George R. R. Martin-Pesma Leda i Vatre

A šta se desilo sa malim Rikonom? Čini mi se kao da je on jednostavno nestao kad su ušli dole kod Vrane... iritiralo me je to što je na pola knjige već izgubljen trag o Brenu, tačnije, bez poglavlja -.-

I, da li je Stanis stvarno mrtav ili je to Remzijev blef ? Džon mi je bio najzanimljiviji lik, iskreno sam se ponadao da će otfikariti glavu Kopiletu i povratiti Zimovrel kad ono već u sledećoj sceni dobio nož :mrgreen:

Samo se nadam da Gvozdenrođeni neće preovladati, mada je Martin podlac ogavni, lako može da okrene ruku i pobije čitav Vesteros

Stanis se pojavljuje u šestoj knjizi to znamo po onome što je procurilo od šeste knjige na net,e sad koji je timeline u pitanju ne znam,pošto je to bio njegov razgovor sa Teonom i Ashom u kampu pre bilo kakve bitke sa kopiletom,ako je iste uopšte bilo. A nešto sumnjam.

Evo tog chaptera što je objavljen ako ga neko nije video:

http://www.georgerrmartin.com/if-sample.html
 
Možda glupo pitanje, ali zašto je Robert postao kralj? Zar nije Jon Arryn trebao postati kralj, jer je on pokrenuo pobunu, a i bio je iskusniji i stariji od Roberta, a sigurno bi bio i bolji kralj..

Зато што је био у најближем сродству са Таргарјенима. МИслим да му је нека баба или прабаба нила из куће Таргарјена, тиме је његово право на престо Седам краљевстава било најјаче.
Плус је био најјачи ратник па је и то помогло. Џон Ерин је мастерманд али је Роберт погубио Регара и довео устанак до победе.
 
Зато што је био у најближем сродству са Таргарјенима. МИслим да му је нека баба или прабаба нила из куће Таргарјена, тиме је његово право на престо Седам краљевстава било најјаче.
Плус је био најјачи ратник па је и то помогло. Џон Ерин је мастерманд али је Роберт погубио Регара и довео устанак до победе.

Ne znam kako bi to mogao uzeti za argument kad su Deneris i Viseris bili živi? A za ratnika, to je u redu, ali ipak kralj ne mora biti najbolji ratnik.
 
Poslednja izmena:
Robert je na vlast dosao tako sto je digao pobunu protiv Targarijena za vreme vladavine ludog kralja Erisa, koga je ubio Dzejmi, i zbog toga ga zovu kraljoubica. Eris je bio otac Regaru, Deneris i Viserisu. Regara je ubio licno Robert u dvoboju u nekom potoku. Znaci on je Uzorpator prestola. http://winterfell.darkbb.com/t515-robertova-buna

Robert i Ned Stark su bili "wardovi" (neznam koji je prevod na srpski, citam englesku verziju) Dzona Arrina. Ludi kralj trazi od njega glave Roberta i Neda. Dzon podize pobunu protiv kralja sa svojim bannerman-ima sa Vale-a, a ubrzo mu se pridruzuju Sever, Stormlands (Baratheoni) i Riverlands (Tulliji, nakon što se Catelyn uda za Neda).
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako bi to mogao uzeti za argument kad su Deneris i Viseris bili živi? A za ratnika, to je u redu, ali ipak kralj ne mora biti najbolji ratnik.

Па лако јер је та грана изгубила подршку племства због Лудог Ериса и његове владавине те они губе трон. Али тачно то је само правна зачкољица која накнадно оправдава долазак Баратеона на престо. Кључни аргумент је сила - Робертов буздован га је посео на трон. У оваквим друштвеним односима најјачи и најсуровији владају.

Мада видећемо колико ће подршке да добије и Канингем и Денерис када одлучи да дође у Вестерос то нам може показати колика је стварна подршка Таргарјенима.

Мишљења сам да Ерин не би подигао побуну да већ није имао подршку многих Кућа, а коју је добио управо због понашања Лудог Ериса.
 
По току борбе и њено резултату судим да је та подршка Ерису била више декларативна. Јер мислим да је снага Тирела и Мартела много већа него што су је користили.
 
Bocne linije ili ne, krvna srodstva i ostalo, lepo je covek napisao sta je dovelo Roberta na vlast - "buzdovan"! :)

Druga stvar, odgovarao je Lanisterima (pored toga sto su uz njega bili Erini i Starkovi) - Sersie je postala kraljica i Lanister je naslednik prestola, dok su se Regar i Eris odlucili za Eliju Martel. S obzirom na ucesce Lanistera u buni, oni su super prosli dolaskom Roberta na vlast.
 
