Gde je bilo Staro groblje ?

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.920
c-1523885886.jpg


Groblje koje se nalazi u Ruzveltovoj ulici verovatno je najlepše i najuređenije groblje u Srbiji i svojevrstan beogradski "muzej na otvorenom".
Ovo mesto većina prestoničana poznaje pod nazivom "Novo groblje". Ali, ako je tako - gde je onda Staro groblje?!

Srpska prestonica nekada je izgledala potpuno drugačije od grada kakav danas poznajemo. U vreme kada je Beograd bio tek jedna od turskih varoši, centar grada za srpsko stanovništvo nalazio se u Karađorđevoj, a ne u ulici Kneza Mihaila koja je bila daleka periferija.

Zato i ne čudi što se upravo tu, nedaleko od Varoš kapije, na mestu gde je počinjala Gospodska, a danas Brankova ulica, nalazilo i najstarije srpsko prestoničko groblje. Ono se još u 17. veku delilo na Veliko groblje, koje se prostiralo na padinama Zelenog venca, i na Kužno groblje gde su se sahranjivali umrli od zaraznih bolesti, naročito od kuge, koje se nalazilo duž današnje Ulice maršala Birjuzova.

Srpska uprava nad gradom donela je sa sobom i promene što se tiče mesta sahranjivanja tadašnjeg stanovništva. Knez Miloš je uvideo značaj starog jezgra grada, pa je 1826. godine naredio preseljenje varoškog, starog groblja sa Zelenog venca na tadašnju “daleku periferiju” Beograda – Tašmajdan.

Bilo je to prvo “novo” groblje, ali je rastom prestonice i širenjem Beograda na Vračar, Slaviju i Tašmajdan i ono “zastarelo”. Nekih 50 godina nakon prvog seljenja, prestonički pokojnici su ponovo bili spremni za pokret. Tašmajdansko groblje se našlo u sred naraslog grada i postalo je nedovoljno za njegove potrebe.
Inicijativa o novom izmeštanju i pravljenju “novog, novog groblja” pojavila se već 1871. godine, da bi Tašmajdan konačno bio “raseljen” 1927. godine.

I tako je, kao treće organizovano groblje, Beograd dobio svoj “muzej na otvorenom” – Novo groblje.
(dnevno)
 
Na mestu na Tas Majdanu,gde se danas nalazi velicanstvena Crkva u Vizantijskom stilu Svetog Marka,nalazilo se staro groblje,kao i mala grobljanska Crkva.
Tadasnji Gradonacelnik Beograda,Vladan Djordjeviic,poklonio je gradu svoje zemljiste,kako bi Beograd dobio tzv.Novo groblje.Dugo godina kasnije,to
danasnje Novo groblje,beogradjani su zvali intimno,Vladanovac.Kamene ploce,kojima je bilo poplocano strao groblje na Tasu,kasnije je upotrebljeno
za polocavanje Kaleniceve pijace na Vracaru.I dan danas,pijaca je poplocana sa tim grobljanskim plocama.
 
Мени је врло нелогично да се (барем по функцији, не стриктно по адреси) Ново гробље зове тако, јер оно је по својој сврси најстарије (барем у шумадијском делу града). И свакако је централно, без обзира што постоји и гробље са тим именом (које је и мање и новије).

Општа уређеност је... свакојака. Неко одржава, неко не. Нису само познати на трајном месту.

И још једна напомена - када нешто тражимо, најбоље је ако нам то треба на Земунском гробљу. Тамо је свако место обележено бројем. Само тамо и нигде више. По свим осталим гробљима могу само да вам пожелим срећу ако нешто треба да нађете.
На информацијама не умеју да кажу ни како иду бројеви унутар неке парцеле.
 

Back
Top