gastarbajteri

Фасцинантно :mrgreen: бежиш из Србије зато што ти не одговарасмучило ти се све и онда тамо негде хоћеш да живиш као у Србији, још тражиш србе да се дружиш а побего си од њих :D
 
Бориш се са самоћом јер не прихваташ другу културу, друге људе.Не могу вјеровати да не можеш тамо горе наћи пријатеља који ти је по нечему близак.
Ја имам другара у Аустрији који је исто отишао на џа бу,први пријатељи су му били Афганистанци и Чечени јер то је тај тип људи који не желе да науче језик,раде најгоре послове.Како је другар учио језик тако се и мијењао круг пријатеља,врло једноставно.Данас ради у осигуравајућој кући искључиво са Аустријанцима.Треба наравно рећи да има факс завршен овдје и доста стажа и да му је требао језик да докаже своје вјештине а не да глуми цијели живот мутавца горе.

Potpuno te razumem jer sam i ja slicno razmisljao dok nisam ostao malo duze u inostranstvu.
U pocetku sam proputovao celu Evropu i sve mi je bilo zabavno dok je bilo turisticki.
Medjutim ti kao turista vidis samo ambalazu; Kad zivis tamo, onda pocinjes da upoznajes pravo stanje stvari.
A pravo stanje nije isto kao na turistickim reklamama.

Mozes upoznati puno ljudi, iz celog sveta, ali se zazelis nasieg maternjeg jezika,nasih ljudi,nase hrane, naseg humora, svojih dobrih drugova...
 
Poslednja izmena:
Ja se i ne zalim i ne kazem da je lose..naravno da je bolje nego u Srbiji inace bih se vratio nisam ni ja mazohista..zavisi od individue uvek.Bices placen koliko oni misle da vredis a s druge strane imas i motivaciju da se dokazujes i da napredujes jer je vaznije sta znas a ne koga znas kao u Srbiji...Pravedniji sistem sigurno... ali nostalgija nema veze s kvalitetom zivota nit ovde nit vani..jednostavno,uspomene,detinjstvo,porodica sve je ostalo u Srbiji. Zapadnjacki mentalitet ne pati od nje..nas je mentalitet drugaciji,mi smo veci emotivci...a ko moze da potisne to osecanje,svaka mu cast..meni se ipak javlja s vremena na vreme iako ne bi trebalo ni za cim da zalim u Srbiji.

E kolega kad kazem da nije lako spakovati ceo svoj zivot u dva kofera i odluciti se za tako nesto ali kad si se vec odlucio i prosao taj prvi period integracije onda bi trebalo da si lud da se ponovo vratis ,,,,Ljudi trebaju da se zapitaju a gde je to gde bi trebali da se vratitimo i sta nas ceka tamo,,
 
Сви би они екстрапрофит а да радницима дају бедне плате, е сад је у Србији помама за радном снагом. Дошло је и наших 5 минута.. Фирме не могу да пронађу раднике!
 
Нама одлучили подићи плате за 100 евра јер су видели да људи фирму напуштају, а нове људе не могу наћи. Задржаће многе, обично ове шлихтаре и друкаре, а мене неће. Да ли је у реду да фирма има у џепу пар милиона евра а да им радници раде у поцепаним оделима и ципелама?
 
Prica mi skolska drugarica koja je sef ekspoziture jedne banke u centru BG-a. Kaze, otisla nam radnica u penziju i raspisali smo konkurs za to 1 radno mesto na salteru. Naravno, uslov je da osoba ima srednju skolu. Stiglo je oko 800 prijava, a pola od njih je navelo da ima zavrsen fakultet. Toliko.
 
Зимска депра.Миланче ће опет рећи да сам неозбиљан али сада озбиљно од доктора пријатеља савјет:
Сви људи који имају такве дане зими препорука Д витамин у капсулама пошто нема довољно Сунца.

Govorim o opstem problemu:sta dobijas a sta gubis odlaskom u inostranstvo,cega mnogi nisu svesni.
Ne mora to biti depresija ali si u poziciji da se suocis sa iseljenickiom situacijom.
O tome ljudi ne razmisljaju kada krenu napolje a toga covek treba da bude svestan;
 
Poslednja izmena:
Зезнуте ствари.. мој цимер је данима плакао у Русији јер га убијала носталгија, дечкић од 18-19 лета. Још на аеродрому се видело да је хтео да побегне преко њива. Нису сви за теренске послове у иностранству. Био сам неколико година.. да убијем досаду радио 360 сати месечно...
 
ovde se ima vrlo negativno mišljenje u vezi ljudi koji pumpaju 4-5 milijardi godišnje . Uglavnom se radi o pametnom svetu i prava šteta je da domovina ne koristi ta znanja .
Naravno ima tupih i glupih ali šta da se radi .

