Policisticni jajnici, imam 22. god. ,poslednji put sam bila na kontroli pre nedelju dana,ali samo bris ,rezultat (III-VI)bakterije i gljivice,sada uzimam neo-penotran i pijem lactogyn, a ultra-zvuk sam zadnji put radila pre god. dana kada sam i pocela sa uzimanjem pilula za kontrac.
 
Policisticni jajnici, imam 22. god. ,poslednji put sam bila na kontroli pre nedelju dana,ali samo bris ,rezultat (III-VI)bakterije i gljivice,sada uzimam neo-penotran i pijem lactogyn, a ultra-zvuk sam zadnji put radila pre god. dana kada sam i pocela sa uzimanjem pilula za kontrac.

Akcenat je na policisticnim jajnicima, kad se to bude sredilo i ostalo ce doci na svoje mesto.
 
Negde sam procitala da je kao najbolje UZ pregled raditi na sredini ciklusa. Da li to ima ikakvog smisla ili je svejedno kad se radi?
I koju vrstu UZ-a predlazete kao najbolju- vaginalni ili onaj obican?

Ne, nema veze to, uz se radi u zavisnosti od toga sta se zeli ispratiti, ako je to ovulacija naravno da ce se raditi sredinom ciklusa.
Isti princip je i za vrstu ultrazvuka.
 
dr:
Ne, nema veze to, uz se radi u zavisnosti od toga sta se zeli ispratiti, ako je to ovulacija naravno da ce se raditi sredinom ciklusa.
Isti princip je i za vrstu ultrazvuka.

Da, zaboravih da napisem da je UZ pregled radi utvrdjivanja policisticnih jajnika. pretpostavljam da je onda bolje uraditi sredinom ciklusa da bi se videlo da li izostaje ovulacija... A, koju vrstu UZ-a u tom slucaju?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top