Genealogija Morala II

Thucydides

Gost
Poruka
4.551
Aforizam 1-7

Sad je citam pa cu da izvlacim teze jednu po jednu, a vi vidite koliko ste daleko od njih, pa razmislite na kojem ste evolutivnom stepenu.

Dakle, obecavanje je vrlina koju je covjecanstvo najduze razvijalo, i da bi se ona odrzala, bilo je potrebno da se pomocu surovih kazni produzi sjecanje kod pojedinaca.

"Ovim mislima, uzgred rečeno, nemam nameru da našim pesimistima navodim novu vodu na njihovu razdešenu i škripavu vodenicu dodijalosti života; naprotiv, izričito treba da se potvrdi da je u ono vreme kad se čovek još nije stideo svoje surovosti, život na zemlji bio vedriji nego sada kad ima pesimista."

Najzad pojavljuje se nakon dugih vremenskih perioda plod jednog takvog razvoja, a to je autokrata, covjek cija je volja postala tako jaka i dugorocna da mu ovo njeno oblikovanje pomocu surovosti vise nije potrebno. On je taj koji odmah i kaznjava ljude koji nisu sposobni da drze rijec. No, Nietzsche ga naziva nadmoralnim, covjekom koji je prevazisao moral.

U odnosu na drzanje rijeci i ispunjavanje obecanja se razvila i "savjest", tj. svijest o obecanju. Prije toga je bio rob "trenutnog afekta i požude"[GM II, 3] (to je ovo sto moderni animalci najvise vole). Dakle, covjek je visi sto vise i duze moze da obecava.
 
Aforizam 1-7

Sad je citam pa cu da izvlacim teze jednu po jednu, a vi vidite koliko ste daleko od njih, pa razmislite na kojem ste evolutivnom stepenu.

Dakle, obecavanje je vrlina koju je covjecanstvo najduze razvijalo, i da bi se ona odrzala, bilo je potrebno da se pomocu surovih kazni produzi sjecanje kod pojedinaca.




Najzad pojavljuje se nakon dugih vremenskih perioda plod jednog takvog razvoja, a to je autokrata, covjek cija je volja postala tako jaka i dugorocna da mu ovo njeno oblikovanje pomocu surovosti vise nije potrebno. On je taj koji odmah i kaznjava ljude koji nisu sposobni da drze rijec. No, Nietzsche ga naziva nadmoralnim, covjekom koji je prevazisao moral.

U odnosu na drzanje rijeci i ispunjavanje obecanja se razvila i "savjest", tj. svijest o obecanju. Prije toga je bio rob "trenutnog afekta i požude"[GM II, 3] (to je ovo sto moderni animalci najvise vole). Dakle, covjek je visi sto vise i duze moze da obecava.

Interesantno je, Tukidide, s kojom se arogancijom obraćaš nama ... kao da si ti jedina moralna gromada čijoj se evoluciji nema šta osporiti.
Jesi li razmišljao o tome?
 
Pa mene je uvijek to nedostajanje obecanja kod mojih bliznjih ljudi smaralo i nerviralo. Zato sam na neki nacin zavrsio u inostranstvu. Kasnije sam otkrio da su Sloveni izgubili moral za vrijeme feudalizma, jer su oni najvise bili pogodjeni njime. A mene su odgajali stari anticki Nijemci. 1+1=2. No nije ni mom ocu zamjeriti sto mu je svaka druga "casne mi rijeci".
 
Pa mene je uvijek to nedostajanje obecanja kod mojih bliznjih ljudi smaralo i nerviralo. Zato sam na neki nacin zavrsio u inostranstvu. Kasnije sam otkrio da su Sloveni izgubili moral za vrijeme feudalizma, jer su oni najvise bili pogodjeni njime. A mene su odgajali stari anticki Nijemci. 1+1=2. No nije ni mom ocu zamjeriti sto mu je svaka druga "casne mi rijeci".
Nije ti bilo lako...sad razumem...Ybg...Život je nekom qrva,a nekom I maćeha...:cool:
 
Zar nisi ti taj koji voli lakocu i mrzi herojizam. Kod takvih zena brzo zavrsi u komsiluku, a komsiluk ispod kreveta.
Opet nisi razmuzeo,jer preskačeš slogove...
Znaš,nisam ti ja u toj tvojoj priči "srce hoće a dupe klopoče..."
Mene pogoni obićna razboritost I najobičnija velemajstorska dalekovidost...
Za razliku od tebe,nisam paćenik I ne boli me ništa...
Uglavnom dođem na forum da zajebavam takve kao ti...:mrgreen:
 
Nisi pacenik a socijalista. :-) Ti nisi pacenik u smislu da bjezis od patnje, a toliko si slab da u svemu vidis potencijalnu patnju. Zbog toga, inace, visis na netu, jer mrzis realnost. Zivot poslije smrti i zivot na internetu je jedno te isto.