Povratak da ili ne , svakako , i to idem na selo ......biću seljak ......hoću da gledam kako trešnja raste i da me boli dooope za zbivanja u svetu .
 
Ja se i ne zalim i ne kazem da je lose..naravno da je bolje nego u Srbiji inace bih se vratio nisam ni ja mazohista..zavisi od individue uvek.Bices placen koliko oni misle da vredis a s druge strane imas i motivaciju da se dokazujes i da napredujes jer je vaznije sta znas a ne koga znas kao u Srbiji...Pravedniji sistem sigurno... ali nostalgija nema veze s kvalitetom zivota nit ovde nit vani..jednostavno,uspomene,detinjstvo,porodica sve je ostalo u Srbiji. Zapadnjacki mentalitet ne pati od nje..nas je mentalitet drugaciji,mi smo veci emotivci...a ko moze da potisne to osecanje,svaka mu cast..meni se ipak javlja s vremena na vreme iako ne bi trebalo ni za cim da zalim u Srbiji.

То су друге ствари и то је нормално па људи смо,поготово они који имају ближу родбину доле.
Хладнији је систем свакако,код њих се дјеца раније одвоје од родитеља,што се на крају крајева показало и боље.
Али тај тренд би се брзо пресликао на Србију али шта се деси,тренутак када треба да се осамостали и да оснује своју породицу нема посла или има мизеран посао,аутоматски мизерна слаба плата доноси и све друге непогодности.
Дијете често остаје с родитељима,с временом постаје дисфункционално и незрело за живот.Та емотивност није добра дугорочно.
Знаш ли ону родитељску љуби дијете своје само док спава.Вјеруј ми да ме живот научио да је то *ебено и перфектно без грешке тачно!
 
ovde se ima vrlo negativno mišljenje u vezi ljudi koji pumpaju 4-5 milijardi godišnje . Uglavnom se radi o pametnom svetu i prava šteta je da domovina ne koristi ta znanja .
Naravno ima tupih i glupih ali šta da se radi .

Povratak da ili ne , svakako , i to idem na selo ......biću seljak ......hoću da gledam kako trešnja raste i da me boli dooope za zbivanja u svetu .

Potrebno je da i drugim korisnicima date reputaciju pre nego što je ponovo dodelite korisniku sirmijum.
 
Potpuno te razumem jer sam i ja slicno razmisljao dok nisam ostao malo duze u inostranstvu.
U pocetku sam proputovao celu Evropu i sve mi je bilo zabavno dok je bilo turisticki.
Medjutim ti kao turista vidis samo ambalazu; Kad zivis tamo, onda pocinjes da upoznajes pravo stanje stvari.
A pravo stanje nije isto kao na turistickim reklamama.

Mozes upoznati puno ljudi, iz celog sveta, ali se zazelis nasieg maternjeg jezika,nasih ljudi,nase hrane, naseg humora, svojih dobrih drugova...

Добро али реци ми који ти је био мотив да одеш?
Ево рецимо ја сам остао јер сам имао среће да будем један од 1000 који ради за државну управу а тај посао горе не могу добити.
Могу нешто радити из те економске струке али дупло већу плату би негирао са киријом и животом без породице.
Уколико би и породица кренула самном то би била друга прича али све то носи узрочно последичне реакције.
Дакле Миланче на папир шта је мотив твог одласка?Шта добијаш а шта губиш ако се вратиш?
Мораш имати кристално јасан избор и визију.Ја сам изабрао и сретан сам иако је све око мене хаотично и лоше.Нашао сам неки свој животни пут и око њега формирао кинески зид.Не мучим се психички.То је најбитније,бити задовољан својим животом.
 
Poslednja izmena:
Нама одлучили подићи плате за 100 евра јер су видели да људи фирму напуштају, а нове људе не могу наћи. Задржаће многе, обично ове шлихтаре и друкаре, а мене неће. Да ли је у реду да фирма има у џепу пар милиона евра а да им радници раде у поцепаним оделима и ципелама?

Да то је реалност и нажалост тачно.И код мене се дижу плату у приватном сектору јер не могу наћи више радника.Али и даље то су јако мале плате....
 
Сви би они екстрапрофит а да радницима дају бедне плате, е сад је у Србији помама за радном снагом. Дошло је и наших 5 минута.. Фирме не могу да пронађу раднике!