Ja sam nov na forumu pa ce ovo biti i moj prvi post.
Procitao sam i peti deo Ples sa zmajevima i na prvi pogleda ne nazirem kraj. Ipak Martin je jos pre neku godinu ako se ne varam izjavio kako tacno zna kako ce se prica zavrsiti pa ga drzim za rec. Nisam neki ljubitelj epske fantastike, ali sam procitao nekoliko knjiga od Eriskona, Fajsta, i naravno Tolkina i nekako mi njihove knjige vise lice na bajke gde se na pocetku za sta ce biti na kraju. Kod Martina upravo volim to sto ne pise po sablonu dobro protiv zla. On cak i nema nekog glavnog lika. A nema likove bez mana za razliku od nekih drugih pisaca.
Ali da se vratim na sam serijal. Slozio bih se da su prve 3 knjige bile sjajne pa je intezitet radnje opao u gozbi da bi sto se mene tice druga knjiga Plesa bila bal malo otreznjenje od dosta razvucene price. Nije se tu desilo ne znam sta ali je bila dosta zanimljivija od gozbe i prve knjige Plesa. Mada ne slazem se da je Martin poceo da gubi koce, zna on sta pise. Jeste da je serija promenila dosta toga, ali verijem da ce ga ona ujedno naterati da pise brze. Koliko je pisao Ples ocekivao sam bar 1500 strana a ono ni 1000 nije napisao.
Vetrovi je rekao da ce imati najmanje 1500 strana tako da ce to biti dosta vise od Plesa i nadam se da cemo dobiti neke odgovore i da ce se malo ubrzati radnja. Malo sam "prelista" zadnjih nekoliko strana foruma i vidim da neki misle da je Kventin bespotrebno ubacen u pricu. Ja se ne slazem. Mozda je njegova uloga bas bila da oslobodi zmajeve i onda kada vise nije bio potreban Martin ga je jednostano ubio.
Martin je rekao da ce 6-tu knjigu otvoriti sa 2 velike bitke(ako se ne varam) tako da ce u onoj kod Mirina mozda bas zmajevi imati neku znacajnu ulogu.
Malo mi je bzv sto ubise Dzona posto mi je on bio omiljeni lik, ali nekako mi je i glupo posto mu je posvetio previse prostora da bi sad tek tako bio mrtav.
Ocekujem da i Bren odigra svoju ulogu sad, a interesanto je i kako ce se razvijati radnja sad kad imamo jos jednog Targarjana zivog. Ne treba zavoraviti ni Maloprstica koji je jedan od najboljih igraca u prici.
Nadam su ove zadnje 2 knjige bile samo podloga za privodjenje price kraju, a ne pisanje jos 10 delova inace ce i Martin morati da pise knjige posle smrti :D
 
Ja sam nov na forumu pa ce ovo biti i moj prvi post.
Procitao sam i peti deo Ples sa zmajevima i na prvi pogleda ne nazirem kraj. Ipak Martin je jos pre neku godinu ako se ne varam izjavio kako tacno zna kako ce se prica zavrsiti pa ga drzim za rec. Nisam neki ljubitelj epske fantastike, ali sam procitao nekoliko knjiga od Eriskona, Fajsta, i naravno Tolkina i nekako mi njihove knjige vise lice na bajke gde se na pocetku za sta ce biti na kraju. Kod Martina upravo volim to sto ne pise po sablonu dobro protiv zla. On cak i nema nekog glavnog lika. A nema likove bez mana za razliku od nekih drugih pisaca.
Ali da se vratim na sam serijal. Slozio bih se da su prve 3 knjige bile sjajne pa je intezitet radnje opao u gozbi da bi sto se mene tice druga knjiga Plesa bila bal malo otreznjenje od dosta razvucene price. Nije se tu desilo ne znam sta ali je bila dosta zanimljivija od gozbe i prve knjige Plesa. Mada ne slazem se da je Martin poceo da gubi koce, zna on sta pise. Jeste da je serija promenila dosta toga, ali verijem da ce ga ona ujedno naterati da pise brze. Koliko je pisao Ples ocekivao sam bar 1500 strana a ono ni 1000 nije napisao.
Vetrovi je rekao da ce imati najmanje 1500 strana tako da ce to biti dosta vise od Plesa i nadam se da cemo dobiti neke odgovore i da ce se malo ubrzati radnja. Malo sam "prelista" zadnjih nekoliko strana foruma i vidim da neki misle da je Kventin bespotrebno ubacen u pricu. Ja se ne slazem. Mozda je njegova uloga bas bila da oslobodi zmajeve i onda kada vise nije bio potreban Martin ga je jednostano ubio.
Martin je rekao da ce 6-tu knjigu otvoriti sa 2 velike bitke(ako se ne varam) tako da ce u onoj kod Mirina mozda bas zmajevi imati neku znacajnu ulogu.
Malo mi je bzv sto ubise Dzona posto mi je on bio omiljeni lik, ali nekako mi je i glupo posto mu je posvetio previse prostora da bi sad tek tako bio mrtav.
Ocekujem da i Bren odigra svoju ulogu sad, a interesanto je i kako ce se razvijati radnja sad kad imamo jos jednog Targarjana zivog. Ne treba zavoraviti ni Maloprstica koji je jedan od najboljih igraca u prici.
Nadam su ove zadnje 2 knjige bile samo podloga za privodjenje price kraju, a ne pisanje jos 10 delova inace ce i Martin morati da pise knjige posle smrti :D
Dzon nece umreti. Previse toga je Martin spremio za njega da bi ga sada ubio.

