Gematrija

Sensei

Master
Moderator
Poruka
73.025
Gematrija je numerološki sistem po kome hebrejska slova odgovaraju brojevima. Ovaj sistem, koji su razvili praktičari Kabale (jevrejski misticizam), proizašao je iz grčkog uticaja i postao oruđe za tumačenje biblijskih tekstova.

U gematriji, svako hebrejsko slovo je predstavljeno brojem (na primer, alef = 1, bet = 2, itd.). Zatim se može izračunati numerička vrednost reči sabiranjem vrednosti svakog slova u njoj. U oblasti biblijskog tumačenja, komentatori argumentaciju zasnivaju na numerološkoj ekvivalenciji reči. Ako je numerička vrednost reči jednaka vrednosti druge reči, komentator bi mogao da povuče vezu između ove dve reči i stihova u kojima se pojavljuju i da to upotrebi da dokaže veće konceptualne zaključke.

Gematrija je neophodna za Kabalu, jevrejsku mističnu tradiciju. Sama osnova kabalističkog kosmološkog sistema počiva na verovanju da je Bog stvorio univerzum snagom hebrejskih slova zajedno sa njihovim numeričkim vrednostima. Zaista mnoga imena Boga i njihove permutacije u Kabali imaju numeričke vrednosti za koje se veruje da sadrže moćnu moć.

1694583867913.png


Da li se neko bavi ovim?
 
Termin „gematrija“ potiče od grčkog „geometrija“, a koncept se može naći u spisima grčkog filozofa Platona. U rabinskoj literaturi se prvi put pojavljuje u Baraiti o trideset dva pravila, od rabina Eliezera 200. godine n. Ovaj tekst, koji više ne postoji osim u referencama, razradio je 32 pravila za tumačenje Biblije. 29. pravilo je uključivalo upotrebu gematrije.

Sefer Ietzirah, najraniji kabalistički tekst, za koji se veruje da je napisan u 2. veku nove ere, bio je prvi kabalistički tekst koji je razradio sistem gematrije. Ovaj tekst se bavi Božjim stvaranjem univerzuma pomoću moći hebrejskog pisma i permutacija Božjeg imena. Verovalo se da je mistični praktikant mogao da iskoristi ovo znanje da iskoristi moć stvaranja. Sefer Ietzirah navodno sadrži uputstva za stvaranje golema, legendarnog stvorenja napravljenog od blata, koje je popularizovao Maharal iz Praga u 19. veku.
 
Poznati primeri argumenata zasnovanih na Gematriji

Jedan poznati primer gematrije je u tumačenju Postanka 14:14, koje se pojavljuje u Baraiti od trideset dva pravila i u drugim talmudskim i midraškim referencama. Ovaj stih pominje 318 muškaraca koji su činili Avramov dom (kasnije u Postanku, Bog menja Avramovo ime u Abraham), koje je poveo sa sobom da porazi vojske koje su nedavno napale njegovog rođaka. Brojčani ekvivalent imena „Elijezer“ (Abramov sluga) je 318; stoga, tekst sugeriše da je u stvari samo Elijezer došao sa Avramom, a ne svih 318 ljudi. Hasidski tekst, Kedušat Levi, koristi gematriju da bi izvukao dodatne zaključke iz ovog stiha. U ovom tekstu se primećuje da je brojčana vrednost reči „siach“ (hebrejski za govor ili razgovor) 318. Prema tome, tekst tvrdi da je Avram pobedio svoje neprijatelje zahvaljujući moći izgovaranja svetog Božjeg imena.

Veliki deo gematrije se fokusira na različita imena Boga i moći ovih imena. Ime Elohim sabira se sa brojem 86, što je jednako vrednosti reči hateva (Priroda). Ova ekvivalencija dovodi do zaključka da se Elohim odnosi na božansko prisustvo kakvo se manifestuje u fizičkom svetu, za razliku od imena IHVH, koje se povezuje sa nebeskim univerzumom.
 
Moderno verovanje u Gematriju

Tokom istorije, neki ljudi su verovali da Tora sadrži tajne koje se mogu otkriti pomoću gematrije i koristiti za predviđanje istorijskih događaja. Ovo verovanje traje do danas, a popularizovano je najprodavanijim (i veoma kritikovanim) Majklom Drasinom Biblijskim kodom, objavljenim 1997. Neke hasidske zajednice koje su ogrezle u proučavanju kabalističke literature veruju da je Tora, kako se čita kroz sočivo gematrije, sadrži tragove o aktuelnim događajima.

Skeptici su, međutim, primetili da se gematrija može koristiti kao „dokaz“ za podržavanje dijametralno suprotnih pozicija, u zavisnosti od reči i fraza koje neko izabere da istakne i izračuna. Pomalo šaljiva ilustracija ovoga uključivala je pokušaj predviđanja predsedničkih izbora u Sjedinjenim Državama 2016. kroz gematriju imena kandidata. Autor članka je pokazao kako se ova linija rasuđivanja može isto tako lako iskoristiti za predviđanje pobede bilo kojeg kandidata. Ipak, gematrija je i dalje privlačna u nekim krugovima.
 
*Bog, sa mobilnog pišem pa se zbog toga potkrade slovna greška.
Ja sam namerno napisao sa greškom...

Da je bog savršen i sveznajuć, ne bi imao greške od svoje svemoći i svemogućnosti...
Možda ni Bkg ne može vreme, a ni Život da zaustavi, čak i kad bi bio svesamoubiv Bkg...

A sad... Analize, misticizmi, i recimo gematrija, je traženje broja u smislu...
To je kao da imaš set igala različitih veličina u džepu ali ti baš treba ona igla u bali slame... Koje suštinski ni nema...

Iako je kao i svaki ćoroskop, nije da nema posebno ukoliko tražiš...
 

Back
Top