Strai investitori u Srbiji, dobijaju 10 000 eura subvencije za svakog radnika. Oni su u stanju da svakom radniku daju 600 eura neto plate. Medjutim oni u proseku daju 400 eura neto. Dok su strani investitori u Srbiji oslobodjeni poreza na najmanje 5 godina. Dakle ne plaćaju porez niti radnike, verovatno su plac i priključke dobili za džabe...itd. Ništa nisu uložili sve su dobili od vlade Republike Srbije. Dok naši domaći preduzetnici, pravna lica, nema šanse da dobiju takve moguććnosti za poslovanje u Srbiji.
 
Добро али реци ми који ти је био мотив да одеш?
Ево рецимо ја сам остао јер сам имао среће да будем један од 1000 који ради за државну управу а тај посао горе не могу добити.
Могу нешто радити из те економске струке али дупло већу плату би негирао са киријом и животом без породице.
Уколико би и породица кренула самном то би била друга прича али све то носи узрочно последичне реакције.
Дакле Миланче на папир шта је мотив твог одласка?Шта добијаш а шта губиш ако се вратиш.
Мораш имати кристално јасан избор и визију.Ја сам изабрао и сретан сам иако је све око мене хаотично и лоше.Нашао сам неки свој животни пут и око њега формирао кинески зид.Не мучим се психички.То је најбитније,бити задовољан својим животом.

Poenta teme je da bude jasno sta dobijas a sta gubis odlaskom u inostranstvo.
O tome ljudi koji hoce u inostranstvo ne razmisljaju;Razmisljaju samo o tome sta dobijaju.
Retko se ko seti da stavi na kantar i to sta gubi.A to je takodje vazno .
 
Poslednja izmena:
Strai investitori u Srbiji, dobijaju 10 000 eura subvencije za svakog radnika. Oni su u stanju da svakom radniku daju 600 eura neto plate. Medjutim oni u proseku daju 400 eura neto. Dok su strani investitori u Srbiji oslobodjeni poreza na najmanje 5 godina. Dakle ne plaćaju porez niti radnike, verovatno su plac i priključke dobili za džabe...itd. Ništa nisu uložili sve su dobili od vlade Republike Srbije. Dok naši domaći preduzetnici, pravna lica, nema šanse da dobiju takve moguććnosti za poslovanje u Srbiji.

A možda stranci neće pričati javno možda i nisu prisutni sto je najverovatnije pa se malo lakše ograditi i uzeti sebi deo :).. Sta misliš o tome..?
 
Moj gariša se vratio iz Njemačke (Nemačka nije mačka:mrgreen:),kupio na Fruškoj vikendaju koju sredio u pameznu kuću-vilu,a ima još nekoliko stanova u Rvackoj koje rentira i nekoliko u Dojčland,a pemzija solidna...
Ide busom i taksijem-neće da se nervira zbog loših puteva i jako bira društvo-primitivce zaobilazi u širokom luku...
Kaže da su tri stvari ovde jako loše:ljudi,putevi i zapuštena priroda...
Živi izolovano,hranu (zdravu) mu donose na kapiju-dobro im plaća,sam ide po vodu na izvor kad đogira itd...
Piše za neki nemački časopis -prevodio sam sebi na gugl prevodiocu-ništa posebno,ali eto...
Sin,ćerka i bivša žena (razveo se) mu dođu jednom godišnje i to je to...
 
A možda stranci neće pričati javno možda i nisu prisutni sto je najverovatnije pa se malo lakše ograditi i uzeti sebi deo :).. Sta misliš o tome..?
Znam da Srbos kada ode u Nemačku nema šanse da dobije subvenciju od 10 000 eura po zapsolenom, ako otvori neku firmu. I da ga oslobode poreza na 5-10 godina. Dok Nemca ovde dočekuju sa tim uslovima.

Da se sumnja da to nisu strani investitori već domaća bagra i to je tačno.

Ali da zbog korupcije u Srbiji nema života, pogotovo za mlade koji brzom brzinom odlaze, to je realnost.
 
Znam da Srbos kada ode u Nemačku nema šanse da dobije subvenciju od 10 000 eura po zapsolenom, ako otvori neku firmu. I da ga oslobode poreza na 5-10 godina. Dok Nemca ovde dočekuju sa tim uslovima.

Da se sumnja da to nisu strani investitori već domaća bagra i to je tačno.

Ali da zbog korupcije u Srbiji nema života, pogotovo za mlade koji brzom brzinom odlaze, to je realnost.

Za to treba biti spreman .
 

Back
Top