Sta su svi oni kompozitori klaisicne muzike koji su opisivali herojske epove?
 
Neostvareni Napoleoni I Bizmarci!
Sanjari ispunjenja svojih kompleksa!
Kurtoni bez penisa!
Prazno obećanje!
Šopenhaueri svih svojih snova!
A ja sam uvek imao zdrave ambicije! Od kojih sam poneku eliminisao kao glupu!
(Recimo da iskonstruišem letelicu na kontragravitaciju-žiroskopsku,ali iz pacifističkih razloga odustao I
odbio dalje stipendiranje za VTA,a šta ti ne možeš da shvatiš kod ješa...:mrgreen:Da sam ostao,Srbi bi leteli po
Vošingtonu I Njujorku,a mi bi pazarili nekoliko neutronki.)
Danas mi je I u poznijim godinama,preokupacija generator mane,ali tebi je to Espania...
Imam ja jednog polupanog drugara istoričara na Puckarošu...Bio kod njega I s terase se gleda petrovaradinsko-karlovački rit...
Sav u trsci s ponekim proplankom I barom...Pitam ga da li je čitao Seobe,kaže da jeste."A ovde možeš,Lemi I da ih gledaš!Eno
ti Šveb,gde su pojili konje carske..."
"Ali to nije istorija-to je roman Crnjanskog!"
"Ne druže,to je istorija kakvu je video Crnjanski,ali svejedno,na Švebu su pojili carske konje!Otud toj bari I to ime..."
Znaš matore.istorija ti je sadašnje sećanje koje možeš da prekreiraš kako se tebi sviđa! Eno ti čitaj "Anđeo atentata" Basare...
Taj Franc Ferdinand I nije mogao mnogo drukčije misliti...Ipak mu je Sveta dao neki šeretski šarm,ako uopšte neki
Švaba može biti šarmantan...
A patnja? Ja sam hedonista,mada sam prirodni asketa,sve vise bivši...Neka pati ko hoće,meni to nije zanimljivo...
Bolja mi zajebancija I smeh...:hahaha:
 
Aforizam 8-11:
Agresivne vs reaktivne snage. Agresivni ljudi su pravedniji od onih koji reaguju, jer reakcije pomucuju um. Drukcije receno, zene su nepravednije od muskaraca.
I unutar agresivnih ljudi, agresivne snage djeluju u pravcu obuzdavanja reaktivnih snaga. Prvo njih moraju obuzdati da bi imali nepotkupljiv pogled na svijet. Zbog toga su askete jaci ljudi od razuzdanih.
 
12-16

Aforizam 15:
Ako je tada bilo kritike čina, razboritost je bila ta koja je kritikovala: bez sumnje, pravo dejstvo kazne moramo tražiti pre svega u izoštravanju razboritosti, u produžavanju pamćenja, u volji da se delu ubuduće pristupa opreznije, nepoverljivije, skrivenije, u uviđanju da je čovek suviše slab da bi mogao mnogo postići odjednom, u nekoj vrsti poboljšanja samoprosuđivanja. Ono što se kod čoveka i životinje može uglavnom postići kaznom jeste pojačavanje straha, izoštravanje razboritosti, ovladavanje požudama: time kazna pripitomljava čoveka, ali ga ne čini "boljim" — s pravom bi se moglo tvrditi čak suprotno. ("Šteta opamećuje čoveka", kaže narod: ukoliko ga opamećuje, utoliko ga i čini rđavim. Na sreću, često ga čini i glupljim.)

E, ovde se sukobljavam sa vecinom forumasa.