A Martin je konce poceo da popusta jos u AFfC, kada se vec videlo da je zapoceo vise prica nego sto moze da zavrsi u dogledno vreme. Takodje ce verovatno biti i osma knjiga kako je poceo.

Inace, ne mozes gledati na Tolkina kao sto gledas na Martina. Covek je otac moderne fantazije.
 
Nisam imao nameru da poredim Martina sa nekim u smislu da kazem kako su drugi dosta losiji, vec samo da kazem da mi se kod njega svidja to sto nije isti kao ostali. Sto se Tolkina tice ja kako god da pogledam na njega ja vidim obicnu bajku. Jeste on otac moderne fantazije i svaka mu cast na tome, ali daleko od toga da je najbolji. Moje misljenje.
Inace iskreno se nadam da nece biti vise od 7 delova jer bi se onda serijal zavrsio za 15 godina, a dotle ko zna sta sve coveku moze da se desi pa prestane da pise.
Ostaje nam samo da cekamo sledeci deo i vidimo sta ce se desiti :)
 
Ljudi ne moze odugovlaciti martin previse jer mora da drzi korak sa serijom . I nezelim da vam spojelrujem ali na netu ima blog na kojem likovi do sloga analiziraju knjigu i predvidjaju sta ce se desiti. I bili su do sad za dosta stvari u pravu , a kazu da je dzon u stvari sin od regara i lijene kojeg je ned doneo kao svog sina da ga ne bi ubili. Ima jos puno stvari ali nesecam se davno sam citao pronadjite na netu :D
 
I ja sam nova. Upravo pocinjem sa Plesom zmajeva. Moram priznati da sam prebrzo citala ostale knjige i propustila neke detalje, zato i imam poneko pitanje. Procitala sam naravno i na netu, sta ceka glavne likove na kraju knjige. Nadam se tđe.da Jon nije mrtav i da ga nece Martin ubiti uopste, kao i da ce biti jedna od tri glave zmaja. Ima logike ako su mu roditelji Liena i Regar. Po forumima pisu, da on onda upravo i mora umreti, da bi se ponovo rodio... Jedan zmaj ide Jonu, jedan Deni, a treci...nemam nikakvu ideju, valjda se sad u ovoj knjizi koju citam pojavljuje preziveli princ, ali nekako mi se isuvise kasno pojavljuje, da bi on bio treci. Isto bi bilo super da postedi Podrick i Brienne. Nadam se da su zagrizeni fanovi u pravu, i da nece pisac u inat njima da nesto drugo izmisli. Za Branna kazu da ce postati 3oka vrana, tuzno. Nego, nesto htela da pitam. Ako sam dobro procitala Ned Stark je raskinuo verudbu pre Cat i ta bivsa verenica se ubila. Da li postoji mogucnost da je ona majka Jonu, a otac Ned?
 
Upravo to i ja mislim. Morace da drzi korak sa serijom jer se tu okrece previse novca. Taodje se nadam da ce ubrzati i pisanje knjiga da ga serija ne stigne prerano. I mislim da ce sve biti gotovo u naredne 2 knjige. Mozda izgleda da ima previse zapocetih radnji ali Martin sve to moze da resi lako u sledecem delu tako sto ce u svom stilu pobiti pola likova koji se sada bore za presto. I onda u zadnjoj knjizi zavrsiti pricu.
 
ima tu puno stvari ali sad nemogu da nadjem na netu taj blog. Onda dzon je auh sad zaboravih kako se zove... Onaj za kog melisandra misli da je stanis :D Kad gleda u vatru i trazi od rlora da joj prikaze njega kaze ovim recima : the only thing that is showing up is Snow. Velikim slovom sto znaci da misli na dzona.
 
Got pojavljuje se preziveli targerijen i on je verovatno ta ''trca glava'' Ali jedini problem je to sto je toliko stvari razbacano u prici da ne znam kako neko to moze da spoji i slozi u dve knjige(najvise tri) . Likovi i price su razbacani na sve strane i od toga na cemu je sad prica mogu jos tri sage knjiga da se naprave koliko je on to sve zapetljao...
 

Back
Top