Aforizam 16:
Na ovom mestu ne mogu više propuštati da svojoj hipotezi o poreklu "nečiste savesti" dam prvi, prethodan oblik: ona se ne da lako shvatiti i iziskuje da se o njoj mnogo razmišlja, da se nad njom dugo bdi i da se ostavi da prenoći. Nečistu savest shvatam kao tešku bolest u koju je čovek morao da padne pod pritiskom one najdublje od svih promena koje je ikad doživeo — one promene kad se konačno našao pod stegom društva i mira. Upravo onako kako se dogodilo vodenim životinjama kad su se našle prisiljene da postanu kopnene životinje ili da propadnu, tako je bilo i ovim poluživotinjama, srećno prilagođenim divljini, ratu, lutanju i pustolovini — najednom su svi njihovi instinkti bili obezvređeni i "otkačeni".

Dakle, to je onaj prelaz sa nomadskog na zemljoradnicki stepen kulture. Tu nastaje aristokratija ali i ropstvo. Tu se nalazi i onaj nas autokrata sa pocetka price koji jako dobro barata sa vrlinama i koji na drustvu sjedi kao tresnja na torti.

Vi ne zelite vise da trpite drustvene stege? Vi zelite ponovo kako vasi nomadski instinkti vama zapovijedaju da slobodno jurite sa lukom i strijelom kroz pustinju? I spremni ste "odebati sve i ici cuvati ovce"? Da li pri tome prezirete ili mrzite one ljude koji to ne zele? Hoce li vas oni kazniti ako od Wall Streeta pocnete praviti pasnjak?

- - - - - - - - - -

Znaci, pravilnom primjenom vrline izbjegavamo kazne, a onda nam kao zrela vocka drustvo samo pada u sake. U cemu je problem gospodo kaznjenici? Niste htjeli da uzivate u prizoru kaznjavanja drugih ljudi i da "ucite od budala"? Pa sad zelite da srusite drustvene stege?
 
Tradicionalista ne brine o kaznama ili nagradam, on brine o časti ili da li je "profitirao ili pao i propao" u već propalom postmodernom svetu. Jer to jeste po sebi apsurd. On ne deluje tako što previše razmišlja o koristi i profitu, već je on sama delujuća metafizika, Zato njegovi potezi i akcije naizgled od pukih racionalista i proračunatih izgledaju iracionalni, ponekad brljavi i trapavi, ali genijalni. Sve to u post modernom svetu izgleda pomalo paradoksalno i arhaično, jer jeste aristokrata ali bez robova po njemu u nepoznatom prostoru i vremenu. On je sam koji vodi obe bitke i spoljnu i unutarnju, za sebe i druge. Površni mu se smeju i ismevaju ga!
 
Ajde ne kukaj ... i eo hvala ti sa šlagom.


Nego vratimo se na tvoju tvrdnju : "Dakle, obecavanje je vrlina koju je covjecanstvo najduze razvijalo, i da bi se ona odrzala, bilo je potrebno da se pomocu surovih kazni produzi sjecanje kod pojedinaca. "

Kaži ti meni za vreme neandertalaca, pre no što su izumrli 25000.g.p.n.e., da li je jedan neandertalac morao obećati svom timu od 5 ili 10 muškaraca, da će obaviti neki zadatak izviđanja ili patrole i sl...bilo da su mamuti, bivoli u pitanju ili neprijateljsko pleme neandertalaca ili kromanjonaca (koji su se mešali, bar 10,000 g.)?

U toj najprimitivnijoj civilizacijskoj svesti i uređenja zajednice, šta je morao neko nekom da obećava.

Kada se kaže, ne naređuje se, mora da se uradi posao po cenu pojedinačne smrti i altruizma da bi zajednica opstala. ! ? !

Tu nije trebala ničija prisila. Tadašnji čovek se osećao dobrim samo kada bi učinio nešto korisno za celu zajednicu, kada bi npr. pojeo nešto samo za sebe, osećao bise posremljeno.

Dobijale su se kazne batine i smrt, kada propadne hrana, kože upadnu u vodu, ugasi se vatra iz nemara ....itd
 
Poslednja izmena:
Moral je lažna, nepostojeća, ili ne-kategorija i ona se pojavljuje onda kada su od svih moralnih, pojedinci usled civilizovane lukavosti, podlosti i prepredenosti postajali nemoralni.

Kretenizovannje, dekadencija, degenerizacija, korumpiranost ... itd ... su odraz civilizacije, religije, politike, trgovine itd... ...
 

Back
Top